Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion
 Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota
 Sfat achiziție laptop ~4500 ...

A fost adoptata legea privind alc...

La multi ani Costi

Vreau sa ofer imprumut pentru con...
 Usa de garaj la o magazie existenta

The worst of evil (2023)

Proiect de lege: Romanii vor achi...

Dopuri / casti amortizare zgomot ...
 

opera 6 siel

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
crisim

crisim

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 25.05.2007
salutare !!!
scuze daca am nimerit gresit dar poate puteti sa ma ajutati cumva:
Juniorul a primit de la unchiu' un sintetizator OPERA 6 SIEL second hand.
Problema e ca nu stim sa -i dam drumul . Nu se aude nimic cand se apasa pe clape.
Trebuiesc puse ceva difuzoare, boxe???
poate vreun manual de folosinta..
suntem incepatori rau de tot :D
multumim!!!!

#2
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,521
  • Înscris: 08.12.2006
Nu e chiar scula potrivită pentru un începător :) și da, trebuie amplificat semnalul, nu (cred că) are sistem audio intern, e un sintetizator în genul DX-ului de la Zamaha sau Juno-ului de la Roland. O rezolvare oarecum improvizată dar rapidă ar fi conectarea la line in-ul plăcii de sunet și ascultarea în boxele calculatorului, sau conectarea directă la sistemul pc-ului. O altă rezolvare ar fi căștile.

#3
crisim

crisim

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 25.05.2007

View Postantinari, on Jan 19 2009, 01:04, said:

Nu e chiar scula potrivită pentru un începător :) și da, trebuie amplificat semnalul, nu (cred că) are sistem audio intern, e un sintetizator în genul DX-ului de la Zamaha sau Juno-ului de la Roland. O rezolvare oarecum improvizată dar rapidă ar fi conectarea la line in-ul plăcii de sunet și ascultarea în boxele calculatorului, sau conectarea directă la sistemul pc-ului. O altă rezolvare ar fi căștile.

multumesc !!!
daca tot te-am prins acum ai putea sa-mi dai mai multe detalii?
in genul  de cel de mufe imi trebuiesc, care fiecare mufa din spate pentru ce...
poate spun o prostie acum dar se poate inregistra pe ea sunete (ritmuri) midi ( asa am citit pe undeva), cum si in ce fel?
poate imi lasi id de mess sa vorbim mai multe acolo!!!
multumesc inca o data!!!!!

#4
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,521
  • Înscris: 08.12.2006
Cu scuzele de rigoare, nu pot să te ajut, decât dacă atașezi un manual ceva (sau un link, chiar nu am timp să caut), eventual o poză cu panoul spate dacă nu e manualul. Ce ți-am spus mai sus se bazează pe niște imagini găsite cu google
Poate apare totuși un user care a folosit obiectul ăsta.

#5
crisim

crisim

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 25.05.2007

View Postantinari, on Jan 19 2009, 13:11, said:

Cu scuzele de rigoare, nu pot să te ajut, decât dacă atașezi un manual ceva (sau un link, chiar nu am timp să caut), eventual o poză cu panoul spate dacă nu e manualul. Ce ți-am spus mai sus se bazează pe niște imagini găsite cu google
Poate apare totuși un user care a folosit obiectul ăsta.

cu scuzele de rigoare revin.Deci:
am gasit pe un site al producatorului o fraza in care zice ca trebuie verificata la inceput "bateria" care se gaseste pe CPU (procesorul).Cu chiu cu vai am ajuns si acolo ,intradevar am gasit un set de 3 baterii rotunde ( ca cele de ceasuri dar mai mari) legate in serie dar invechite de ani. Problema acum este ca nu stiu de care tip sunt, ce trebuie sa caut. ( pe ele nu se mai cunoaste decat # made in f.r.germany#)
Poate cineva de pe forum s-a mai intilnit cu problema asta???
va multumesc mult!!!!
p.s. dupa niste "sapaturi" pe partea cu + a setului de 3 baterii am gasit in sfarsit scris 137.
deci? ce pot face in continuare ?
multumesc

Edited by crisim, 20 January 2009 - 11:51.


#6
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,521
  • Înscris: 08.12.2006
Înclin să cred că sunt NiCd de 3,6V, ca și cele de pe plăcile de bază mai vechi. Dacă nu sunt descărcate un nene cu un aparat de măsură ar putea să-ți spună cam ce tensiune mai furnizează.

#7
crisim

crisim

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 25.05.2007

View Postantinari, on Jan 21 2009, 01:37, said:

Înclin să cred că sunt NiCd de 3,6V, ca și cele de pe plăcile de bază mai vechi. Dacă nu sunt descărcate un nene cu un aparat de măsură ar putea să-ți spună cam ce tensiune mai furnizează.

nenea cu aparatul am fost chiar eu  :) si sunt.....duse.
am dat o raita aseara prin magazine si am gasit ceva de la Duracell de 3 V ( Lithiu)
e o singura baterie ,mare cam cat toate cele 3 celule originale,
sa mai caut? nu cred ca voi gasi exact ca cele pe care le-a avut
ce parere aveti de cele de 3 v lithiu???
multumesc

#8
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,521
  • Înscris: 08.12.2006
Sincer, habar n-am, poate reușești să găsești un manual de service (sau user manualul dacă ai noroc și scrie în el).
Nu știu pe nimeni să fi avut tangență cu obiectul ăsta, sau măcar să știe mai multe despre el.
Sau ai putea să încerci cu bateria respectivă și vezi cum răspunde, dar ar fi o chestie. Nu cumva e acumulator respectiva baterie?

#9
crisim

crisim

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 25.05.2007

View Postantinari, on Jan 22 2009, 16:59, said:

Sincer, habar n-am, poate reușești să găsești un manual de service (sau user manualul dacă ai noroc și scrie în el).
Nu știu pe nimeni să fi avut tangență cu obiectul ăsta, sau măcar să știe mai multe despre el.
Sau ai putea să încerci cu bateria respectivă și vezi cum răspunde, dar ar fi o chestie. Nu cumva e acumulator respectiva baterie?

multumesc pentru raspunsuri!!
Am schimbat bateria (acumulatorul) dar tot degeaba . nu se intimpla nimic. Aceleasi simptome .Cred ca tot acolo in jurul bateriei nu face ceva contact. ( de la scurgerea bateriilor s-a sters parca cablajul in unele locuri)
iti multumesc inca odata si poate mai intrebi pe la cunostinte ,poate stie cineva ceva despre sintetizatorul asta.
o zi buna!!!!!!!!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate