Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Booking.com

- - - - -
  • Please log in to reply
1177 replies to this topic

#613
Skytalker

Skytalker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 10.11.2007

View Postmarijuan, on 12 aprilie 2017 - 20:45, said:

cam asta e procentul lor, intre 1/4 si 1/3.
Ai vreo sursa care sa confirme ceea ce spui?

Din experienta mea "booking.com" ofera cele mai bune preturi, mai bune decit ai face rezervarea direct la hotel. Nemaivorbind ca sint foarte reliable.
In plus, daca ai statutul de 'genius' la ei, mai beneficiezi de pina la 10% reducere in plus.
Mai mult, atita timp cit se cere un card de credit la rezervare, nu inteleg de ce unii incearca sa faca rezervari cu card de debit. Si apoi se si mira ca nu merge.Posted Image

Edited by Skytalker, 12 April 2017 - 21:59.


#614
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
Da, booking are 10-30% comision in fi cutie de hotel și volumul de vânzãri.

Merge și cu card de debit, trebuie doar sa ai banii in cont.

#615
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,856
  • Înscris: 04.07.2010

View PostLex404, on 14 aprilie 2017 - 14:22, said:

... Merge și cu card de debit, trebuie doar sa ai banii in cont.

Şi în cazul cardului de credit trebuie să ai banii în cont. Noi facem rezervările pe booking.com exclusiv cu cardurile de credit de la Cardavantaj, unde plafonul e de 3 ori salariul soţiei. Dacă suma de bani ce trebuie trasă de booking depăşeşte soldul rămas pe card, atunci se primeşte de la booking atenţionare pe mail, nu anulează încă rezervarea. Mi s-a întâmplat în 2010 când am fost la Florenţa, şi parcă a mai fost încă un caz, nu mai reţin exact. De fiecare dată am sunat hotelul şi am rezolvat cumva.
O singură dată am rămas cu sold negativ pe card, dar nu era vorba de booking, ci de închirierea unei maşini, deci off-topic aici.


Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 15 April 2017 - 01:58.


#616
Skytalker

Skytalker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 10.11.2007

View PostLex404, on 14 aprilie 2017 - 14:22, said:

Da, booking are 10-30% comision in fi cutie de hotel și volumul de vânzări.

Eu am cerut o sursa vizavi de aceasta afirmatie. Pentru ca sa te cred pe cuvint.

Edited by Skytalker, 15 April 2017 - 18:03.


#617
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
Nu exista o sursa.
Eu am vorbit cu diversi proprietari care se plangeau mai mult sau mai putin.

Tu daca ai un hotel cu 10 camere disponibile vei avea un comision mai mare decat unul cu 100 de camere.
Comisioanele Booking nu sunt fixe, se negociaza si sunt diferite in functie de hotel/ pensiune/ etc.

Pensiunile, guesthouse-urile, hotelurile mici vor avea peste 20% comision. Bine o duc doar unitatile mari de cazare.
Si daca nu ma crezi, cand mergi in vacanta si stai prin Booking poti sa intrebi proprietarii Posted Image Toti o sa-ti spuna aceleasi lucruri.

Un hotel mic, pensiune sau guesthouse iti poate face nopti extra la pret redus pentru ca nu ar plati taxele. Insa un hotel maricel care are comision 15% n-o sa faca asta, nu ca n-ar plati, insa birocratia e alta si le e si frica.

Daca afla booking de practici de genul, le da jet.

https://join.booking...6996#commission

Quote

When you add your property to Booking.com you pay commission for each booking. The commission percentage will be shown at the ‘Agreement’ step of the registration process. At the end of each month, we’ll send you an invoice with the amount of commission owed.


Acest Agreement este facut manual.

Edited by Lex404, 15 April 2017 - 21:01.


#618
cosx23

cosx23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 10.03.2006
Stie cineva cum ii pot contacta pe cei de la Booking.com ? Am facut o rezervare la casa sandu din Bran si am fost sunat de propietar ca nu poate caza fiinca se construeste, e santier in constructie etc si inca nu poate caza, ciudat, atunci de ce am putut rezerva loc ? Nu stiu cum pot face o reclamatie la acea pensiune. Deci nici rezervarile pe Booking.com nu sunt 100% sigure. Posibil cel de la casa sandu a avut o oferta mai buna si ma fortat sa renunt eu, eram o persoana singura.

#619
stroescud

stroescud

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 30.06.2009
Buna seara, am si eu cateva intrebari daca ma puteti ajuta va rog. Doresc sa fac o rezervare la un hotel pe booking, rezervare pt care daca doresc sa o anulez platesc 30 % din sejur. Rezervarea voi incerca sa o fac cu un card debit, intrebarea mea este daca peste 1 luna * sa zicem doresc sa modific in cont cardul ( sa trec un altul pe care bineinteles ca se va afla suma de bani necesara rezervarii) . Este ok pt ei ? Nu am mai procedat asa  niciodata.

La politica de plati imi apare acest mesaj:

Exclusiv numerar
Booking.com încasează plata în numele proprietății pentru acest sejur, dar asigurați-vă că aveți la dumneavoastră numerar pentru cheltuieli suplimentare când ajungeți acolo.


Sa inteleg ca voi plati doar cu numerar la apartament in sejur si ca mi se debiteaza doar daca anulez rezervarea nu si daca schimb detaliile contului. Vreau sa trec un card de credit avantaj

Multumesc anticipat. Chiar am nevoie de aceste informatii daca ma puteti ajuta.

#620
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 14.04.2008
poate ma insel, insa eu trag concluzia ca pe cardul de debit cu care vrei sa faci initial rezervarea nu vei avea bani.
e F important ce se mentioneaza la politica de plati referitor la cand se face plata: imediat dupa rezervare, oricand dupa, cu 30 zile inainte de sejur, etc.  
de regula, daca ai penalitati de 30% pt anulare oricand dupa efectuarea rezervarii, e f posibil sa iti ia cel putin cei 30% (daca nu chiar toata suma)  cand faci rezervarea, mai ales ca booking incaseaza plata. eu inteleg ca plata va fi facuta de pe card (booking e cel care ''trage'' banii), iar la cazare vei plati cash cheltuielile suplimentare ( taxa statiune,de curatenie,parcarea, etc.).
altfel, sigur ca poti schimba cardul cu care faci rezervarea. gandeste-te ca iti poate fi furat, il poti pierde, etc.
cel mai sigur suna la ei, in zilele/orele lucratoare au personal vorbitor de romana.

#621
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,706
  • Înscris: 28.06.2007
<stroescud>, in urma cu 2-3 ani am facut o rezervare chiar asa cum o prezentati dumneavoastra. Cei 30% au fost luati imediat (la momentul rezervarii, nu dupa o zi sau doua!) si a fost singura plata cu cardul. La pensiune au cerut diferenta cash.

Deci, schimbarea cardului dupa ziua rezervarii nu ar fi avut nicio importanta dpdv al platii.

Ce s-ar fi intamplat daca nu aveam bani in cont? Probabil ca rezervarea ar fi fost anulata cu o prealabila atentionare/schimb de mesaje.

#622
sth88

sth88

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 29.05.2017
Salutare,

Am urmatoarea problema: Am facut o rezervare pt octombrie la Milano, la un apartament de pe booking (temporary home) in 14 aprilie. Plata s-a facut cu cardul de credit. a doua zi dupa rezervare au fost trasi toti banii. Acu 3 zile primesc mail de la booking ca proprietarii au anulat rezervarea si sa iau legatura cu banca pt recuperarea sumei. Cei de la ING mi-au spus sa le trimit fwd la mail si ei o sa solicite bancii respectivilor, retransmiterea banilor. Azi am revenit cu un telefon la ING si mi-au spus ca sesizarea mea e in curs si in maxim 45 de zile o sa am un raspuns de la ei. Dar ei mai mult de atata nu au ce sa faca, desi prima data au spus ca a doua zi o sa am banii inapoi in cont. Cu proprietarii nu am cum sa iau legatura, avand doar un nr de tel din italia.
Cazarea pe booking e inchisa, momentan nu ai cum sa faci rezervari la ei.
Ce as putea sa fac in cazul asta?

#623
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,706
  • Înscris: 28.06.2007
Dumneavoastra nu aveti prea multe lucruri de facut:
- asteptati pana vi se returneaza banii
- trimiteti gazdei un sms in care ii cereti o adresa de email ca sa-i scrieti ce ati patit si sa o rugati sa incerce sa va ajute in discutia cu banca

#624
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,305
  • Înscris: 12.07.2010

View Postcosx23, on 23 mai 2017 - 20:54, said:

Stie cineva cum ii pot contacta pe cei de la Booking.com ? Am facut o rezervare la casa sandu din Bran si am fost sunat de propietar ca nu poate caza fiinca se construeste, e santier in constructie etc si inca nu poate caza, ciudat, atunci de ce am putut rezerva loc ? Nu stiu cum pot face o reclamatie la acea pensiune. Deci nici rezervarile pe Booking.com nu sunt 100% sigure. Posibil cel de la casa sandu a avut o oferta mai buna si ma fortat sa renunt eu, eram o persoana singura.

Telefonic. Nu e greu de gasit numarul. Informeaza-i de ceea ce s-a intamplat. Iti garantez ca proprietarului ii va parea rau.

View Postdariuscha, on 24 mai 2017 - 08:14, said:

poate ma insel, insa eu trag concluzia ca pe cardul de debit cu care vrei sa faci initial rezervarea nu vei avea bani.
e F important ce se mentioneaza la politica de plati referitor la cand se face plata: imediat dupa rezervare, oricand dupa, cu 30 zile inainte de sejur, etc.  
de regula, daca ai penalitati de 30% pt anulare oricand dupa efectuarea rezervarii, e f posibil sa iti ia cel putin cei 30% (daca nu chiar toata suma)  cand faci rezervarea, mai ales ca booking incaseaza plata. eu inteleg ca plata va fi facuta de pe card (booking e cel care ''trage'' banii), iar la cazare vei plati cash cheltuielile suplimentare ( taxa statiune,de curatenie,parcarea, etc.).
altfel, sigur ca poti schimba cardul cu care faci rezervarea. gandeste-te ca iti poate fi furat, il poti pierde, etc.
cel mai sigur suna la ei, in zilele/orele lucratoare au personal vorbitor de romana.

Singurii bani pe care ii incaseaza Booking sunt comisioanele de la hoteluri. Nu au nicio treaba cu cardurile turistilor.

View Poststh88, on 29 mai 2017 - 12:44, said:

Salutare,

Am urmatoarea problema: Am facut o rezervare pt octombrie la Milano, la un apartament de pe booking (temporary home) in 14 aprilie. Plata s-a facut cu cardul de credit. a doua zi dupa rezervare au fost trasi toti banii. Acu 3 zile primesc mail de la booking ca proprietarii au anulat rezervarea si sa iau legatura cu banca pt recuperarea sumei. Cei de la ING mi-au spus sa le trimit fwd la mail si ei o sa solicite bancii respectivilor, retransmiterea banilor. Azi am revenit cu un telefon la ING si mi-au spus ca sesizarea mea e in curs si in maxim 45 de zile o sa am un raspuns de la ei. Dar ei mai mult de atata nu au ce sa faca, desi prima data au spus ca a doua zi o sa am banii inapoi in cont. Cu proprietarii nu am cum sa iau legatura, avand doar un nr de tel din italia.
Cazarea pe booking e inchisa, momentan nu ai cum sa faci rezervari la ei.
Ce as putea sa fac in cazul asta?

Sa le ceri mai multe detalii celor de la banca. Banii au fost incasati de proprietari, doar banca stie in ce conditii pot fi recuperati.

#625
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 14.04.2008

View PostBob493, on 01 iunie 2017 - 21:04, said:




Singurii bani pe care ii incaseaza Booking sunt comisioanele de la hoteluri. Nu au nicio treaba cu cardurile turistilor.


esti sigur?  am o rezervare in care se specifica ''Booking.com încasează plata în numele proprietății pentru acest sejur, dar asigurați-vă că aveți la dumneavoastră numerar pentru cheltuieli suplimentare când ajungeți acolo'' . telefonic, mi-au confirmat.

#626
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,305
  • Înscris: 12.07.2010
Nu am auzit de asa ceva pana acum. Hotelurile incaseaza banii si platesc comision catre Booking pe baza unor facturi lunare. O fi o situatie exceptionala. Despre ce tara e vorba?

#627
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 14.04.2008
italia. este o cazare privata (au mai multe ap in aceeasi cladire, sunt inregistrati la asociatia de turism) si evident ca banii vor ajunge la proprietari, insa prin intermediul booking.

#628
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,517
  • Înscris: 21.10.2009
Am rezervat la un hotel care mi-a cerut datele cardului(pe siteul booking.com).
Am dat datele respective(din cate tin minte, fara CVV) gandindu-ma ca va pune un temporary hold pe suma respectiva de bani, care va fi deblocat in momentul in care voi plati la hotel.
Uitandu-ma pe extrasul de cont am observat ca a fost efectuata deja tranzactia, suma de bani fiind platita(mi-au luat si comision 30 lei, nesimtitii de la BCR).

Cand ajung la hotel, o sa-mi ceara sa platesc cash, urmand ca banii sa imi fie restituiti pe card?
Pentru ca pe siteul booking scrie ca voi plati cash la proprietate... ceea ce e aiurea, tinand cont ca mi-au debitat deja cardul.

LE:
" Payment will be taken directly by the property. In some cases, prior to your arrival, they may pre-authorise your card to confirm that your card is valid and hasn’t been lost or stolen. This can appear as a temporary reduction in your balance, but is not the actual charge. For further details, you can contact your credit card provider. "

La ce se refera "taken directly by the property"? Ca platesc direct la ei, cand ajung la hotel?

Edited by lex2010, 05 June 2017 - 21:16.


#629
ortega

ortega

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 02.08.2006
Buna am si eu o speță si eram curios de o părere. Am rezervat pe booking.com o vila super în phuket. Pt 9 zile prețul era 160 euro în banii ăștia inclus si transportul de la aeroport. Am găsit aceeași Vila pe alt site la 600 euro. Oricât de mari ar fi booking.com nu cred că e discount, mă gândesc să nu fie vreo greșeală. Mi.e frica când ajung acolo sa nu.mi dea omul cheile si sa îmi spună că mai trebuie să îi dau nu stiu câți bani. Ce ma sfătuiți să fac?

#630
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 14.04.2008
verifica cat de vechi e pe booking, citeste impresiile celorlalti oaspeti (uneori e specificat si pretul platit), fa simulari pt perioade apropiate si vezi ce obtii.
ia legatura prin booking cu proprietarul si cere-i info legate de plata. nu daca aia e suma, ci daca accepta acea suma cash sau card, in ce moneda prefera plata, etc...
pe de alta parte poate fi si o greseala (mai ales daca sunt noi pe booking), eu sunt patita. in acest caz vei primi din partea booking scuze si pretul corect. fie il accepti, fie se anuleaza rezervarea.

Edited by dariuscha, 15 June 2017 - 08:20.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate