Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...
 De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...
 Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu
 Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti

datasheet crawling

Sanse refinantare
 

salariu pe micro

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
Dizzy.exe

Dizzy.exe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 12.08.2003
Salutare,

Anagajatorul mi-a propus recent sa-mi primesc o parte din salariu pe micro-intreprindere. As vrea sa stiu cam ce probleme pot aparea in cazul unui control, mai ales ca eu as vrea sa-mi ridic toti banii in fiecare luna, ceea ce stiu ca nu e prea legal.

Multumesc.

#2
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002
in primul rand, iti trebuie contabila pentru bilanturi. cat despre bani, nu-i poti scoate din firma fara facturi.

#3
C.F.S.

C.F.S.

    Jos comunismul!

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,214
  • Înscris: 04.10.2007
Ai grija cu optiunea asta ca poate sa ti-o traga ORIGINAL daca vrea.

Semnezi contractul, tu probabil nu o sa ai obiectii si peste 2 ani te da in judecata pentru nerespectarea art. XXXX

Acopera-te de documente (in functie de tipul contractului).

Edited by C.F.S., 29 January 2009 - 10:40.


#4
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,289
  • Înscris: 22.07.2005

View PostDizzy.exe, on Jan 29 2009, 10:08, said:

Salutare,

Anagajatorul mi-a propus recent sa-mi primesc o parte din salariu pe micro-intreprindere. As vrea sa stiu cam ce probleme pot aparea in cazul unui control, mai ales ca eu as vrea sa-mi ridic toti banii in fiecare luna, ceea ce stiu ca nu e prea legal.

Multumesc.

Spune ce venit brut ai acum in acte aici sau pe PM si atunci vom vedea daca se merita.

Pe micro e ok in principiu, atata vreme cat ai de castigat. Impozitul pe care il platesti trebuie luat in calcul, contabilul si o gramada de batai de cap. Cu facturile nu e chiar asa de rau, pana la urma si tu consumi si o mare parte din acesti bani ii vei putea justifica in acest fel. Sunt o groaza de feluri prin care tu vei putea sa iti justifici bani, insa va trebui sa te transformi intr-un bun contabil :)))

#5
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006

View PostDizzy.exe, on Jan 29 2009, 11:08, said:

Salutare,

Anagajatorul mi-a propus recent sa-mi primesc o parte din salariu pe micro-intreprindere. As vrea sa stiu cam ce probleme pot aparea in cazul unui control, mai ales ca eu as vrea sa-mi ridic toti banii in fiecare luna, ceea ce stiu ca nu e prea legal.

Multumesc.

Daca este doar pentru salariu, nu-ti bate capul cu SRL. Fa-ti PFA.

#6
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,289
  • Înscris: 22.07.2005

View PostTLGsoft, on Jan 29 2009, 11:49, said:

Fa-ti PFA.

Daca spui tu te cred... ai destul experienta in treba asta. Imi trecea prin cap sa te contrazic, insa nu cred ca am agumente mai bune ca ale tale.

#7
uira

uira

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 700
  • Înscris: 29.01.2005

View Postfloraur, on 29th January 2009, 12:36, said:

Daca spui tu te cred... ai destul experienta in treba asta. Imi trecea prin cap sa te contrazic, insa nu cred ca am agumente mai bune ca ale tale.
Sugerezi ca in anumite cazuri poate fi mai bine sa-si faca SRL?
De ce? Deducerea TVA?

#8
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,082
  • Înscris: 24.02.2006
si PFA-urile isi pot deduce TVA-ul (daca se declara platitoare de TVA)
oricum, discutia avea loc prin ianuarie 2009, pe cand nu exista impozit forfetar. pe atunci un SRL era la fel de atractiv ca si un PFA, ba uneori chiar mai atractiv pt ca iti permitea sa si angajezi, si majoritatea celor ce doreau sa-si "optimizeze" salariile se visau (in cativa ani) patroni cu sute de angajati :).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate