Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Imagine TV strâmbă

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
73437

73437

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,046
  • Înscris: 29.04.2004
Salut!

Am un Televizor Sony, acum nu știu ce model, de generație mai nouă, Trinitron care merge foarte bine, în afară de un singur lucru, și anume, imaginea este un pic strămbă (vezi imaginea atașată). Diferența este de doar câteva puncte (linii) aprox 3-5 puncte mai jos în colțul din dreapta față de colțul din stânga.

Cum se poate remedia? Menționez că în momentul când am cumpărat TV-ul, am căutat și găsit codul de service, prin care am setat televizorul aproape perfect (în afară de acest mic impediment) adică am o imagine edge to edge, contrast, luminozitate claritate conform ochiului meu (destul de mofturos).

Din păcate, nu există o setare digitală pentur problema mea... adică nu se paote "îndrepta" imaginea din telecomandă. Întrbarea mea este, se poate îndrepta altfel?

Am mai avut un televizor mai vechi la care am setat imaginea "hardware"... avea niște chestii pe care le roteam cu o șurubelniță, și se ducea imaginea în sus și jos, se mărea micșora... la acel televizor aveam și schema tehnică... la televizorul ăsta Sony nu...

Deci, se poate îndrepta imaginea cumva?

știe cineva coduri de service pentru televizoare Sony?, nu de alta, dar am pierdut codul, și să nu mai caut iar pe google... că nu se găsește chiar așa ușor...

#2
DeeJay

DeeJay

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,086
  • Înscris: 07.05.2004
tu ai o problema de rotatzie. acum, daca gasesti codul de meniu service, ar fi bine, dc. nu, trebuie sa rotesti deflexia, care din cate stiu, e cam greu.

#3
Acta non verba

Acta non verba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 10.12.2004
...sunt sanse foarte mari ca defectul sa fie ''hardware''... provocat de pozitia gresita a bobinelor de deflexie. Daca este aceasta situatia, atunci  rezolvarea are ceva riscuri... depinde si de cum si cu ce este prinsa bobina pe tub, va fi foarte riscant sa o repozitionezi... se poate sparge tubul...  :rolleyes:

#4
ovidiugm

ovidiugm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 16.06.2003
Daca inca mai ai manualele de utilizare, si daca sint in mai multe limbi (separate, nu intr-un singur volum) atunci e ok, ai solutia.

Procedura este urmatoarea:
Ia-l pe cel in engleza, si pune-l sub coltul din dreapta al dispozitivului. Daca nu este suficient, foloseste-l si pe cel in franceza. Daca este prea mult, pune-l pe cel in romana (ala cu 3-4 foi xeroxate) in coltul opus. Corecteaza dupa necesitati cu celelalte manuale. Poti folosi si un inclinometru, eventual, pentru mai multa precizie

Succes!

#5
73437

73437

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,046
  • Înscris: 29.04.2004

DeeJay, on Feb 28 2005, 09:48, said:

tu ai o problema de rotatzie. acum, daca gasesti codul de meniu service, ar fi bine, dc. nu, trebuie sa rotesti deflexia, care din cate stiu, e cam greu.

<{POST_SNAPBACK}>


Din câte am specificat, în meniul de service, nu exista nimic care să aibe efect asupra acestui aspect... pot exista mai multe meniuri de service?

Acta non verba, on Feb 28 2005, 09:54, said:

...sunt sanse foarte mari ca defectul sa fie ''hardware''... provocat de pozitia gresita a bobinelor de deflexie. Daca este aceasta situatia, atunci  rezolvarea are ceva riscuri... depinde si de cum si cu ce este prinsa bobina pe tub, va fi foarte riscant sa o repozitionezi... se poate sparge tubul...  :rolleyes:

<{POST_SNAPBACK}>


Dacă stau bine să mă gândesc... abia se observă problema... cred că până acum nu a mai observat nimeni.. s-au nu a zis :)

ovidiugm, on Feb 28 2005, 10:04, said:

Daca inca mai ai manualele de utilizare, si daca sint in mai multe limbi (separate, nu intr-un singur volum) atunci e ok, ai solutia.

Procedura este urmatoarea:
Ia-l pe cel in engleza, si pune-l sub coltul din dreapta al dispozitivului. Daca nu este suficient, foloseste-l si pe cel in franceza. Daca este prea mult, pune-l pe cel in romana (ala cu 3-4 foi xeroxate) in coltul opus. Corecteaza dupa necesitati cu celelalte manuale. Poti folosi si un inclinometru, eventual, pentru mai multa precizie

Succes!

<{POST_SNAPBACK}>


Dacă a fost o glumă, nu ți-a ieșit prea bine... a trebuit să citesc de trei ori ca să înțeleg puncul de vedere al glumei :)

Oricum mersi pentru posturi.

Later edit....

Am găsit informații legate de service mode televizoare Sony

http://myweb.accessu...90/sonypal.html

E drept aici apar niște chestii codificate prin cifre... eu am folosot doar varianta grafică să spune, unde ai niște lucruri listate la care poți face modificări. Însă îmi amintesc că uteam să introduc chia și coduri... dar nu știam ce coduri. Eee se pare că le-am găsit, trebuie să studiez mai atenz acasă pagina.

Edited by 73437, 28 February 2005 - 10:23.


#6
ovidiugm

ovidiugm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 16.06.2003

73437, on Feb 28 2005, 10:11, said:

Dacă a fost o glumă, nu ți-a ieșit prea bine... a trebuit să citesc de trei ori ca să înțeleg puncul de vedere
al glumei :)

Oricum mersi pentru posturi.

<{POST_SNAPBACK}>


Of! Daca e asa de complicat cu manualele alea, foloseste un lemn sau un cirlig de rufe, si gata :) :D

#7
diaconuliviu

diaconuliviu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,772
  • Înscris: 19.01.2005
Priveste bine daca ai un colier cu surub care impiedica rotirea blocului de deflexie; slabesti putin surubul, rotesti pina imaginea devine "orizontala", stringi la loc, nu tare sa nu crapi tubul.
Colierul ar trebui sa fie - logic - in partea cu culotul.

#8
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,766
  • Înscris: 01.10.2002
Probabil ca ai si niste magneti prin zona, cu care se regleaza "hard" distorsiunile de imagine. Ai grija sa-i rotesti odata cu bobinele si sa nu perturbi pozitia lor relativa... Nu-i chiar asa de complicat, eu am mai facut asa ceva. Rotesti putin privesti, rotesti inca putin... Sa fii sigur ca ai fixat bobinele de reflexie corespunzator, altfel se pot roti din nou de la socuri

#9
diaconuliviu

diaconuliviu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,772
  • Înscris: 19.01.2005

Wotan, on Feb 28 2005, 10:52, said:

Probabil ca ai si niste magneti prin zona, cu care se regleaza "hard" distorsiunile de imagine. Ai grija sa-i rotesti odata cu bobinele si sa nu perturbi pozitia lor relativa... Nu-i chiar asa de complicat, eu am mai facut asa ceva. Rotesti putin privesti, rotesti inca putin... Sa fii sigur ca ai fixat bobinele de reflexie corespunzator, altfel se pot roti din nou de la socuri

<{POST_SNAPBACK}>


La el imaginea e doar rotita, nu distorsionata; din magneti nu tb reglat nimic; doar blocul de deflexie se roteste un pic.

#10
Acta non verba

Acta non verba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 10.12.2004
...daca face acest lucru pentru prima data... :rolleyes:  eu as propune sa faca practica pe un tub defect... :D

#11
73437

73437

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,046
  • Înscris: 29.04.2004
Stați liniștiți... dacă fac ceva o fac cu grijă și cu cap...

Deocamdată mi-am băgat nasul în setările software, dar în firmware-ul ăsta nu există meniu de "Geometry" așa cum apare în documentul de care am amintit mai sus. și o altă chestie ciudată, e că nu pot mișca imaginea pe verticală, pot doar să mișsc imaginea pe orizontală, pot să măresc imaginea pe verticală și orizontală. Din acest motiv este destul de dificil să centrz imaginea pe verticală... pentru că trebuie să modific Ver. Breath și Ver. Linar și alte chestii prin carre imaginea se poate centra cât de cât fără a altera imaginea.

Codurile din două cifre nu se potrivesc așa cum pare în acel document. Oricum, este destul de clar că nu merge modificat software problema mea. Cât ar costa o astfel de intervenție? 100.000 aș da să mi-o regleze cineva, mai mult nu, pentur că problema este greu sesizabilă.

Edited by 73437, 01 March 2005 - 09:55.


#12
Black_Soul

Black_Soul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 06.02.2005

diaconuliviu, on Feb 28 2005, 04:35, said:

Priveste bine daca ai un colier cu surub care impiedica rotirea blocului de deflexie; slabesti putin surubul, rotesti pina imaginea devine "orizontala", stringi la loc, nu tare sa nu crapi tubul.
Colierul ar trebui sa fie - logic - in partea cu culotul.

<{POST_SNAPBACK}>

Mai corect si simplu de atat cred ca nu se poate :coolspeak:
Parerea mea...

#13
73437

73437

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,046
  • Înscris: 29.04.2004
Eee.. nu sunt eu mare electronist... adică nu sunt deloc :) Ce-i ăla culot?

Când desfac televizorul, o să încerc să fac o poză, ca să mă îndrumați ce să fac...

#14
Acta non verba

Acta non verba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 10.12.2004
...Si acum pentru cei care considera ce este simplu... un surub si gata... :rolleyes:    atasez o fotografie cu un tub trinitron de 29''...
Problema nu este surubul... acolo cu o surubelnita buna se desface si se  numara 2-3 ture iar la sfarsit se repeta operatia minus 1/5-1/6 din ultima rotatie pentru surub... asa ca sa fim siguri ca nu spargem tubul... B)
Dar cum procedam cu faptul ca bobinele de deflexie sunt si lipite in citeva puncte pe tubul cinescop? Nu va fi foarte simplu... un cutter cu o lama fina, un pic de silicon la sfarsit si... gata... B)

Attached Files

  • Attached File  tub.jpg   181.4K   69 downloads


#15
diaconuliviu

diaconuliviu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,772
  • Înscris: 19.01.2005

73437, on Mar 1 2005, 14:02, said:

Eee.. nu sunt eu mare electronist... adică nu sunt deloc :) Ce-i ăla culot?

Când desfac televizorul, o să încerc să fac o poză, ca să mă îndrumați ce să fac...

<{POST_SNAPBACK}>



Culot = partea cu conectorii electrozilor

#16
73437

73437

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,046
  • Înscris: 29.04.2004
Ok..., mulțumesc pentru poză și posturi. În week-end o să desfac Tv-ul, mă uit prin el, fac o poză, și vedem după aceea dacă rotim sau nu blocul de deflexie.

#17
Rebox

Rebox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 400
  • Înscris: 14.05.2004
ar mai fi o posibilitate, ca tubul sa fie montat putin stramb. daca marginile negre ale tubului, cele care nu sunt luminate niciodata, sunt neparalele cu carcasa inseamna ca tubul e montat putin inclinat si atunci nu e de la deflexie. trebuie sa slabesti putin cele 4 suruburi de prindere ale tubului, sa-l centrezi, apoi le strangi la loc. Verifica asta inainte sa umbli la deflexie.

#18
RAN

RAN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 04.07.2004
esti sigur ca nu poti sa rotesti imaginea din meniul normal (nu cel de service)? Eu am avut un sony wega 21" (nu mai stiu modelul) care avea reglajul acesta.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate