Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e
 Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 

Unde se termina universul?

- - - - -
  • Please log in to reply
370 replies to this topic

#19
G_Unit_Soldier

G_Unit_Soldier

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 20.12.2004
universul este infinit, in comparatie cu potentialul uman.
cand om ajunge sa depasim viteza luminii atunci putem masura si universul.

eu zic ca este infinit.
a nu fi infinit inseamna a avea o limita. adica e ca si cum te-ai afla intr-o incapere. ea este limitata de pereti. asa ar fi si universul. insa dincolo de peretiii universului ce ar fi?
va puteti imagina?
ratiunea umana trece de asa ceva?

ar fi haos dincolo

parerea mea

#20
evilone

evilone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,521
  • Înscris: 14.12.2003
Conform teoriei generalizate a relativitatii spatiul-timp nu este un borcan in care se afla materia. Spatiul si timpul n-ar exista in lipsa materiei. Deci acolo unde se termina materia se termina si spatiul si timpul.

#21
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,063
  • Înscris: 13.11.2002
Asa cum univers este pentru planeta, asa este si planeta pentru electron.
In electron (sau in interactiunea sa) ar putea exista un intreg univers.

Nu putem vedea un electron pe o planeta sau de pe o planeta universu.

#22
pirannia

pirannia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 437
  • Înscris: 25.07.2003
cele doua intrebari nu au legatura.

1.universul este finit - explicatia se gaseste in multe carti de astrofizica.
2.infinitul este o notiune matematica teoretica. infinitul nu exista practic, afirmatie care deriva logic din 1.

#23
Se@gull

Se@gull

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 16.06.2004

pirannia, on Mar 1 2005, 17:24, said:

cele doua intrebari nu au legatura.

1.universul este finit - explicatia se gaseste in multe carti de astrofizica.
2.infinitul este o notiune matematica teoretica. infinitul nu exista practic, afirmatie care deriva logic din 1.

<{POST_SNAPBACK}>


Adica vrei sa spui ca infinitul chiar nu exista??? Sau mai degraba ca el nu poate fi demonstrat ca exista , in mod practic?
Sau vrei sa spui ca daca eu presupun ca infinitul exista si ,intr-o ipoteza, te "zamislesc" pe tine cu viata infinita, tu mergand toata viata ta prin univers, o sa ii gasesti capatul???

#24
pirannia

pirannia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 437
  • Înscris: 25.07.2003

Quote

Adica vrei sa spui ca infinitul chiar nu exista???
am zis ca nu exista practic, exista numai teoretic.

Quote

Sau mai degraba ca el nu poate fi demonstrat ca exista , in mod practic?
demonstratia ca nu exista practic deriva din cele doua afirmatii.

Quote

Sau vrei sa spui ca daca eu presupun ca infinitul exista si ,intr-o ipoteza, te "zamislesc" pe tine cu viata infinita, tu mergand toata viata ta prin univers, o sa ii gasesti capatul???

aici sunt prea multe presupuneri si ipoteze ca sa pot raspunde coerent. cred ca intrebarea trebuie reformulata mai simplu.

#25
Se@gull

Se@gull

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 16.06.2004
--
am zis ca nu exista practic, exista numai teoretic.
--

aici sunt de acord cu tine, insa el exista , daca nu exista pt. noi , nu ii putem renega existenta .El exista in orice ne inconjoara.

#26
shapeshifter

shapeshifter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,655
  • Înscris: 27.08.2002
eu va indic unde ,,incepe" universul si unde se ,,afunda":
http://www.puresilence.org/

---------------------
enjoy the silence..

Edited by zippy99, 01 March 2005 - 19:47.


#27
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004
Omul e limitat hardware ca sa zic asa... asa cum nu poti pune o placa video cu suport directx3 sa execute instructiuni directx9, pentru ca pur si simplu nu le are implementate hardware, exact asa nu poti cere unui om sa inteleaga lucruri care depasesc nivelul lui. Bineinteles ca va incerca sa-si explice unele lucruri, dar se va lovi permanent de propriile limite. Si atunci va incepe sa bata campii...

#28
Blitzkrieg

Blitzkrieg

    SIR

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,050
  • Înscris: 13.02.2005

Mosotti, on Feb 28 2005, 22:34, said:

sfera este locul geometric al punctelor egal departate de un punct fix, numit centrul sferei. so, ea este goala pe dinauntru. daca ar fi plina s-ar numi bila si s-ar purta pe git pe post de capac

<{POST_SNAPBACK}>


nustiu de ce aproape la orice topic trebuie sa existe cineva care sa ii corecteze pe ceilalti !!  RASPUNDE LA TOPIC, sau daca te crez experimentat in tainele limbii atunci fate profesor de o anumita limba (la care crez tu ca esti mai bun) sau de mate (referitor la sfera/bila) :worthy:  :worthy:   m'okay ???      ........hope soo <_<


sper sa nu fi gresit si aici... :mellow:
.....pentru ca nu vreu ca altii sa isi piarda timpul corectandu - (LINIUTA) ma !

^_^  ;)  >>>>>>>  :peacefingers:

#29
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
@Blitzkrieg, nu te afunda in ridicolul pe care il frizezi. daca postezi ziua ce visezi noaptea nu inseamna ca raspunzi la topic

#30
Blitzkrieg

Blitzkrieg

    SIR

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,050
  • Înscris: 13.02.2005
aia i parerea mea despre univers.nu zic ca ii corect.ii doar o parere. si cu ce am gresit daca am zis bila sau sfera sau nu mai stiu ce ?

#31
evilone

evilone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,521
  • Înscris: 14.12.2003
Mosotti are dreptate in ceea ce priveste definitiile matematice pentru bila si sfera. Din fericire insa, limba romana nu este normata de matematicieni :). Prin "sfera" se poate intelege si un corp marginit de o suprafata sferica.

#32
Blitzkrieg

Blitzkrieg

    SIR

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,050
  • Înscris: 13.02.2005
ok NA !!   poate mai bine era sa zic balon  <_<  ! noi suntem inauntrul lui, iar cei inafara lui, eu unul nustiu  :)

#33
evilone

evilone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,521
  • Înscris: 14.12.2003
De unde stii ca nu e in 17 colturi :)

#34
Blitzkrieg

Blitzkrieg

    SIR

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,050
  • Înscris: 13.02.2005
i DONT  :)

#35
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005
e mult mai confortabil (si din punct de vedere al fizicii) sa crezi ca universul e infinit sau ca exista o infinitate de universuri finite, decit ca universul e finit. Cred ca e mult mai greu sa-ti imaginezi nimicul de dincolo de universul finit.
Exista si un tip de univers finit care ar putea fi interpretat ca infinit (prin faptul ca nu are margini - nemarginit, dar totusi finit) daca mergind pe o directie dreapta (sau pe care crezi tu ca e dreapta) ajungi la un moment dat in acelasi loc de unde ai plecat.

#36
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004

TOPCATBV, on Mar 2 2005, 14:24, said:

... Cred ca e mult mai greu sa-ti imaginezi nimicul de dincolo de universul finit.

<{POST_SNAPBACK}>


Infinit
Nimic absolut

Cred ca a doua notiune reusim sa o atingem doar prin shut down definitiv ... Nimic absolut  e acolo unde nu e nici timp nici materie nici energie ... la polul opus e infinitul...

Tot gandindu-ma la chestia asta am realizat ca notiunea infinit, la fel ca si notiunea de nimic absolut , este legata  de notiunea de timp, mai exact de curgerea timpului... si atunci mi-am pus intrebarea oare cum percep oamenii trecerea timpului, unde se face reglajul "fps"-urilor percepute de noi? de ce unii nu percep mai multe fps-uri si altii mai putin? :huh:

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate