Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Se poate insuma semnalul de la cablu cu o antena DVB-T

- - - - -
  • Please log in to reply
86 replies to this topic

#1
antecu

antecu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 02.12.2006
Intrebare:
Am un televizor care este prevazut si cu tuner digital DVB-T dar care are doar o singura borna de intrare.Ce pot face pentru a putea urmari si canale de la cablu si aceste canale terestre in format digital fara a mai schimba permanent cablul de intrare fie la cablu fie pe antena ?

Raspuns:
Din pacate nu exista o solutie simpla pentru acest lucru avand in vedere ca operatorii de cablu din Romania utilizeaza aceleasi benzi de frecventa ca cele destinate exclusiv transmisiei TV terestre.Din aceasta cauza canalele emise pe cablu se suprapun peste cele emise terestru sau se gasesc printre ele.Pentru a putea insuma de exemplu canalele C30 pe care emite Pro TV si C54 pe care emite TVR ar trebui sa existe niste filtre extrem de complexe si selective care sa rejecteze aceste canale ( adica latime de banda de 8 Mhz si atenuare mai mare de 60 dB ) din transmisia de cablu pentru a putea permite insumarea cu antena TV de la care receptionati tocmai aceste canale.Un astfel de dispozitiv nu este produs de nici o firma din domeniu datorita pe de o parte costurilor foarte mari pe care utilizatorul final sigur NU le-ar plati cat si faptului ca nu se confrunta cu o astfel de problema in tarile de origine.Acesta este un caz particular tipic doar in Romania unde firmele de cablu emit atat in banda BIII si banda UIF ( benzi destinate exclusiv transmisiilor terestre conform standardelor internationale la care si Romania a aderat ) cat si in banda S care este exclusiv destinata transmisiilor prin cablu.

#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Raspunsul este discutabil, probabil nu ai fost foarte bine informat.

Pe cablu se emite in toate benzile - exceptia fiind canalele 1-4 unde firmele de cablu au fost obligate sa scoata posturile pe care le emiteau intrucat banda respectiva s-a alocat ptr transmisii radio terestre. Si nu ma refer la Romania ci si la majoritatea tarilor. Altfel ar fi imposibil ptr un furnizor de cablu sa transmita atatea posturi in mod analog. Exista un nr limitat de canale.

DAR, exista obligativitatea ca sa nu fie folosite canalele pe care se transmite semnal terestru ptr a preveni interferentele. Practic transmisia prin cabul ar fi afectata.

Solutia de insumare ar fi simpla - practic niste filtre simple - bobine rezistente si condensatori, precedate de un amplificator. Filtre exista, si sunt folosite de exemplu de RCS sau Astral ptr a bloca accesul la programul HBO in loc de al mai coda, in retelele securizate - e mai ieftin. Costul ar fi pe undeva intre 50-100 ron. Problema apare insa in alta parte - Transmisiile TV aeriene sunt LOCALE. Ptr a preveni interferentele se transmite pe alt canal in functie de zona geografica. In consecinta fabricarea industriala a unui astfel de sumator nu este rentabila, in functie de localitate fiind obligatoriu folosirea de filtre pe alte canale.

Solutia cea mai simpla - este cea folosita pe unele tunere care AU intrari separate Cablu /DVB-T. Un simplu switch incorporat care comuta intrarea de antena in functie de semnalul selectat. E adevarat, in cazul lor slectarea este facuta automat la apasarea butonului corespunzator de pe telecomanda. Dar se poateface usor un switch actionat manual - cel putin nu mai umbli mereu la mufa din spatele Televizorului.

In ambele cazuri nu cred insa ca romanul s-ar complica sa dea ceva bani in loc sa faca singur conexiunea.

#3
urbanreality

urbanreality

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,104
  • Înscris: 25.07.2008
"DAR, exista obligativitatea ca sa nu fie folosite canalele pe care se transmite semnal terestru ptr a preveni interferentele. Practic transmisia prin cabul ar fi afectata."
Imi amintesc despre o astfel de problema, in urma cu cativa ani pe cablu TVR a fost mutat pe o alta frecventa deoarece pe acea frecventa emite TVR terestru si astfel nu au mai aparut interferente. La fel s-a intamplat si cu posturile TV maghiare care se receptioneaza terestru la noi.
[ http://www.kadis.ro:8080/kadis/images/s_t_bnc.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Eu foloseam ceva asemanator (nu am gasit o imagine exacta) dar aveam o mufa cu doua intrari unde aveam CATV si Antena exterioara si o iesire pentru tv) .

#4
Blackhawk

Blackhawk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,785
  • Înscris: 04.11.2005

Quote

"DAR, exista obligativitatea ca sa nu fie folosite canalele pe care se transmite semnal terestru ptr a preveni interferentele. Practic transmisia prin cabul ar fi afectata."
Nu s-a intamplat asa ceva in anumite orase din tara cand s-a dat licenta de telefonie mobila in 415-420Mhz?  E si un articol, dar nu reusesc sa-l gasesc. Cablistii aveau pe nu stiu cati ani dreptul si ceva i-a facut sa schimbe frecventa :D

#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Ceva-ul se cheama ANRC-ul care inspecteaza statiile CaTV la orice modificare in grila de programe si verifica sa fie respectate reglementarile in vigoare.

#6
Delano

Delano

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,187
  • Înscris: 05.11.2006

View Posteiffel, on Feb 10 2009, 11:28, said:

Solutia cea mai simpla - este cea folosita pe unele tunere care AU intrari separate Cablu /DVB-T. Un simplu switch incorporat care comuta intrarea de antena in functie de semnalul selectat. E adevarat, in cazul lor slectarea este facuta automat la apasarea butonului corespunzator de pe telecomanda. Dar se poateface usor un switch actionat manual - cel putin nu mai umbli mereu la mufa din spatele Televizorului.
Multam, cred ca o sa merg pe varianta cu switch manual :)

#7
anicoara

anicoara

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,252
  • Înscris: 28.01.2005
Puteti da exemple de plasme / lcd-uri full hd ce au 2 mufe de antena, 1- cablu si 1 - DVB-t iar in folosinta posturile sunt amestecate trecand-se cu telecomanda de la un post la altul fara discriminare ?

#8
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Eu unul nu am intalnit decat la placile de calculator- ex:  WinFast DTV2000 H

Am auzit ca ar fi si unele modele tv, dar nu am vazut inca unul.

Edited by eiffel, 13 February 2009 - 10:04.


#9
boy2good

boy2good

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 20.07.2005
nu inteleg de ce ar trebui sa insumez 2 semnale care contin aceleasi canale.cele care se prin terestru sunt retransmise se de compania de cablu.daca insa vb de canale hd(si cred ca la astea se refera @antecu)atunci e o problema mai delicata.sunt 2 variante:daca tunerul televizorului nu stie si hd receptia se face cu un tuner tv dedicat si nu mai are rost sa discutam.daca tunerul tv stie si hd atunci sau se folosesc acele filtre sau se muta manual cablu din spatele tv in functie de ce dorim sa vedem sau se asteapta ca si compania de cablu sa transmita aceste canale in format hd

#10
Delano

Delano

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,187
  • Înscris: 05.11.2006

View Postboy2good, on Feb 13 2009, 10:56, said:

.daca tunerul tv stie si hd atunci sau se folosesc acele filtre sau se muta manual cablu din spatele tv in functie de ce dorim sa vedem
Tocmai asta e ideea , sa nu fim nevoiti sa mutam manual :)  Uite totusi ca exista si un switch automat, pacat ca nu se aduc la noi : http://www.spaun.de/...;product=871433

#11
antecu

antecu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 02.12.2006

View Posteiffel, on Feb 10 2009, 11:28, said:

Raspunsul este discutabil, probabil nu ai fost foarte bine informat.

Pe cablu se emite in toate benzile - exceptia fiind canalele 1-4 unde firmele de cablu au fost obligate sa scoata posturile pe care le emiteau intrucat banda respectiva s-a alocat ptr transmisii radio terestre. Si nu ma refer la Romania ci si la majoritatea tarilor. Altfel ar fi imposibil ptr un furnizor de cablu sa transmita atatea posturi in mod analog. Exista un nr limitat de canale.

DAR, exista obligativitatea ca sa nu fie folosite canalele pe care se transmite semnal terestru ptr a preveni interferentele. Practic transmisia prin cabul ar fi afectata.

Solutia de insumare ar fi simpla - practic niste filtre simple - bobine rezistente si condensatori, precedate de un amplificator. Filtre exista, si sunt folosite de exemplu de RCS sau Astral ptr a bloca accesul la programul HBO in loc de al mai coda, in retelele securizate - e mai ieftin. Costul ar fi pe undeva intre 50-100 ron. Problema apare insa in alta parte - Transmisiile TV aeriene sunt LOCALE. Ptr a preveni interferentele se transmite pe alt canal in functie de zona geografica. In consecinta fabricarea industriala a unui astfel de sumator nu este rentabila, in functie de localitate fiind obligatoriu folosirea de filtre pe alte canale.

Solutia cea mai simpla - este cea folosita pe unele tunere care AU intrari separate Cablu /DVB-T. Un simplu switch incorporat care comuta intrarea de antena in functie de semnalul selectat. E adevarat, in cazul lor slectarea este facuta automat la apasarea butonului corespunzator de pe telecomanda. Dar se poateface usor un switch actionat manual - cel putin nu mai umbli mereu la mufa din spatele Televizorului.

In ambele cazuri nu cred insa ca romanul s-ar complica sa dea ceva bani in loc sa faca singur conexiunea.
Eram curios sa vad daca cineva reactioneaza si comenteaza afirmatiile mele initiale pentru ca am vrut sa vad cam care este nivelul tehnic al discutiilor de pe acest forum.
Ma voi referi doar la comentariul lui Eiffel pentru ca este singurul care se pare ca stie ceva dar daca este pe specialitatea asta si ar fi dat examenul cu mine la cursurile de SCS sau Radio sigur n-ar fi trecut.Nu intru in polemici cu nimeni ci vrea sa lamuresc aspecte pur tehnice care nu pot fi interpretate.
Sa ma explic :
1. Firmele de cablu nu emit in canalele 2-4 daca ne referim la CCIR sau 1-5 daca ne referim la OIRT din cauza utilizarii CAII INVERSE pentru INTERNET si nu din cauza interferentei cu radio FM.Te rog verifica domeniile de frecventa si ai sa vezi ca C4 CCIR este pana la 68 MHz si este sub 88 Mhz iar in OIRT s-a renuntat si in emisie in terestru ( vezi oprire C4 in Bucuresti ceea ce spunea cineva mai sus ) pentru ca intradevar C4 si C5 picau peste FM.
2. Firmele de cablu nu emit in S1 pentru ca intradevar se suprapune peste banda radio CCIR la care si Romania a comutat dupa 1990.
3. Firmele de cablu nu emit peste canale locale ( ma refer la frecvente ) pentru ca semnalul lor ar fi perturbat pe aceste canale pentru ca la un cablu lung coaxial daca ai un emitator apropiat pe acea frecventa semnalul se induce in cablu coaxial si evident este receptionat pe televizor chair daca o sa spuneti ca acesta este izolat.Acesta este fenomen specific cablurilor foarte lungi intinse pe stlpi.Asta e motivul pentru care am militat pentru ca retelele de cablu sa fie ingropate , pentru micsorarea perturbatiilor care ar putea patrunde in retele !
4. Despre filtrele folosite la HBO te informez ca nu sunt simple filtre LC ci sunt filtre cu unda de suprafata care au urmatoarele caracteristici daca intelegi ceva din asta : rejectie mai buna 80 dB la  latime de banda de 15 Mhz.Cum dumnezeu sa realizezi un filtru din acesta cu CIRCUITE SIMPLE LC.Si lucrul cel mai important are stabilitate functie de temperatura.Ca sa poti elimina un canal dintr-o transmisie pe cablu ar trebui teoretic ca acel filtru sa aiba latimea canalului de 7/8 MHz ( functie de banda , in BIII latimea este de 7 Mhz ) si o atenuare de minim 60 dB si sa nu altereze canalele adiacente si sa ramana stabil pe acea frecventa.Acest lucru este practic imposibil la nivel de amator sau la solutii de 2 bani.Acest tip de filtru a fost dezvoltat de firma Eagle ( de unde au si importat firmele de cablu din Romania ) si se refera la o solutie de codare simpla analogica prin introducerea unei purtatoare peste canalul util pentru a perturba semnalul de sincro.La decodare se monteaza acest filtru care rejecteaza aceasta purtatoare pentru ca canalul TV sa poata fi vizionat.Din pacate aceasta solutie are un dezavantaj major altereaza banda video care duce la degradarea imaginii.Poate ca multi se intreaba de ce HBO este emis ( in retelele de cablu ) pe o freventa ciudata , nu este nici S12 si nici S13 ci intre ele. Pentru ca au cumparat filtre dupa canale din norma americana !
5. Ca firmele de cablu emit in FIF si UIF pentru ca nu au loc sa transmita atatea canale in banda S inteleg dar iata ca s-a ajuns la situatia asta si oameni reclama acest fenomen.De aia am spus ca nu trebuia sa le permita IGC-ul ( acum are alt nume ) sa emita decat in banda S cu un numar redus de canale ( 41 )  in analogic si daca se vrea mai multe nu au decat sa transmita in digital cu receptie cu set-top-box-uri dar bineinteles cu alte costuri.
5. Televizoare cu borne separate analogic si DVB-T nu prea face nimeni ( cu o exceptie ) pentru ca acest tip de problema nu este intalnita decat unde , a-ti ghicit , in ROMANIA. Nu prea cred ca vor face prea curand televizoare care sa rezolve aceasta problema.Aici se poate discuta mai mult dar nu intru in amanunte.
6. Solutia cu comutator este utopica , unde vei gasi un comutator de RF si care sa-ti permita transmisia intregii benzi de frecventa pana la 800 Mhz si sa si separe cele 2 intrari cu o atenuare de minim 60 dB.Crezi ca este un intrerupator ca la lumina !Aicea sunt probleme grele legate de diafonie si izolare RF ! Tu nu sti ce vorbesti. Sunt probleme mari la comutarea intrarilor la un amplificator de audiofrecventa unde banda de frecventa este pana in 20 KHz.Un comutator de acest fel am gasit la  firma Toner ( vezi aici : http://www.tonercabl...ct.aspx?ID=1017 ) si permite insumarea a doua retele de cablu.Dar sti cat costa asa ceva , aproximativ 250 euro ! Cine ar plati asa ceva in Romania ?

Am scris acestea pentru a lamuri odata aceasta problema. Poate mai citesc si altii si se dumiresc si nu mai intreaba de fiecare data acelasi lucru.
Sau cel mai bine sa sune la ANRCTI ca tot directorii aia de pe acolo care au salarii de mii de euro sunt mogulii frecventelor.

View PostDelano, on Feb 13 2009, 11:57, said:

Tocmai asta e ideea , sa nu fim nevoiti sa mutam manual :)  Uite totusi ca exista si un switch automat, pacat ca nu se aduc la noi : http://www.spaun.de/...;product=871433
M-am uitat la jucarica asta si sunt doua lucruri care ma pun pe ganduri :
- faptul ca comutarea pe intrarea pe DVB-T se face cand transmiti dinspre iesire +5V ceea ce televizorul nu da.Trebuie sa adaugi o sursa si un power inserter pentru a putea face comutarea.
- cel mai important este faptul ca nu spune cat are atenuarea pe calea care nu vrei sa fie transmisa ceea ce este explicabil prin faptul ca ar fi o valoare mica undeval a 20...25 dB ceea ce este foarte putin.Daca semnalul este pternic de la cablu , sa zicem 70-75 dBuV sigur interfereaza dvb-t -ul si e posibil ca in anumite cazuri acesta sa nu mearga.

#12
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Ai dreptate cand spui ca nu sunt de specialitatea asta. Specializarea mea e tehnica de calcul.
Dar am avut si tangente cu tv cablu  - de-asta mai stiu cate ceva.
Este posibil sa ma insel in unele privinte, dar:
1. Interzicerea emisiei in acele canale 2-4 sau 1-5 s-a facut cu mult timp inainte ca firmele de cablu de la noi sa transmita si internet. Si nu ma refeream daor la posturile de radio, cat si la unele frecvente profesionale - vezi banda de 2m care dadeau ceva armonice - am locuit aproape  ( 1 km ) de un garaj de Taxi si de cate ori emiteau pe statii ii auzeam in tv daca eram pe un canal emis in zona respectiva. Daca IGC-ul a prevazut cu ceva an inainte ca urma sa fie folosit internetul in banda aia nu am de unde sa stiu. Motivatia data de mine a fost primita de la furnizorul de cablu.
5 - de fapt 6 + 6 - am dat un exemplu mai sus de un tuner de calculator care are 2 intrari. El face comutatie. In momentul in care alegi din soft sau telecomanda Digital sau Analog se comuta pe intrarea respectiva. Dupa cum vezi pretul sau e de aprox 220 ron.
Stiu ca in unele cazuri e nevoie de un comutator destul de complex si scump - de exemplu la statiile de emisie exista astfel de comutatoare de antena. Dar aici nu este cazul. O sa razi, dar da, eu am pus un intrerupator "de lumina". Ma rog unul mai bun calitativ si in carcasa metalica. Si merge ok. Semnalul e prea mic ca sa creeze interferente si oricum am decuplat cu un condensator.
In rest nu te contrazic - nu sunt expert ca tine, doar mai stiu cate ceva.

Quote

faptul ca comutarea pe intrarea pe DVB-T se face cand transmiti dinspre iesire +5V ceea ce televizorul nu da.Trebuie sa adaugi o sursa si un power inserter pentru a putea face comutarea.
Unele set-top boxuri pot da aceasta tensiune daca se selecteaza din meniu.

#13
antecu

antecu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 02.12.2006

View Posteiffel, on Feb 18 2009, 10:56, said:

Ai dreptate cand spui ca nu sunt de specialitatea asta. Specializarea mea e tehnica de calcul.
Dar am avut si tangente cu tv cablu  - de-asta mai stiu cate ceva.
Este posibil sa ma insel in unele privinte, dar:
1. Interzicerea emisiei in acele canale 2-4 sau 1-5 s-a facut cu mult timp inainte ca firmele de cablu de la noi sa transmita si internet. Si nu ma refeream daor la posturile de radio, cat si la unele frecvente profesionale - vezi banda de 2m care dadeau ceva armonice - am locuit aproape  ( 1 km ) de un garaj de Taxi si de cate ori emiteau pe statii ii auzeam in tv daca eram pe un canal emis in zona respectiva. Daca IGC-ul a prevazut cu ceva an inainte ca urma sa fie folosit internetul in banda aia nu am de unde sa stiu. Motivatia data de mine a fost primita de la furnizorul de cablu.
5 - de fapt 6 + 6 - am dat un exemplu mai sus de un tuner de calculator care are 2 intrari. El face comutatie. In momentul in care alegi din soft sau telecomanda Digital sau Analog se comuta pe intrarea respectiva. Dupa cum vezi pretul sau e de aprox 220 ron.
Stiu ca in unele cazuri e nevoie de un comutator destul de complex si scump - de exemplu la statiile de emisie exista astfel de comutatoare de antena. Dar aici nu este cazul. O sa razi, dar da, eu am pus un intrerupator "de lumina". Ma rog unul mai bun calitativ si in carcasa metalica. Si merge ok. Semnalul e prea mic ca sa creeze interferente si oricum am decuplat cu un condensator.
In rest nu te contrazic - nu sunt expert ca tine, doar mai stiu cate ceva.


Unele set-top boxuri pot da aceasta tensiune daca se selecteaza din meniu.
1.Tranzitia a fost facuta in sensul ca s-a renuntat la canalele din BI in OIRT pentru ca canalele C4 si C5 cad peste FM CCIR, culmea ca cele din BIII au ramas iar in UIF se emite CCIR ! Adica o struto-camila , la romani ca la nimenea !
IGC-il nu a facut initial nimic , firmele de cablu prin 92 -93 au facut vestitele cablari pe un vid de legislatie , dupa care pasi legali au fost o pliere peste lucruri deja existente in teren.Adica nu a fost nici o gandire cand se stia foarte clar ca va urma dezvoltarea DVB-T in UIF iar BIII sa devina banda pentru DAB.

5. Tunere de calculator , pardon , sunt jucarele , care nici macar nu au etaj RF cu heterodinare pe intrare ci sunt cu amplificare directa.Am testat tot felul de tunere din astea sau TVIX-uri si concluzia a fost ca nu au sensibilitate iar TVR-ul de exemplu emite un amarat de 1 Kw.Cum sa receptionezi cu un bat ( asa sunt antenele de la tunerele astea ) la bloc in Bucuresti cand tunerului i-i trebuie un minim de 60 dBuV ca sa poata demodula.Ma gandesc cum va merge asa ceva cand vor fi ( daca vor fi ) 10 frecvente cu diferente mari de nivel.
La statiile de emisie-receptie pentru a face comutarea de pe TX pe RX pe aceiasi antena foloseste un releu coaxial de RF.Acesta face o comutare pe circuitul RF folosind o bobina care inchide contactele care sunt magnetice ( Reed ).Ai avut noroc de ti-a mers faza cu comutatorul pentru ca nivelele de semnal sunt mici iar semnalul digital ( DVB-T ) este mult mai robust decat cel analogic , la un C/N de 12 dB si un BER de 10-3 merge fara probleme.

Daca folosesti set-top-box care mai e legatura cu catv-ul cand din aparat iesi hdmi daca vrei sa vezi HD sau pe scart.Ma refeream strict la televizoare cu tuner incorporat.

#14
RMC Info

RMC Info

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,679
  • Înscris: 21.04.2004

View Postanicoara, on Feb 12 2009, 18:59, said:

Puteti da exemple de plasme / lcd-uri full hd ce au 2 mufe de antena, 1- cablu si 1 - DVB-t iar in folosinta posturile sunt amestecate trecand-se cu telecomanda de la un post la altul fara discriminare ?

Nu am vazut plasme sau LCD-uri cu doua intrari coaxiale. Si asta fiindca nu prea isi au rostul.
Cablul analogic mai este folosit pe scara larga doar in Europa de Est.

Cum set-top-boxul de la cablul digital se conecteaza prin HDMI sau Euroscart iti ramane in permanenta intrarea de cablu coaxial libera.

Edited by RMC Info, 19 February 2009 - 00:39.


#15
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002

View Postantecu, on Feb 18 2009, 10:01, said:

Eram curios sa vad daca cineva reactioneaza si comenteaza afirmatiile mele initiale pentru ca am vrut sa vad cam care este nivelul tehnic al discutiilor de pe acest forum...
OFF TOPIC:
daca tu crezi ca nivelul discutiilor se reduce la un simplu monolog     :lol:  , asta este, e o actiune comparabila cu a striga in padurea pustie  ca tu esti cel mai mare si mai tare... Un pic de modestie nu strica nimanui.  :rolleyes:

ON TOPIC

antecu said:

Solutia cu comutator este utopica , unde vei gasi un comutator de RF si care sa-ti permita transmisia intregii benzi de frecventa pana la 800 Mhz si sa si separe cele 2 intrari cu o atenuare de minim 60 dB.Crezi ca este un intrerupator ca la lumina !Aicea sunt probleme grele legate de diafonie si izolare RF ! Tu nu sti ce vorbesti. Sunt probleme mari la comutarea intrarilor la un amplificator de audiofrecventa unde banda de frecventa este pana in 20 KHz.Un comutator de acest fel am gasit la firma Toner ( vezi aici : http://www.tonercabl...ct.aspx?ID=1017 ) si permite insumarea a doua retele de cablu.Dar sti cat costa asa ceva , aproximativ 250 euro ! Cine ar plati asa ceva in Romania ?

Solutia folosirii unui comutator nu este utopica. Se poate realiza simplu, se uita ca mai exista si diode PIN.  B) Uite comutarea la frecvente mai mari:
http://www.nxp.com/a.../AN10173-01.pdf
sau mai exista solutia cu sumator realizat pe baza unor filtre  acordate pe canal, deci se pot gasi si solutii simple sa aduni unul sau doua canale DTH la canalele de cablu... sau ai incercat varianta simpla a folosirii unui comutator cu doua sectiuni si doua pozitii pentru a face selectia intre doua retele de cablu? Merge garantat. Secretul este ca in timp ce o sectiune face contactul de la o linie la alta, sectiunea a doua pune la masa linia nefolosita. Uite asa dispar influentele intre linii si toata lumea este multumita.


Si apropo, asta: http://www.tonercabl...ct.aspx?ID=1017 nu sumeaza ci comuta, adica este o diferenta mare intre aceste doua actiuni.
Iar la 99$ gasesti un comutator serios 0-18GHz   :notangel:
[ http://www.recycledgoods.com/images/s_p_33802_1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#16
antecu

antecu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 02.12.2006
1. Vreau sa vad ca mai sunt si oameni inteligenti cu care sa poti face schimb de informatii nu vreau sa fie doar un monolog.
Dar tin sa precizez ca de exemplu din 100 de firme cu care colaborez si care se lauda ca sunt specialisti in domeniul asta nu sunt 3 sau 4 care sa poata finaliza o instalare complexa si care sa si functioneze.Crede-ma ca stiu ce vorbesc.Nu mai sunt specialisti pe partea de RF.

2. Da , de acord e vorba de un comutator si nu un sumator , am gresit tinand ca ora la care am scris era foarte inaintata.Permite comutarea la doua retele de cablu.

3. Daca tu poti realiza un comutator cu diode pin care sa poata insuma antena pentru DVB-T si cablu fara pierderi si care sa coste putin ca sa fie atractiv pentru cumparatorul obisnuit cred ca vei gasi o groaza de cumparatori.Iar varianta insumarii canalelor C30 si C54 ( DVB-T ) cu cablu nu este simpla pentru ca ma repet pe aceste canale de exemplu la RCS se emite.Teoretic ar trebui sa ai urmatoarea configuratie.Pe calea de cablu sa rejectezi aceste canale fara sa alterezi canalele adiacente , adica un filtru de fix 8 Mhz care sa aiba o taiere de minim 60 dB iar pe calea de intrare de la antena sa lasi sa treaca exact aceleasi frecvente si avand aceiasi latimea si atenuare.Pe calea de antena nu poti lasa amplificare de banda larga pentru ca ti-ar adauga zgomot peste cablu.Acest lucru este greu de realizat si in nici un caz cu circuite simple LC in principal din cauza stabilitatii termice , filtrul va fugi in banda si a atenuarii foarte mari  

4. NU am spus ca nu ar putea exista solutie tehnica dar problema esentiala este COSTUL unei astfel de solutii si cati sunt dispusi sa o plateasca.Solutia cu comutarea de 99 $ nu o cumpara nimeni , poate eu ca nu ma sperie pretul.

Cineva a intrebat daca sunt televizoare cu intrare TV si DVB-T separata. Da , au existat modele mai vechi de Pioneer care au aparut la inceputul implementarii DVB-T -lui pe televizoarele lor.Vad insa ca modelele noi au doar o singura borna.

#17
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Tunere de calculator , pardon , sunt jucarele , care nici macar nu au etaj RF cu heterodinare pe intrare ci sunt cu amplificare directa.Am testat tot felul de tunere din astea sau TVIX-uri si concluzia a fost ca nu au sensibilitate iar TVR-ul de exemplu emite un amarat de 1 Kw.Cum sa receptionezi cu un bat ( asa sunt antenele de la tunerele astea ) la bloc in Bucuresti cand tunerului i-i trebuie un minim de 60 dBuV ca sa poata demodula.Ma gandesc cum va merge asa ceva cand vor fi ( daca vor fi ) 10 frecvente cu diferente mari de nivel.

Pai tunerele TV de calculator nu vin cu nici un bat. Folosesti ce antena vrei. Doar cele care au si intrare de radio mai au o antena ptr Radio - in functie de producator - e tip T din panglica sau pur si simplu un fir lung. Iar unele modele au inca etaj RF clasic, desi din ce in ce mai multe au inceput sa-l elimine. Iar modelul care il am si acum acasa PVR2000 Leadtek - doar analog insa - are sensibilitatea mai buna decat a multor tunere din TV-uri.

Oricum eu am prins HD folosind o bucata de cablu coaxial de 2 m dezizolata la un capat pe lungime de 1 m. Fara nici o problema de receptie - atat ProTV cat si TVR. Solutia asta o vei vedea si pe la unele magazine din centru - eu am "copiat-o" de la Media Galaxy din Bricostore. Ulterior am gasit si pus o antena de TV din cele in V telescopice care se dadeau la tv-uri prin anii 90. Culmea cu antene "specializate" de camera si cu inutilul marcaj DVB-T pe ele nu am putut prinde decat ProTV HD.

#18
antecu

antecu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 02.12.2006

View Posteiffel, on Feb 19 2009, 12:57, said:

Pai tunerele TV de calculator nu vin cu nici un bat. Folosesti ce antena vrei. Doar cele care au si intrare de radio mai au o antena ptr Radio - in functie de producator - e tip T din panglica sau pur si simplu un fir lung. Iar unele modele au inca etaj RF clasic, desi din ce in ce mai multe au inceput sa-l elimine. Iar modelul care il am si acum acasa PVR2000 Leadtek - doar analog insa - are sensibilitatea mai buna decat a multor tunere din TV-uri.

Oricum eu am prins HD folosind o bucata de cablu coaxial de 2 m dezizolata la un capat pe lungime de 1 m. Fara nici o problema de receptie - atat ProTV cat si TVR. Solutia asta o vei vedea si pe la unele magazine din centru - eu am "copiat-o" de la Media Galaxy din Bricostore. Ulterior am gasit si pus o antena de TV din cele in V telescopice care se dadeau la tv-uri prin anii 90. Culmea cu antene "specializate" de camera si cu inutilul marcaj DVB-T pe ele nu am putut prinde decat ProTV HD.
Unele tunere dvb-t de calculator au o antena care e sarma de 15 cm pus pe o talpa si pot fi puse pe masa.
Nu ma refeream ca au amplificare RF si schimbare cu sincrodina ci heterodinare cu schimbare de frecventa in FI.Numai asa poti sa ai selectivitate.Norocul este ca se emit doar 2 frecvente suficient de departate in banda ca daca ar fi mai multe sa vezi ce bine ar merge.
Ai prins cu o bucata de cablu pentru ca esti probabil intr-o pozitie favorabila fata de emitatoare.
S-au perindat pe la mine cred ca zeci de tipuri de tunere din acestea de calculator aduse de propietari nemultumiti care reclamau ca nu merg.Cu aceiasi antena de camera asezata in aceiasi pozitie foarte multe nu mergeau multe bineinteles ca erau trombone ca decodeaza si mpeg-4Ca antena de camera nu merge si ca nu ai prins e discutabil ( sper ca nu e de la mine ). In general antenele DVB-T daca ne referim la cele plate ( sunt ca o rama foto ) au inauntru un dipol scuratat in lamda/2 care poate receptiona mai bine sau mai prost functie de asezare tinand cont de polaritate.Probabil ma repet dar cred ca stiti ca Pro TV-ul emite in polarizare verticala iar SNR-ul ( C54 ) emite in polarizare orizontala.Eu de exemplu fiind mai apropiat de Pro TV ( Mihai Bravu ) tin antena pentru receptie in plan orizontal pentru TVR care este mult mai slab.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate