Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...
 Telekom

Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...
 Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip
 Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat
 

Sfat masina din clasa mica, buget 3000 E

- - - - -
  • Please log in to reply
203 replies to this topic

#37
Ade_Dear

Ade_Dear

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,526
  • Înscris: 23.03.2007
nu ai sanse de germania in 3000euro, drumu incolo daca pleci cu masina personala ii undeva de la 120euro in sus, acolo trebuie minim o noapte la hotel aprox 50euro (pt 2 pers), pana cauti masina iar freci niste benzina/motorina, posibil sa ai nevoie de a2-a noapte de cazare, apoi numerele galbene ajung la 100euro, cele pe o luna la ~150euro. drumul inapoi te duce la 250euro carburantul pt ambele masini, deci fara vignete, cumparaturi si consumatie, te duce la 500euro pe putin...

eu cand am adus fiesta eram in excursie in sudul frantei, am luat-o inspre nord prin elvetia, am intrat in germania si la intoarcere am mai luat o masina, deci cost: doar carburantul si numerele galbene (aprox 250euro).

#38
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,758
  • Înscris: 23.05.2013
Da. Plus ceva important si scump: acasa, taxa de inmatriculare, inmatricularea. Cade varianta asta clar! :)

#39
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,640
  • Înscris: 07.10.2005

View Postgoldfinger17, on Jan 29 2009, 10:56, said:

Domnul meu cu 3000 de euro dai o fuga care te costa 100 de euro pana in Germania si vii cu o masina super :X....matiz,clio astea le iei scumpde aici....te duci in Germania si vii cu o broscuta,cu un mini cooper sau un Mitsubishi colt in stare impecabila.Acesta este sfatul meu dar dumneata domnul meu...tu decizi :)
Scoate-ti linkurile alea din semnatura ca nu este voie cu ele. Cat despre sfat...masina impecabila la 3.000 de euro cu toate cheltuielile incluse??

d4m4g3: In suma ta Matizul reprezinta o alegere buna pentru ca il poti lua cu o vechime mai mica(2003-2005) si cu mai putini km decat o masina de la o marca mai titrata,la asta se adauga si intretinerea mai ieftina pe care o are Matizul(o masina destul de cautata la sh la ora actuala).

#40
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006

View Postundercoverbrother, on Jan 26 2009, 10:04, said:

cand cumperi o masina mai veche de 5-6 ani nu poti sa te astepti decat la rau.
Daaa, hai sa ne luam toti masini noi, nu? :death:

La banii astia e cam dificila treaba. Personal, NU recomand Matiz decat daca-ti place sa schimbi amortizoare, sa-i resetezi ECM-ul o data pe luna, etc. etc.

Fiesta ar fi o alegere super-ok. ;)

#41
Sima2k

Sima2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,780
  • Înscris: 08.08.2004
Nici eu nu recomand Matizul.
am avut unul un an. Masina era cumparata de noua, din 2003, Matiz E/AC.
Pe langa faptul ca trancaneau toate...., 10000 de greierasi, sunetul de la amortizoare ma dispera.. zici ca mergeam cu o caruta, am avut si ceva piese de schimbat la ea :
Desi cand am dat-o avea doar 25.000 km, i-am schimbat injectoarele de doua ori (ajungea benzina cumva in baia de ulei), amortizoarele de 3 ori (mare poarcarie amortizoarele astea), si bateria de 2 ori (pierdea pe undeva curent). Pe langa asta mai avea probleme de genul : nu intra in viteze cum trebuie, desi ambreiajul nu patina deloc, era ca nou... , in a 2a facea un crrrrr de te durea capul !

Pentru ca motorul este mic, nu te astepta la un consum redus... din contra, motorul este PREA MIC  si trebuie turat ca sa mearga cum trebuie. Mie, intr-un oras ca Giurgiu, imi consuma 8.5-9 (in carte era dat consum urban 7.5) si in afara 7.

legat de servodirectie.. nu cred ca o sa simti nevoia. se invarte usor din volan.


Un Ford ka ar fi bun.. desi si asta consuma ceva..

S-au cum ar zice cocalarii din giurgiu : "Frateeee, pai de 3000 de euro te duci la bulgari si iei un super BMW, super intretinut, 318i din 92 si n-ai treaba cu el ! Bmw`u e Bmw`u" :)))

#42
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,187
  • Înscris: 28.06.2005
d4m4g3, nu da cu batul: la o Solenza te-ai gandit?
E mai incapatoare decat Matiz, mai stabila, iar consumul si intretinerea cred ca sunt cam la fel.
O mostra din ce poti gasi aici.
Multa bafta in alegerea ta.

Cu respect,
EU

#43
robertinoo

robertinoo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 26.05.2008
Daca ar fi sa mai aleg o data, tot Matiz mi-as lua. Al meu, are 22000 km si in afara de un reglaj al senzorului de acceleratie pe la 3000, care a durat 5 minute pe garantie, nici o problema. Amortizoarele sunt ca noi, cutia perfecta.
Iata cateva motive pentru care nu as schimba matizul pe nici o alta masina:
- in oras ma strecor foarte usor
- gasesc loc de parcare la ore de varf
- dupa ce cunosti masina, obtii un consum de 5,7% vara si 6,2% iarna- mixt. La drum intins am scos 5%, vara
- bancheta spate se rabateaza, astfel am transportat cu ea masina de spalat, combina frigorifica, etc.
- intretinerea e ieftina: la 10000 km in service m-a costat 220lei, iar la 20000 km, acasa - 110 lei
- exista forum dedicat, unde poti citi si primi sfaturi utile, colegii te ajuta
- avem manual de service care te poate ajuta sa intretii si sa repari singur masina
Cumpara cu incredere, dar ia pe cineva care cunoaste, sa nu te trezesti ca a fost masina de firma cu sute de mii de km in bord.
In cartea de identitate sa fie trecut un singur proprietar si ala persoana fizica.

#44
C.F.S.

C.F.S.

    Jos comunismul!

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,214
  • Înscris: 04.10.2007

View Postsfantu.dracu, on Jan 29 2009, 14:42, said:

d4m4g3, nu da cu batul: la o Solenza te-ai gandit?
E mai incapatoare decat Matiz, mai stabila, iar consumul si intretinerea cred ca sunt cam la fel.
O mostra din ce poti gasi aici.
Multa bafta in alegerea ta.

Cu respect,
EU
Pai singura de acolo care se incadreaza e ASTA, cu "numai" 272.000 km. :eew:


O solniță buna ~4500 E minim .

#45
crst_g

crst_g

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,167
  • Înscris: 27.06.2006
aia o fi avand 272k, da' astanu. :)

Oricum, daca-i de ceva, o iei pe micutza cu tine s-o verifice :P

#46
Tyby_G

Tyby_G

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 21.01.2008
Exact ce am zis si eu, ia unul de la cineva care stie cu ce se mananca masinile astea si care a avut grija de ea si in 2 ani si mai incolo, n-ai sa ai treaba cu ea. Cine zicea mai sus ca afara consuma Matizul 7%, ori a mers cu o masina cu probleme, ori pe pana, ori cu 150/h. La un regim de mers normal masina consuma afara intre 4,5 si 6l la suta in functie de conditiile atmosferice si incarcare.
Dupa cum spune si colegul de mai sus, daca ai nevoie de carat esti rege, am bagat si eu masina de spalat, televizor si alte minuni care spre exemplu in Logan nu intrau, din cauza gurii mici a portbagajului.
Impozitul iar e mic, Rca-ul la fel, iar daca vrei sa faci CASCO ai destule avantaje ;) .

#47
C.F.S.

C.F.S.

    Jos comunismul!

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,214
  • Înscris: 04.10.2007

View Postcrst_g, on Jan 29 2009, 16:47, said:

aia o fi avand 272k, da' astanu. :)

Oricum, daca-i de ceva, o iei pe micutza cu tine s-o verifice :P

Samsari.

http://www.google.ro...7...utare&meta=


http://www.google.ro...7...utare&meta=




Asa e, o recomand pe micutza. :P

#48
crst_g

crst_g

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,167
  • Înscris: 27.06.2006
sau asta - doar ca mai tre' sa stranga putin din buci de vreo 500 euro.

4500 e  prea mult, da-o-ncolo... deja iei Logan la banii astia.

#49
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,758
  • Înscris: 23.05.2013
Nu vreau Solenta - orice ar fi, decat ea vreau Matiz. Alte solutii nu prea sunt... Sa vad cum fac.
Ce spuneti de asta? :)

#50
crst_g

crst_g

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,167
  • Înscris: 27.06.2006
nu stiu cum ai nimerit-o, insa in a doua poza tot o solnitza se vede :lol:

#51
C.F.S.

C.F.S.

    Jos comunismul!

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,214
  • Înscris: 04.10.2007

View Postd4m4g3, on Jan 29 2009, 17:02, said:

Nu vreau Solenta - orice ar fi, decat ea vreau Matiz. Alte solutii nu prea sunt... Sa vad cum fac.
Ce spuneti de asta? :)
Eu ti-am zis deja ca asta pare ok si are un pret corect. 

Trebuie examinata totusi live.



View Postcrst_g, on Jan 29 2009, 17:04, said:

nu stiu cum ai nimerit-o, insa in a doua poza tot o solnitza se vede :lol:
Unde?  :mellow:

#52
GaiusBaltar

GaiusBaltar

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 665
  • Înscris: 20.10.2007
dece nu iei si tu un decapotabil ceva gen Barchetta,Honda CRX,sau chiar Mazda MX-5,in banii astia gasesti cu tot cu transport in DE!

#53
vladc

vladc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 19.09.2002
ia-ti corsa, face toti banii... sau.. un Ford fiesta.

#54
Tyby_G

Tyby_G

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 21.01.2008

View Postd4m4g3, on Jan 29 2009, 17:02, said:

Nu vreau Solenta - orice ar fi, decat ea vreau Matiz. Alte solutii nu prea sunt... Sa vad cum fac.
Ce spuneti de asta? :)
Masina pare ok, pretul scazut vine deoarece se vinde inainte de revizia de 60.000. Exact ce ziceam eu cu 2 pagini inainte de distributie. ;)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate