Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Previziuni bursa

- - - - -
  • Please log in to reply
1122 replies to this topic

#19
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005
Of, of, mai floraur pe vremuri aveai mai multa incredere in ce ziceam :)
http://forum.softped...t...t&p=5661077

Daca urmai sfatul meu de atunci si cumparai aur la mijlocul lui decembrie cum ar fi fost acum ?

Atunci Euro-ul nu trecuse de 4RON, aurul era sub 850USD fata de 950USD acum si bet-fi era peste 13.000 in loc de 9000 cat e azi.

Fa tu socoteala cat ai fi castigat atunci daca te linisteai cu bursele cum a facut Nicanor :)

Si tine minte ce zic, inca n-ai vazut nimic, mai vorbim noi in 2-3 luni... ;)

Edited by flaviand, 16 February 2009 - 09:11.


#20
Rocknroll

Rocknroll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,785
  • Înscris: 16.12.2006
Astazi, in deschidere, SIF-urile au scazut cu 6,5%. Cursul a ramas stabil, undeva in jur de 4,3 lei/euro.

#21
AndreiSe

AndreiSe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 13.02.2009

View PostRocknroll, on Feb 16 2009, 11:02, said:

Astazi, in deschidere, SIF-urile au scazut cu 6,5%. Cursul a ramas stabil, undeva in jur de 4,3 lei/euro.

Intre timp bet-fi a urcat si s-a prabusit la loc. Dumnezeu sa il odihneasca in pace!

flaviand: in ce sa investesc acum? Am cam 5000 euro pe care sunt dispus sa ii risc

#22
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005
Sunt buni si aia... :)

http://forum.softped...t...t&p=5994425

http://forum.softped...t...t&p=5994643

Edited by flaviand, 16 February 2009 - 11:48.


#23
AndreiSe

AndreiSe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 13.02.2009

View Postflaviand, on Feb 16 2009, 11:47, said:



Nu ai inteles: cei 5000 reprezinta sub 5% din capital. restul e in euro + ron (poate nu era bine sa fie si in dolari dar nu am incredere in aprecierea asta la 1.3 a dolarului - astept 1.4 sau 1.5 cel putin - daca nu se duce draq toata SUA si o sa luam USD la pret de RON)

#24
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005
Atunci alege varianta b din linkul meu, cea cu 100.000 euro ...  :)

Si pana atunci grija cu depozitele la banci ;)

Cu dolarul eu astept deocamdata o bere la 2.0 :)
http://forum.softped...t...t&p=5811932

Apoi mai vedem... :D

Edited by flaviand, 16 February 2009 - 12:38.


#25
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005
Mai, cica s-ar putea sa pierd totusi berea aia la mustata daca pica sistemul financiar din europa inaintea celui din US. Da noi sa fim fericiti, ca scapam de ei, acuma o bere in plus ce mai conteaza. Sanatosi sa fim si papa sa avem ca de bautura nu ducem lipsa si aurul tot aur ramane... :)

Articolul e beton, vi-l recomand cu caldura:

Failure to save East Europe will lead to worldwide meltdown

Quote

If mishandled by the world policy establishment, this debacle is big enough to shatter the fragile banking systems of Western Europe and set off round two of our financial Götterdämmerung.

But I digress. It is East Europe that is blowing up right now. Erik Berglof, EBRD's chief economist, told me the region may need ?400bn in help to cover loans and prop up the credit system.

Europe's governments are making matters worse. Some are pressuring their banks to pull back, undercutting subsidiaries in East Europe. Athens has ordered Greek banks to pull out of the Balkans.

The sums needed are beyond the limits of the IMF, which has already bailed out Hungary, Ukraine, Latvia, Belarus, Iceland, and Pakistan ? and Turkey next ? and is fast exhausting its own $200bn (?155bn) reserve. We are nearing the point where the IMF may have to print money for the world, using arcane powers to issue Special Drawing Rights.

The implications are obvious. Berlin is not going to rescue Ireland, Spain, Greece and Portugal as the collapse of their credit bubbles leads to rising defaults, or rescue Italy by accepting plans for EU "union bonds" should the debt markets take fright at the rocketing trajectory of Italy's public debt (hitting 112pc of GDP next year, just revised up from 101pc ? big change), or rescue Austria from its Habsburg adventurism.

So we watch and wait as the lethal brush fires move closer.

If one spark jumps across the eurozone line, we will have global systemic crisis within days. Are the firemen ready?

Edited by flaviand, 16 February 2009 - 13:57.


#26
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View Postflaviand, on Feb 15 2009, 21:49, said:

Viitorul sistem va fi bazat pe productie, utilizarea rationala a resurselor si o moneda cu suport real bazata pe metale pretioase ca pana acum 38 de ani.
Nu se mai intorc vremurile alea, cum poti sa crezi asa ceva?

Crezi ca o sa se desfiinteze internetul, de exemplu? Unde poti vinde informatie sau linii de cod, care n-au nici un echivalent in aur?

Edited by don_dannielo, 16 February 2009 - 14:02.


#27
Eagles

Eagles

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 291
  • Înscris: 10.10.2007

View Postfloraur, on Feb 15 2009, 23:30, said:

Eu nu mai am curaj sa fac predictii, pentru ca nu mai sunt repere.
logic ar fi sa creasca, insa cine stie...
Ce e sigur este ca eu am inceput sa cumpar iar, de cand Bet Fi este sub 10.000 de puncte.

Cumperi pentru a vinde mai tarziu sau vrei sa le pastrazi pentru a incaza dividentele?
Sunt la incepator. Ce reprezint Bet Fi?

#28
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005

Quote

Crezi ca o sa se desfiinteze internetul, de exemplu? Unde poti vinde informatie sau linii de cod, care n-au nici un echivalent in aur?

Asa cum am mai zis, toate detaliile la momentul potrivit. Intai sa priceapa lumea cum e cu criza si apoi ce avem de facut decat sa discutam despre pasul urmator. Va fi de bine, trust me... :D

Quote

Cumperi pentru a vinde mai tarziu sau vrei sa le pastrazi pentru a incaza dividentele?
Sunt la incepator. Ce reprezint Bet Fi?

Auch, chiar mi-e mila de tine... :(

Ia te rog si mai citeste pe aici inainte sa faci vreo prostie ca e pacat de banii aia sa-i pierzi asa degeaba. Daca chiar nu-ti mai trebuie, decat sa-i arunci la bursa, fa si tu o fapta de bine cu ei:
http://economie.hotn...iul-buzunar.htm

Edited by flaviand, 16 February 2009 - 16:03.


#29
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,277
  • Înscris: 22.07.2005

View PostEagles, on Feb 16 2009, 15:36, said:

Cumperi pentru a vinde mai tarziu sau vrei sa le pastrazi pentru a incaza dividentele?
Sunt la incepator. Ce reprezint Bet Fi?

Bet Fi este un indicator format din cele cinci SIF-uri de la BVB.
In functie de mai multi factori se pune intr-un cos un procent din fiecare actiune si avem o referinta asupra unui sector din piata, fara a fi nevoie sa studiezi fiecare actiune in parte.
aici

Daca vrei sa inveti, fa-ti un cont pe AGF.ro si intra citeste mult din ce lasa oamenii acolo. O sa gasesti o comunitate de investitori la BVB si BMFMS, important e sa ai rabdare sa inveti...

Cand cumpar ma gandesc si la dividende, insa nu consider un lucru hotarator... ma intereseaza evolutia pe termen lung.

#30
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
ce dracu' sa mai inveti bey :lol: . Bursa e terminata, capitalizarile sunt aproape de limita penibilului. Arata'mi mie un broker care administreaza un mic fond cum vrea muschiu' lui si scoate profit :naughty: .

Cind ii vad pe deprimatii aia de la brokerul zilei de pe MCTV mor de ris...niste vitamine intravenoase ca mai au putin si'si pun streangu' de git....

Singura mea curiozitate este sa vad totusi unde'i bottomu'...

#31
AndreiSe

AndreiSe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 13.02.2009

View Postpunkt, on Feb 17 2009, 15:46, said:

ce dracu' sa mai inveti bey :lol: . Bursa e terminata, capitalizarile sunt aproape de limita penibilului. Arata'mi mie un broker care administreaza un mic fond cum vrea muschiu' lui si scoate profit :naughty: .

Cind ii vad pe deprimatii aia de la brokerul zilei de pe MCTV mor de ris...niste vitamine intravenoase ca mai au putin si'si pun streangu' de git....

Singura mea curiozitate este sa vad totusi unde'i bottomu'...


bottomul este undeva jos de tot.

#32
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

View PostAndreiSe, on Feb 18 2009, 09:40, said:

bottomul este undeva jos de tot.
anu' trecut in ianuarie capitalizarea doar pe BVB (se exclude rasdaq) era de 24 miliarde euro, acum e 6.6 mlrd euro....ieri a fost macel. Juma' de miliard intr'o zi :D .

As vrea si io sa stiu cine pierde banii astia?! Ma rog, marele looser este tot statul roman care mai are inca pachete mari la ceva mamuti, dar ceilalti?!

Unii vad BET-Fi la 5000 de puncte :confuzzled:

Edited by punkt, 18 February 2009 - 10:16.


#33
AndreiSe

AndreiSe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 13.02.2009

View Postpunkt, on Feb 18 2009, 10:04, said:

anu' trecut in ianuarie capitalizarea doar pe BVB (se exclude rasdaq) era de 24 miliarde euro, acum e 6.6 mlrd euro....ieri a fost macel. Juma' de miliard intr'o zi :D .

As vrea si io sa stiu cine pierde banii astia?! Ma rog, marele looser este tot statul roman care mai are inca pachete mari la ceva mamuti, dar ceilalti?!

Unii vad BET-Fi la 5000 de puncte :confuzzled:

banii astia nu au fost castigati niciodata ca sa ii piarda cineva acum. Transformarea banilor, din virtuali, in real, costa fooooarte mult.  De ex.: eu am un apartament cu 3 camere pentru care aveam oferta de 180.000 in toamna 2007-iarna 2008. Acum am oferta de 100.000. Am pierdut 80.000 virtuali, dar practic nu am pierdut nimic - exemplul este absolut ipotetic. Pierd sau castig, asa cum se zice pe bursa, in momentul in care "marchez" - adica lichidez portofoliul sau pozitia. Crezi ca Bill gates, care avea actiuni Microsoft de 40 miliarde USD care acum mai valoreaza doar 35% din maxim (si inca e super bine!) a pierdut ceva? Microsoft e inca a lui. Pierd cei care au crezut ca au castigat. gandestet-te invers: cand actiunile cresteau intr-un an cu 100%. De unde aparea plus valoarea? Atunci de ce nu te intrebai de unde castig atatea bani? Si cine e cel ce pierde banii pe care ii castig? Pentru ca tot timpul cand unul pierde altul mtrebuie sa castige  - asta e valabil pentru banii reali. Pentru cei virtuali nu exista asemenea situatie. banii virtuali in general ii pierdem sau ii castigam toti, dupa cum se apreciaza sau se depreciaza activele pe care le detinem (actiuni, terenuri, case, chiar si bani (in functie de raportul inflatie/dobanda). Sper ca ai intele si ca nu am fost prea pisalog. Si da, bet-fi va scadea cel putin pana la 6.000. Exista voci care dau 1500, dar e putin probabil (asa se zicea si de la 90000 - ca nu poate sa scada la 15000 - si a scazut; acelasi lucru se poate intampla si de la 9000 la 1500). Totusi o scadere generalizata cu 90% asa cum a fost deja la noi e cam suficient - mai mult inseamna superdezastrul - desi maximul de 90000 a fost umflat rau - astfel incat putem spune ca scaderea fata de valoarea normala nu e inca de 90% si doar de 60% probabil. Am pus punct.

#34
Rocknroll

Rocknroll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,785
  • Înscris: 16.12.2006
Eu cred ca, desi s-a scazut pana la o valoare incredibila cu un an in urma, inca e loc de a se mai pierde intre 30 si 50% din valoarea actuala. Inca nu suntem pe "bottom"...

#35
AndreiSe

AndreiSe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 13.02.2009

View PostRocknroll, on Feb 18 2009, 12:20, said:

Eu cred ca, desi s-a scazut pana la o valoare incredibila cu un an in urma, inca e loc de a se mai pierde intre 30 si 50% din valoarea actuala. Inca nu suntem pe "bottom"...


cam asa ziceam si eu. dar ce inseamna bootom pentru o firma falimentara - sa nu le dam numele aici, nu inca!

#36
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

View PostAndreiSe, on Feb 18 2009, 12:04, said:

banii astia nu au fost castigati niciodata ca sa ii piarda cineva acum. Transformarea banilor, din virtuali, in real, costa fooooarte mult.  De ex.: eu am un apartament cu 3 camere pentru care aveam oferta de 180.000 in toamna 2007-iarna 2008. Acum am oferta de 100.000. Am pierdut 80.000 virtuali, dar practic nu am pierdut nimic - exemplul este absolut ipotetic. Pierd sau castig, asa cum se zice pe bursa, in momentul in care "marchez" - adica lichidez portofoliul sau pozitia. Crezi ca Bill gates, care avea actiuni Microsoft de 40 miliarde USD care acum mai valoreaza doar 35% din maxim (si inca e super bine!) a pierdut ceva? Microsoft e inca a lui. Pierd cei care au crezut ca au castigat. gandestet-te invers: cand actiunile cresteau intr-un an cu 100%. De unde aparea plus valoarea? Atunci de ce nu te intrebai de unde castig atatea bani? Si cine e cel ce pierde banii pe care ii castig? Pentru ca tot timpul cand unul pierde altul mtrebuie sa castige  - asta e valabil pentru banii reali. Pentru cei virtuali nu exista asemenea situatie. banii virtuali in general ii pierdem sau ii castigam toti, dupa cum se apreciaza sau se depreciaza activele pe care le detinem (actiuni, terenuri, case, chiar si bani (in functie de raportul inflatie/dobanda). Sper ca ai intele si ca nu am fost prea pisalog. Si da, bet-fi va scadea cel putin pana la 6.000. Exista voci care dau 1500, dar e putin probabil (asa se zicea si de la 90000 - ca nu poate sa scada la 15000 - si a scazut; acelasi lucru se poate intampla si de la 9000 la 1500). Totusi o scadere generalizata cu 90% asa cum a fost deja la noi e cam suficient - mai mult inseamna superdezastrul - desi maximul de 90000 a fost umflat rau - astfel incat putem spune ca scaderea fata de valoarea normala nu e inca de 90% si doar de 60% probabil. Am pus punct.
tu ai dreptate in principiu dar multe portofolii sunt ale statului si urmeaza a fi vindute in anii ce urmeaza iar capitalizarea bursiera reprezinta un etalon.

Adica, daca tot vind Transgaz, pot sa'l vind cu o suma derizorie subevaluata de panica sau pot sa'l vind pe o suma corecta sau chiar mai mare si banii rezultati se duc in infrastructura (un exemplu)....Valoarea unei actiuni la bursa este baza de negociere in cazul unei vinzari la pachet mare.

La fel si la apartamentul devalorizat. Ai un IMM si ai nevoie de o infuzie de capital. Poti folosi apartamentul ca si garantie. Garantia scade, valoarea creditului scade. Bani virtuali, bani virtuali....dar se reflecta in economia reala....adica virtuali dar cam pe bune. -_-

Edited by punkt, 18 February 2009 - 15:25.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate