Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...

Permis de conducere nou

Packet Loss la Digi
 Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?

Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...
 Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere

Casa noua finisata, teava incalzi...

Ce marca si model de DVD-RW sa cu...
 Achizitie camera video auto (II)

Baza de date cu imagini pe bani

Robotul martian european, revigor...

Are cineva o inregistrare Radio R...
 

Honda Civic sedan sau Mazda 3 ?

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
37 răspunsuri în acest subiect

#19
catnush

catnush

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 29
  • Înscris: 10.04.2006
Daca voua va place mai mult interiorul (dpv al calitatii) Lancerului decat al M3... treaba voastra, pe mine nu ma convingeti. Si mie nu-mi place foarte mult nici sedanul de la Civic, mi se pare prea "placintuta" vorba cuiva de pe un forum. Asta e, gusturile nu se discuta.

Editat de catnush, 17 februarie 2009 - 11:48.


#20
supramax

supramax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.217
  • Înscris: 17.07.2008
eu spun sa faci test cu ambele....

eu nu as lua o masina care nu mi pune zambetul pe buze...

de aia iubesc alfa romeo chiar daca nu sunt fiabile....

unele lucruri in viata tre facute cu sefletul....casatoria , cumparatul de masina... ca daca iei ceva si nu iti place si nu e ce ti ai dorit degeaba iei... poate sa fie cat de fiabila masina si de buna nevasta...

#21
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 36.506
  • Înscris: 04.05.2006
Si conduci un Alfa Romeo?

#22
supramax

supramax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.217
  • Înscris: 17.07.2008

 richelieu, on Feb 17 2009, 12:56, said:

Si conduci un Alfa Romeo?

e pe vine unul....alfa romeo 75 3000 v6

am gasit unul in italia pe care o sa l cumpar si sa l restaurez.... eventula sa pun un turbo pe ea...daca imi permite bugetul....

acum nu conduc nimic... m am cam plictisit de BMW , l am dat si astept alfa romeo...


ce e super la lafa 75 e faptul ca motorul e puternic , si cu tia de viteze este pe puntea spate ceea ce duce la o distributie buna a greutatii intre punti...

ce mai imi place este cum arata... problema e ca nu sunt fiablile... dar e un detaliu mic cand te indragostesti de o masina plina de pasiune si surprize

#23
The_Mack

The_Mack

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 916
  • Înscris: 16.02.2007
dragoste dragoste, dar si cand o sa-ti faca o bucurie, sa vezi ura dupa aia  :D, si mie alfa place foarte mult, dar daca as avea banii de una parca tot nu as cumpara, numai de frica asta.

revenind la subiect, a zis cineva mai sus ca (,) gusturile nu se discuta, perfect de acord cu tine aici, dar parca sa zici ca civicul este o placinta deja este prea mult. este o masina foarte reusita (design) parerea mea, ca asa fiecare gasim ceva de reprosat (nu cred ca exista masina perfecta) dar parca comparatia cu o placinta este prea mult.

subscriu la ideea de test drive, desi eu nu am facut lucrul asta - pur si simplu mi-a placut accordul de cand l-am vazut prima data, si atunci am zis ca aia va fi urmatoarea mea masina, si a fost. dar cum este cazul initiatorului topicului, banuiesc ca el nu are o asa mare atragere (cum am avut eu) fata de nici una dintre masini, si pune in balanta bunele si relele fiecareia ptr. a face alegerea cea mai buna, de aici si dilema lui.

Editat de The_Mack, 17 februarie 2009 - 15:49.


#24
supramax

supramax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.217
  • Înscris: 17.07.2008

 The_Mack, on Feb 17 2009, 15:49, said:

dragoste dragoste, dar si cand o sa-ti faca o bucurie, sa vezi ura dupa aia  :D, si mie alfa place foarte mult, dar daca as avea banii de una parca tot nu as cumpara, numai de frica asta.

revenind la subiect, a zis cineva mai sus ca (,) gusturile nu se discuta, perfect de acord cu tine aici, dar parca sa zici ca civicul este o placinta deja este prea mult. este o masina foarte reusita (design) parerea mea, ca asa fiecare gasim ceva de reprosat (nu cred ca exista masina perfecta) dar parca comparatia cu o placinta este prea mult.

subscriu la ideea de test drive, desi eu nu am facut lucrul asta - pur si simplu mi-a placut accordul de cand l-am vazut prima data, si atunci am zis ca aia va fi urmatoarea mea masina, si a fost. dar cum este cazul initiatorului topicului, banuiesc ca el nu are o asa mare atragere (cum am avut eu) fata de nici una dintre masini, si pune in balanta bunele si relele fiecareia ptr. a face alegerea cea mai buna, de aici si dilema lui.

si mie imi plac hondele...mai ales pt faptul ca se tureaza la nesfarsit...

doar ca sunt prea fiabile....nu se strica niciodata ca toyotele.... nu e adrenalina deloc.... glumesc... sunt masini super...

ce vreau sa punctez e ca senzatia care o am pt alfa e greu de gasit in alte parti.... si Peugeot sunt f proaste dar nu vreau una ca nu ma atrag... alfele sunt proaste dar nu te poti abtine...

abia astept 75 ul....

ce nu mi mai place la Mazda e ca e sub tutela Ford... si ford nu mi se par cine stie ce la calitate sau fiabilitate... adica imi plac mult foardele doar ca nu as lua unul... si ce ma enerveaza la ford e ca nu sunt nici la fel de proaste ca GM dar nici la fel de bune ca Toyota sa zicem...

sa se hotarasca odata...

#25
The_Mack

The_Mack

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 916
  • Înscris: 16.02.2007
@catnush,

ce ai ales pana la urma? sper ca ne spui si noua? marea majoritate deschid astfel de topicuri, noi ne dam cu parerea dar dupa aia nu ne spun si noua ce au cumparat.

bafta.

#26
catnush

catnush

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 29
  • Înscris: 10.04.2006
Sunt intr-un lung proces de informare. Nu cumpar inca nimic, nu prea e o perioada buna pentru credite bancare.

#27
catnush

catnush

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 29
  • Înscris: 10.04.2006
Mazda 3 are reducere de 2400 E! Una cu dotari de nivel mediu coboara la 14500 E.

Editat de catnush, 16 aprilie 2009 - 15:08.


#28
tomyl33

tomyl33

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 52
  • Înscris: 15.11.2008
@Supramax cati ani ai ? Majoritatea oamenilor normali nu isi cumpara masini ca sa le tina in parcare. Mi a placut cum ai pus la punct Mazda si fordul. Un adevarat guru al masinilor

#29
aaron111

aaron111

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 433
  • Înscris: 14.12.2007
Oricare dintre cele 2 modele reprezinta o alegere buna. Cred ca ar trebui sa alegi cu inima ... :)

Eu sunt proprietar de Honda (Accord), dar mi-as dori sa cumpar o Alfa 156, asa ... ca o a doua masina, chiar cu riscul de a fi obligat sa suport destule costuri de intretinere datorita fiabilitatii nu foarte bune. In schimb as avea o masina frumoasa si tare placuta la sofat, nu? :)

Editat de aaron111, 17 aprilie 2009 - 13:52.


#30
Descartes

Descartes

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 19
  • Înscris: 24.09.2007
@catnush Totusi Mazda3 are dotari superioare Civic-ului  !
Apare o Mazda3 noua , asa ca oamenii au lasat din pret si probabil poti sa negociezi putin. Eu consider o afacere buna Mazda3 sedan la pretul asta.

Asa e, Mazda3 are multe in comun cu Focus. Lucrurile bune :)

Nimic de reprosat fanilor Honda, lauda un produs bun. Cam scump totusi intr-o perioada cand omul face economii.

#31
ztele

ztele

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 542
  • Înscris: 05.06.2008

 aaron111, on Apr 17 2009, 13:52, said:

Oricare dintre cele 2 modele reprezinta o alegere buna. Cred ca ar trebui sa alegi cu inima ... :)

Eu sunt proprietar de Honda (Accord), dar mi-as dori sa cumpar o Alfa 156, asa ... ca o a doua masina, chiar cu riscul de a fi obligat sa suport destule costuri de intretinere datorita fiabilitatii nu foarte bune. In schimb as avea o masina frumoasa si tare placuta la sofat, nu? :)

156 e chiar foarte fiabila. Nu e cea mai premiata masina din istorie din greseala.

#32
shadowolf

shadowolf

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 364
  • Înscris: 09.05.2008
ON Topic : la acelasi pret, intre cele doua, as alege Honda. La 2400 Euro minus in favoarea Mazda, clar mazda3, care chiar e un model reusit.

Off topic : supramax , aberezi cu gratie. Mazda3 se fabrica in Japonia. Cel putin alea din USA, numai "made in japan" vezi. ( poate se mai asambleaza ceva prin Spania, da' conform a ce spun ei, - nu). In USA, fabrica doar Mazda 6 si B-truck, precum si Ford Mustang. In rest, ca "imprumuta" forme unii de la altii...design...samd...asta e alta poveste. Dar FORD nu fabrica Mazda. GM in schimb fabrica de ani buni motoare pt Opel si multi altii  :thumbup: Vedem rezultatul peste 1-2 ani la opel  :thumbdown:

#33
micutu_flo

micutu_flo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 233
  • Înscris: 20.11.2005
a mea e made in Japan, Hiroshima,, achizitionata 12.02.2008 :peacefingers:

#34
geof

geof

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 227
  • Înscris: 23.08.2004
Mazda nu mai fabrica nimic in Europa (a fabricat in Spania modelul vechi de Mazda 2). Mazda 3 e cu siguranta fabricata in Japonia.

#35
accelerator

accelerator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.146
  • Înscris: 20.03.2007
Cu reducere de 2400 Euro, mergi pe Mazda.

#36
Genesis

Genesis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.044
  • Înscris: 02.07.2007
Sau mai asteapta cateva luni, daca nu te grabesti, ca vor baga reduceri si la noua generatie. Mi-a zis un amic ce a fost la revizie cu Mazda lui, ca in curtea din spate dealerul avea deja noua generatie.
Articol de pe pagina mazda din Romania: http://www.mazda.ro/...nsata_in_europa

Preturile par cam la fel cu generatia precedenta. In cateva luni vor baga discount masiv, ca altfel nu vor vinde nimic. Deci sfatul meu: daca vrei mazda, mai asteapta putin sa iei noua generatie.

Editat de Genesis, 16 mai 2009 - 19:37.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate