Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...
 Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?
 Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...
 Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i
 

Remedii homeopate

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
grihor

grihor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 16.12.2008
acest topic se aderseaza acelora care au avut experiente cu tratamente naturiste/homeopate sau care doresc sa ia in considerare o alternativa la tratamentele efectuate pana acum cu medicatie obisnuita (alopata). Fiti bineveniti in a impartasi din experientele voastre ca pacienti (daca sunteti medici sau farmacisti opiniile Dvs de specialitate) vis-a-vis de homeopatie.

#2
gamezcdr

gamezcdr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 26.08.2005
Nu cred in ea, nu cred in solventul care preia energia substantei prin dilutii infinitezimale, cred ca e jumate placebo jumate nimic imi aminteste de practici rituale si vrajitorii. Am folosit Oscilococinum, Stodal, care desi scrie pe ele ca sunt homeopate parca nu sunt pentru ca stiinta asta specifica ca remediul e diferentiat penru fiecare bolnav in parte nu standardizat. Oricum e bine ca nu fac rau nimanui....

#3
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006

 grihor, on Jan 17 2009, 17:28, said:

adaca sunteti medici sau farmacisti opiniile Dvs de specialitate) vis-a-vis de homeopatie.

Opinie de specialitate nu am pentru ca la facultatea de medicina generala este un singur obiect de studiu pe tema asta numit medicina alternativa si e optional.
Probabil daca era asa important il faceau obligatoriu, cum este farmacologia de altfel.

Personal cred ca atunci cand intru intr-o farmacie trebuie sa dau bani pe produse care merita, pentru ca sunt un om bolnav, am nevoie de tratament adecvat si afectiunea pe care o am nu sufera amanarea terapiei. Nu cumpar medicamente de placere, nu fac tratamente profilactice (daca intr-o zi o cadea drobul de sare, sa iau o pastila sa ma fereasca), nu aleg un produs dupa numarul de reclame vizionate si nu iau cu mine consilieri de vanzari din randul vecinelor de bloc (care intre noi fie vorba, se pricep la toate, de la tencuieli la granule si dilutii)

#4
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
surprinzator, dar funtioneaza, cel putin la unii pacienti. O fi placebo, nu zic, dar cunosc farmacisti mai mult decat sceptici care au luat remedii homeopate in disperare de cauza si au fost socati de cat de bine le-a mers. Din ce-mi spun pacientii, unele produse sunt de-a dreptul fenomenale, altele n-au nici un efect. Parerea mea proprie si personala e ca daca se identifica exact remediul potrivit bolnavului pentru momentul potrivit si simptomele lui homeopatia e o alternativa viabila. N-am incredere in produsele "de serie", gen stodal, oscilo, homeovox, sedatif, dar tocmai astea sunt cele mai laudate. Ce-i drept, la care contin trebuie sa se potriveasca macar un remediu.

#5
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008
am luat stodal de multe ori cand tuseam si imi place f mult. pe langa faptul ca e natural, mai are si gust bun si imi trece si orice fel de tuse. acu' nah, nu stiu daca e placebo sau nu, dar mie-mi place.in schimb cu oscillo mi se pare asa complicata treaba ca m-am lasat pagubasa.
sedatif mi-a recomandat medicul de familie cand aveam o perioada f aglomerata la munca si nu putea sa dorm noaptea, ma trezeam si stam cu ochii in tavan, atipeam pe fuga, iar ma trezeam...n-am simtit nimic dupa ce l-am luat, poate si pentru ca inca de la inceput am fost neincrezatoare in ideea de a lua pastile ca sa dorm, deci poate ca aici a functionat efectul placebo, dar in sens invers :P

in principiu, eu cred f tare in puterea mintii si a vointei si in starile pe care un om si le poate induce singur. si asta e valabil si la medicamnte, cu atat mai mult in cazul medicinei alternative.

cunosc un caz al unui tip care a luat no-spa pentru dureri de cap :lol:  :lol:  :lol: ca atat a gasit in casa si a crezut ca merge si spune sus si tare cum l-a lasat durerea de cap. cand i-am spus pentru ce e de fapt no-spa a zis ca fac misto...

asa ca, placebo sau nu, in unele cazuri merita incercat. eu cel putin nu m-as da inapoi.

#6
Nanoq

Nanoq

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 26.12.2008
Eu iau un tratament homeopat si sunt multumita.

Cred ca exista cateva aspecte importante de mentionat:
- homeopatia nu ajuta pe toata lumea si nu are indicatie in absolut toate problemele (ex: pt scaderea rezistentei la insulina nu se ia un tratament homeopat);
- tratamentul homeopat poate foarte bine sa fie luat impreuna cu un tratament alopat si personal nu am incredere in homeopatii care cer pacientilor sa renunte total si brusc la tratamentul alopat (ma refer aici in special la bolile cronice);
- este nevoie de un homeopat bun (greu de gasit) care sa stie sa gaseasca remediul potrivit pacientului;
- personal prefer homeopatii unicisti. Genul de homeopat de la care pleci cu punga de remedii nu-mi inspira incredere (aceasta este mai degraba abordarea alopata).

#7
reddacy

reddacy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 781
  • Înscris: 23.02.2007
pura coincidenta......de 3 ore mi-am luat oscilo si o folie de homeovox........la mine merge doar in primele 12 ore de cand incep cu primul stranut si nas infundat.....daca incep de a 2-a zi cand deja realizez ca sunt racit e mai greu.....inainte foloseam  2 fiole de polidin injectie seara inainte de culcare si o aspirina....si mergea dar acum  sunt cu astea homeopate....

cam de 2 ani le folosesc.....fara antobiotice.....la juniorul meu de 5 ani i-am dat doar un tub de oscilo,dar isi face efectul mult mai bine ca la adulti.....adica tot la 3-4 zile-i curgea nasul....si acum de o luna nimic cu toate ca e tot frig....
parerea mea  ca sunt bune .....DOAR sa previna......in perioada bolii sunt slabute.....mai ales homeovox......acum fiecare stie pe pielea lui...... :)

#8
grihor

grihor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 16.12.2008
Eu iau un tratament homeopat si sunt multumita.

Cred ca exista cateva aspecte importante de mentionat:
- homeopatia nu ajuta pe toata lumea si nu are indicatie in absolut toate problemele (ex: pt scaderea rezistentei la insulina nu se ia un tratament homeopat);
- tratamentul homeopat poate foarte bine sa fie luat impreuna cu un tratament alopat si personal nu am incredere in homeopatii care cer pacientilor sa renunte total si brusc la tratamentul alopat (ma refer aici in special la bolile cronice);
- este nevoie de un homeopat bun (greu de gasit) care sa stie sa gaseasca remediul potrivit pacientului;
- personal prefer homeopatii unicisti. Genul de homeopat de la care pleci cu punga de remedii nu-mi inspira incredere (aceasta este mai degraba abordarea alopata).
[/quote]

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri. Am selectat acest mesaj pe al carui autoare nu pot decat sa o felicit, imi impartaseste opiniile.
homeopatia are limitele ei, precum medicina alopata (chiar daca in context diferit); este util de mentionat faptul ca nu toate pordusele naturale/naturiste recomandate de tabloide si onor site-uri au insusiri pe care ni le dorim, chiar daca prezentarea si reclama ni le prezinta astfel.

Cei care cunosc sa ma ierte ca fac urmatoarea precizare: produsele homeopate cele mai eficace sunt cele apartinand gemoterapicelor (utilizarea extractelor naturale obtinute din tesuturi vegetale in faza de crestere)  . asadar, plantele uscate isi pierd mare parte din proprietati si tind sa devina, precum spunea un coleg forumist, ceva de genul ca nu fac rau nimanui, dar oarecum efectul pozitiv s-ar datora placebo-ului. Un amanunt oarecum tehnic: laboratoarele de procesare care se respecta au propriile lor plantatii, situate in zone nepoluate, controlate, plantele sunt recoltate de propriii palmasi si aduse de urgenta spre procesare. Care procesare trebuie sa respecte anumite standarde, etc...

deci, avem de-a face cu producatori si producatori. Medicii homeopati stiu care sunt diferentele, poate n-ar fi rau sa facem unele recomandari (daca sunt permise aici) catre aceia pe care noi ii stim si avem incredere, pentru un acces mai bun la informatie pentru toti.

#9
cristii79

cristii79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 08.04.2008
Nu iau in calcul alte cazuri si voi spune decat ca mie prin acest tip tratament mi-au trecut gripe si raceli puternice.Sincer sa fiu nu prea inteleg ce si cum si cum pot niste dilutii face treaba asta(probabil au efecte asupra centrilor nervosi) insa a mers.
evident depinde si de receptivitatea si experienta medicului

#10
monokeros

monokeros

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,074
  • Înscris: 11.11.2003
Gemoterapia e numai un sector de remedii (corespunzand regnului vegetal) si in general eficienta remediului homeopat depinde 100% de alegerea lui corecta. In lipsa alegerii corecte, homeopatia e fix placebo. Mix-urile de remedii vandute de companii mari nu au nimic de-a face cu homeopatia corecta, dovada fiind rezultatele lor foarte fluctuante functie de caz. Individualizarea remediului nu are nimic "ocult", se bazeaza pe chestionare foarte amanuntite si observarea simptomelor. Ce incearca medicul sa faca e sa stabileasca o asemanare intre simptomele pacientului si manifestarile cunoscute pentru un anume remediu. Este complet eronata prescrierea de remedii "pentru afectiunea x". Pentru acelasi (sa zicem) ulcer duodenal va pot cita cel putin 20 de remedii foarte uzuale (nemaivorbind de cele mai rare). Ar fi o totala prostie sa fie incercate la gramada "pe probabilitati", mai ales ca multe se si antagonizeaza reciproc.

#11
Versus76

Versus76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 846
  • Înscris: 23.05.2008

 reddacy, on Jan 19 2009, 00:12, said:

.....in perioada bolii sunt slabute.....mai ales homeovox......acum fiecare stie pe pielea lui...... :)

Copilul meu reacționează  foarte bine la tratament homeopat. Nu a răcit de 2 ani.
Homeovox este pentru afecțiuni laringo-traeene cu afectarea vocii. Pentru amigdalite este potrivit homeogene, chiar și din oră în oră în cazuri extreme.
Oscilococcinum în doză șoc, din trei în trei ore în caz de răceli, viroze, stări gripale. Preventiv, în caz de epidemii  - 1 pe săptămână.

#12
grihor

grihor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 16.12.2008
salutare tuturor,

Îmi exprimam părerea referitoare la reactivitatea oamenilor de rând la diferitele "provocări" în momentele de alterare a stării de sănătate. Mai exact ce facem noi când intervine o disfuncționalitate a fiziologicului. Mergem la medic? Cerem sfatul farmacistului (cum ne îndeamnă reclama)? Luăm medicația care ne-a ajutat acum 3 ani când ne-a durut/ars/etc la fel? Sau, apelăm la vecini atoateștiutori / forumuri (nu dau nume) să ne spună cum au procedat în cazuri similare?

Comform acestui studiu de piață, se pare că da. Sau într-o măsură îngrijorător de mare. Dacă datele sunt reale, unde vom ajunge din toamnă, când se instituie coplata la consultații & Co?

Observ că totuși există și procente semnificative de pacienți care, daca tot practică automedicația, recurg la tratamente naturiste / homeopate. La fel de bine vedem și marea masă care consumă incredibil de multe produse de sinteză chimică...

Nu vreau aici să schimb mentalități, nici să îmi contrazic cele însușite în 6 ani de facultate. Poate nu mă aude nimeni, dar vă rog pe cei care aveți răbdarea să citiți aberațiile mele, să luați în considerare pentru voi și mai ales pentru copiii voștri acele produse care au minime efecte adverse sau reacții nedorite (aici includ și unele vaccinuri).

Să trăiți. Bine?

Edited by adadoi, 08 July 2009 - 15:32.
fără link, te rog.


#13
Versus76

Versus76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 846
  • Înscris: 23.05.2008
Da, bănuiam că ăsta trebuie să fie motivul pentru care nici o facultate de medicină din țară nu are specializarea homeopatie. Cine aderă la așa ceva, e considerat eretic. -_-

Edited by Versus76, 12 July 2009 - 15:58.


#14
Dari@

Dari@

    Hoașcă pur si simplu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 18.06.2007
Am facut cativa ani tratament homeopatic dat de o dna dr. din Bucuresti. Pentru mai multe afectiuni. Cel mai bun remediu s-a dovedit a fi Fraxinus Americana, care mi-a facut un fibrom recidivat sa dispara (dupa ce initial fusesem operata pentru celelalte trei aparute initial). Insa in paralel luam si remedii pentru hipofiza, si progesteron si altele pe care nu mi le mai amintesc acum, dar aveam in total vreo 40-42 de remedii de luat, la diferite intervale de timp (de exemplu Hipofiza luam o data la 30 de zile).

Mai demult fusesem si la alt medic, adept al altei scoli de homeopatie, care imi dadea maxim 3-4 remedii, dar care nu au avut efecte vizibile (pentru tiroida si slabire).

Cred, la fel ca si altii, ca fiecare pacient are o anumita rezonanta cu acest tip de tratament. daca rezoneaza bine, este ok, dar atunci trebuie gasita metoda adecvata, si/sau medicul potrivit care sa prescrie ceea ce ii este potrivit acelui pacient.

Am luat oscilococcinum de la farmacie cand am fost racita, insa... cam apa de ploaie.

#15
lucian_rich

lucian_rich

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 28.10.2009
da si eu folosec remedii naturiste, mau ajutat sa scap de insulina, iar in comparatie cu produsele de sinteza care au 2-3 indicatii si de 5 ori mai multe contraindicatii. Ceea ce la produsele naturiste asa ceva nu gasesti, nu au contraindicatii, actioneaza pe cauza bolii si nu pe efect, si au efect befenic in tot organismul.

Edited by adadoi, 28 October 2010 - 14:58.


#16
grihor

grihor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 16.12.2008
Tot referitor la interese și la încercările marilor companii de a concentra atenția asupra noilor descoperiri, cu minimalizarea consecutivă a efectelor nedorite, iată un articol interesant:

O cercetare recenta sustine ca mari companii farmaceutice rescriu articole stiintifice pentru a exagera virtutile unui medicament si a-i masca efectele secundare nefavorabile. Medicii scriu retete in baza acestor informatii false, informeaza revista italiana L’Espresso in editia de miercuri, intr-un articol semnat de Silvio Garattini, directorul Institutului de Cercetari Farmacologice Mario Negri din Milano, preluat de Agerpres.

Procesul popularizarii studiilor clinice controlate privind medicamente noi este urmatorul: studiul este prezentat in articole stiintifice, care sunt folosite ca baza pentru articole mai populare. Medicii, care rareori citesc articolele stiintifice originale, sunt influentati de informatiile prelucrate in prescrierea medicamentelor respective, sustine Silvio Garattini.
Industriile farmaceutice profita de ocazie pentru a redacta articole cat mai favorabile noului medicament, ele fiind revizuite sau chiar rescrise in intregime de experti care raman anonimi, asa-numitii autori fantoma (ghost writers). Ei nu modifica rezultatele studiilor clinice, insa le prezinta intr-un ambalaj mai atragator, evidentiind rezultatele pozitive si minimalizand prezenta efectelor adverse. Rezumatul studiului, care de obicei nu intereseaza in mod deosebit evaluatorii, atrage atentia cititorului, care este cel mai frecvent atras exact de aceasta informatie.
Strategia este in mod evident neetica, spune Garattini, si nu priveste numai industriile interesate, ci si cercetatorii clinici care accepta sa semneze lucrari stiintifice scrise de altii.
Un alt studiu publicat in Plos Medicine analizeaza documente puse la dispozitie de Justitia Federala din SUA care privesc articole favorabile terapiei hormonale la menopauza scrise de o firma specializata in elaborarea de articole stiintifice cu plata. Ghost writers au incercat sa minimalizeze riscul crescut de dezvoltare a tumorilor mamare datorat terapiei hormonale, amplificand beneficiile cardiovasculare si prevenirea dementei senile, a maladiei Parkinson si chiar a ridurilor, fara o baza stiintifica.
Toate acestea, spune Silvio Garattini, dauneaza terapiilor, servind in schimb la umflarea retetelor si profiturilor. Medicii trebuie sa fie critici in analiza documentatiei pe care o primesc, verificand, pe cat posibil, datele din lucrarile originale.
Serviciul national de sanatate are la randul sau un rol important in difuzarea de informatii obiective, in scopul de a reduce diferentele evidente intre mesajele industriei farmaceutice si informatia independenta.

Pentru a reveni totuși on-topic, homeopatia este în continuare considerată (inclusiv la noi) alternativa secundară, circumstanțială, de multe ori ultimativă. Pacienții nu rareori vin în cabinetul homeopatului după ce au încercat cam orice altceva, "încărcați" cu medicație alopată, cu ficatul țăndări, ulcer gastro-duodenal de la atâtea antiinflamatoare nesteroidiene, ș.a.m.d.

Din fericire, există suficienți oameni care au înțeles beneficiile homeopatiei, care au renunțat (măcar parțial) să ia medicamente cu pumnul sau să le dea copiilor la primul strănut sau "roșu-n gât" ultima cefalosporină (pe considerentul că le-a făcut bine și colegilor de la grădi).

PS. Dacă doriți coordonate ale medicilor homeopați din diferite zone din țară (B, BV, CJ, TM, BH, MS, CT, IS), PM me sau aici (nu vreau să fie considerate reclame la cabinetele acestora)

#17
GeorgiA7

GeorgiA7

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 23.01.2012
Buna,

Va rog mult de tot, cine ma poate ajuta sa ajung la dl. dr. Pavel Chirila?. Cineva din familia mea sufera de o infectie extrem de severa cauzata de stafilococul auriu, sta mai mult prin spitale de aproape 2 ani de zile cu tratamente indelungate de antibiotice perfuzabile, fara rezultate pe termen lung insa. Am dori sa incercam tratamentele naturiste ale dl. dr. Pavel Chirila, dar o programare la dansul se poate obtine abia peste 2 luni, ceea ce este prea mult pentru noi.



Va multumesc anticipat!

#18
nea_nicu

nea_nicu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 09.01.2009

 Nanoq, on 18th January 2009, 22:54, said:

Eu iau un tratament homeopat si sunt multumita.

Cred ca exista cateva aspecte importante de mentionat:
- homeopatia nu ajuta pe toata lumea si nu are indicatie in absolut toate problemele (ex: pt scaderea rezistentei la insulina nu se ia un tratament homeopat);
- tratamentul homeopat poate foarte bine sa fie luat impreuna cu un tratament alopat si personal nu am incredere in homeopatii care cer pacientilor sa renunte total si brusc la tratamentul alopat (ma refer aici in special la bolile cronice);
- este nevoie de un homeopat bun (greu de gasit) care sa stie sa gaseasca remediul potrivit pacientului;
- personal prefer homeopatii unicisti. Genul de homeopat de la care pleci cu punga de remedii nu-mi inspira incredere (aceasta este mai degraba abordarea alopata).


tot cu liniute subscriu si eu, in special vis-a-vis de penultima idee, trebuie gasit un doctor homeopat foarte bun , respectarea stricta a schemei de tratament, excluderea  anumitor chestii din alimentatie si nu numai (menta, cafea, parfumuri tari,ceapa s.a.m.d)!
- personal eram sceptic, insa am avut o ameliorare majora in cazul unui ulcer dupa administrarea remediului homeopat prescris.
- vreau sa va spun ca nu au facut kilograme de medicamente ce au facut cca 40 de granule cu dilutie corect aleasa!
- situatie similara si in cazul gripei sezoniere, m-am vindecat de gripa in numai 3 zile.

- la mine a functionat, e o alterenativa in care cred, ff buna si ieftina vs medicina aleopata insa din ce am inteles sunt oameni ce nu se pot vindeca homeopat.


va doresc sanatate maxima!

Edited by nea_nicu, 13 February 2012 - 19:54.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate