Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Unde se termina universul?

- - - - -
  • Please log in to reply
370 replies to this topic

#361
Inginerul

Inginerul

    Setup Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,488
  • Înscris: 22.05.2002
Universul se termina atunci cand dai coltul.

#362
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003
nu exista, adevarat

sunt doar niste notiuni... :notangel:

#363
bonobo

bonobo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,465
  • Înscris: 23.09.2004

andreic, on Aug 20 2005, 14:28, said:

O sa-ti capturez aici o imagine sa vezi cum arata.
Vreau si eu. :)
Ai un link, ceva?

#364
numeric

numeric

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 471
  • Înscris: 22.06.2005
tie nu-ti e clar ca si 299742 si 300000 si 301000 km/secunda sunt de fapt aproximari ale vitezei luminii :)
faptul ca nu exista masuratori cu precizie de 100% e un lucru elementar invatat in liceu :)
vezi ca-n romania scoala-i gratis asa ca ai putea sa o vizitezi mai des...

MIG-29

numeric, on Aug 19 2005, 02:04, said:

eu ti-am spus ca mai trebe sa treci pe la scoala.. dar nu m-ai crezut :)

In primul rand in argumentul de mai sus nu era importanta valoarea vitezei luminii ci faptul ca extinderea universului observational se face cu viteza luminii (vezi argumentul de mai sus).
Deci in propozitia in care am zis cu fix viteza luminii ma refeream ca extinderea universului observational se face cu FIX viteza luminii si deci nu cu "aprox. viteza luminii" cum ceri tu...

Altfel spus NU ar fi fost corect sa spun cu aprox. viteza luminii deoarece extinderea asta de care vorbeam mai sus chiar are loc cu viteza luminii! Numarul respectiv de 300.000 este dat doar ca ordin de marime... vezi mai jos discutie despre el--->

Valoarea de 300.000km/s este o valoare larg acceptata in literatura de specialitate in momentul in care nu te intereseaza precizia unui numar ci vrei sa aduci un argument si sa-i arati omului ce inseamna viteza respectiva.. pentru a ilustra o idee vizavi de ordinele de marime implicate. Faptul ca pentru tine conteaza o deviatie de 0.0008% (asta e deviatia in discutie in problema de fata) intr-o problema in care ceilalti parametri au erori de ordinul procentelor sau zecilor de procente ma face sa cred ca de fapt nu prea stii despre ce vorbesti si te cam bagi ca musca-n lapte :)
Numeric
P.S.:

afirmatia ta "CORECT 100% ar fi fost sa spui "aprox. viteza luminii" sau sa fi dat viteza exacta 299... km/s ..."

dovedeste ca nu prea ai citit ce am scris. NU este corect sa spun aprox. cu viteza luminii deoarece lucrurile respective se intampla CHIAR cu viteza luminii. 300.000 km/s este o aproximare a vitezei luminii in vid asa cum si 299742 km/s este tot o aproximare a vitezei luminii in vid. In cazul in care tu nu ai stiut pana acum ca toate valorile numerice sunt de fapt aproximari ale conceptelor despre care se vorbeste... iti recomand manualul de fizica de clasa a 10-a :) In alta ordine de idei exprimarea de mai sus este legitima folosind o aproximare a vitezei luminii asa cum si exprimarea cu valoarea de 299742 ar fi fost tot una cu aproximare a vitezei luminii. Cum in mesajul respectiv nu discutam despre determinarea cu cat mai mare precizie a vitezei luminii ci de faptul ca Universul Observational chiar se extinde cu viteza luminii (indiferent cat este aceasta numeric!) consider ca nu prea ai priceput ce ai citit.

Argumentul de fapt se afla chiar in randurile scrise de tine unde TU considerai ca exprimare de genul "aprox. cu viteza luminii" ar fi fost adevarata. NU era important cat este viteza luminii ci ca SE EXTINDE cu viteza luminii :)

<{POST_SNAPBACK}>



#365
veioza

veioza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 14.06.2005
"Pe de alta parte, ce parere am ieu despre infinit? pai, o parere proasta. adica, infinitul e o chestie care a inceput demult si nici dracu nu stie cand o sa se termine,da cand o sa se termine o sa se termine prost! deaia e mai bine ca infinitul sa nu se termine niciodata si nu doresc la nimenea asa ceva,doamne ferestete!"(Jurnalul lui Tetelu, Academia Catavencu) (genial)
uite ca s-a raspuns si la intrebarea asta,nu are sens sa ne mai batem neuronii.

#366
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

Arpi, on Feb 28 2005, 15:43, said:

Am stat de multe ori si m-am intrebat cat de mare este universul! Daca am avea posibilitatea de a merge si merge unde ne-am oprii? sau nu ne-am oprii niciodata?

Ce este infinitul???
Cu cat ma gandesc mai mult cu atat ma enervez mai mult pentru ca nu-mi pot imagina. Cum? pur si simplu nu ne-am oprii niciodata? sau daca am da de capat ce ar fi acolo? un geam, un perete dar dincolo de acel geam sau perete , ce ar fi???
:confuzzled:

<{POST_SNAPBACK}>


Eu cred ca ne-am oprii dupa primul "i", pentru ca "opri" se scrie cu un singur "i".

#367
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005

View PostTOPCATBV, on Jul 17 2005, 14:57, said:

Cred ca pot trage niste concluzii:
1.Masa relativista (aparenta) creste si este data de energia totata (de repaus, cinetica, potentiala, electromagnetica etc)
2.Cimpul gravitational generat de aceasta nu este simetric (in cazul nostru el este alungit mult pe directia de miscare)
3.Legea atractiei gravitationale a lui Newton nu este valabila in cazul relativist
4.Fotonul produce cimp gravitational. El merge pe geodezica din spatiu-timp-ul deformat de masele pe linga care trece si de propia sa masa sa relativista
Desi a trecut ceva vreme de cind am incheiat discutia, consider ca nu s-a lamurit problema pe deplin. Va invit sa citi despre masa relativista si poate mai continuam :)

#368
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005

View PostTOPCATBV, on May 12 2006, 18:26, said:

Desi a trecut ceva vreme de cind am incheiat discutia, consider ca nu s-a lamurit problema pe deplin. Va invit sa citi despre masa relativista si poate mai continuam :)
Attached File  mass_paper.pdf   233.68K   17 downloads

#369
zoro2

zoro2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,673
  • Înscris: 21.05.2006
Ce numiti voi universul ?
Un BigBang dupa 12 miliarde de ani

Dar daca exista mai multe BigBang-uri in acelasi timp ?
vor exista mai multe expansiuni in acelasi timp adica mai multe universuri care nu sunt nicidecum paralele ci exista in acelasi timp dar la distante de neimaginat.

Ca si idee exista o infinitate de universuri MULT MAI MULTE DECAT GALAXI SI STELE LA UN LOC.

Stelele dintr-o galaxie cat si numarul galaxiilor sunt limitate la BigBang.
BigBang nu sunt limitate de nimic poate chiar de o anumita perioada de expansiune urmata de implozie, dar chiar si asa acesta e un ciclu repetitiv pe perioada a sute de miliarde de ani.

DECI:
UNIVERSUL NU INCEPE NICIUNDE SI NU SE TERMINA NICIUNDE.
TIMPUL DE INCEPUT NU EXISTA, NU A EXISTAT SI NU VA EXISTA.


Apropo unde incepe microuniversul ?

Edited by zoro2, 24 May 2006 - 09:48.


#370
ShovColor

ShovColor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 24.11.2013
Dece mereu presupenem ca inainte de Big Bang nu a existat nimic? Universul este intr-o continua expansiune si putem deduce ca universul nu este intodeauna intr-o continua expansiune. Se spune ca la un moment dat universul va atrage toata materi inapoi in nucleu si se va ajunge la forma initiala.Deci tot ce sa creat pana acum in statiu-timp se va distruge.Si tot procesul acesta se poate relua.Inaintea Big Bang-ului ar fi putut exista o rasa si mai evoluata decat noi care au putut sa deduca totul.Dece noi oameni vom crede ca vom descoperi "TOTUL"?Daca Universul este atat de mare dece credem sau vrem sa credem ca suntem UNICII din Univers.Poate in acest moment in Univers exista o rasa ma evoluata.Dece refuzam a crede ca exista o alta viata undeva in Univers?Sunt mii de intrebari care nu pot fi explicate indeajuns de mult pentru a ne face a crede ca tot ce ne inconjoara este doar o mica parte din tot ce exista.

#371
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,882
  • Înscris: 28.11.2006
Am citit jumatate din post si deja ma doare capul Posted Image Ce vrei de fapt sa spui?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate