Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

incep sa ma las de fumat

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
4372 replies to this topic

#4321
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,090
  • Înscris: 04.03.2014

 belogerer, on 30 septembrie 2019 - 23:12, said:



pastile...garantat le lasi...

Nu-mi prea place solutia.

#4322
Selsin

Selsin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 26.03.2010
Uleiul esențial de piper negru inhibă pofta de a fuma iar cel de angelică mărește perioada până când se simte nevoia de a fuma din nou.
Există studii în acest sens.

https://monq.com/eo/...itting-smoking/

#4323
didi_yo

didi_yo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 14.06.2007
Nu inteleg de ce va stresati din cauza asta. Eu stiu una si buna: esti sanatos si iti place sa fumezi, atunci fumeaza. Daca ai probleme de sanatate, lasa-le naibii. Stiu ca e foarte greu, dar sanatatea e cea mai importanta. Eu fumez de multi ani si nu am nici o problema. Cand n-o sa mai pot, ma voi lasa imediat. Si nu fumez tigari la pachet. Mi le fac singur. Tutun de calitate, fara mahoarce luate de pe net. Tutunul din tigari nu mai e ce a fost inainte (ma refer Camel fara filtru, Marlboro, etc.)

#4324
guyroux

guyroux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 05.04.2017
Citesc pe aici postarile voastre si sunt in sevraj. Am 8 ore de cand nu fumez si gandul ca nu am tigari, ma omoara, nu pot dormi. Incerc sa  ma las din cauza ca ma simt obosit mai tot timpul din cauza lor. Fumez peste un pachet pe zi. Bag 4 doar la cafea. Merg sa-mi iau IQOS, Macar sa pufai ceva. Clar tigarile normale sunt cele mai nocive. Am citit despre IQOS, dar nu poate fi asa nociv precum tigara. Trebuie doar sa privesti scrumiera dupa ce fumezi 5 tigari si n-o schimbi sa-ti dai seama ca nu poate fi IQOS mult mai nociv decat tigara classica.

#4325
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

 guyroux, on 20 decembrie 2019 - 03:10, said:

Incerc sa  ma las din cauza ca ma simt obosit mai tot timpul din cauza lor.
Voi incerca sa ma las si eu, de la orele 22.00.

Zilele 4-5 sunt cele mai nasoale, daca treci de ele si ajungi la doua saptamani, vei fi scapat de dependenta chimica.

#4326
guyroux

guyroux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 05.04.2017

 Quantum, on 20 decembrie 2019 - 05:09, said:

Voi incerca sa ma las si eu, de la orele 22.00.

Zilele 4-5 sunt cele mai nasoale, daca treci de ele si ajungi la doua saptamani, vei fi scapat de dependenta chimica.

Azi-noapte m-am intors cu tigari clasice deoarece nu am gasit sa cumpar iqos. Azi am cumoarat IQOS si acum o sa fumez ultima tigare clasica
Nu poate sa-mi zica nimeni ca IQOS sunt mult mai rele decat cele clasice. Mai rele nu au cum sa fie, dar incerc sa ma las definitiv, mi-am luat tigari usoare sa ii dau corpului cat mai putin nicotina,

#4327
Szaby_26

Szaby_26

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 16.06.2007
Eu fumez de 20 de ani. Acum trei zile am primit un iqos 21 de zile pentru testare. Ce pot spune dupa 3 zile fara tigari normale numai iqos este ca incep sa ma obisnuiesc cu ele. Ce imi place foarte mult este ca nu imi put hainele  de fumul de tigari. Momentan iqos imi ajunge, mai vedem pe parcurs.

#4328
Anesthesarah

Anesthesarah

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 17.01.2020
Am fumat 9 ani tigari normale, si de  aproape 2 ani fumez numai IQos. Mare prostie am facut, acum sunt dependenta de tampeniile astea.Posted Image

#4329
ZeNCBD

ZeNCBD

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 22.01.2020
Din experienta personala, am reusit sa reduc numarul zilnic de tigari cu ajutorul unei aplicatii de numarat (Tally, dar oricare  merge - pentru a fi mai responsabil, contorizand intake-ul) si al substituirii acestora cu e-lichid CBD (fara nicotina, pt. o tigara electronica normala).  De lasat de tot, inca nu, dar de la 20+ pe zi am ajuns la o medie zilnica de ~8, in decursul anului trecut. Posted Image


CBD este Canabidiol, unul dintre compusi natural al canepii, denumiti si canabinoizi, substantele responsabile pentru efectele terapeutice ale "canabisului medicinal". Printre alte beneficii, CBD are si proprietati terapeutice in adictii: https://www.ncbi.nlm...-9-2015-033.pdf


Problema este ca piata produselor pe baza de CBD nu este reglementata si astfel, apar tot felul de "producatori" care statistic, ori nu introduc CBD in ale lor produse, ori contin Canabinoizi de calitate inferioara (provin din canepa crescuta cu pesticide si alte nebunii, care se vor regasi in extractul sau - canepa fiind o planta hiperacumulatoare, extrage si foloseste orice substanta prezenta in sol), pentru profitul personal si in detrimentul clientilor. Un exemplu de astfel de producator gasiti si in Romania, printr-o simpla cautare pe google.


Solutia este sa cautam un producator de incredere, cu analize de laborator pentru fiecare produs (dovedind astfel compozitia si calitatea) si care foloseste canepa curata, acreditata, crescuta in mod natural, fara contaminanti) pentru extractia canabinoizilor.


In Europa, producatorul de top din segmentul e-lichid CBD este Harmony, fiind adevarati pionieri in industria canepii.
E-lichidele lor contin doar PG/VG (ratie de 80:20), CBD si arome ( terpene naturale de canabis sau arome alimentare). Fara nicotina, thc, diacetil, acetat de vitamina e, aditivi sau alte substante chimice.

In Romania, puteti gasi gama lor de e-lichid CBD la noi pe site, la cele mai avantajoase preturi. Deoarece "canabisul medicinal" ar trebui sa fie usor accesibil, daca gratis nu se poate (utopic, prin introducerea sa in sistemul public de sanatate).


Iar daca vreti sa treceti peste propaganda generata de industria tutunului, conform careia vapingul este mult mai nociv si daunator decat tigara clasica, va invit sa parcurgeti urmatoarele articole:

https://www.gov.uk/g...landmark-review

https://publichealth...-us-phes-advice

https://publichealth...d-e-cigarettes/


Despre IQos (spoiler alert - Posted Image) :

https://openres.ersj.../5/1/00159-2018

https://www.ncbi.nlm...les/PMC6252052/

#4330
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,090
  • Înscris: 04.03.2014
Am ajuns la o concluzie in ultima vreme.   Toate strategiile mele de a limita tigarile, de a incerca alte produse au cam falimentat si pe a locuri au cam cauzat frustrare.  De ce?    Simplu,  pentru ca am o mare problema, dependenta serioasa de nicotina.

A fost doar o iluzie, doi ani care nu m-au ajutat la nimic, poate fizic, fumand mai putin am alergat mai mult si am foat mai activ, dar tot acelasi toxicoman, fumator inrait de un pachet pe zi care reusea din cand in cand sa fumeze "putin".

Asa ca acum 4 zile am decis sa iau taurul de coarne si sa zic adio tigarilor pentru totdeauna. O tin tare desi e nasoala situatia, nicotina imi mai da cata una de ma baga in corzi si ma tine acolo 5 minute la pumni.

-o durere de cap de aia enervanta care parca a mai trecut doar azi.

-ieri un episod foarte ciudat, mergeam pe coridornspre birou ai dintr-o data parca nu-mi mai ajungea aerul si bataile inimii au urcat serios (nu sunt sigur, din fericire nu am avut nciodata asa ceva dar cred ca era un atac de panica.)

-in 7 ore ma trezesc cam de 10-15 ori.

-mi-e greu si sa ma conctrez sa scriu un email de 10 randuri sau textul asta aici.


Se pare ca fara nici un ajutor (gume, spay, tigari electronice etc) monstrul, dependenta isi arata fata urata. Pe o parte ma bucur tocmai episodul asta urat ma va bloca sa pun vreodata gura pe o alta tigara.








#4331
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

 ionutzitaly, on 23 ianuarie 2020 - 14:54, said:

Am ajuns la o concluzie in ultima vreme.   Toate strategiile mele de a limita tigarile, de a incerca alte produse au cam falimentat si pe a locuri au cam cauzat frustrare.  De ce? Simplu,  pentru ca am o mare problema, dependenta serioasa de nicotina.

Măi, să știi că e bine dacă au cauzat frustrare. Când le pui în balanță, frustrarea e întotdeauna mai bună decât cancer pulmonar, boli de inimă, diabet, etc etc etc, toate afecțiunile pe care le cauzează fumatul. Așa că inspiră adânc și bucură-te de doza de frustrare.

Eu nu cred că există dependența de nicotină, ci dependența de fumat. Eu am resimțit doar dependența asta, de obicei, când m-am lăsat. Când aveam activitate, mă duceam la plimbat, la cumpărături, făceam orice altceva, nu mă lua pofta de fumat. E, cum intram în casă și nu prea aveam ce face, mă trezeam că mă urc pe pereți de poftă.


Treaba cu "orice șut în cur.." se aplică și aici. Eu cred că am încercat să mă las vreo doi ani, dar am încercat pe bune, chiar uram fumatul, nu mai voiam să fumez, dar nu reușeam. Plasturi, gume, țigări electronice, nimic n-a funcționat. Până la urmă le-am lăsat așa, într-o zi, am zis "gata", am și-acum pachetul început de-atunci. Adică, găsesc că a fost utilă fiecare lăsare, chiar dacă nu a ținut. Că am eșuat, am avansat și am ajuns din ce în ce mai aproape.


Da, a fost greu primele zile, dar după a doua săptămână, a început să fie din ce în ce mai ușor. Mai ales că atunci începi să vezi și rezultatele, reziști mai mult, respiri puțin mai ușor, iar totul e din ce în ce mai bun și după.

Iar ideea că trebuie să treci încă odată prin primele două săptămâni nu face altceva decât să te încurajeze, zic eu.

#4332
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,090
  • Înscris: 04.03.2014

 SmurfK, on 23 ianuarie 2020 - 21:07, said:


Eu nu cred că există dependența de nicotină, ci dependența de fumat. Eu am resimțit doar dependența asta, de obicei, când m-am lăsat. Când aveam activitate, mă duceam la plimbat, la cumpărături, făceam orice altceva, nu mă lua pofta de fumat. E, cum intram Ă®n casă și nu prea aveam ce face, mă trezeam că mă urc pe pereți de poftă.


Probabil depinde de la persoana la persoana.  La mine durerea de cap de 3 zile fara oprire a fost reala, la fel si insomnia, si noaptea trecuta am dormit rau de tot,  dar trece ea pana la urma.



#4333
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,702
  • Înscris: 29.10.2017
Eu m -am lasat de sute de ori si de fiecare data am efecte negative in zilele urmatoare opririi fumatului... chiar daca fumez un singur pachet de tigari tot le am

#4334
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Acum sper că știți că nu orice disconfort fizic are o cauza fizica. Dacă te convingi că te va durea capul dacă nu fumezi, e foarte posibil sa te doară, fara nicio legătură cu fumatul, doar ți-ai convins tu creierul sa îți dea niste durere.

Insomnie am avut și eu, dar nu m-a ținut mult, in primele doua săptămâni am avut nopți în care mă uitam pe pereți.

Alt dezavantaj, dacă tot căutăm motive, când am început să miros mai bine după ce m-am lăsat, am ajuns să urăsc să mă plimb pe străzile pe care se plimba și mașini, din cauza mirosului gazelor de eșapament.

Și despre îngrășat, am pus vreo 5-6 kg fara sa îmi schimb cumva dieta. Fumatul îți crește metabolismul, te îngrași când te lași, chiar daca nu mănânci mai mult.

#4335
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,090
  • Înscris: 04.03.2014
Durerile de cap nu cred ca le-am indus eu dar bine ca au trecut.

Noaptea trecuta m-am trezit de vreo 4 ori, de fiecare data cate 15-25 minute(estimez) de uitat pe pereti.


Incerc sa mananc la fel chiar daca ma lovesc niste crize de foame in plus am ttecut din nou la alergat, dimineata am tras un 6.5 km. Da' chiar daca pun 1,2,5kg nu le vad o problema.




#4336
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,090
  • Înscris: 04.03.2014
Pare ca au trecut si insomniile, noapte trecuta am dormit 7 ore fara sa ma trezesc, alaltaieri m-am trezit doar odata.

Pofta inca e mare al drac, dar e mai usor de rezistat decat in prima sapt.

#4337
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Prin a treia sătpămână mi-a cam dispărut și mie pofta. Rezistă, că e ok.

#4338
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,090
  • Înscris: 04.03.2014
Au trecut doua sapt dar de doua zile ma trezesc tusind si un fel de greutate pe piept ca si cand exageram un vreo seara de chef cu tigarile...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate