Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina
 Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook
 sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?
 Cum conectez un switch WIFI la 60...

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom

Ce e aratarea asta ?
 

Previziuni bursa

- - - - -
  • Please log in to reply
1122 replies to this topic

#55
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

View Postpunkt, on Feb 24 2009, 10:43, said:

...fac un pariu ca avem scaderi de indici de peste 5%.... :(
bah punkt, da' tu chiar esti tare.... -_- , ai avut dreptate, ma rog, cu o eroare de citeva zeci de sutimi.

#56
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,284
  • Înscris: 22.07.2005

View Postflaviand, on Feb 24 2009, 13:38, said:

floraur - esti simpatic ca inca mai speri la cresteri :)

La BET FI - 7000 intru cat pot de mult...

#57
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

View Postfloraur, on Feb 24 2009, 16:29, said:

La BET FI - 7000 intru cat pot de mult...
te grabesti! Sa intri la BET FI dupa ce avem 1 milion de someri si cel putin 2 banci mai mici falimentate. Cauta repere in economia reala. Gurile rele spun ca BET FI ar trebui sa ajunga undeva la 5000 desi nu vad rationamentul, e chiar o previziune optimista.

Mai tii minte anul de gratie 1998? in timpul guvernarii Ciorbea-Vasile?! Atunci a fost bine :D .

#58
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,284
  • Înscris: 22.07.2005

View Postpunkt, on Feb 24 2009, 16:37, said:

te grabesti! Sa intri la BET FI dupa ce avem 1 milion de someri si cel putin 2 banci mai mici falimentate. Cauta repere in economia reala. Gurile rele spun ca BET FI ar trebui sa ajunga undeva la 5000 desi nu vad rationamentul, e chiar o previziune optimista.

Mai tii minte anul de gratie 1998? in timpul guvernarii Ciorbea-Vasile?! Atunci a fost bine :D .

Dar tu mai tii minte cand euro urcase pana la 4,2 acum cativa ani? Toata lumea vedea dezastru si toti analistii se gandeau la 5,0... Atunci eu am facut credit imobiliar si l-am achitat la 3,15 cand toata lumea vedea la 2,9.

Eu cred ca aceasta criza mondiala este aproape la potentialul maxim si cred ca in doua luni (cel mult), vor aparea vestile bune.
Asa cred eu si sincer m-am saturat de preziceri dezastruase. Nu vad in niciuna din aceste analize masurile care s-au luat la nivel mondial. Pana la urma trendul se schimba si stii cum se spune Ride the trend.

#59
Nicanor

Nicanor

    S t a l k e r

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 13.03.2003
eu cred ca trebuie sa uitati de bursa o vreme...

#60
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005
Hehe, Nicanor a ascultat cand a fost cazul, nu ca altii ;)

Nea floraur, nu pot decat sa-ti mai dau o data linkul asta: http://forum.softped...t...t&p=5661042

Nea Punkt, ti-au murit laudatorii ? Matale ai zis cinci, eu eram mai optimist si speram la 7. A fost la mijloc... :D

Ce naiba, e si simplu sa prevezi ce se intampla la BVB. Ai nostri is doar niste maimutele care imita DOW-ul. Aseara DOW a luat-o in sus, pariem ca azi se stabilizeaza si BET-Fi ? ;)

Quote

Eu cred ca aceasta criza mondiala este aproape la potentialul maxim si cred ca in doua luni (cel mult), vor aparea vestile bune.

Vestile bune au aparut de mult pentru cine a stiut unde sa le caute. Dar ele implica ce se va intampla DUPA colaps. Care colaps da, ai dreptate, s-ar putea sa se produca in urmatoarele 2 luni. Desi cel mai probabil marele crash al intregului sistem cu dolar, euro si banci va fi undeva mai in toamna, acesta poate surveni mai rapid in anumite conditii.

Asa ca cel mai bun lucru pe care l-ar putea face cineva cu banii e sa se pregateasca de aceasta tranzitie. Care va fi scurta, dar dureroasa pentru unii. Iar dupa ce va trece, abia atunci o sa fie bine si optimism. Pana atunci, un pic de realism nu strica ;)

#61
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
hai sa vedem SNP'ul ce face azi dupa asa o stire :huh:

Quote

Provizioanele suplimentare si prabusirea pretului la petrol au adus pierderi de 1,269 miliarde lei (345 milioane euro) pentru Petrom, in al patrulea trimestru, pentru prima data de la privatizare, si au influentat puternic rezultatul anual, care a scazut cu 43% fata de 2007, a anuntat compania.
sursa

#62
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,121
  • Înscris: 09.01.2007
BET Fi s-a dus in jos ca a venit ING si a dat in jos target price pentru banci :)
Lasa ca au si Erste si RZB departamente de Research, mai dureaza cateva zile si-i dau si ei in cap lui ING
si uite asa se mananca intre ei

#63
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005
Deocamdata am inceput pe verde cu 2.5% plus la 8060 pentru BET-Fi...

Nu te bucura prea repede nea floraur, ramane cum am zis in postul numarul 2 de pe topicul asta:

Quote

Pe termen scurt totul e posibil acum, in functie de toanele jucatorilor.

Pe termen lung singura directie este in jos

Si deocamdata maimutelele noastre imita toanele celor din NY asa cum estimam... :)

#64
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
MMM, delicios, avem singe si azi!!! mult singe, sa curga valuri :vampire: .

Quote

Rezultatele sub așteptări ale Petrom au dus la deprecieri ale acțiunii pe Bursa de Valori București. Acțiunea SNP a debutat cu o scădere de peste 2%, iar după prima jumătate de oră și-a accentuat deprecierea la 10% sub nivelul de 12 bani.

SNP, ca si lider de imagine a indicelui BET NG probabil trage in jos si celelalti indici din energie. Acolo am eu actiuni :death:

Si ca sa confirm ca BURSA nu mai reactioneaza la informatiile financiare, avem urmatorul comunicat

Quote

Transelectrica (TEL) estimeaza pentru 2009 un avans al profitului brut la 70 milioane lei, dupa ce in 2008 acesta a fost de 57 milioane lei.

De asemenea, compania estimeaza ca in 2009, veniturile totale vor avansa cu 2,4%, la 3,074 miliarde lei, in timp ce cheltuielile vor urca la 3 milionarde lei

cel putin momentan TEL'u e pe 0, dar sunt convins ca pina la sfirsitul sedintei se duce pe rosu :(

Edited by punkt, 25 February 2009 - 11:29.


#65
Rocknroll

Rocknroll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,785
  • Înscris: 16.12.2006

View Postpunkt, on Feb 25 2009, 11:24, said:

MMM, delicios, avem singe si azi!!! mult singe, sa curga valuri :vampire: .


SNP, ca si lider de imagine a indicelui BET NG probabil trage in jos si celelalti indici din energie. Acolo am eu actiuni :death:

Bestial! Imi place ca poti face haz de necaz. Cel putin, ai simtul umorului foarte dezvoltat. Chiar daca e vorba de umor negru...  :D

#66
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,284
  • Înscris: 22.07.2005
Deci pana acum am bifat asa:
1 - imobiliarele
2 - crestere pret petrol urmata de criza financiara
Urmeaza cat de curand
4 - dolar prabusit
Apoi in maxim 2-3 ani va urma:
3 - trecere baril de 200USD

extras din link-ul tau, cam asta previzionai tu.

Come on...

Edited by floraur, 25 February 2009 - 11:32.


#67
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,121
  • Înscris: 09.01.2007

View Postpunkt, on Feb 25 2009, 11:24, said:

MMM, delicios, avem singe si azi!!! mult singe, sa curga valuri :vampire: .


SNP, ca si lider de imagine a indicelui BET NG probabil trage in jos si celelalti indici din energie. Acolo am eu actiuni :death:

Si ca sa confirm ca BURSA nu mai reactioneaza la informatiile financiare, avem urmatorul comunicat

Vrei sa zici ca nu mai reactioneaza la stirile financiare pozitive. Bine, pe langa faptul ca o estimare/ prognoza este o simpla vorba in vant.

#68
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

View Postfloraur, on Feb 25 2009, 11:30, said:

Deci pana acum am bifat asa:
la cine te referi?!

View Postoverseas, on Feb 25 2009, 11:38, said:

Vrei sa zici ca nu mai reactioneaza la stirile financiare pozitive. Bine, pe langa faptul ca o estimare/ prognoza este o simpla vorba in vant.
da, ma refer la stirile pozitive. Eu am mizat mult pe faptul ca multi investitori se vor retrage din specula cu active volatile cum ar fi SIF'urile si'si vor pune la adapost banii in companii credibile, unde actionarul majoritar este statul, iar importanta acestora pt. economie este una vitala (adica se vor bucura de sprijin guvernamental indiferent de evolutia generala).

Ca sa intelegi mecanismul, as prefera sa cumpar TEL sau TGN (pozitii cheie chiar monopolistice) decit BRD, SIF'uri sau Erste....

View PostRocknroll, on Feb 25 2009, 11:30, said:

Bestial! Imi place ca poti face haz de necaz. Cel putin, ai simtul umorului foarte dezvoltat. Chiar daca e vorba de umor negru...  :D
este vital sa'ti mentii tonusul si sa privesti cu detasare.

Edited by punkt, 25 February 2009 - 11:51.


#69
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005

Quote

Deci pana acum am bifat asa:
1 - imobiliarele
2 - crestere pret petrol urmata de criza financiara
Urmeaza cat de curand
4 - dolar prabusit
Apoi in maxim 2-3 ani va urma:
3 - trecere baril de 200USD

extras din link-ul tau, cam asta previzionai tu.

Come on...

Pai de ce extragi lucrurile din context ?

Da si restul materialului:

Quote

Posibil ca 3&4 sa se realizeze insa simultan la anul, daca dolarul se va devaloriza suficient de repede

V-am mai povestit AICI de scenariul inflatonist.

Quote

Daca nu intram direct in colaps s-ar putea sa asistam insa si la o scurta explozie a pretului acestora. In scenariul hiper-inflationist, mi se pare normal ca DOW sa creasca la 70.000 daca painea va fi 20 dolari bucata si aurul 10.000 dolari uncia.

Deci estimarile mele cu petrolul raman in picioare pentru la vara in caz de inflatie cand valoarea dolarului va fi tot mai nesemnificativa ;)

Daca picajul va fi brusc, pretul la petrol in dolari va creste brusc de la cat e acum la echivalentul in hartie reciclabila a dolarilor luati la kilogram... :D

Edited by flaviand, 25 February 2009 - 12:16.


#70
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,284
  • Înscris: 22.07.2005

View Postflaviand, on Dec 12 2008, 18:54, said:

Nicanor - tot cu bursele te distrezi, mai rezisti ? :)
La cum tzopaie cate 5% pe zi cine naiba s-ar baga la previziuni pe termen scurt ?
Parca ti-am mai zis si pe topicul cu dolarul sa te bagi la aur si sa ai grija mare la dolar.

http://forum.softped...t...t&p=5531716

http://forum.softped...t...t&p=5433938

floraur - super tare, am ras 5 minute  :lol:
Adevarul este ca pana acum am avut urmatoarele opinii pe aici pe forum:

1 - in primavara ma razboiam pe topicul de imobiliare cu trabantu si cu punkt, care penalizau pe oricine indrazneau sa afirme ca preturile vor scade cat de curand. Au ajuns intre timp penibili si dupa ce previziunea s-a adeverit, atat eu, renderman cat si altii n-am mai dat pe acolo, ca am inteles ca nu avem cu cine discuta pe aria respectiva.

2 - apoi a urmat povestea cu petrolul la care sincer ma asteptam sa urce o idee mai sus inainte de izbucnirea crizei. A ajuns totusi la 150 USD inainte sa se dezlantuie haosul la burse.

3 - Piata financiara subreda s-a prabusit insa mai repede decat se asteptau multi adepti ai teoriei Peak Oil. Asta le-a dat apa la moara unora care considera petrolul o "bula" asemanatoare cu imobiliarele. Vom vedea in 2-3 ani cine a avut dreptate si daca petrolul va trece pana la urma si de 200 USD asa cum estimam in vara.

4 - incercand sa pricep de ce piata financiara a cedat asa de repede la cresterea pretului la petrol, am aflat de buda in care se afla de fapt US si ca usoara apreciere a dolarului e doar o chestie de moment, urmand sa vina o prabusire de mari proportii

Deci pana acum am bifat asa:
1 - imobiliarele
2 - crestere pret petrol urmata de criza financiara
Urmeaza cat de curand
4 - dolar prabusit
Apoi in maxim 2-3 ani va urma:
3 - trecere baril de 200USD

Posibil ca 3&4 sa se realizeze insa simultan la anul, daca dolarul se va devaloriza suficient de repede :D

Eh, om trai si om vedea ce ne mai asteapta...


Scuze Punkt, trebuia sa fac quote ddin prima. Am citat exact din ce spunea flaviand in Decembrie, sa vadem exact cat de valabile pot fi predictiile dezastruase pe care multa lume le face, doar pentru ca asa e la moda acum. Nu vreau sa te superi Flaviand, insa nu faci analize corecte, te duci cu rationamentul spre dezastru by default, renuntand sa consideri importante anumiti vectori din economie, care pot avea influente pozitive.

#71
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
Nimeni NU este capabil de previziuni ce au la baza rationamente logice. Economia NU functioneaza in aceasta perioada dupa logica, functioneaza strict influentata emotional.

#72
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005
Ei nu zau ? La fel ca la imobiliare ? Is curios ce zic acuma saracii care au cumparat primavara trecuta in urma sfaturilor de pe anumite arii cenzurate... :)

Macar acum jucatorii la bursa si alti increzatori in sistemul bancar nu pot sa spuna ca nu au fost avertizati ;)

Si uite ca mai sunt si analisti cu capul pe umeri care le nimeresc al naibii de bine:

http://forum.softped...t...t&p=6033925

Si dupa ce li s-au cam indeplinit toate previziunile de pana acum, ultimul lor articol de saptamana trecuta prevede in linii mari ce ziceam si eu in decembrie :)

Puneti si cititi ca au niste analize excelente cei de la E2020. Rata de succes de 80% inclusiv in ce priveste criza. Cati se mai pot lauda cu asa ceva ? ;)

Edited by flaviand, 25 February 2009 - 12:53.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate