Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Helicobacter Pylori

- - - - -
  • Please log in to reply
115 replies to this topic

#109
flory68

flory68

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 03.01.2020
Buna ziua,

Am terminat tratamentul pentru eradicarea bacteriei de ceva zile, l-am suportat relativ usor, nu am avut efecte negative foarte accentuate...tratamentul a constat in 4 prize de pylera pe zi si doua de inexium 40 mg pe zi...
va tin la curent cu rezultatul analzei cand o voi face...

#110
Tudorh32

Tudorh32

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 09.04.2020
Salut, am ieșit pozitiv la helicobacter și medicul mi-a dat tretament cu 2 antibiotice (ospamax și fromilid) , nexium și linex timp de 14 zile
  Ce nu am înțeles este modul de administrare :
   Antibioticele sa iau împreună la fiecare 12 ore?
    Antibioticele se iau ospamax dimineață și fromilid seara?
Sau iau 14 zile ospamax și după 14 zile fromilid?

Mulțumesc


#111
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,822
  • Înscris: 10.12.2006
Suna medicul care ti-a scris reteta si intreaba, omule!

#112
zstefc

zstefc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 10.01.2007

 flory68, on 08 martie 2020 - 12:47, said:

Buna ziua,

Am terminat tratamentul pentru eradicarea bacteriei de ceva zile, l-am suportat relativ usor, nu am avut efecte negative foarte accentuate...tratamentul a constat in 4 prize de pylera pe zi si doua de inexium 40 mg pe zi...
va tin la curent cu rezultatul analzei cand o voi face...

ce este pylera asta de care zici ? pe internet nu exista ...

Ce anitbiotice au mers la voi ? si cate zile ati luat ?

#113
wolfin

wolfin

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 07.11.2020

 zstefc, on 16 mai 2020 - 16:26, said:

ce este pylera asta de care zici ? pe internet nu exista ...

Ce anitbiotice au mers la voi ? si cate zile ati luat ?

Pylera e tetraciclina cu metronidazol si bismutsubcitratkalium

#114
wolfin

wolfin

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 07.11.2020
Buna!

La niste analize de rutina mi-au descoperit  anul asta in iunie, in scaun bacteria. Eu am avut ceva dureri cand si cand in zona dreapta mai degraba, motiv pentru care medicul m-a trimis ca ecografie, rezultatele fiind ok.  Medicul de familie s-a aventurat sa-mi prescrie tratament dupa cum urmeaza:

I serie: (la momentul ala nu eram prea informata si am acceptat fara sa merg mai intai la un internist pentru gastroscopie si nici nu m-am gandit ca vor fi mai multe serii...)
7 zile pantoprazol si claritromicina dimineata si seara urmatoarea saptamana urmand sa iau doar pantoprazol dimineata. Pe perioada tratamentului in afara de ceva dureri la rinichiul stang ( la care am avut eu oo pielonefrita cu vreo 20 de ani in urma) cand am si mers la medicul de familie care dupa analize de urina a spus ca nu e nimic, au decurs ok fara dureri de stomac. Doua saptamani am mancat orice fara sa am dureri. apoi au reaparut chiar mai rele decat inainte de tratament. Dupa aproximativ doua luni analizele au iesit iar pozitive. La internist din pacate am primit programare de abia la sfarsitul lui septembrie.
II serie
7 zile pantoprazol dimineata si seara, claritromicina (IAR, DIN NOU. WHAT? Eu om prost nu citisem ca nu se repeta antibioticul....dar medicul incompetent.... POT SA-L DAU IN JUDECATA?) si mycobutin. A patra zi febra 38 (permanent nu ca la gripa in valuri) un rau cum nu am mai trait vreodata. A doua zi a coborat la 36,6, a cincea zi 39. zi si noapte. ( AM BAGAT SI PARACETAMOL) Intr-o seara o migrena de-mi craüpa capul de am crezut ca mor...si greata... Am sunat medicul care a negat posibiltatea febrei din cauza antibioticului...iar in perioada asta cu pandemia am decis sa fac testul PCR, care a iesit negativ. Am citit recenziile altor pacienti care au luat mycobutin si au avut aceleasi simptome. DECI: NU RECOMAND MYCOBUTIN! (Medicament folosit pentru bolnavii de tuberculoza si sida) AM CREZUT CA MOR. Dupa ce am incheiat tratamentul febra a scazut mentinandu-se totusi pe la 37 plus...a patra zi dupa intrerupere a aparut eruptie cutanata pe tot corpul, parul mi-a cazut jumatate din el.
Am ajuns la internist unde dupa o endoscopie mi-a iesit iar pozitiv la helicobater. Si da-i iar cu antibiotic la numai o luna juma dupa terminarea seriei nr 2. Imi venea sa plang, n-am dormit o noapte, am zis ca astia sunt pusi  sa ma omoare. Dupa a doua serie in analizele de sange mi-a iesit un TG marit...deci bravo!
III serie
Pantip 1 dimieata si pylera 4x3 adica 12 pe zi. A doua zi m-a cuprins brusc o frica si o neliniste ciudata. Noroc ca aveam pe cineva acasa si am incercat sa imi mut gandurile...si jucandu-ma ceva pe computer. Din urmatoarele zile au inceput:presiune in piept in zona inimii, presiune in ceafa, tensiunea 95, ameteli. Am citit ca medicamentul iti poate provoca depresie...Pe toata perioada am mai avut si dureri de stomac. Nu aveam voie sa mananc lactate asa ca alimentatia a fost destul de limitata...

REVIN CU REZULTATELE.
As fi curioasa cine a mai luat PYLERA si cu ce rezultate?
Sunt in ultima zi si mai am doua portii ...In decembrie urmeaza analize.

#115
wolfin

wolfin

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 07.11.2020
cine a mai luat tetraciclina, metronidazol si bismut?

#116
wolfin

wolfin

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 07.11.2020
Revin cu rezultatul in urma unei noi gastroscopii: NEGATIV, oameni, NEGATIV. Se poate bucurie mai mare, dupa asa un chin? Trebuie sa tin o perioada regim si in continuare iau PANTIP contra aciditatii,  pana isi revine stomacul in totalitate.
Sanatate tuturor!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate