Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 

Dublarea vitezei la ClickNet

- - - - -
  • Please log in to reply
217 replies to this topic

#19
alinmihaimarian

alinmihaimarian

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 338
  • Înscris: 17.01.2009
Pai unii isi permit sa si cumpere filmele nu doar sa pirateze.

Am spus si repet, rautatea nu ajuta firma voastra favorita. Ce s-a intamplat pe business (Romtelecom a devenit lider) de va intampla si pe rezidential.
Si apoi daca esti fan RDS nu doresti o concurenta teribila sa -ti ofere si RDS mai mult ?

Edited by alinmihaimarian, 28 January 2009 - 00:32.


#20
Bobby_ro

Bobby_ro

    Celebru Anonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,629
  • Înscris: 30.04.2005

View Postalinmihaimarian, on Jan 28 2009, 00:31, said:

Ce s-a intamplat pe business (Romtelecom a devenit lider) de va intampla si pe rezidential.
Am o varsta cu nr 2 ca prefix, oare am sanse in viata asta sa traiesc astfel de vremuri?  :lol:


Quote

nu doresti o concurenta teribila sa -ti ofere si RDS mai mult ?
Orice om normal ar trebuii sa isi doreasca o concurenta cat mai acerba, fara concurenta inca stateam pe dial-up si abonamentul la telefonia fixa se majora in fiecare luna, ah ce vremuri bune mai erau nu-i asa? :rolleyes:

Edited by Bobby_ro, 28 January 2009 - 00:46.


#21
Florinbv

Florinbv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 28.05.2006
Ce concurenta fata? Ca rds pe parte de internet bate la fundulet RTC-ul din TOATE punctele de vedere. Mai terminati cu prostiile de gen "stabilitatea adsl" ca deveniti penibili.

#22
alinmihaimarian

alinmihaimarian

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 338
  • Înscris: 17.01.2009

View PostFlorinbv, on Jan 28 2009, 00:46, said:

Ce concurenta fata? Ca rds pe parte de internet bate la fundulet RTC-ul din TOATE punctele de vedere. Mai terminati cu prostiile de gen "stabilitatea adsl" ca deveniti penibili.

Si daca il bate la fundulet asa de rau de ce nu este RDS lider pe busines si este Romtelecom ?
Inteleg ca aveti ceva cu Romtelecom, si pe mine m-au jupuit il ultimul hal pe vremea dialup dar acele vremuri sunt istorie.
Romtelecom cel vechi a murit , noul Romtelecom s-a schimbat si a inceput sa "mature" usor...usor concurentii. Oricum nu stiu cine se mira daca maine Romtelecom este lider si pe internet ca numar de clienti (pentru ca la ARPU nici nu incape o comparatie intre RDS si Romtelecom), este ceva normal ca un fost monopol sa fie cea mai puternica firma de pe piata.

Si apropo, telecomunicatiile tot pe bani se fac. Sa vedem ce venituri au avut primi 3 jucatori din piata in 2007:
   - Romtelecom - 871,9 mil. euro
   - RDS - 210 mil euro(ma refer doar pe Romania);
   - UPC - 173 mil euro.

De mentionat ca UPC este aproape de RDS desi are 1/4 din numarul de clienti al RDS pe internet.


Telecomunicatiile se fac pe bani si conteaza in primul rand veniturile si nu cati gigei cotizeaza lunar cativa euro. Asta imi place la Romtelecom, stie sa faca ani, restul stiu mai bine sa adune clienti cu ARPU de 1-2 euro pe servicii "gratuite" de telefonie.

Edited by alinmihaimarian, 28 January 2009 - 00:56.


#23
Bobby_ro

Bobby_ro

    Celebru Anonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,629
  • Înscris: 30.04.2005

View Postalinmihaimarian, on Jan 28 2009, 00:50, said:

Si daca il bate la fundulet asa de rau de ce nu este RDS lider pe busines si este Romtelecom ?
Ce iti place sa le intorci dupa cum iti convine  <_< , dar hai sa o luam altfel atunci, daca nu ii bate la fundulet de ce nu sunt lideri pe "persoana fizica" (vorba unui clasic in viata) aka rezidential. Si intrebare de baraj: de ce crezi ca vor deveni  :huh:

#24
AcidMan

AcidMan

    Acid Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,650
  • Înscris: 08.09.2003
ba a mea e mai lunga.

ce legatura au discutiile de pe pagina asta cu dublarea benzii la clicknet?

si de ce vbim de rds aici?

daca e asa bun, nu mai are nevoie de reclama.

#25
alinmihaimarian

alinmihaimarian

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 338
  • Înscris: 17.01.2009
Pai legat de dublare dupa mine pe actualul ADSL nu se mai justifica o dublare. Exista 20Mbps, cine vrea poate sa ceara asa ceva.

In plus Romtelecom ca lider pe piata business se va concentra cel mai probabil tot pe zona asta, le asigura venituri imense si ei stiu ca altii nu prea au sanse sa prinda contracte importante deci stau linistiti.

Daca in 2009 se va implementa VDSL atunci vor creste si vitezele.
Toata discutia aiurea a plecat de la colegul de forum care spunea ca Romtelecom in zonele de blocuri are DSLAM-urile goale, cand vezi asa afirmatii nu ai cum sa taci.

Eu pun pariu ca o sa plangeti dupa concurenta de acum, macar aveti de unde sa alegeti la preturi mici, mult prea mici. Mai vorbim dupa ce se instaleaza DT pe aici si incep sa se usuce ca niste trandafiri uitati in soare marii op. alternativi.

#26
muc_cel_mic

muc_cel_mic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,362
  • Înscris: 15.04.2008

View Postalinmihaimarian, on Jan 27 2009, 21:09, said:

... Daca este o constatare a ta e ok, daca ti-a spus un angajat Romtelecom este foarte grav (abereaza grav pe seama companiei la care lucreaza).

De mariri de viteza nu stiu nimic insa se doreste o trecere pe VDSL.
DSLAMuri goale (aproape goale) am vazut eu in zonele de blocuri in care Fiberlinkul e prezent, iar despre VDSL mai vorbim dupa ce vin nemtii.

View Postalinmihaimarian, on Jan 28 2009, 00:50, said:

Si daca il bate la fundulet asa de rau de ce nu este RDS lider pe busines si este Romtelecom ?
Inteleg ca aveti ceva cu Romtelecom, si pe mine m-au jupuit il ultimul hal pe vremea dialup dar acele vremuri sunt istorie.
Romtelecom cel vechi a murit , noul Romtelecom s-a schimbat si a inceput sa "mature" usor...usor concurentii. Oricum nu stiu cine se mira daca maine Romtelecom este lider si pe internet ca numar de clienti (pentru ca la ARPU nici nu incape o comparatie intre RDS si Romtelecom), este ceva normal ca un fost monopol sa fie cea mai puternica firma de pe piata.

Si apropo, telecomunicatiile tot pe bani se fac. Sa vedem ce venituri au avut primi 3 jucatori din piata in 2007:
   - Romtelecom - 871,9 mil. euro
   - RDS - 210 mil euro(ma refer doar pe Romania);
   - UPC - 173 mil euro.

De mentionat ca UPC este aproape de RDS desi are 1/4 din numarul de clienti al RDS pe internet.


Telecomunicatiile se fac pe bani si conteaza in primul rand veniturile si nu cati gigei cotizeaza lunar cativa euro. Asta imi place la Romtelecom, stie sa faca ani, restul stiu mai bine sa adune clienti cu ARPU de 1-2 euro pe servicii "gratuite" de telefonie.
In mare parte iti dau dreptate. Din cate stiu eu din interiorul RTC tinta lor este UPC si mai putin RDS. In prezent si nici in viitorul apropiat si mediu RTC nu va avea o oferta similara RDS calitate/pret/viteza. Chiar daca incep, implementarea VDSL va dura cel putin un an si asta pe marile orase. In afara de asta ma indoiesc ca vor vinde actualul abonament de 8Mbps la 35lei/luna.
In ceea ce priveste UPC, acesta in prezent este o tinta usoara pentru RTC. Internetul merge doar pe hartie, au limitari, FUP, RC la pamant, reteaua invechita si nu anunta nimic investitii in aceasta, are doar 6Gb/s iesire, etc. UPC-ul isi pune toate sperantele in Digital si bussiness dupa cum declara. http://www.zf.ro/bus...n-2009-3737547/

Edited by muc_cel_mic, 28 January 2009 - 10:26.


#27
Blackhawk

Blackhawk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,785
  • Înscris: 04.11.2005

View Postalinmihaimarian, on Jan 28 2009, 01:04, said:

Eu pun pariu ca o sa plangeti dupa concurenta de acum, macar aveti de unde sa alegeti la preturi mici, mult prea mici. Mai vorbim dupa ce se instaleaza DT pe aici si incep sa se usuce ca niste trandafiri uitati in soare marii op. alternativi.
Tu esti fata teribila a forumului cu un fix pentru trandafiri. Din fericire realitatea nu se muleaza dupa viziunea ta, iar prapastia este ENORMA. DT este si el un RTC de "n" ori mai mare pus la inghesuiala de operatori mai mici si performanti, chiar si in germanica unde treaba poti sa zici ca e facuta ca lumea. Eu te asigur ca perechea fire de telefon va ramane ingropata pe veci la mine :naughty:

Quote

Deutsche Telekom, the former state-controlled telecommunications monopoly, has steadily lost fixed-line customers who have run off to cheaper providers. In Germany, 1.5 million customers have moved to other operators this year alone.

Quote

The company is lagging behind its competitors in adapting to the new telecom landscape in which the Internet has drastically reduced demands for regular phone calls. Deutsche Telekom employs 250,000 people -- more than twice that of its British counterpart BT Group. It's completed about a third of its three-year plan to cut 32,000 German jobs.

Quote

Deutsche Telekom's stock has been the worst performer in an index of European phone companies this year.
http://www.spiegel.d...,448082,00.html

Cat despre IPTV, este chiar un articol recent aici:

Quote

March 3, 2008 -- In an attempt to establish itself as a leader in the German IPTV market, T-Home is cutting the prices on its IPTV offers. In addition, T-Home plans to extend VDSL to another 13 Germany cities this year, and it wishes to put ADSL 2+ into a total of 1,000 cities, giving a reach of 20 million households.

Analytical Summary

Current Perspective: Positive on T-Home’s price cut on its IPTV bundles, as it may help stimulate a rather moribund market for IPTV in Germany. While France and Italy have romped away with services offered by companies such as Neuf Cegetel, free and FastWeb, Germany lags behind even the UK in the adoption of IPTV.

Vendor Importance: Moderate to T-Home, as the firm already has a dominant position in the German IPTV market. As the incumbent, and with far more network penetration than its competitors, T-Home is in a comfortable position anyway. However, it does face increasing competition, in terms of network reach and price, from both Arcor and HanseNet’s Alice service.

Market Impact: Moderate on the German IPTV market, because Arcor is pricing its barebones IPTV service at nearly the same as T-Home’s, with broadband access thrown in. While a price cut may stimulate the market for IPTV, it is far from a given that subscriber numbers will be boosted by a price cut alone. That said, the extra EUR 10 a month on top of T-Home’s broadband tariff is an enticing proposition.
Ofertele si acoperirea VDSL din toata lumea se pot vedea AICI. Fara suparare, dar sunt cam old news, iar acoperirea mica. Si IPTV este concurat puternic de DTH si CATV digital.

Ce e clar, e ca performante la nivelul zilei de azi poti obtine doar daca duci fibra la fiecare cladire sau f.f. aproape indiferent ca se numeste VDSL sau Ethernet 100Mbs.
Tu bineinteles ca o sa iei in nume de rau si o sa aberezi ceva in legatura cu megaoperatorul, dar este o prostie sa crezi ca poti sa invingi concurenta cu preturi mai mari si oferte mai slabe. Veniturile o sa creasca si la concurenta prin dezvoltarea unor noi servicii si imbunatatirea celor actuale asa cum e normal, nu-ti face griji. Pana atunci consider ca platesc un pret just.

Apropo, noua stacheta
Attached File  oferta.JPG   26.58K   141 downloads :devilred:

[On-Topic] :rolleyes: Poate fi si o dublare a vitezei la abonamentele low-end, 2Mbs nu mai are ce cauta intr-o oferta din ziua de azi. Posibil si o reducere a preturilor. Pretul abonamentelor si viteza au o legatura directa cu ofertele celorlalti operatori, iar piata nu ar fi la fel fara unul dintre ei. Asa ca avansul unui operatorul nu poate fi decat un lucru bun pentru clientii celorlalti operatori, cu conditia sa existe interes (ceea ce la RTC cu monopol in zonele limitrofe oraselor si in rural pune semne de intrebare).

#28
HTU

HTU

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 21.11.2008
Vreau sa confirm partial ce spune Blackhawk, in Germania DT are probleme de mai mult timp, fiind puternic concurat de firme de telefonie care folosesc tehnologia Voice over IP de exemplu, si acolo tot pretul se pare ca este problema nr 1. Din pacate actuala echipa de conducere a RTC este problema de baza -ei nu inteleg ca un om care se aboneaza la RTC arunca aprox. 10 euro pe luna in vint.  In loc sa trimita clone pe forumuri care sa faca "galagie" ar trebui sa se gindeasca la trecerea de la cupru la fibra (Nextgen se pare ca e al lor) si sa dezvolte rapid partea asta daca vor sa insemna ceva pe piata de Internet. Dar cind managerul general nu poate decit sa se vaite mereu ca o baba de cit de jos duce tarifele un concurent va dati seama ce va urma. Tot respectul meu pentru oamenii din RTC care isi fac treaba in mod profesionist si care inteleg situatia reala a firmei, insa depre ceilalti nu pot sa spun nimic decent.

PS Falimentul vreuneia dintre firme nu aduce nimic bun in primul rind pentru client, dar unii s-au aprins prea tare ca sa-si dea seama ca nu vorbim despre echipe de fotbal aici.

#29
Farrell

Farrell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,848
  • Înscris: 09.01.2007

View PostHTU, on Jan 28 2009, 13:26, said:

... -ei nu inteleg ca un om care se aboneaza la RTC arunca aprox. 10 euro pe luna in vint.  In loc sa trimita clone pe forumuri care sa faca "galagie" ar trebui sa se gindeasca la trecerea de la cupru la fibra (Nextgen se pare ca e al lor) si sa dezvolte rapid partea asta daca vor sa insemna ceva pe piata de Internet. Dar cind managerul general nu poate decit sa se vaite mereu ca o baba de cit de jos duce tarifele un concurent va dati seama ce va urma. Tot respectul meu pentru oamenii din RTC care isi fac treaba in mod profesionist si care inteleg situatia reala a firmei, insa depre ceilalti nu pot sa spun nimic decent.

PS Falimentul vreuneia dintre firme nu aduce nimic bun in primul rind pentru client, dar unii s-au aprins prea tare ca sa-si dea seama ca nu vorbim despre echipe de fotbal aici.
Nu se arunca nimic in vant ci se arunca in RTC acei euro. Nu cred ca cineva cu un iq ok doreste falimentul vreunui operator dar faptul ca un/unii operatori merg mai rau si au foarte multe rezilieri nu este din vina clientilor. RTC nu va reduce un leu atata timp cat are acoperirea cea mai mare si cea mai mare acoperire in zonele fara concurenta sau concurenta slaba. Este inutil si absurb sa concureze RTC si UPC cu Fiberlinkul RDS-ului. Dar RTC si UPC pot concura fara probleme si se pare ca asta chiar se intampla, pana cand apare FL si se face liniste!

#30
HTU

HTU

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 21.11.2008
Imi pare rau dar nu ai dreptate aproape deloc.
1 Cind am spus ca "arunca in vint" am vorbit dpdv al clientului, pe care nu-l intereseaza ca banii se duc in RTC sau aiurea, el vede ca plateste in plus.
2 Daca RTC "nu va reduce un leu" inseamna ca ramine pe pozitii de forta in relatia cu clientii (ceea ce personal urasc) si atunci ii priveste. Asta putea face si RDS insa ei au ratat intentionat aceasta mare oportunitate ceea ce le-a adus multe puncte la imagine, puncte care apoi se transforma in clienti.
Ideea ca "fac ce vreau ca am acoperire"  e o idee paguboasa, primitiva si arata clar dispretul total fata de client.

#31
Farrell

Farrell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,848
  • Înscris: 09.01.2007

View PostHTU, on Jan 28 2009, 15:37, said:

Imi pare rau dar nu ai dreptate aproape deloc.
1 Cind am spus ca "arunca in vint" am vorbit dpdv al clientului, pe care nu-l intereseaza ca banii se duc in RTC sau aiurea, el vede ca plateste in plus.
2 Daca RTC "nu va reduce un leu" inseamna ca ramine pe pozitii de forta in relatia cu clientii (ceea ce personal urasc) si atunci ii priveste. Asta putea face si RDS insa ei au ratat intentionat aceasta mare oportunitate ceea ce le-a adus multe puncte la imagine, puncte care apoi se transforma in clienti.
Ideea ca "fac ce vreau ca am acoperire"  e o idee paguboasa, primitiva si arata clar dispretul total fata de client.
Eu am vru sa incerc o exprimare usor ironic dar nu mi-a iesit.  
Daca RTC era interesat de o competitie serioasa cu RDS ofereau abonamente relativ similare macar ca pret! Ca si viteze ADSL-ul nu se va compara never cu Fiberlinkul. RTC a inteles ca in zonele in care exista deja FL nu prea are sanse si atunci s-a orientat evident spre zonele fara concurenta si zonele cu Cablelink de la RDS si UPC. Ma indoiesc ca un client care are acum FL de 37 lei/luna va renunta la acest abonament si va trece la RTC la abonamentul de 8Mbps cu 24,5euro +TVA +Telefonu fix. Sau poate se mai gresesc si se mai gasesc si asemenea persoane !!!
RTC nu prea e atat interesat de imagine cat mai ales de bani!

#32
HTU

HTU

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 21.11.2008

View PostFarrell, on Jan 28 2009, 16:10, said:

RTC nu prea e atat interesat de imagine cat mai ales de bani!


Eu cred ca e mai rau, cred ca RTC la nivel de conducere gindeste in felul asta: hai sa le luam banii fraierilor astora si pe urma om mai vedea noi. Din cauza asta spun :
1 Faptul ca esti interesat de ceva nu inseamna ca si obtii, ba chiar din contra.
2 Unde va duce pe termen mediu lung politica asta smechereasca ?

#33
Farrell

Farrell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,848
  • Înscris: 09.01.2007

View PostHTU, on Jan 28 2009, 17:11, said:

Eu cred ca e mai rau, cred ca RTC la nivel de conducere gindeste in felul asta: hai sa le luam banii fraierilor astora si pe urma om mai vedea noi. Din cauza asta spun :
1 Faptul ca esti interesat de ceva nu inseamna ca si obtii, ba chiar din contra.
2 Unde va duce pe termen mediu lung politica asta smechereasca ?
:clapping:  Asa este!
Grecii si-au luat partea lor si asta-i clar! In curand se vor retrage si vor lasa locul celor de la DT, care vom vedea ce politica vor duce apropos de ce ai scris.

#34
villy_83

villy_83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 13.11.2008
Abonament 2mb 7,5E+fixul 7,9E=15,4+TVA in jur de 18 Euro, care inseamna la cursul euro de 4,2 in jur de 75 lei, e cam mult totusi.Internetul merge binisor dar la 7,5E se putea totusi o viteza macar de 4mb.Faza tare e telefonul care e 7,9E exagerat dupa parerea mea, si de aici mai scot ei ceva, ca fara el nu se poate net.Asteptam sa finalizeze contractul si apoi mai vad ce fac...daca o sa fie tot asa sigur le spun la revedere.

#35
firasg

firasg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 23.01.2005

View Postalinmihaimarian, on Jan 28 2009, 01:04, said:

Pai legat de dublare dupa mine pe actualul ADSL nu se mai justifica o dublare. Exista 20Mbps, cine vrea poate sa ceara asa ceva.

eu am cerut asa ceva si n-au vrut sa ma treaca pe abonamentul de 20Mbps pentru ca vezi domne linia nu tine mai mult de 18Mbps. Lucru adevarat de altfel.
Degeaba le-am explicat ca ma multumesc si cu 18Mbps, n-au vrut si gata.

Comparatia clicknet-fiberlink e inutila. Mi-as pune in orice moment fiberlink, alaturi de clicknet, nu in locul lui, dar stind la casa nici nu ma obosesc sa merg pina la sediul rds.
Iar despre VDSL...vise, ma indoiesc ca vom vedea asa ceva in viitorul apropiat.

#36
Florinbv

Florinbv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 28.05.2006
@unchiujim  Foarte instabil netu la rds... si mai costa si o gramada de bani 27 de lei

[ http://www.speedtest.net/result/399637208.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://www.speedtest.net/result/399638747.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://www.speedtest.net/result/399639817.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://www.speedtest.net/result/399640392.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ma gandesc serios sa reziliez si sa trec la profesionistii de la RTC :lol:

Waw oferta promotionala!!! abonamentul clicknet 20 Mbps beneficiaza de reducere 50% de la 78 euro doar 39. Super tare!!!

Edited by Florinbv, 28 January 2009 - 22:56.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate