Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect
 touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...
 Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO
 Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......
 

De ce se ridicau masinile?

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
roguru

roguru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,964
  • Înscris: 29.05.2004
Imi poate spune cineva de ce se ridicau masini de aici in seara asta? Pentru ca nu erau parcate paralel cu bordura? Pentru ca daca da, mi se pare cea mai mare cretinatate.
Am mai vazut in alt oras (nu mai tin minte unde), semn de parcare unde se specifica sa se parcheze in spic, altfel se ridica masina. Cu asta sunt de acord, pentru ca nu se iroseste spatiul, dar de ce mama dr***** sa parchezi paralel si sa injumatatesti numarul de locuri.

Am scapat de ridicare, am ajuns in timp ce se pregateau sa ia alta (cred ca ridicasera deja alte 2), dar vreau sa stiu in caz ca ma trezesc cu vreo amenda.

Attached File  iancului.jpg   233.83K   174 downloads

#2
valeriu.b

valeriu.b

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 17.09.2007
Pai nu vezi tablita cu indicarea modului de parcare?

#3
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,146
  • Înscris: 05.12.2002
Probabil ca d-asta.
Ideea easte buna, se largeste strada, dar la cat de putine locuri de parcare sunt in zona, masura este absurda.
Si eu i-am injurat dimineata cand am trecut pe langa ei. Nu numai ca este strada ingusta, dar mai aveau si ei vreo 7-8 ridicatoare pe acolo cu care blocau circulatia complet.

Sa vedem cine-l mai voteaza pe ontanu...

#4
valeriu.b

valeriu.b

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 17.09.2007
Nu Ontanu a vomat decizia asta, ci Consiliul Local al Sectorului 3. ;)
Primarul este OBLIGAT sa o puna in practica.

Edited by valeriu.b, 27 January 2009 - 20:26.


#5
roguru

roguru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,964
  • Înscris: 29.05.2004
Deci e cum ma asteptam, o cretinatate. Sper sa nu ma trezesc cu amenda.

#6
valeriu.b

valeriu.b

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 17.09.2007
Dupa cum sta treaba, cel mai probabil te vei trezi fara masina.

#7
roguru

roguru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,964
  • Înscris: 29.05.2004
Pai de ce sa ma trezesc fara masina? Doar nu vin sa mi-o ridice din parcare. (plus ca nu stiu unde sa vina ca nu eram cu masina mea, iar masina respectiva e inca la mine)  :P
Cum am spus in primul post, am plecat pana sa o ridice, fara ca cei doi politisi care erau acolo sa zica ceva. Ba chiar unul ma dirija sa ies dupa ce mi-a facut loc platforma.  :lol:

Edited by roguru, 27 January 2009 - 20:39.


#8
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,067
  • Înscris: 24.02.2006

View Postroguru, on Jan 27 2009, 20:02, said:

..........dar de ce mama dr***** sa parchezi paralel si sa injumatatesti numarul de locuri..........


chiar asa, de ce mama dr***** sa parchezi paralel si sa injumatatesti numarul de locuri cand poti parca in spic si sa ocupi inca jumatate de banda din spatiul pe care se poate circula.

in caz ca nu stiai, strazile au fost facute ca sa circuli pe ele, nu sa le folosesti pe post de parcare.

Edited by _Smiley_, 28 January 2009 - 11:52.


#9
iozefini

iozefini

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 30.11.2003

View Postvaleriu.b, on Jan 27 2009, 20:26, said:

Nu Ontanu a vomat decizia asta, ci Consiliul Local al Sectorului 3. ;)
Primarul este OBLIGAT sa o puna in practica.
strada e in sectorul 2........

#10
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

View Post_Smiley_, on Jan 28 2009, 11:51, said:

chiar asa, de ce mama dr***** sa parchezi paralel si sa injumatatesti numarul de locuri cand poti parca in spic si sa ocupi inca jumatate de banda din spatiul pe care se poate circula.

in caz ca nu stiai, strazile au fost facute ca sa circuli pe ele, nu sa le folosesti pe post de parcare.

ti-a luat mult sa te gandesti la asta nu ?
daca parchezi in spic ocupi juma' de banda, daca parchezi paralel nu ocupi nimic nu ? doar o banda intreaga.
morala, daca tot parchezi, macar mai bine in spic, ocupi doar juma de banda si dublezi si numarul de locuri

#11
roguru

roguru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,964
  • Înscris: 29.05.2004
Si cu ce anume te incalzeste o jumatate de banda in plus? Cand vor exista parcari supra/subterane atunci da, sa nu se parcheze deloc pe prima banda. Pana atunci insa ...

#12
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
jumatate de banda pentru scutere, biciclete si "jmecheri" care merg in dunga
la parcarea aia in spic ia sa bagi un Logan mcv sau o duba
si sa vezi ca va iesi coltul si pe urmatoarea banda

#13
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,067
  • Înscris: 24.02.2006

View Postspare-me, on Jan 28 2009, 11:56, said:

ti-a luat mult sa te gandesti la asta nu ?
daca parchezi in spic ocupi juma' de banda, daca parchezi paralel nu ocupi nimic nu ? doar o banda intreaga.
morala, daca tot parchezi, macar mai bine in spic, ocupi doar juma de banda si dublezi si numarul de locuri

folosirea cuvantului "inca" in fraza "poti parca in spic si sa ocupi inca jumatate de banda" subliniaza faptul ca parcarea in spic ocupa o jumatate de banda in plus fata de parcarea normala(paralel cu trotuarul). iti recomand fie http://dexonline.ro/...ch.php?cuv=inca , fie http://www.google.co...edic oftalmolog  sau http://en.wikipedia.org/wiki/Dyslexia (in caz de "n-am vazut").


View Postroguru, on Jan 28 2009, 11:56, said:

Si cu ce anume te incalzeste o jumatate de banda in plus? Cand vor exista parcari supra/subterane atunci da, sa nu se parcheze deloc pe prima banda. Pana atunci insa ...
sunt o gramada de strazi (ex:calea rahovei, sincai) unde se putea circula pe 2 benzi atunci cand masinile erau parcate paralel cu trotuarul. de cand a inceput sa se parcheze acolo in spic, nu mai au loc sa circule 2 masini in paralel si fluenta traficului e perturbata.

Edited by _Smiley_, 28 January 2009 - 14:52.


#14
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
aberezi cu gratie.

asa ti se pare tie ? ca daca parchezi in plus ocupi juma' de banda in PLUS ? hai serios
si eu credeam ca paralel ocupi toata banda iar in spic numai jumate...

fa-mi o schita.

drept urmare recomandarile alea ti le propun tie, pentru ca "inca" e irelevant fata de ce-am spus eu.

pe banda aia oricum nu se poate circula cum trebuie.

repetam :

ori parchezi lateral si o ocupi toata
ori parchezi in spic si ocupi doar jumatate de banda + dublezi locurile

acum ai priceput sau o luam de la capat ?

Edited by spare-me, 28 January 2009 - 15:37.


#15
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,067
  • Înscris: 24.02.2006
deci, dupa tine, o masina parcata paralel cu trotuarul ocupa o banda, iar una parcata "in spic" ocupa numai jumatate de banda?

uite, ti-am facut o schita.

Attached Files



#16
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

View Post_Smiley_, on Jan 28 2009, 16:33, said:

deci, dupa tine, o masina parcata paralel cu trotuarul ocupa o banda, iar una parcata "in spic" ocupa numai jumatate de banda?

uite, ti-am facut o schita.

da, daca se parcheaza cu botul pe trotuar.
daca nu, apropo de ideea esentiala banda ORICUM e blocata dar macar parcheaza de 2 ori mai multe masini

si eu tie.

Attached Files



#17
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,067
  • Înscris: 24.02.2006
mda, solutia e sa parcheze perpendicular, dar complet pe trotuar. in felul asta incap o gramada de masini si nu se mai ocupa nici o banda :)

tu chiar ai nevoie de ochelari. uita-te mai bine la poza din primul post, masinile alea nu sunt deloc parcate cu botul pe trotuar. intre primele 2 masini din dreapta se vede destul de clar un gard, care delimiteaza marginea trotuarului.

#18
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
corect. recunosc ca nu m-am uitat uitat atent la poza, dar important e ca ne-am inteles punctele de vedere reciproc.
totusi nu era necesar atat misto din partea ta.

o solutie ar fi si aia dar depinde de latimea trotuarului.
+ ca nu e tocmai placut s-o parchezi perpendicular complet pe trotuar si apoi sa te trezesti blocat de un tampit oprit pe avarii pe prima banda care sta "decat 5 minute" si de fapt sta 2 ore...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate