Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 

Dublarea vitezei la ClickNet

- - - - -
  • Please log in to reply
217 replies to this topic

#55
alex2861

alex2861

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 12.01.2006
Gratis sau nu la RTC nu e bine sa nu fie concurenta. RDS ar trebui sa se trezeaca si sa faca ceva in privinta stabilitatii. Presupunind prin absurd ca ar ramine RTC singurul jucator din piata ce credeti ca s-ar intimpla? Banuiesc ca nu am mai vedea ofertele actuale si s-ar reveni iar la preturile de lista.

#56
Florinbv

Florinbv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 28.05.2006

 viocom, on Mar 8 2009, 04:51, said:

ai dreptate.si in BUZAU e aceeasi situatie.rds-ul a cablat foarte multe blocuri dar nu am vazut nici macar un apartament cu ftp si coaxial in casa,functional.cel putin la blocuri.un fost coleg lucreaza la ei si mi-a spus ca situatia e naspa.nu vin abonatii asa cum se asteptau ei,ba chiar deloc.cei care au plecat acum 2,3 ani de la Rtc la alte firme,se intorc incet dar sigur la Rtc.o da UPC-ul telefonie gratis dar nu functioneaza.am parerea ca daca Rtc-ul ar putea sa scada sau sa dea gratis vocea nu ar mai fi nici un abonat la o firma concurenta.pentru cine nu crede,in afara de a sari in sus,sa mearga la un magazin Rtc si la un  sediu UPC si sa vada diferenta de noi clienti.punctul forte al Rtc ramane timpul de reactie la deranjament(foarte mic).la alte cateva firme din Bz,incepand de vineri pana luni,nu prea te mai baga nimeni in seama.in cursul saptamanii,mai ai ceva sanse,daca esti nascut sub o zodie norocoasa.
Hai ma fi serios... Daca sunt clienti RTC care au si fibra la usa singurul lucru care-i tine este mizeria aia de contract semnat pe 2 sau 3 ani. Auzi la el... Oare pt. un home user ce-i mai convenabil? net 30Mbps+telefonie fixa si mobila la 28 de lei sau net de 20 Mbps (si aia unde se poate) + linie telefonica toate astea la oferta speciala cu vreo 53 de euro. Esti si tu angajat RTC?

#57
juve_merda

juve_merda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 18.10.2006
sclavia, din pacate, o intilnim foarte des si in mileniul 3 din orice unghi ai privi....

#58
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,602
  • Înscris: 20.10.2006

 alex2861, on Mar 10 2009, 14:25, said:

Gratis sau nu la RTC nu e bine sa nu fie concurenta. RDS ar trebui sa se trezeaca si sa faca ceva in privinta stabilitatii. Presupunind prin absurd ca ar ramine RTC singurul jucator din piata ce credeti ca s-ar intimpla? Banuiesc ca nu am mai vedea ofertele actuale si s-ar reveni iar la preturile de lista.
Eu nu doar banuiesc, ci garantez. Si poate nu preturile de lista, ci altele si mai mari. Romtelecom e cea mai scumpa firma de telecomunicatii, exceptand oferta cu minute nelimitate in orice retea fixa.

#59
dreyfus

dreyfus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 981
  • Înscris: 21.02.2006

 Florinbv, on Mar 10 2009, 16:54, said:

Hai ma fi serios... Daca sunt clienti RTC care au si fibra la usa singurul lucru care-i tine este mizeria aia de contract semnat pe 2 sau 3 ani. Auzi la el... Oare pt. un home user ce-i mai convenabil? net 30Mbps+telefonie fixa si mobila la 28 de lei sau net de 20 Mbps (si aia unde se poate) + linie telefonica toate astea la oferta speciala cu vreo 53 de euro. Esti si tu angajat RTC?

asta nu o stiam? de cand are rds 30 Mbps? Stiam ca au 2 abonamente... 5, respectiv 10 Mbps
(nu bagati metro in aceeasi oala va rog) ca asa am si eu de la injpy 20 Mbps si metro 100 Mbps ceea ce nu inseamna ca am net de 100 Mbps...
RTC chiar are 20 Mbps (unde se poate) :) bine... aproape 20... tinand cont de tehnologia adsl.

#60
Florinbv

Florinbv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 28.05.2006
Aha.... Sa inteleg ca asta e metro?
[ http://www.speedtest.net/result/429719990.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#61
viocom

viocom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 18.06.2007

 Florinbv, on Mar 10 2009, 16:54, said:

Hai ma fi serios... Daca sunt clienti RTC care au si fibra la usa singurul lucru care-i tine este mizeria aia de contract semnat pe 2 sau 3 ani. Auzi la el... Oare pt. un home user ce-i mai convenabil? net 30Mbps+telefonie fixa si mobila la 28 de lei sau net de 20 Mbps (si aia unde se poate) + linie telefonica toate astea la oferta speciala cu vreo 53 de euro. Esti si tu angajat RTC?
da.totusi trebuie sa acceptam realitatea.in Buzau,in afara de cateva firme care sunt fidele RCS-RDS nu cred ca exista home user cu aceasta firma.probabil,totusi,sunt la inceput de drum aici.chiar daca sunt angajat Rtc caut sa vad realitatea.oricine are dreptul sa aleaga pe cine vrea ca furnizor de servicii.asta este concurenta!

Edited by viocom, 14 March 2009 - 23:26.


#62
dreyfus

dreyfus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 981
  • Înscris: 21.02.2006

 Florinbv, on Mar 14 2009, 23:09, said:

Aha.... Sa inteleg ca asta e metro?
[ http://www.speedtest.net/result/429719990.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

ei, lol... sa nu-mi spui ca nu stiai...
asa are rds cu serverele akamai
ar trebui cam in toata europa sa-ti mearga asa.
spre ex., nu ai observat cu cat downloadezi de pe http://games.yahoo.com ?
aia este viteza ta la net? mai gandeste-te odata. fa si un test prin usa sa vedem daca e la fel :)
la rtc da, e la fel :)... nu numai la rtc dar ziceam asa... spre ex si la mine pe injoy... tot 20 am si nu 100 Mbps... come on...

Edited by dreyfus, 15 March 2009 - 02:43.


#63
Florinbv

Florinbv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 28.05.2006
Abonament de 5 Mbps. Chiar daca nu mai sunt vitezele din Europa tot sunt de 3 ori mai mari decat cele contractuale.
[ http://www.speedtest.net/result/429911914.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Attached Files


Edited by Florinbv, 15 March 2009 - 08:20.


#64
Farrell

Farrell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,848
  • Înscris: 09.01.2007

 dreyfus, on Mar 15 2009, 02:40, said:

spre ex., nu ai observat cu cat downloadezi de pe http://games.yahoo.com ?
Am un abonament Cablelink RDS si dau jos de pe yahoo.games cu peste 700kB/s. Daca mai pun la socoteala ca fac upload cu peste 140kB/s ajung (la 39lei/luna internet+fix)  la concluzia ca este peste ce ofera RTC in prezent in foarte multe zone de case. Ma repet este Cablelink (am modem).
Cred ca problema RDS este aria de acoperire Fiberlink. Aici RDS are un punct sensibil. Serviciul Fiberlink este dependent de blocuri, de cat mai multe blocuri si mai inalte. Fara aceste blocuri Fiberlinkul nu exista.
Totusi la nivel national consider ca RTC are o oferta superioara UPC-ului mai ales in ceea ce priveste calitatea serviciilor si cred ca ar trebui sa insiste pe acest avantaj si sa uite putin de zonele de blocuri care oricum sunt limitate.
[ http://www.speedtest.net/result/429915983.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Attached Files



#65
soft0811

soft0811

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 24.03.2005

 dreyfus, on Mar 15 2009, 02:40, said:

ei, lol... sa nu-mi spui ca nu stiai...
asa are rds cu serverele akamai
Speedtest nu are nicio legatura cu serverele Akamai. Faci o confuzie.

Serverele Akamai sunt raspandite pe tot globul tocmai pentru a face facil si mai rapid accesul la anumite resurse (siteuri mari in general), printr-un "cache local" (sau sa-i spunem national cel putin). Cand downloadezi de pe acele servere (sa zicem drivere ATi sau nVidia), downloadezi de fapt de pe mirrorul din Romania (RDS, Ines, Evolva sunt firme care au mirroruri Akamai in retelele lor; si-or mai fi si altele), caz in care si timpul de raspuns catre acele servere este unul foarte mic.

Ori pe speedtest.net, cand downloadezi de pe RDS din Europa, timpul de raspuns este cel normal pentru Europa, dovada ca chiar downloadezi din Europa si nu de pe un mirror romanesc. Asa ca se poate spune ca acei 30 Mbps sunt in Romania si Europa (ma rog, unde se aplica, la unii abonati fiberlink, nu stiu daca e ceva general). Pentru mine asta inseamna extern, caci nici Romtelecom nu obtine mai mult pe serverele din SUA...

Scopul speedtest.net nu e acela de a face mirroruri locale la servere de test de pe tot globul, ci tocmai de a-ti testa conexiunea cu servere din locatii diferite.

Edited by soft0811, 15 March 2009 - 13:05.


#66
dreyfus

dreyfus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 981
  • Înscris: 21.02.2006

 soft0811, on Mar 15 2009, 13:01, said:

Speedtest nu are nicio legatura cu serverele Akamai. Faci o confuzie.

Serverele Akamai sunt raspandite pe tot globul tocmai pentru a face facil si mai rapid accesul la anumite resurse (siteuri mari in general), printr-un "cache local" (sau sa-i spunem national cel putin). Cand downloadezi de pe acele servere (sa zicem drivere ATi sau nVidia), downloadezi de fapt de pe mirrorul din Romania (RDS, Ines, Evolva sunt firme care au mirroruri Akamai in retelele lor; si-or mai fi si altele), caz in care si timpul de raspuns catre acele servere este unul foarte mic.

Ori pe speedtest.net, cand downloadezi de pe RDS din Europa, timpul de raspuns este cel normal pentru Europa, dovada ca chiar downloadezi din Europa si nu de pe un mirror romanesc. Asa ca se poate spune ca acei 30 Mbps sunt in Romania si Europa (ma rog, unde se aplica, la unii abonati fiberlink, nu stiu daca e ceva general). Pentru mine asta inseamna extern, caci nici Romtelecom nu obtine mai mult pe serverele din SUA...

Scopul speedtest.net nu e acela de a face mirroruri locale la servere de test de pe tot globul, ci tocmai de a-ti testa conexiunea cu servere din locatii diferite.

ok, am inteles dar stiu si ca mai de demult rds are viteza mare sau aproape de metro in europa . asta nu e o noutate. si la alti provideri se simte asta.

zicea cineva mai sus de cablelink. Asta e si problema mea. Sunt fericit ca am injoy pt ca ei mi-au putut da la casa 20 Mbps simetric... si metro, lucru imposibil la rds.

Edited by dreyfus, 15 March 2009 - 15:58.


#67
cipy1185

cipy1185

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 860
  • Înscris: 11.04.2007
injoy intra la case pentru ca nu are sanse la blocuri unde este prezent rds. nu e imposibil sa puna fiberlink la case, numai ca nu se merita.. costurile infrastructurii sunt duble fata de cele de la bloc.

#68
dreyfus

dreyfus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 981
  • Înscris: 21.02.2006

 cipy1185, on Mar 16 2009, 01:01, said:

injoy intra la case pentru ca nu are sanse la blocuri unde este prezent rds. nu e imposibil sa puna fiberlink la case, numai ca nu se merita.. costurile infrastructurii sunt duble fata de cele de la bloc.

tocmai ce spuneam, oricum chiar daca ar pune fiberlink la case mi-as pune numai in momentul in care as avea ip static.
nu mai imi ziceti de dyndns sau alte prostii... asa vreau eu... ip meu, static si gata...
...ah si era sa uit... si linie simetrica (up=down) ;) lucru care nu numai ca nu-l gasesti la case... nici chiar la blocuri :D asa ca na... nu stie lumea inca. :P

Edited by dreyfus, 16 March 2009 - 16:04.


#69
Florinbv

Florinbv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 28.05.2006
Cat platesti abonament?

#70
dreyfus

dreyfus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 981
  • Înscris: 21.02.2006

 Florinbv, on Mar 16 2009, 16:26, said:

Cat platesti abonament?

45 lei pt abonamentul de 20 Mbps

#71
kid0ro

kid0ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 12.12.2006
Am citit cu rabdare tot ce s-a scris pe aici, sunt cam tot aceleasi discutii ca si pe celelalte parit ale forumului.

Sa o luam cu ON TOPIC:

Nu cred ca se vor face cresteri de viteza pe prima parte a anului cel putin.Se vor face reduceri de pret, un prim pas a fost facut prin oferta regionala, astfel atingandu-se si segmentul de clienti cu venituri mici.(2 mb ~ 20 ron).Cresteri de viteza se vor face dupa ce se mai lucreaza la retea, se incearca urcarea liniilor la peste 8 mbps unde acest fapt este permis.In prezent sunt multe zone in care nu merge mai multe de 2-3 mb/s.O crestere ar fi posibila totusi din toaman dar nu o dublare eu vad un 2 mbps trecut in 3 mbps, 6 la 8 mbps si 8 la 10 mbps

Tot se blameaza Rtc ca daca nu era RDS plateai acuma tarife de 10 ori mai mare si magarii de astea.Sa ne intelegem, tarifele pe care le platiti sau le-ati platit sunt tarifele reale, Rtc pana de curand era singura companie care a fost obligata sa isi aplice tarifele conform costurilor.Acestea sunt costurile, RDS lucreaza la preturi de dumping si asta se stie, pretul nu indica costul real, motiv pentru care in mom de fata au grave probleme financiare (o sa va rog sa va abtineti de la comentarii pentru ca toate aceste probleme se vad atat din media cat si din modificarile efectuate in ultima vreme).Vom vedea in ce masura vor reusi sa isi ramburseze creditul urias contractat (500 mil dolari) dar asta este o cu totul alta discutie si nu ii vad rostul aici.

Ce ma deranjeaza ca tot vad peste tot este faptul ca Rtc ar fi lasat dial up si in ziua de azi daca nu era RDS,este exact invers, daca nu exista RDS aveati mai repede ADSL. O data cu privatizarea Rtc, prin contract noul propietar era obligat sa respecte si cateva regule care le-as putea numi cel putin drastice, una dintre ele a fost si faptul ca datorita faptului ca Rtc detinea deja acoperire, infrastructura si expertiza tehnica pentru lansarea serv de broadband , ii era interzisa lansarea pana in 2005 a unui astfel de serviciu , exact pentru a lasa loc concurentei. A fost o clauza dura dar corecta as putea spune.
Uitati un mic exercitiu de imaginatie : Daca in 3 ani de zile de la lansarea ADSL Rtc a reusit sa adune peste 700.000 de abonati (pe finalul lunii acesteia va exista conf de presa, dar cam atat estimez eu), ce ar fi putut face RDS-ul, care la inceput nu avea nici acoperirea nici resursele materiale necesare unui razboi cu o companie cu o cifra de afaceri de 900 mil euro pe an.

Se tot leaga lumea de DT.Este adevarat ca situatie nu este tocmai "roz" in germania dar de ce nu se tine cont in toate posturile de mai sus si nici in articolele citate este faptul ca operatorii mici traiesc de pe spatele DT, sa spunem asa.DT este obligata prin lege sa furnizeze acces gratuit sau la preturi f mici la multe din facilitatile tehnice ale companiei, un exemplu ar fi utilizarea fibrei optice, a companiei, de catre acesti operatori alternativi, care normal ca practica tarife mai mici ei neavand costuri de dezvoltare si extindere a retelei, o au gata facuta, plus mentenenta retelei care este asigurata de DT, doar e reteaua ei.Ca idee de baza va pot spune ca imaginea DT in germania este cam aceeasi cu cea care o are si la care inca mai lucreaza RTC, si anume scumpi dar buni si seriosi.Am cunostinte multe in Germania si chiar anul trecut am discutat legat de DT cum este vazuta pe piata, raspunul a fost : "cei mai seriosi"

Am scris cam mult, sper ca nu v-am plictisit.Eu consider ca pe piata din Ro nici o firma nu este perfecta toate au plusuri si minusuri mai mici sau mai mari, totusi consider ca o companie puternica (din toate punctele de verere,Financiar, Marketing, Resurse Umane) se vede in momentele dificile (ca sa nu ii spun criza).Vom vedea cand se va trage linie pentru 2009 daca avem asa ceva sau toate se duc la fund, acest an fiind as putea spune de cumpana.Cresteri spectaculoase nu vor mai exista pe segmentele clasice (tel fixa, tel mobila, internet broadband fix).Singurul sector de crestere pe care il vad eu este broadbandul mobil, serviciile noi sau serviciile de continut.

#72
usrlocals

usrlocals

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 11.03.2009
DT are prin cele 2 companii de telecom pe care le detine in Romania cea mai mare crestere pe numarul de clienti pe mobil, tv si internet de 3 ani. Ce vreti mai mult ? Crestere pe fix nu se mai poate ....

As vrea sa vad daca RDS ar depasi 1000 de clienti pe fix daca ar avea tarifele Romtelecom, nu cred.

Edited by usrlocals, 17 March 2009 - 22:55.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate