Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat
 bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard
 Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa
 Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......

Salarii compensatorii?
 

cine plateste amenda?

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
C.F.S.

C.F.S.

    Jos comunismul!

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,214
  • Înscris: 04.10.2007
Bre, trimite datale, platiti amenda si asta e.

#20
to_the_limit

to_the_limit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,232
  • Înscris: 03.04.2004
Intrebare: Am primit prin posta o instiintare de recomandata de la Bucuresti, pe numele meu direct. Acum ar trebui sa ma duc la posta sa o ridic personal. Stau si ma intreb daca e vorba de o amenda de radar, dar daca stau si ma gandesc in ultimele 15 luni eu nu am circulat cu masina proprietate personala la Bucuresti.
E posibil sa fie vorba de o amenda, cand se trimit prin posta aceste instiintare, hartia prin care se cere identificarea soferului vine direct acasa, sau trebuie ridicata drept recomandata de la posta?

Multumesc

Edited by to_the_limit, 26 January 2009 - 18:05.


#21
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
si/si
cunosc cazuri in care a venit recomandata si cazuri in care a venit la usa un nene si a dat-o cui a deschis fara confirmare de primire.

da...nu toate recomandatele sunt si amenzi auto nu! :)

#22
VladCatalin

VladCatalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 28.01.2008

 valeriu.b, on Jan 23 2009, 09:29, said:

Partial ai dreptate.
Dar aberezi cand afirmi ca inmatricularea unei masini e conditionata de detinerea unui permis de conducere valabil.
Ramane fie se demonstrezi ce afirmi, fie sa te abtii.

Exprimarea lui nu a fost buna, dar in esenta are dreptate:

In Spania de exemplu, poti sa detii un autovehicul, dar nu iti poti face asigurare daca nu ai permis. Daca nu ai asigurare, nu poti circula.

In concluzie, ai masina, dar nu o poti folosi.

Acuma ai inteles?

#23
MasterDom

MasterDom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 24.12.2006

 subiect, on Jan 22 2009, 15:30, said:

Gaseste un bunic/bunica cu permis care nu mai conduce si zici ca el a fost la volan si ai rezolvat problema. Un punct de amenda e 54 de lei parca. (10% din salariul mediu pe economie). Nu poti zice ca ai condus tu din moment ce nu ai permis. Pt asta ti se face dosar penal.

corect, asa se procedeaza. amenda o achita cel care a condus, dar nu primeste puncte de penalizare, chestie care multumeste pe toata lumea (sofer, proprietar,  bunic, ca  pe el oricum il doare la banana de puncte, politie)


 msn2, on Jan 22 2009, 19:04, said:

declari ca nu mai tii minte cine a condus deoarece au condus mai multe persoane si ca iti asumi tu amenda.
nimeni nu te poate obliga sa spui ceva atat timp cat nu iti aduci aminte exact.

esti rupt total de realitate frate. cand iti vine acasa cate o fituica din`aia pe langa faptul ca tre sa zici cine o conduce, mai scrie acolo ca tre sa bagi si o copie dupe certif. de inmatriculare, dupe bolentin, dupe permis de conducere...

Edited by MasterDom, 26 February 2009 - 16:20.


#24
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
nu iti cere nici o copie dupa nimic
doar sa completezi in partea de jos a foii unde cer datele celui care a condus o grila cu nume, adresa, cnp, serie permis si categorie
si sa trimiti apoi pe fax foaia respectiva la un numar specificat mai sus

ps. am foaia in buzunar, am platit amenda de 60 lei din 26.01 (dn1, barcanesti, +19km/h)
a venit cererea de identificare prin 10-12 febr, am trimis datele prin 15, prin 25 a aparut amenda, azi am platit-o

#25
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008

 MasterDom, on Feb 26 2009, 16:19, said:

corect, asa se procedeaza. amenda o achita cel care a condus, dar nu primeste puncte de penalizare, chestie care multumeste pe toata lumea (sofer, proprietar,  bunic, ca  pe el oricum il doare la banana de puncte, politie)




esti rupt total de realitate frate. cand iti vine acasa cate o fituica din`aia pe langa faptul ca tre sa zici cine o conduce, mai scrie acolo ca tre sa bagi si o copie dupe certif. de inmatriculare, dupe bolentin, dupe permis de conducere...


numai prostii scrii!!
:angry:

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate