Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Clipboard files copy/paste, filen...

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 

S-a dat verde la ascultarea convorbirilor

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
exorcistul

exorcistul

    just listen

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,548
  • Înscris: 31.05.2006
Tot ce tine de date (inclusiv voice) sunt stocate automat.
Asta se intampla de multi ani.

#20
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007
Gafa la fel ca si cu taxa auto.

#21
exorcistul

exorcistul

    just listen

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,548
  • Înscris: 31.05.2006

 jano, on Jan 20 2009, 23:07, said:

Intrebarea mea este: ce o sa intimpla in cazul cartelelor prepayd ? Nr IMEI cu ce o ajuta , daca nu se stie identitatea utilizatorului ? Pot sa realizez comunicatii peer to peer VOIP pe internet intre doua puncte-cine va stie de cite ori am apelat telefoanele din reteaua proprie ? Si convorbirile pe skype ? Pot sa dau telefon de pe un PBX care are 1000 de interioare, si iesirea se face pe un trunchi. Se va stie de la ce instituie a fost initiata convorbirea respectiva, dar cine a fost persoana apelanta? Ma obliga sa tin evidenta convorbirilor detaliate pe interioare ? Si numarul sunat poate fi un trunchi de centrala cu DISA si de unde va stie procurorul care descifreaza log-urile respective cu cine am vorbit ? Se va stie ca din institutia x cineva a vorbit cu cineva din instituia y.
Te ajuta sa te exprimi corect.

#22
jano

jano

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 11.11.2004

 exorcistul, on Jan 21 2009, 00:17, said:

Tot ce tine de date (inclusiv voice) sunt stocate automat.
Asta se intampla de multi ani.

Nu mai spune. De cine e stocat, unde, cine are acces  la datele respective ? Daca lucrez la STS poti sa vii cu informatii mai detaliate. Localizarea prin GSM a fost pus la punct anul trecut (era necesar pt. 112)

Edited by jano, 21 January 2009 - 00:36.


#23
Bobby_ro

Bobby_ro

    Celebru Anonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,629
  • Înscris: 30.04.2005

 exorcistul, on Jan 21 2009, 00:17, said:

Tot ce tine de date (inclusiv voice) sunt stocate automat.
Asta se intampla de multi ani.
Ia detaliaza in doua trei idei acesta afirmatie

#24
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,610
  • Înscris: 20.10.2006
Si ma rog ce capacitati de stocare exista daca se stocheaza tot ce tine de date ? Te-ai gandit ce trafic urias e in tara asta pe net ? Cine plateste toata distractia asta ?

#25
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,198
  • Înscris: 18.04.2008
si nunumai asta
la telefon sa inregistreze sa ce voresti e o prostie
de ex: mamae de la oi vorbeste cate 3 ore cu sltcineva de pe COSMOTE. Cine naiba va inregistra asta ?
la internet .... bafta celor care au IP Dynamic

#26
cocor

cocor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 13.04.2008
Sugestie: Cum putem sa-i pacalim pe "ascultatorii" telefoanelor

Legea "ascultarii telefoanelor", care permite inregistrarea apelurilor telefonice sau scormonirea prin adresele personale de e-mail, poate fi pacalita prin cateva metode care merita incercate.

Aceasta lege a starnit multe reactii controversate, in randul opiniei publice, mii de persoane semnand o petitie online, care cere modificarea acesteia.

Pentru a fi siguri ca nu va asculta nimeni convorbirile sau nu va citeste vreun necunoscut SMS-urile, puteti apela la cateva metode, chiar daca unele dintre acestea vi se vor parea invechite informeaza Click!.

Incercati sa inventati un cod de scris, precum cel folosit pe messenger. Asa cum tinerii vorbesc pe "mess", folosind prescurtari de genul "ms", "tb", "vb", "nb", oricine isi poae crea propriul limbaj si propriile reguli, care nu vor putea fi intelese in afara grupului de cunoscuti.

Folositi scrisorile, pentru ca acestea sunt protejate prin lege si nimeni nu poate scapa nepedepsit pentru "violarea corespondentei".

Vizitati-va mai des prietenii, cu care aveti chestiuni importante de dezbatut. Prin aceasta metoda veti evita convorbirile telefonice si utilizarea e-mai-ului.

Faceti sport impreuna cu persoana careia doriti sa-i faceti o propunere importanta, strict secreta. In timpul unei partide de tenis, golf sau baschet puteti discuta linistit, fara sa va fie interceptate planurile.

http://www.ziare.com...lor-631190.html

#27
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,933
  • Înscris: 10.06.2008
Sa stabilim cateva chestii. Worm are dreptate:
-chestia cu mail-urile este o porcarie. Eu trimit un amil la yahoo. Si? Ce daca? Comunicarea se stabileste intre mine si yahoo. So? Unde ajung? De la Yahoo trebuie sa vada de unde s-a citit mail-ul? Aiurea!
-stocare voce? Voi va dati seama ce insemana asta? Ce ne facem cu Cosmote si RDS...si RTC de fapt care cau abonamente cu convorbiri nelimitate?
-ip dinamic? Si ce daca? providerul poate afla cui i-a fost alocat IP-ul. Proabil se poate stoca si adresa MAC.
-liste de apeluri, durate si restul...eu le am pe my account! Asa ca...nimic interesant!
La o adica, SMS_urile sunt singurele care ar putea fi stocate mai usor!

Cum sa va zic...m-ar interesa sa nu auda cunoscutii mei convorbirile mele, ca in rest...poate sa le asculte si Papa ca nu imi pasa. de ce mi-ar pasa mie ca voi imi ascultati convorbirile daca nu ma cunoasteti? Sa nu o dam in paranoia. M-au obosit o gramada cu petitii online si mass-uri. Pai corect, cocalarilor le este frica ca ii asculta politia cand fac tranzactii cu parfumuri "originale la 50 de lei".

Acum am citit inca o data postul de mai sus. Doamne, s-a creat o isterie generala! Foarte bine! Stresati-va! :P

Edited by joystick, 23 January 2009 - 01:21.


#28
akajohn

akajohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,814
  • Înscris: 15.07.2004
nici eu nu vad o problema in situatia aceasta mai ales ca legea era data de prin 2004, daca nu ma insel, si abia acum a devenit aplicabila... pana al urma nu am de gand sa arunc nimic in aer si nici sa iau sau sa dau spagi asa incat nu ma intereseaza subiectul... suplimentar avand in vedere ca este vorba de institutiile statului roman chiar nu imi fac griji... ma ingrijoreaza doar momentul in care ajunge la respectivele inregistrari o persoana care nu are dreptul oficial sa le primeasca, si aia chiar e o problema... revenind la capacitatile de stocare eu zic sa nu ne facem griji ca se rezolva... fiind vorba doar de conversatii telefonice, folosind compresie si metode de arhivare pot spune ca se poate inregistra relativ usor totul iar spatiu exista in datacentere gramada... chiar cred ca e o afacere buna din punctul acesta de vedere... interesant e insa de stiut cine face inregistrarea pentru ca exista riscul unor duplicate (suni din reteau X in Y si esti inregistrat de 2 ori? ) ... oricum, daca vrei sa nu fii inregistrat sunt o multitudine de metode de codare a conversatiei mai ales daca are loc pe tehnologie IP prin Internet de la calculator... e deajuns un soft de VPN si eventual un soft de codare a vocii si deja nu prea mai au ce sa inteleaga sau sa intercepteze dar dupa cum am spus nu-mi fac griji...

Apropos, la lansarea Zapp observasem ca cei mai multi utilizatori de Zapp erau arabii/turcii cu afaceri in Romania... pe la toate serviceurile auto observasem ca baietii aveau Zapp si la un moment dat am intrebat care era ideea... oamenii ziceau ca nu putea fi interceptat (din aer) in perioada respectiva si se simteau ei mai siguri folosind acel telefon :) nu am intrebat ce discutau ei asa important la telefon dar oricum m-am distrat teribil pe tema asta...

#29
ravms

ravms

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 12.04.2006
neatza,
desi am cont de niste ani buni, nu m-am simtit niciodata atras sa postez pe vreunul din forumuri...cred ca am avut niste incercari timide totusi pe unul din forumurile de constructii, impartasind din experianta traumatizanta a construirii unei case. Insa, deja deja subiectul abordat a depasit cu mult faza rizibila, avind in momentul de fata accente dramatice.
Ca sa nu ma departez de subiect...legea mult discutata nu este decit o interpretare romaneasca a unei directive UE numita "data retention act", ce dateaza de prin 2006 daca imi aduc aminte corect. Nu face altceva decit sa uneasca diverse legi si reglementari disparate intr-un act normativ unitar, in contextul global al fricii de terorism si de criminalitate organizata. In RO, existau destule prevederi de asemenea natura; de exemplu ISP-ii aveau obligatia sa tina un an de zile logurile (spre deosebirea de actuala lege care impune numai o perioada de 6 luni). Mult discutate lege nu este decit o aliniere la aceasta directiva europeana, pe care RO a tot aminat sa o aplice.
Interesant de remarcat este aviditatea cu care un subiect destul de banal, care se aplica de ani buni in majoritatea tarilor UE si in US, devine peste noapte motiv de temeri si angoase. Ginditi-va doar ca in RO exista aproape 20 milioane de utilizatori de telefonie fixa. Isi inchipui oare cineva ca exista vreo autoritate/agentie etc, care ar sta sa parseze din plictiseala loguri generate de apelurile de voce si de SMS-uri ? Sau...luind un IP sursa aleator ar sta sa coreleze niste saptamini ca sa vada pe unde a navigat respectivul posesor al IP-ului timp de jumatate de zi ?
Cred ca este clar pentru toata lumea ca legea se refera doar la loguri si nu la continut.....si in acest caz are o valoare reactiva, respectivele loguri fiind folosite doar in cazul unor investigatii. Confuzia mare se face asimilind acestei legi si notiunea de "legal intercept" (ce poate fi folosita si in scop proactiv, de combatere a unei posibile infractiuni, sau in scop reactiv pentru instrumentarea unui caz), ce constituie o exceptie aprobata de judecator. A... si sa nu va inchipuiti ca autoritatile au acces la logurile operatorilor, ISP-ilor etc dupa bunul lor plac.. :rolleyes:
Nu vreau sa comentez anumite posturi in care s-a spus ca doar cei ce judeca vor lua atitudine impotriva legii  ;) , nici sa spun ca subiectul nu merita o importanta mai mare decit orice alt subiect dezbatut la OTV, insa cred ca fiecare din noi e capabil sa judece singur cu capul de deasupra gitului si sa traga niste concluzii.

PS: nu stiu exact ale cui sint posturile la care voi face referire dar:
1) SMSC-ul nu pastreaza continut (poate loga insa destul de extensiv daca se doreste)
2) IP-ul dinamic si translatia NAT/PAT nu te scuteste de identificare atit timp cit ISP-ul (fie ca e mobil sau nu) stocheaza loguri. Totul se reduce insa la capacitatea de stocare

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate