Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Se poate insuma semnalul de la cablu cu o antena DVB-T

- - - - -
  • Please log in to reply
86 replies to this topic

#19
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Unele tunere dvb-t de calculator au o antena care e sarma de 15 cm pus pe o talpa si pot fi puse pe masa.
Posibil, dar nu am intalnit niciodata asa ceva. Si asta e in domeniul meu, mi-au trecut zeci de modele si branduri prin mana. In schimb unele marci comercializeaza intr-adevar ceva de genul asta dar SEPARAT. Ex: Hauppauge.

Quote

In general antenele DVB-T daca ne referim la cele plate ( sunt ca o rama foto ) au inauntru un dipol scuratat in lamda/2 care poate receptiona mai bine sau mai prost functie de asezare tinand cont de polaritate.
Mai exact doua tevi subtiri de lungimi diferite ( jumatati de dipol ), ca sa acopere o banda mai larga. Oricum au posibilitate de prindere si vertical si orizontal - totusi nu am putut prinde TVR HD indiferent de pozitia aleasa. Oricum e o prostie ca se numesc DVB-T e doar chestie de marketing - e aceeasi antena comercializata cu ani in urma ptr analog.

#20
antecu

antecu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 02.12.2006
Mai exact doua tevi subtiri de lungimi diferite ( jumatati de dipol ), ca sa acopere o banda mai larga. Oricum au posibilitate de prindere si vertical si orizontal - totusi nu am putut prinde TVR HD indiferent de pozitia aleasa. Oricum e o prostie ca se numesc DVB-T e doar chestie de marketing - e aceeasi antena comercializata cu ani in urma ptr analog.
[/quote]
Cele 2 tevi cum le zici sunt sunt prima care e mai scurta e dipolul in lamda/2 si e doar o jumatate , nu ca la o antena obisnuita ( care are dipol inchis ) iar cea de-a doua este reflectorul care e conectat la masa.Are o lungime scurta pentru ca e acordata pe un canal superior din banda UIF ( aprox C60 ) pentru ca se stie ca un dipol acordat sus permite trecerea si jos in banda cu o atenuare ( adica e asa cum ai spus de banda larga ).Acesta constructie nu se regaseste in vechile antene de camera care au doar un simplu dipol sau dipoli cu radiatori transversali.
Nu poti sa receptionezi TVR HD pentru ca :
- puterea cu care emit este foarte mica pentru a putea fi receptionati cu antena de camera in orice pozitie. Ei emit cu o putere de aproximativ 1 Kw , pentru receptie sigura ar fi necesara o putere de minim 20 Kw
- ai o pozitie de receptie care te dezavantajeaza , fie esti cu spatele spre emitator fie este o cladire care obtureaza puternic
- ai un receptor care are o sensibilitate proasta , asa cum am mai spus am incercat cel putin 15 modele de receptoare dvb-t de calculator si nu au sensibilitate. In aceiasi conditii cu aceiasi antena nu se puteau compara cu un aparat stand alone.Din toate aparatele pe care le-am testat cel mai bun a fost unul auto care functiona incepand de la 36 dBuV ceea ce nici un alt aparat nu putea.
Si am uitat , s-au construit 3 blocuri chiar in fata emitatorului exact spre oras din care unul are cam 15 etaje si ajunge ca inaltime cam cat toata structura stalpului de sustinere obturand toata partea de sud vest adica Militari , Drumul Taberei si ce mai urmeaza dupa.

In acest caz singura solutie este antena Yagi de castig montata pe cladire ( bloc ) si orientata spre emitator.

#21
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Nu poti sa receptionezi TVR HD pentru ca :
Ai uitat ce am scris mai sus. Receptionez TVR-HD cu o sarma - DAR NU cu o antena comerciala DVB-T. Asta era problema. Adica antena respectiva - am testat 2 modele ( Strong si Philips ) - e mai proasta decat o banala sarma. Sau decat o antica antena in V telescopica si fara amplificare.

#22
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006
@antecu: Din cate imi dau seama, prin topicul asta, ai vrut sa demonstrezi ca, teoretic comutarea intre  doua fluxuri este greu de obtinut si foarte costisitoare. Asta....si faptul ca, detii cunostinte temeinice in domeniu. Ai reusit cu ambele :). Problema este, ca de multe ori, in rezultatul expresiei "teoria  ca teoria, praftica ne omoara" :). Deoarece, in Romania, rar gasesti o retea CATV corect construita, insumarea este posibila cu un simplu switch de 3 lei, in aproximativ 99% din cazuri.
Cat despre suprapunerea frecventelor utilizate in terestru si in cablu, teoretic acest lucru nu este posibil nicaieri in tara, deoarece, ANRCTI, interzice utilizarea in cablu a canalelor alocate pentru terestru. Proiectantii autorizati de retele catv stiu acest lucru si exclud din proiecte canalele respective, in functie de aria geografica in care este amplasata reteaua. Dar, repet, asta se intampla teoretic, pentru ca, proiectul tehnic nu e aproape niciodata respectat in practica. La noi, in general se construieste o retea CATV, pe urma se apeleaza la un proiectant pentru proiectul tehnic necesar obtinerii ATF=-ului, iar cand ANRCTI-ul vine sa masoare si sa verifice parametrii retelei, aceste masuratori au loc, in general, la un restaurant mai bun din zona ;). Da, repet, m-am jucat in cateva cazuri cu insumarea respectiva si nu doar in Bucuresti si a functionat de fiecare data.

#23
jelutu

jelutu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 07.11.2006
Salut,

De curand mi-am luat un Sony Bravia V5500 cu tuner Mpeg4 incorporat. Nu sunt un expert in domeniul electronicii si al transmisiilor HD. Am citit pe forum ca iti trebuie o antena speciala pentru a prinde semnalul digital HD. Va pot spune ca nereusind sa-mi cumpar o antena de camera am "legat" cablul de calorifer. Inestetic dar eficient. ProTv HD se prinde excelent, la fel si TVR HD. Pe tunerul digital se mai prinde si TVR1 si TVR2.
Principalele incoveniente sunt legate de estetica cablului legat de calorifer(pe care sper sa o rezolv cat mai curand) si deranjul schimbarii cablului de pe RDS pe cacblul "conectat" la calorifer. Incerc sa gasesc un dispozitiv care sa-mi permita comutarea pe cele doua canale digital si analog fara a fi nevoit sa mai scot cablul din televizor. Eu unul as fi multumit si de o comutare manuala.
Ma poate ajuta cineva sa gasesc un dispozitiv care sa faca asa ceva?

Multumesc.

#24
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,468
  • Înscris: 04.10.2002
@jelutu, incearca sa iei o antena de camera. Caloriferul e periculos, eu mi-am bulit un televizor acu' vreo 20 de ani din cauza ca a aparut tensiune pe legatura la calorifer, habar n-am de unde.

Cum merge minunea Sony? Te rog sa ne impartasesti primele pareri, vreau sa iau si eu in curand un 37V5500.

#25
bonou2

bonou2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 948
  • Înscris: 19.03.2006

View PostYoda, on May 8 2009, 12:59, said:

@jelutu, incearca sa iei o antena de camera. Caloriferul e periculos, eu mi-am bulit un televizor acu' vreo 20 de ani din cauza ca a aparut tensiune pe legatura la calorifer, habar n-am de unde.

Cum merge minunea Sony? Te rog sa ne impartasesti primele pareri, vreau sa iau si eu in curand un 37V5500.
    va rog sa ma scuzati  pentru offtopic dar mi-am adus aminte de o nazbatie  citind postul lui @Yoda
       copil fiind  am vrut sa vad ce se intampla daca pun faza de la priza de 220V pe calorifer din joaca ,curiozitate in fine  dupa o  perioada de  timp copilul vecinului de sub noi a povestit ca tatal lor a pus mana pe calorifer atunci taman cand eu ma jucam  cu firul fazei  si sa curentat  anuntand familia ca caloriferul curenteaza , intre timp sotia lui a pus mana pe calorifer verificand dar fara rezultat  cert este  ca  a doua oara sotul a pus mana din nou  pe calorifer  iar sa curentat  a anuntat familia iar sotia a verificat cu mana sa vada daca curenteaza dar si a doua oara fara rezultat  la care sotia la luat pe sot in suturi spunadui sa numai bea   asa de mult  dar el saracu a fost treaz si nu la crezut nimeni ca a fost curentat am ras mult impreuna cu copii lui  care au povestit patania tatal lor cu caloriferul

    #26
    eiffel

    eiffel

      BusyWorm

    • Grup: Moderators
    • Posts: 68,574
    • Înscris: 15.06.2004

    Quote

    Caloriferul e periculos, eu mi-am bulit un televizor acu' vreo 20 de ani din cauza ca a aparut tensiune pe legatura la calorifer, habar n-am de unde.
    De la vre-un vecin. Candva se mai folosea "impamantarea" prin legarea firului de impamantare al unui aparat electric la calorifer, sau la tevile de apa... Evident ca numai impamantare corecta nu se obtinea, dar mai corentai si vecinii daca aveai aparatul defect.

    #27
    DHT-DTH

    DHT-DTH

      Junior Member

    • Grup: Members
    • Posts: 34
    • Înscris: 12.05.2008
    Una dintre explicatiile pt care LCD-urile cu tuner DVB-T au doar o singura intrare RF poate fi, ca de obicei in zonele unde exista emisie DVB-T, exista si companii de cablu care inteleg sa tina pasul!

    Astfel ce sens are sa insumati RF-urile, cata vreme exista, la acelasi pret DVB-C? Recept DVB-C se conecteaza cu SCART sau altceva iar intrarea RF ramane libera pt DVB-T.

    Doar daca compania de cablu se va milostivii sa ofere CAM-uri in custodie in loc de receptoare, pt TV-urile hybrid cu DVB-C/T atunci apare necesitatea unei solutii de insumare.

    Problema ramane insa, pt ca antenele DVB-T insumate cu CATV introduc un spectru larg, nu numai frecventa dorita.

    #28
    HellsBells

    HellsBells

      Junior Member

    • Grup: Members
    • Posts: 29
    • Înscris: 24.08.2009
    Sony Bravia V4500 parca, am pus un simplu T pe intrare, cablu+antena. Merge rezon, unele canale pe cablu sunt perturbate, din fericire sint d-alea pe care ma uit foarte rar (National TV si inca unu). Pe DVB T, influenta cablului se simte in sensul ca nu receptionez decit ProsTV HD, TVR1/2/HD, deci tot ce imi trebuie. Pentru restul, trebuie sa scot cablul din T. Nu este o solutie eleganta, i-as spune chiar taranie, dar stiind ce ar implica niste atenuari selective etc (si primind confirmarea de la domnul antecu) am renuntat la a cauta un sumator. Sony asta are un buton care comuta intre analog/dijital.

    Solutia decenta ar fi trecerea la UPC Digital cu receiver care intra in TV pe SCART/Composite si pastrarea BNC-ului pentru antena care atirna in balcon.

    Treaba aia cu caloriferul, ntz ntz, ia o sirma mai groasa de cupru si sint ceva scheme de antene DVBT pe net (inclusiv antene cu fractali), tragi ceva cablu si stai linistit ca nu cotizezi inca 2-3000RON. Sunt si antene ieftine de vinzare, cu sau fara amplificator.

    #29
    andrei6775

    andrei6775

      Junior Member

    • Grup: Members
    • Posts: 107
    • Înscris: 09.05.2007
    Receptorul DigiCablu (NU digi TV) se conecteaza la tv cu scart ?

    #30
    kNp

    kNp

      Active Member

    • Grup: Members
    • Posts: 1,494
    • Înscris: 01.09.2006

    View Postandrei6775, on 11th September 2009, 02:15, said:

    Receptorul DigiCablu (NU digi TV) se conecteaza la tv cu scart ?

    scart sau rca

    #31
    Socrate1970

    Socrate1970

      Member

    • Grup: Members
    • Posts: 751
    • Înscris: 17.06.2008
    Fratii mei ! Problema mea este in felul urmator:

    Am un monitor cu tuner tv HD, model Samsung P 2370 HD, de care sunt super multumit si il recomand celor interesati!
    Am achizitionat o antena DVB_T, model Philips SDV4230/10, la 36 dB. Desi sunt intr-o zona relativ ecranata si la un etaj inferior, in Berceni, receptionez excelent posturile digitale si analogice terestre : ProTV HD, TVR HD, TVR1, 2, 3 + CULTURAL, NATIONAL TV, REALITATEA TV si Testul de la Squirell. Bun!
    Antena, de altfel foarte estetica, are in soclu o mufa de intrare pentru TV Cablu si un Switch, pentru a comuta intre receptia terestra si cea prin cablu! Antena este alimentata la sursa de 220, normal!
    Bineinteles ca am ales varianta ideala, am conectat antena DVB -T la TV si am introdus mufa CATV in soclul antenei, pentru a rezolva problema expusa pana acum pe forum.
    In momentul cand comut pe CATV, alimentarea se intrerupe, ceea ce mi se pare normal si chiar foarte util! Bun, toate in regula pana acum!
    Desi Tv este foarte bogat in optiuni, , si am memorat canalele terestre pe TV, in momentul cand comut pe CATV, ma obliga sa scanez din nou frecventele, pe automat, pentru a receptiona programele RDS!!!! Va dati seama ce inseamna asta, timp pierdut, plus ca tb sa memorez again toate canalele in locatiile alese de mine!!! Le memorez automat, in ordinea in care sunt ele in grila, ca naiba adica; se vad foarte bine( bineinteles cat poate sa duca analogic-ul de la RDS :)), comut switch-ul pe antena DVB-T, trebuie sa le scanez din nou pe acelea, comut pe CATV, trebuie sa scanez din nou grila de frecvente, si tot asa.....

    Am studiat bine meniul TV-ului, are optiune de scanare digital si analog in acelasi timp, dar separat pe fiecare varianta : DVB-T si, respectiv, CATV!!! :(((

    Ce ma sfatuiti sa fac, sa rezolv problema? MUltumesc anticipat pentru orice raspuns! Cu respect!

    Edited by Socrate1970, 17 September 2009 - 11:57.


    #32
    NoptiAlbe

    NoptiAlbe

      Member

    • Grup: Members
    • Posts: 500
    • Înscris: 01.09.2008
    Eu stau in zona Bdul. 1 Decembrie si cu o alta antena Philips (mai slaba) prind doar ProTV HD. Nimic altceva, nici macar in analog, desi am scos-o pe balcon. Crezi ca cu o antena ca a ta as avea mai multe sanse? Unde ai gasit-o si la pret?

    View PostSocrate1970, on 17th September 2009, 12:55, said:

    Fratii mei ! Problema mea este in felul urmator:

    Am un monitor cu tuner tv HD, model Samsung P 2370 HD, de care sunt super multumit si il recomand celor interesati!
    Am achizitionat o antena DVB_T, model Philips SDV4230/10, la 36 dB. Desi sunt intr-o zona relativ ecranata si la un etaj inferior, in Berceni, receptionez excelent posturile digitale si analogice terestre : ProTV HD, TVR HD, TVR1, 2, 3 + CULTURAL, NATIONAL TV, REALITATEA TV si Testul de la Squirell. Bun!
    Antena, de altfel foarte estetica, are in soclu o mufa de intrare pentru TV Cablu si un Switch, pentru a comuta intre receptia terestra si cea prin cablu! Antena este alimentata la sursa de 220, normal!
    Bineinteles ca am ales varianta ideala, am conectat antena DVB -T la TV si am introdus mufa CATV in soclul antenei, pentru a rezolva problema expusa pana acum pe forum.
    In momentul cand comut pe CATV, alimentarea se intrerupe, ceea ce mi se pare normal si chiar foarte util! Bun, toate in regula pana acum!
    Desi Tv este foarte bogat in optiuni, , si am memorat canalele terestre pe TV, in momentul cand comut pe CATV, ma obliga sa scanez din nou frecventele, pe automat, pentru a receptiona programele RDS!!!! Va dati seama ce inseamna asta, timp pierdut, plus ca tb sa memorez again toate canalele in locatiile alese de mine!!! Le memorez automat, in ordinea in care sunt ele in grila, ca naiba adica; se vad foarte bine( bineinteles cat poate sa duca analogic-ul de la RDS :)), comut switch-ul pe antena DVB-T, trebuie sa le scanez din nou pe acelea, comut pe CATV, trebuie sa scanez din nou grila de frecvente, si tot asa.....

    Am studiat bine meniul TV-ului, are optiune de scanare digital si analog in acelasi timp, dar separat pe fiecare varianta : DVB-T si, respectiv, CATV!!! :(((

    Ce ma sfatuiti sa fac, sa rezolv problema? MUltumesc anticipat pentru orice raspuns! Cu respect!


    #33
    Socrate1970

    Socrate1970

      Member

    • Grup: Members
    • Posts: 751
    • Înscris: 17.06.2008

    View PostNoptiAlbe, on 17th September 2009, 19:25, said:

    Eu stau in zona Bdul. 1 Decembrie si cu o alta antena Philips (mai slaba) prind doar ProTV HD. Nimic altceva, nici macar in analog, desi am scos-o pe balcon. Crezi ca cu o antena ca a ta as avea mai multe sanse? Unde ai gasit-o si la pret?

    NoptiAlbe, ti-am raspuns pe PM, sa nu fac reclama!  :peacefingers:

    #34
    Socrate1970

    Socrate1970

      Member

    • Grup: Members
    • Posts: 751
    • Înscris: 17.06.2008

    View PostSocrate1970, on 17th September 2009, 12:55, said:

    Fratii mei ! Problema mea este in felul urmator:

    Am un monitor cu tuner tv HD, model Samsung P 2370 HD, de care sunt super multumit si il recomand celor interesati!
    Am achizitionat o antena DVB_T, model Philips SDV4230/10, la 36 dB. Desi sunt intr-o zona relativ ecranata si la un etaj inferior, in Berceni, receptionez excelent posturile digitale si analogice terestre : ProTV HD, TVR HD, TVR1, 2, 3 + CULTURAL, NATIONAL TV, REALITATEA TV si Testul de la Squirell. Bun!
    Antena, de altfel foarte estetica, are in soclu o mufa de intrare pentru TV Cablu si un Switch, pentru a comuta intre receptia terestra si cea prin cablu! Antena este alimentata la sursa de 220, normal!
    Bineinteles ca am ales varianta ideala, am conectat antena DVB -T la TV si am introdus mufa CATV in soclul antenei, pentru a rezolva problema expusa pana acum pe forum.
    In momentul cand comut pe CATV, alimentarea se intrerupe, ceea ce mi se pare normal si chiar foarte util! Bun, toate in regula pana acum!
    Desi Tv este foarte bogat in optiuni, , si am memorat canalele terestre pe TV, in momentul cand comut pe CATV, ma obliga sa scanez din nou frecventele, pe automat, pentru a receptiona programele RDS!!!! Va dati seama ce inseamna asta, timp pierdut, plus ca tb sa memorez again toate canalele in locatiile alese de mine!!! Le memorez automat, in ordinea in care sunt ele in grila, ca naiba adica; se vad foarte bine( bineinteles cat poate sa duca analogic-ul de la RDS :)), comut switch-ul pe antena DVB-T, trebuie sa le scanez din nou pe acelea, comut pe CATV, trebuie sa scanez din nou grila de frecvente, si tot asa.....

    Am studiat bine meniul TV-ului, are optiune de scanare digital si analog in acelasi timp, dar separat pe fiecare varianta : DVB-T si, respectiv, CATV!!! :(((

    Ce ma sfatuiti sa fac, sa rezolv problema? MUltumesc anticipat pentru orice raspuns! Cu respect!


    Gata, am rezolvat-o!  :D   Si ce simplu era!! :lol:  Inca o data m-am convins ca Murphy, ala diliul cu legile lui, era roman!!  :P

    Frate, simplu-simplu!!! (vorbesc de posibilitatile TV-ului si cele ale antenei DVB-T)

    #35
    adiroman

    adiroman

      Member

    • Grup: Members
    • Posts: 542
    • Înscris: 21.01.2006

    View PostSocrate1970, on 30th September 2009, 17:53, said:

    Gata, am rezolvat-o!  :D   Si ce simplu era!! :lol:  Inca o data m-am convins ca Murphy, ala diliul cu legile lui, era roman!!  :P

    Frate, simplu-simplu!!! (vorbesc de posibilitatile TV-ului si cele ale antenei DVB-T)

    pai cum ai rezolvat-o??? am si eu aceeasi problema

    Edited by adiroman, 02 October 2009 - 07:39.


    #36
    yo3fuu3

    yo3fuu3

      Junior Member

    • Grup: Members
    • Posts: 58
    • Înscris: 05.07.2007
    Eu am nevoie sa insumez antena terestra pentru dvb-t sd si hd cu cablu analogic de la RDS pentru ca prin Digicablu(STB HY) in Bucuresti, nu se transmit multe canale,dintre care si canalele cu cea mai mare audienta:Protv si Antena1.

    Edited by yo3fuu3, 02 October 2009 - 11:13.


    Anunturi

    Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

    "Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

    Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

    www.neurohope.ro

    0 user(s) are reading this topic

    0 members, 0 guests, 0 anonymous users

    Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
    Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate