Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Helicobacter Pylori

- - - - -
  • Please log in to reply
115 replies to this topic

#19
mihi78

mihi78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 31.01.2008
stimate domn-doamna daca aveti astfel de curiozitati eu va invit sa faceti un banal experiment evident din punctul de vedere al omului sanatos!lasati acasa haina de blana, bijuteriile,sacoul scump si telefonul mobil si luati niste haine mai modeste, luati loc la o coada cu un bon de ordine eventual in diferite locatii si apoi va astept sa postati primele concluzii!
luati in calcul ca cei de acolo nu stau la coada de drag si cu ocazia asta veti afla o buna parte din tot ce va intereseaza!

#20
XZY

XZY

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,527
  • Înscris: 02.09.2007

View Postmihi78, on Feb 18 2009, 17:35, said:

stimate domn-doamna daca aveti astfel de curiozitati eu va invit sa faceti un banal experiment evident din punctul de vedere al omului sanatos!lasati acasa haina de blana, bijuteriile,sacoul scump si telefonul mobil si luati niste haine mai modeste, luati loc la o coada cu un bon de ordine eventual in diferite locatii si apoi va astept sa postati primele concluzii!
luati in calcul ca cei de acolo nu stau la coada de drag si cu ocazia asta veti afla o buna parte din tot ce va intereseaza!

Stimate domn-doamna, nu este vorba de haina de blana, bijuterii si ce mai scrieti dvs. Este vorba ca si in sistemul medical de stat se pot face consultatii, investigatii si tratamente, de foarte multe ori la o calitate net superioara celor din sistemul privat.
Oricum, discutiile sunt inutile, userul respectiv a primit pe PM de la mine informatiile cerute.

#21
mihi78

mihi78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 31.01.2008
poate fac eu parte din"ghinionistii" care nu s-a intalnit cu el inca si daca imi spuneti pe unde se intampla "minunea" asta promit ca ma reorientez la urmatoarea investigatie si evident daca corespunde imi va schimba opinia care e deja f f sifonata!
nu sunt genul pesimist, insa ca intarire a celor spuse despre purtatul cu "manusi" puteti arunca un ochi si pe topicul asta ...http://forum.softpedia.com/index.php?showtopic=253223&st=54
sa imi spuneti daca mai caut si alte "argumente"...

#22
Daniel332007

Daniel332007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 03.10.2007
Buna... Am fost depisat si eu cu Helicobacter Pylori cam de 7 ani prin examen de sange si mi s-a mai confirmat existenta bacteriei si anul trecut, tot prin examen de sange...
  Doctorita de familie mi-a spus inca de acum 7 ani ca nu are rost sa fac vreun tratament medicamentos ptr. HP ca pot trai lejer toata viata cu HP... Ca tratamentul ar fi foarte agresiv... Si ca vom face tratamentul daca se vor ivi complicatii...
Cam din luna iunie in urma vacantei la mare cu all inclusive in Turcia, cand la inceput am mancat din toate cate putin si se adunau muulte in stomac, am inceput sa am probleme cu stomacul...
Dupa primele 2-3 zile cand m-am imbuibat cu mancare, mancam mai putin (eu m-am gandit ca a trecut curiozitatea de a gusta din toate mancarurile noi), si ma saturam...
Apoi am revenit acasa. Lucrez la un mag. de calculatare in stres (poate ca asa e si firea mea sa pun suflet in toate), mananc la amiaza de regula in oras la restaurante, meniul zilei...
Am inceput sa am de cateva zile bune, dureri de stomac atfel: La inceput, mancam ceva si ma durea stomacul in partea de sus la intrare (?) timp de vreo 5 min. dupa care durerea disparea complet... Am luat un ceai de Obligeana la recomandarea unei cunostinte... M-am simtit bine doar ca nu am putut tine tratamentul decat 3 zile intrucat are un gust foarte rau... Dupa alte cateva zile durerile au aparut mai ales daca mancam mai mult... Adica mancam felul unu si daca mancam tot felul doi deja ma durea stomacul... Asa ca am luat de la Plafar un Ceai gastric calmant din mai multe plante (Floare de Salcam, Radacina de tataneasa, Floare de musetel, Radacina de Valeriana, Iarba de Rointa si Iarba de Mataciune). Ma simteam bine pana ieri dupa masa cand am mancat slanina cu ceapa si branza de burduf si dupa o jumatate de ora aprox. am mancat vreo 2 felii de lubenitza... A inceput dupa vreo ora asa o greata de grasime si dupa un timp a disparut... Azi dimineata am mancat ceai de menta cu pateu de pui si apoi m-au luat durerile de stomac iar si nu m-au mai lasat ore intregi... Am luat de la o farmacie, aflandu-ma la cumparaturi, (la recomandarea farmacistei) tablete de Ranitidina (antibiotic?) ptr. dureri si Nospa ptr. spasme la stomac... Nu m-am simtit deloc mai bine... Ajuns acasa am mancat o supa pui cu taitei si niste bucatele de cascaval taiate prin ea... Durerea a persistat toata dupa amiaza... Acum am mancat niste biscuiti si niste cereala integrale si o cana din ceaiul Gastric calmant de la Plafar, apoape ca nu ma mai doare...
Maine vreau sa ma duc cu toata groaza sa "inghit sonda..."
Voi ce ma sfatuiti ?

#23
AdrianB.

AdrianB.

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 23.09.2007
Si eu am fost depistat cu helicobacter de acum aproape 2 ani, am facut un tratament de 3 ori prescris de medicul de familie, primele doua dati neurmandu-l cum trebuie, a treia oara l-am facut cum trebuie, dar inca n-am scapat de bacterie...Am luat amoxicilina si claritromicina odata combinate cu omez si o data cu metronidazol,prima oara nu mai stiu ce-am luat...

Acum m-am bagat pe ceva naturist, am gasit un suc ii zice Noni Juice (nu se gaseste in tara,e din ungaria) ,care vine luat cel putin 2 luni, si are la baza o substanta xeronina, foarte buna in probleme gastrice.Acest suc il combin cu amoxicilina si claritromicina de 2 ori pe zi timp de o saptamana,dupa cum mi-a dat medicul de familie...
Am vazut ca multe tratamente cu aceste antibiotice sunt pentru 2 saptamani, intrebarea e as putea si eu sa le lungesc la 2 sapt combinate cu acest suc?(chiar daca medicul de familie mi-a prescris pt o sapt)

Edited by AdrianB., 29 September 2009 - 20:16.


#24
picardr

picardr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 07.11.2007
Exista o campanie acum numita "'Vinovatul va fi pedepsit, ranile vor fi vindecate"" si consultatiile se fac gratuit 2 luni.
Eu zic ca doctorul gastroenterolog stie cel mai bine ce tratament functioneaaza si cum se pune un diagnostic rapid fara a chinui omul. Tata a urmat un tratament complet numai dupa ce a facut toate investigatiile si numai are probleme cu stomacul...v-as da numele doctorului dar nu cred ca ne lasa domnii de la site.

#25
21_just_me

21_just_me

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 05.02.2010
Eu am de vreo 1 an si cateva luni aceasta bacterie.Nu am avut gastrita sau ulcer.am tot facut tratamente,si tot nu s-a rezolvat.La mine se manifesta,daca pot spune si asa,intr-un anumit fel.Nu vreau sa ma trezesc cu vreo gastrita/ulcer sau doamne fereste cancer.Am tinut vreo 3 tratamente pana acum si tot nu reusesc sa mi-l scot din organism.Azi mi-a facut analiza la sange si mi-a spus ca bacteria inca o mai am. :(

#26
Kcuf_di

Kcuf_di

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 19.01.2007
Ca sa verifici rezultatul tratamentului ti-ai dozat anticorpii din sange sau antigenul din scaun?

#27
21_just_me

21_just_me

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 05.02.2010
Nu.Doctorita m-a chemat maine la cabinet sa mai fac niste analize.Nu stiu ce analize,o sa vad maine.

Edited by 21_just_me, 10 February 2010 - 17:28.


#28
21_just_me

21_just_me

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 05.02.2010

View Post21_just_me, on 10th February 2010, 17:14, said:

Nu.Doctorita m-a chemat maine la cabinet sa mai fac niste analize.Nu stiu ce analize,o sa vad maine.

Am facut testul cu bariu si am o mica gastrita.Si acum,ceva foarte naspa :( prietenul meu mi-a zis acum cateva minute ca il doare destul de tare stomacul :( eu cred ca avem aman2 acest microb,h pylori.cred ca asta e ultimul lucru care mi-l doresc,sa il aiba si el.astp sa iau niste bani si dau fuga la un cabinet particular sa scap odata de h pylori.voi stiti un tratament mai eficient ptr scaparea acestei bacterii?

Edited by adadoi, 14 February 2010 - 19:26.
fara prescurtari de mirc


#29
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
mai bine decat medicul care te-a vazut nu stie nimeni. Daca ai impresia ca nu te trateaza bine, schimba-l.

#30
21_just_me

21_just_me

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 05.02.2010

View Postadadoi, on 14th February 2010, 19:28, said:

mai bine decat medicul care te-a vazut nu stie nimeni. Daca ai impresia ca nu te trateaza bine, schimba-l.

chiar asa voi face.imi cer scuze pentru limbajul de mirc.nu se va mai repeta.si doctorul care m-a vazut prima data mi-a zis ca am enterocolita acuta si acum ca am gastrita.si ma gandesc ca cei care au cabinet particular sunt mai seriosi.

#31
Eagle Raider

Eagle Raider

    try

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 29.04.2006
am fost ieri la medicul de familie pentru niste probleme mai vechi si cu ocazia asta i-am spus ca am probleme cu stomacul, adica nu prea mai pot manca orice, daca beau cola parca imi vine pe gat un fel de amareala, cafea daca beau(extrem de rar) iar nu ma simt prea bine si ma cam cheama wc`u :P acrituri la fel nu mai duce, alcool de asemenea, daca beau ceva vin rosu am ceva arsuri, cateodata am senzatia ca imi ramane ceva in gat, dar aici s-ar putea sa fie si de la gat, mi-a zis ca aveam tot gatul rosu si am un streptococ beta hemolitic mai vechi, care cred ca nici acum nu mi-a trecut. M-a trimis sa imi fac o analiza pentru heliobacteria pylori si am iesit pozitiv, astazi am revenit la medic cu rezultatul si mi-a dat tratament pentru 7 zile cu diagnosticul de gastro-duodenita cronica, fara alte investigatii, probabil a tinut cont si de varsta mea:22 sau probabil pentru a putea sa mi le dea gratuit. De la farmacie am primit: amoxicilina 250mg 2caps/12 ore; fromilid 500mg (claritromicina) 1/12ore; helicid (omeprazol) 20mg 1/zi dim*30caps; venter(sucralfat) 1g 1/zi*30.

Urmeaza sa imi scriu un program strict, pe care il voi lipi prin toata casa :)) si regimul(aici mai am unele mici nelamuriri, nu mi-a zis decat sa nu mananc prajeli, tocaturi, probabil o sa mai caut informatii si pe goagal ) pe care il voi lipi in bucatarie sa stie mama ce sa imi prepare :D
Deja am inceput tratamentul de cand am venit de la medic, am luat helicid cu vro 30 de min inainte de masa, dupa ce am terminat de mancat am luat amox si fromilid cam una dupa alta, iar venterul am zis ca o sa il iau pe la ora 5 cu vro 30-40 min inainte de masa pentru ca imi era ca sunt prea multe pastile luate odata. Are ceva daca le iau pe toate odata? sau e mai bine sa le iau la o oarecare distanta intre ele, mai ales cum am luat amoxicilina cu claritromicina una dupa alta

#32
ioddrine

ioddrine

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 09.02.2010

View PostEagle Raider, on 18th February 2010, 13:36, said:

am fost ieri la medicul de familie pentru niste probleme mai vechi si cu ocazia asta i-am spus ca am probleme cu stomacul, adica nu prea mai pot manca orice, daca beau cola parca imi vine pe gat un fel de amareala, cafea daca beau(extrem de rar) iar nu ma simt prea bine si ma cam cheama wc`u :P acrituri la fel nu mai duce, alcool de asemenea, daca beau ceva vin rosu am ceva arsuri, cateodata am senzatia ca imi ramane ceva in gat, dar aici s-ar putea sa fie si de la gat, mi-a zis ca aveam tot gatul rosu si am un streptococ beta hemolitic mai vechi, care cred ca nici acum nu mi-a trecut. M-a trimis sa imi fac o analiza pentru heliobacteria pylori si am iesit pozitiv, astazi am revenit la medic cu rezultatul si mi-a dat tratament pentru 7 zile cu diagnosticul de gastro-duodenita cronica, fara alte investigatii, probabil a tinut cont si de varsta mea:22 sau probabil pentru a putea sa mi le dea gratuit. De la farmacie am primit: amoxicilina 250mg 2caps/12 ore; fromilid 500mg (claritromicina) 1/12ore; helicid (omeprazol) 20mg 1/zi dim*30caps; venter(sucralfat) 1g 1/zi*30.

Urmeaza sa imi scriu un program strict, pe care il voi lipi prin toata casa :)) si regimul(aici mai am unele mici nelamuriri, nu mi-a zis decat sa nu mananc prajeli, tocaturi, probabil o sa mai caut informatii si pe goagal ) pe care il voi lipi in bucatarie sa stie mama ce sa imi prepare :D
Deja am inceput tratamentul de cand am venit de la medic, am luat helicid cu vro 30 de min inainte de masa, dupa ce am terminat de mancat am luat amox si fromilid cam una dupa alta, iar venterul am zis ca o sa il iau pe la ora 5 cu vro 30-40 min inainte de masa pentru ca imi era ca sunt prea multe pastile luate odata. Are ceva daca le iau pe toate odata? sau e mai bine sa le iau la o oarecare distanta intre ele, mai ales cum am luat amoxicilina cu claritromicina una dupa alta
tratamentul ti l-a dat fara alte investigatii pentru ca e suficienta anamneza.
cati ani ai? :) sa speram ca ai scapat de streptococul ala pentru ca daca persista poate sa-ti faca niste probleme de nici nu vrei sa stii..
nu ti-a spus medicul sau farmacistul cum trebuie luate? mai precis cand? sucralfatul se ia pe stomacul gol cu mult lichid cu jumatate de ora - o ora inainte de masa. din cate tin eu minte inhibitoarele de pompa de protoni cum e omeprazolul se iau tot pe stomacul gol dimineata. Antibioticele poti sa le iei dupa masa. nu are nimic daca le iei toate odata:)
cu regimul o sa te simti mai bine :)

#33
Eagle Raider

Eagle Raider

    try

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 29.04.2006
am specificat varsta, 22 de ani, inca nu m-am verificat de streptococu ala, dar am gatul foarte sensibil, imediat se inflameaza, si cum beau sau mananc ceva de la frigider il simt, iar in ultima vreme cateodata am senzatia ca nu am suficient aer, posibil sa fie si de la rinita cronica, pentru ca ambele nari mi se infunda, dar asta mai mult cred ca din cauza oboselii si probabil si inima incepe sa bata mai tare, am unele tineri in zona inimii. Azi dupa ce am luat cele 2 antibiotice si fiind foarte obosit am incercat sa ma culc putin, eu de obicei nu dorm deloc ziua pentru ca nu pot si stand lungit in pat, a inceput sa imi bata inima foarte tare si rapid, mi-am luat tensiunea cu un tensiometru dala pentru inchietura mainii si aveam cam 14/8 si pulsu 102, iar in stomac simteam bataile inimii :P m-am cam speriat, dar cred ca si din cauza mea, citisem pe net cateva cazuri cu persoanea care au avut probleme cu claritromicina, plus ca le luasem odata si nefiind sigur daca afecteaza sau nu, a mai fost un motiv in plus, eu sunt mai speriat de fel :P L-am sunat pe doctor si a zis ca nu e bun tensiometru ala de mana, dar totusi sa revin maine sa imi ia el tensiunea.
eu am ales sa iau antibioticele la ora 12 pentru ca la ora aia sunt treaz si dim si noaptea, de obicei, doar ca la 12 noaptea nu prea mai mananc nimic, iar mama cica anitibioticele sunt puternice si ca trebuie sa mai iau un omeprazol inainte, dar mie doctorul mi-a prescris doar 1caps/zi...

#34
ioddrine

ioddrine

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 09.02.2010

View Post21_just_me, on 14th February 2010, 19:34, said:

chiar asa voi face.imi cer scuze pentru limbajul de mirc.nu se va mai repeta.si doctorul care m-a vazut prima data mi-a zis ca am enterocolita acuta si acum ca am gastrita.si ma gandesc ca cei care au cabinet particular sunt mai seriosi.
Nu e nici o regula ca la cabinet sunt mai seriosi si nici ca iti acorda mai mult timp (majoritatea lucreaza si in sistem). Conteaza medicul. Testul "la sange" e util doar prima data; iti dozeaza anticorpii impotriva helicobacter; dupa tratament, chiar daca ai scapat de infectie anticorpii persista timp de mai multe luni. De aceea acest test este neconcludent pentru evaluarea eficacitatii tratamentului. Prietenul tau aproape sigur are si el aceasta infectie :) pentru ca presupun ca va si sarutati :lol: dar nu trebuie sa-ti faci prea mari griji in aceasta privinta. E cea mai raspandita infectie din lume. Statisticile spun ca 60-80% din populatia globului o au; se transmite usor. Cat despre durerea lui, asteapta si vezi cum se comporta in continuare. Daca persista poate consulta si el un medic.

View PostEagle Raider, on 18th February 2010, 21:59, said:

am specificat varsta, 22 de ani, inca nu m-am verificat de streptococu ala, dar am gatul foarte sensibil, imediat se inflameaza, si cum beau sau mananc ceva de la frigider il simt, iar in ultima vreme cateodata am senzatia ca nu am suficient aer, posibil sa fie si de la rinita cronica, pentru ca ambele nari mi se infunda, dar asta mai mult cred ca din cauza oboselii si probabil si inima incepe sa bata mai tare, am unele tineri in zona inimii. Azi dupa ce am luat cele 2 antibiotice si fiind foarte obosit am incercat sa ma culc putin, eu de obicei nu dorm deloc ziua pentru ca nu pot si stand lungit in pat, a inceput sa imi bata inima foarte tare si rapid, mi-am luat tensiunea cu un tensiometru dala pentru inchietura mainii si aveam cam 14/8 si pulsu 102, iar in stomac simteam bataile inimii :P m-am cam speriat, dar cred ca si din cauza mea, citisem pe net cateva cazuri cu persoanea care au avut probleme cu claritromicina, plus ca le luasem odata si nefiind sigur daca afecteaza sau nu, a mai fost un motiv in plus, eu sunt mai speriat de fel :P L-am sunat pe doctor si a zis ca nu e bun tensiometru ala de mana, dar totusi sa revin maine sa imi ia el tensiunea.
eu am ales sa iau antibioticele la ora 12 pentru ca la ora aia sunt treaz si dim si noaptea, de obicei, doar ca la 12 noaptea nu prea mai mananc nimic, iar mama cica anitibioticele sunt puternice si ca trebuie sa mai iau un omeprazol inainte, dar mie doctorul mi-a prescris doar 1caps/zi...
Scuze in legatura cu varsta, cred ca nu am vazut eu. O capsula pe zi e suficienta intrucat inhiba secretia gastrica pe 24 de ore. Altfel iti dadea mai des :D iti sugerez ca pe perioada cat iei antibiotice sa consumi iaurt:) cele de seara poti sa le iei foarte bine cu o cana de iaurt (previi astfel si o eventuala disbioza intestinala [un dezechilibru al florei microbiene care poate avantaja anumite bacterii ce traiesc in mod normal in intestin sa prolifereze anormal] care ar creea ceva probleme si e uneori dificil de tratat). Tensiometrele electronice nu sunt foarte precise in ceea ce priveste masurarea tensiunii dar cred ca pulsul l-a masurat bine. Cat a tinut treaba asta?

#35
Eagle Raider

Eagle Raider

    try

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 29.04.2006
nu foarte mult, cateva minute, cand am incercat sa dorm si deci stateam linistit, dar cred ca era mai mult ca ma gandeam eu la asta si poate daia, si dupa am revenit la calculator, deci nu ma mai gandeam la nimic pentru ca imi gasisem de lucru, dupa cateva min de navigat pe net nu mai o simteam batand decat daca puneam mana. am fost azi de dim la doctor si mi-a luat tensiunea a zis ca am 11 cu 7 si pulsu 70 si ca n-am nimic.

legat de iaur... pot sa beau orice fel de iaurt? ca din ce am gasit pe net zice ceva ca nu ar fi prea bun iaurtul ca fermenteaza sau ceva de genu, eu de obicei beau actimel de fructe, daca nu e bun atunci trec pe dala normal

#36
ioddrine

ioddrine

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 09.02.2010
actimelul tehnic vorbind nici nu e iaurt:) e lapte pasteurizat cu ceva agenti de ingrosare si niste culturi de caseis imunitass. am uitat indulcitori si cred ca si coloranti:)

Edited by ioddrine, 20 February 2010 - 01:20.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate