Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Clipboard files copy/paste, filen...

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 

Recomandare credit nevoi personale pe vreme de criza..:)

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,922
  • Înscris: 25.04.2006
Parerea mea sa faci in Euro, ca ai dobanda mai mica, iar Euro nu mai poate creste chiar asa mult cum s-a intamplat in ultimul an, nu de alta dar s-ar prabusi de tot economia. Aia care au facut anul tecut credit cand era euro 3.6 intr-adevar au simtit-o rau cand s-a dus Euro in 4.3. Daca faci acum la 4.3 si in Decembrie Euro e 4.7 nu e chiar un capat de tara. Dobanzile la lei mi se par enorme in zilele astea.

#20
clausio

clausio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,031
  • Înscris: 09.05.2006

View Postandma83, on Feb 2 2009, 23:19, said:

E vorba de o Toyota Prius.. nu e un BMW, Audi, Passat sau alte masini vechi, ori de fite, ori ca sa ma umflu in pene..


Pt masina pe care vrei sa o cumperi, eu nu m-as baga la un credit. Modelul respectiv tocmai s-a schimbat si vei pierde f mult la revanzare..in plus nu se va inghesui nimeni sa o cumpere cand te decizi sa revinzi. In  plus consumul mediu al acelei masini e ceva peste 5 litri de benzina (motor 1.5l plus electric) adica acelasi consum al unei masini diesel moderne care costa noua mai putin decat un Prius SH. Asta e parerea mea.

Legat de finantare, daca ai minim 1000euro venituri demonstrabile pe luna, eu mi-as lua un card de credit de la o banca la care DAE-ul anual nu trece de 20-22%. In general limita de credit la un astfel de card e de 5000euro si rulajul lunar pe care tre sa-l faci e de 5-10%.

Edited by clausio, 06 February 2009 - 15:14.


#21
Go.go.man

Go.go.man

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 29.12.2005
andma83 iti dau un PM cu cateva intrebari.

iti pot face un calcul la bancile cu care lucrez.

#22
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,991
  • Înscris: 21.08.2008
Daca te grabesti nu ai de ce sa urmezi varianta asta, insa este si ea o optiune:

Fa un depozit cu cei 10 000 de euro pe care ii ai deja, cauta cea mai avantajoasa dobanda pentru acel depozit (7+% la euro), iar banii pe care ii economisesti din salariu pune-i intr-un cont de economii (mai flexibil decat depozitul).
La finalul anului ar trebui sa ai vreo 14 000 de euro economisiti cu care ai putea sa cumperi masina ce valoreaza acum vreo 16 000 (chit ca va fi mai uzata cu un an), sau chiar modelul urmator, daca esti bun negociator.

#23
andma83

andma83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 12.01.2009

View Postclausio, on Feb 6 2009, 15:11, said:

Pt masina pe care vrei sa o cumperi, eu nu m-as baga la un credit. Modelul respectiv tocmai s-a schimbat si vei pierde f mult la revanzare..in plus nu se va inghesui nimeni sa o cumpere cand te decizi sa revinzi. In  plus consumul mediu al acelei masini e ceva peste 5 litri de benzina (motor 1.5l plus electric) adica acelasi consum al unei masini diesel moderne care costa noua mai putin decat un Prius SH. Asta e parerea mea.

Legat de finantare, daca ai minim 1000euro venituri demonstrabile pe luna, eu mi-as lua un card de credit de la o banca la care DAE-ul anual nu trece de 20-22%. In general limita de credit la un astfel de card e de 5000euro si rulajul lunar pe care tre sa-l faci e de 5-10%.

Uite pe ce criterii am ales Prius:
-consum mic, intr-adevar, comparabil cu diesel, chiar mai mic - nu consumul e neaparat criteriu decisiv, pot sa-mi iau si diesel daca e, dar vorbesc de costuri totale de intretinere si fiabilitate. Pana la urma nu stiu cine castiga..:)
-fiabilitate extrem de buna; citeste pe forumuri despre problemele Passat-urilor la maxim 1000km, costurile in service la revizii.. la audi e la fel, ca doar e tot VAG.. Ar mai fi Honda Accord, dar consuma extrem de mult in oras, iar de diesel nu se justifica diferenta. Plus ca, vreau sa dau maxim 15-16.000EUR pe masina, iar o Honda de 2 ani, abia daca scade sub 18.000EUR. Asadar, exclus VW Pasat, Audi, frantuzesti (se stie ca service-ul e exorbitant iar la fiabilitate stau f prost) sau Opel (glumiti?).. Sunt daor cateva exemple.
-masina nu se poate devaloriza sub 12.000EUR in 5 ani, asa ca nu imi fac griji din pct asta de vedere
-stiai ca, garantia sistemului hibrid (computer bord+baterii+electronica hibrid) este de 8 ani sau 18000Km? Dar ca garantia la coroziune Toyota e 12 ani? Sau ca, garantia Toyota e 5 ani sau 150.000Km (nu sunt sigur, dar oricum, minim 100.000..)
-stiai ca o flota de taxi din Australia, integral formata din 30 Prius-uri, a mers cu toate autovehicolele 500.000Km, dupa care singura problema aparuta a fost defectarea unui acumulator? Acesta costa 1000EUR la Toyo Romania.. In rest, ulei la timp, consumabile etc sunt rutina, ca la orice masina.
-nu alerg atat de mult dupa modelul nou, care oricum in 1-2 ani sunt sigur ca nu va scadea sub 18.000EUR atunci.. Prius-ul meu, nou, costa 30.000EUR, iar eu am ocazia sa-l iau cu 15-16.000EUR maxim.
-taxa inmatriculare 0, de oriunde e adusa din UE!!! Adica, am mai castigat 1000EUR.. Masina noua iese din calcul (unde nu se plateste taxa de prima inmatriculare)

View PostKoal, on Feb 7 2009, 09:03, said:

Daca te grabesti nu ai de ce sa urmezi varianta asta, insa este si ea o optiune:

Fa un depozit cu cei 10 000 de euro pe care ii ai deja, cauta cea mai avantajoasa dobanda pentru acel depozit (7+% la euro), iar banii pe care ii economisesti din salariu pune-i intr-un cont de economii (mai flexibil decat depozitul).
La finalul anului ar trebui sa ai vreo 14 000 de euro economisiti cu care ai putea sa cumperi masina ce valoreaza acum vreo 16 000 (chit ca va fi mai uzata cu un an), sau chiar modelul urmator, daca esti bun negociator.

Pai am banii aceia deja, exact intr-un cont de care ai zis tu..:) Singura chestie era ca imi lipseau restul, pana la 16.000EUR.. Sa vad ce mai e, inca nici la nemti vad ca nu a aparut noul model de Prius, iar primele puse in vanzare la un pret decent sunt sigur ca nu vor aparea decat anul viitor prin vara..

Ma indoiesc totusi ca as putea ocazia sa cumpar noul model anul viitor cu un pret de 16.000EUR, in conditiile in care modelul curent din 2005 cu 100.000Km la bord nu se gaseste sub 15.000EUR!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate