Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Helicobacter Pylori

- - - - -
  • Please log in to reply
115 replies to this topic

#1
Slickutz

Slickutz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 01.12.2007
deschid acest topic cu rugamintea ca cei avizati sau cei care au avut de'a face cu aceasta bacterie sa posteze ori diferite scheme de tratament cu precizarea formei pe care a luat'o afectiunea, ori diferite experiente care pot ajuta persoanele care se confrunta cu aceasta problema, cat si simptomele si metodele de diagnosticare si pretul ( poate nu foarte concludent) testelor care au dus la acest diagnostic. si inca ceva: cum se transmite ?

Edited by Slickutz, 25 January 2009 - 20:50.


#2
XZY

XZY

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,527
  • Înscris: 02.09.2007

View PostSlickutz, on Jan 25 2009, 20:45, said:

deschid acest topic cu rugamintea ca cei avizati sau cei care au avut de'a face cu aceasta bacterie sa posteze ori diferite scheme de tratament cu precizarea formei pe care a luat'o afectiunea, ori diferite experiente care pot ajuta persoanele care se confrunta cu aceasta problema, cat si simptomele si metodele de diagnosticare si pretul ( poate nu foarte concludent) testelor care au dus la acest diagnostic. si inca ceva: cum se transmite ?

Helicobacter Pylori este unul din factorii implicati in aparitia ulcerului gastric sau/si duodenal si se pare ca este raspunzator si de transformarea maligna, in timp a acestora. Transmiterea este orala, prin folosirea acelorasi obiecte de vesela, inca nu este certa transmiterea prin apa.
La inceputul infectiei, simptomele lipsesc. Abia cand HP a determinat leziuni de mucoasa apar pirozisul, epigastralgiile, hemoragia gastrointestinala, anemia.
Diagnosticul de certitudine se face  prin periaj de mucoasa gastrica in timpul endoscopiei digestive superioare.Se mai utilizeaza si dozarea anticorpilor specifici din ser insa, atentie, chiar si dupa eradicarea infectiei cu HP acestia raman pozitivi timp de 9 luni. Mai rar se folosesc testul respirator cu uree si detectarea antigenului HP in materiile fecale.
Tratamentul se face in 2 directii: tratament antibiotic, de obicei se asociaza 2 antibiotice, si un tratament cu inhibitori de pompa de protoni ( se urmareste prin acesta scaderea pH-ului gastric, HP fiind un germene care se dezvolta in mediu acid).
Mergi la medic.

#3
andrea-V

andrea-V

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 28.01.2009

View PostXZY, on Jan 25 2009, 21:39, said:

Helicobacter Pylori este unul din factorii implicati in aparitia ulcerului gastric sau/si duodenal si se pare ca este raspunzator si de transformarea maligna, in timp a acestora. Transmiterea este orala, prin folosirea acelorasi obiecte de vesela, inca nu este certa transmiterea prin apa.
La inceputul infectiei, simptomele lipsesc. Abia cand HP a determinat leziuni de mucoasa apar pirozisul, epigastralgiile, hemoragia gastrointestinala, anemia.
Diagnosticul de certitudine se face  prin periaj de mucoasa gastrica in timpul endoscopiei digestive superioare.Se mai utilizeaza si dozarea anticorpilor specifici din ser insa, atentie, chiar si dupa eradicarea infectiei cu HP acestia raman pozitivi timp de 9 luni. Mai rar se folosesc testul respirator cu uree si detectarea antigenului HP in materiile fecale.
Tratamentul se face in 2 directii: tratament antibiotic, de obicei se asociaza 2 antibiotice, si un tratament cu inhibitori de pompa de protoni ( se urmareste prin acesta scaderea pH-ului gastric, HP fiind un germene care se dezvolta in mediu acid).
Mergi la medic.
salut te felicit pt deschiderea acestui topic,deoarece aceasta bacterie ataca din ce in ce mai multe persoane iar netratata la timp duce la ulcer sau chiar la cancer duodenal,de cativa ani m-am comfruntat si eu cu aceeasi problema,practic din cunostintele mele aceasta bacterie exista in stomacul fiecarei persoane,doar ca se activeaza in momentul in care exista un dezechilibru alimentar,malnutritie stres sau probleme legate de sistemul imunitar al individului.Se depisteaza prin analize de sange,care nu prea sunt concludente dar cel mai probabil prin gastroscopie.Se face tratament antibiotic si prin regim alimentar adecvat problemei.Se stie dinpacate faptul ca aceasta bacterie recidiveaza in timp,asa ca tot ce poti sa faci este sa ai un stil d eviatza sanatos si o igiena alimentara  sanatpoasa,echilibrata.Evita prajelile,bauturile acidulate,alcoolul,tutunul,semipreparatele si creste-ti vitaminoza stomacala.Mananca mancare gatita,multa carne si legume,antioxidanti,salate,evita bauturile prea reci sau prea calde,dulcurile in exces care cresc aciditatea gastrica si evita suprasaturatia.Manaca de mai multe ori pe zi dar putin,iar daca esti predispus la aciditate crescuta atunci s aai in permanenta produse de tip tampon gastric la tine.gen Maalox,renie...

#4
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Mi-am adus aminte ca trebuie sa mai fac o data testul sa vad daca mi-a trecut. :)

Testul era 20 sau 40 RON, nu mai stiu exact. L-am facut odata cu testele generale (alea cu bonul lui Nicolaescu).

Precizare importanta: eu am facut testul sangvin, deci exista si asa ceva. Se detecteaza anticorpii specifici. Asta ca sa nu dati fuga la intubaj. :)

Edited by Dihorul Razboinic, 31 January 2009 - 18:22.


#5
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008
dar parca nici cel sangvin si nici cel din fecale nu este la fel de precis ca endoscopia...asa intelesesem

#6
XZY

XZY

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,527
  • Înscris: 02.09.2007

View Postadrianatoma, on Jan 31 2009, 18:54, said:

dar parca nici cel sangvin si nici cel din fecale nu este la fel de precis ca endoscopia...asa intelesesem

La endoscopie se face periaj de mucoasa gastrica. In acest periaj se evidentiaza DIRECT HP. In sange ( de fapt in ser) se deceleaza anticorpii specifici HP. In cazul anticorpilor, acestia persista in serul pacientului timp de 9 luni dupa eradicarea infectiei. Sigur, pentru diagnostic merge si proba de ser, insa pentru controlul eficientei tratamentului, cred ca mai sfanta este endoscopia.

#7
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Se poate depista si antigenul H. pylori din materiile fecale. Dar da, gastroscopia cu biopsie e cea mai sensibila metoda.

#8
Roger2k

Roger2k

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 17.02.2009
Salut,
prietenei i-a iesit la analize ca are helicobacter pyloris, o bacterie ce poate duce la ulcer...a luat anul trecut 3 luni karissa, a facut pauza o luna si apoi le-a inceput din nou de 5 luni. tratamentul recomandat de medic pentru helicobacter pyloris este klacid, metronidazol si omeran cred ca asa scrie pe reteta. intrebarea este ce este de facut cu anticonceptionalele?au efecte puternice impreuna cu aceste medicamente? e posibil sa se simta foarte rau? sa le mai ia? mai are 14 pe aceasta folie... apoi sa le intrerupa? ce recomandati?
multumesc

#9
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
e posibil sa se simta rau, dar nu de la antibiotice, ci de la combinatia klacid+metronidazol. Sa termine folia de karissa, dar sa foloseasca si o alta metoda de protectie pentru ca eficienta anticonceptionalelor e scazuta de antibiotice (de klacid mai putin decat de peniciline, dar better safe than sorry), dar presupun ca nu ia klacid trei saptamani, asa ca nu-i nevoie sa intrerupa. Sa intrebe medicul cand revine pentru control.

#10
portocaLeu

portocaLeu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 415
  • Înscris: 16.08.2008

View PostSlickutz, on Jan 25 2009, 20:45, said:

deschid acest topic cu rugamintea ca cei avizati sau cei care au avut de'a face cu aceasta bacterie sa posteze ori diferite scheme de tratament cu precizarea formei pe care a luat'o afectiunea, ori diferite experiente care pot ajuta persoanele care se confrunta cu aceasta problema, cat si simptomele si metodele de diagnosticare si pretul ( poate nu foarte concludent) testelor care au dus la acest diagnostic. si inca ceva: cum se transmite ?

Pentru suferintele mele gastrointestinale + Helicobacter pylori descoperit  in sange prin anticorpi specifici mi s-a recomandat :
  omeprazol 1/zi timp de doua luni,
Amoxicilina + claritromicina cate 2/zi fiecare,timp de o saptamana

Totul ar fi mers bine daca as fi suportat claritromicina...prima doza treaca mearga,nu intelegeam ce cu amareala asta care creste...
                                                                               dupa a  doua doza, seara, m-a cotropit un rau infernal + amareala cumplita
                                                                               a treia doza, dimineata urmatoare,deja a fost o inconstienta din partea mea..
rezultatul a fost ca mi s-a inlocuit claritro cu DeNoll  4/zi timp de doua saptamani

M-am simtit mai bine la inceputul  tratamentului apoi toate simptomele au revenit...
Helicobacterul a iesit pozitiv la analiza antigen helicob. din fecale.

Vreau si eu sa stiu: daca prezint intoleranta sau chiar alergie la claritromicina
trebuie sa fac cea de-a doua schema de tratament, cu metronidazol ? Notez ca nu a iesit giardia la cele trei analize specifice.
Intreb fiindca medicul de familie spune ca imi "omor" ficatul cu el...

#11
mihi78

mihi78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 31.01.2008
aaaaaa bunnn, pai hai sa va povestesc!
eu am avut dracia asta si din ce am inteles e foarte raspandit se infiltreaza in mucoasa stomacului si moare destul de greu si datorita pliurilor mucoasei gastrice care il"pitesc" f bine!partea buna e ca nu la toata lumea face ravagii, poti f bine sa il ai si sa nu deranjeze!am inteles ca il amplifica stresul,aciditatea din stomac, oboseala,nervii si altele!ca tratament am luat la interval bine stabilit un amestec de 2 medicamente pt stomac si 2 antibiotice din care unul cu certitudine e metronidazol si vreau sa va spun ca pe cat de ieftin e pe atata de imputit... practic dupa a patra zi vomiti de nu mai stii de tine(desi mancam f bine am avut si 6 reprize/zi)!dupa 10 zile(eu atat am luat) ma simteam mult mai bine insa sincer chiar si acum cand am citit pe forum de metronidazol m-a luat brusc senzatia de greata.
sunt persoane care il tolereaza bine am inteles insa pt mine a fost un cosmar ce a durat o saptamana(3 zile nu prea a scos coltii dar ca aspect pozitiv se pare ca a rontait corespunzator heliobacterul).
vreau sa-ti spun ca am urmat inainte si schema cu klacid din belsug care e bine tolerat de stomac insa nu prea l-a impresionat,dupa 3 luni au inceput iar arsuri pe gat si tot arsenalul.
recomand sa iti faci o endoscopie cu prelevare pt heliobaster deoarece e cea mai concludenta si tot medicul de acolo iti va da probabil si o schema de tratament!

#12
FlorinManea

FlorinManea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 827
  • Înscris: 26.07.2005
Eu mi-am confirmat h pylory prin toate metodele:
  - endoscopie si analiza probei de mucoasa
  - din sange
  - din fecale (asta pentru ca lucrez la o policlinica si sefa de laborator dorea sa testeze pe mine testele rapide de H pylory din fecale pe mine, stiind ca am deja bacteria :naughty: )

All positive.

Tratament 1: omez+amoxicilina+claritromicina . M-am simtit perfect cu acest tratament, insa de distrat ce am fost, am luat decat jumatate din doza de amoxicilina. Normal ca dupa perioada de tratament, a reaparut H-ul.

Tratament 2: omez+amoxicilina+tavanic
Nu prea am gasit tavanicul, asa incat mi-am bagat picioarele in el de tratament.

Best,
Florin

#13
mihi78

mihi78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 31.01.2008
deci:amareala,greata,varsaturi!daca in stomac a facut ceva iar dr iti da medical sa il iei ca e destul de greu tratamentul sa il duci pe picioare :puke:

#14
mihi78

mihi78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 31.01.2008
referitor la preturi a costat cca 150 roni endoscopia(depinde si ce anestezie iti face deoarece pe "viu" e fooarte neplacuta iti spun din proprie experienta ca am 3 facute la activ prima a fost facuta pe viu si doctiorul isi adusese studentii sa le explice iar eu pe post de cobai stateam cu furtunul ala bagat pe gat si iti dai seama ca nu mai puteam de bine...in fine asta e chestie ce cca 8 ani cand endoscopia se facea fara internare,fuse fuse si se duse) iar tratamentul undeva la 100ro ni poate chiar mai mult (compensat).
eu zic sa te informezi bine de preturi pt endoscopie pt ca difera la unele policlinici private am ramas surprins deoarece ajungea si la 250 ron numai endoscopia(si nu am intrebat la multe), iar cand spun asta sa stii ca e vb de anul trecut!
ai insa si un avantaj acolo, se poarta mai "cu manusi" si se pare ca nu e obligatorie internarea aia de o zi programari si alte aspecte!

#15
portocaLeu

portocaLeu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 415
  • Înscris: 16.08.2008
[quote name='mihi78' date='Feb 17 2009, 22:01' post='6026972']
referitor la preturi a costat cca 150 roni endoscopia(depinde si ce anestezie iti face deoarece pe "viu" e fooarte neplacuta iti spun din proprie experienta

    
...nu stiu ce sa fac...am mai facut endoscopie gastrica si nu mi-e frica de ea, e o bagatela fata de colonoscopie, ehei!
Eu suport metronidazolul, am facut anul trecut un tratament (7zile) pentru o infectie la radacina unui dinte, n-au fost probleme, doar un usor gust metalic,
de asta as prefera tratamentul cu metronidazol...dar daca doctorita de familie ma sperie...

Oricum, inteleg ca tot la gastroenterolog tre' sa ajung...uf, sunt din Bucuresti si nu stiu la cine sa merg...
Exista pe forum vreun medic gastroenterolog de isprava care sa vrea sa ma consulte?
Sau stiti voi unul demn de toata increderea, inimos si omenos ?
Daca da, va rog sa-mi scrieti personal, sa nu ne "zboare" moderatorul!
Multumesc, mult!  :kisstogether:

#16
ionutz78

ionutz78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 13.03.2008

View PostportocaLeu, on Feb 17 2009, 23:03, said:

Sau stiti voi unul demn de toata increderea, inimos si omenos ?
Daca da, va rog sa-mi scrieti personal, sa nu ne "zboare" moderatorul!

Haideti bre oameni buni ca nu suntem aici ca sa dam sanctiuni ci ca sa ajutam in primul rand. Puteti da nume de medici buni, omenosi si inimosi  care pot face astfel de investigatii, dar cu detalii de contact (telefon etc.) eventual pe Pm.

Edited by ionutz78, 17 February 2009 - 23:49.


#17
mihi78

mihi78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 31.01.2008
nu stiu pe cineva sa corespunda criteriilor tale insa cred ca tot in sistemul privat il gasesti

#18
XZY

XZY

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,527
  • Înscris: 02.09.2007

View Postmihi78, on Feb 18 2009, 06:42, said:

nu stiu pe cineva sa corespunda criteriilor tale insa cred ca tot in sistemul privat il gasesti

De ce crezi tu ca numai in sistemul privat exista astfel de oameni? Argumente!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate