Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

HOPS...Anglia ferma agricultura

- - - - -
  • Please log in to reply
1067 replies to this topic

#37
ovi_san

ovi_san

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 14.07.2009

 olicata, on 15th June 2009, 00:47, said:

ACUM VREAU SA MA AJUTATI VOI PE MINE CU CEVA:
CINE STIE DETALI DESPRE STARTINGLTD SITUL LOR ESTE WWW.STARTINGLTD.RO
O SA INCERC SA SUN IN ANGLIA SA VAD DACA SUNT OK SI O SA INCERC SA POSTEZ DAR PANA ATUNCI ROG PE CEI CARE VOR PLECA SAU AU PLECAT PRIN EI SA IMI ZICA SI MIE CARE ESTE TREABA DEOARECE CEI CARE AU PLECAT LLA CULES DE CAPSUNE PRIN GOOD WORK AU PLATIT AIA 230 DE LIRE PT TRANSPORT PENTRU GOOD WORK IAR BANI CEILALTI AU INTRAT IN CONTUL DE LA  STARTING.

ATENTIE la firmele de mediere in special startingltd (reprezentant Ginglants Vladimirs)!!! se pare ca este o mare teapa... au luat concediu o luna iunie-iulie si apoi au disparut fara raspuns la telefon. Am trimis plangere la OPC si asteptam raspuns. DACA incheiati contract cu oricare firma de intermediere cereti inainte de toate copii dupa actele lor de identitate, cautati informatii despre ei inainte sa va incredeti..pierdeti mai mult decat banii...pierdeti timp pretios. ATENTIE!!!

#38
petrutza89

petrutza89

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 23.08.2009
buna am intrat si eu aiki pe acest forum din gresala am si eu o rugaminte la voi dak ma poate ajuta cv as pleca si eu undeva la munk in strainatate in agricultura si nu stiu nici o  firma cu care as putea pleca ,sau un site de la o firm straina care are nevoie de muncitori dar nu sunt la facultate cine ma poate ajuta id meu e petrutzaskumpika.ms mult :worthy:

#39
madboy2800

madboy2800

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 04.05.2009
Am rasfoit site-ul de la Concordia si discutiile de pe forum si as vrea sa pun cateva intrebari celor care au fost sau au incercat sa ajunga in Uk in acest fel.Vreau sa stiu daca este cineva care a colaborat cu unul din agentii care se ocupa cu aplicatiile pentru Saws sau Concordia,si cum a decurs totul,si inca ceva foarte important:stiu ca sunt locuri si pentru persoanele care nu au la activ sau nu urmeaza in prezent o facultate,ce sanse am eu sa obtin un loc de munca la o astfel de ferma in aceste conditii?

#40
Violeta80

Violeta80

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 29.09.2009
Sincer eu nu stiu ce sa cred. Am o prietena care se duce de 3 ani la aceeasi ferma prin hops.Am trimis un e-mail la ferma respectiva si mi se spune sa iau legatura cu reprezentantul hops din romania.am sunat dar nu am rezolvat nimic,respectivul nu stie sa dea un raspuns clar nu zice decat ca el nu stie nimic, ca nu stie cate locuri sunt si DACA mai sunt. Nu inteleg daca vrea ceva sa spuna nu sa ma duca cu presul. Vreau sa stiu daca de el depinde totul ,macar sa nu mai incerc.

#41
aysmen

aysmen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 534
  • Înscris: 02.08.2007

 Violeta80, on 29th September 2009, 15:54, said:

Sincer eu nu stiu ce sa cred. Am o prietena care se duce de 3 ani la aceeasi ferma prin hops.Am trimis un e-mail la ferma respectiva si mi se spune sa iau legatura cu reprezentantul hops din romania.am sunat dar nu am rezolvat nimic,respectivul nu stie sa dea un raspuns clar nu zice decat ca el nu stie nimic, ca nu stie cate locuri sunt si DACA mai sunt. Nu inteleg daca vrea ceva sa spuna nu sa ma duca cu presul. Vreau sa stiu daca de el depinde totul ,macar sa nu mai incerc.

De ce nu vorbesti cu prietena ta sa te puna in legatura cu cei de acolo sa le explice despre ce e vorba.Pana sa ajungi la "sef" te "mananca" angajatii :)).

#42
Violeta80

Violeta80

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 29.09.2009

 aysmen, on 29th September 2009, 16:14, said:

De ce nu vorbesti cu prietena ta sa te puna in legatura cu cei de acolo sa le explice despre ce e vorba.Pana sa ajungi la "sef" te "mananca" angajatii :)).
Ea nu are telefon si nu am cum sa o sun.Dar saptamana viitoare vine acasa si atunci o sa vad ce este de facut.

#43
Schimbul3

Schimbul3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 22.01.2009

 Violeta80, on 29th September 2009, 15:54, said:

Sincer eu nu stiu ce sa cred. Am o prietena care se duce de 3 ani la aceeasi ferma prin hops.Am trimis un e-mail la ferma respectiva si mi se spune sa iau legatura cu reprezentantul hops din romania.am sunat dar nu am rezolvat nimic,respectivul nu stie sa dea un raspuns clar nu zice decat ca el nu stie nimic, ca nu stie cate locuri sunt si DACA mai sunt. Nu inteleg daca vrea ceva sa spuna nu sa ma duca cu presul. Vreau sa stiu daca de el depinde totul ,macar sa nu mai incerc.

Voi aveti nevoie de cineva sa va deseneze!
Tu crezi ca dai asa un telefon "reprezentantului" HOPS in RO, ii spui ca vrei si tu in Anglia si el zice: gata fata tatii vino maine la mine si poimaine pleci?
Costa taticu'....si "reprezentantul" nu taie chitanta de vro cativa ani buni...in plus daca nu cunosti pe cineva sa-ti faca intrarea la el, ales bules...
Nu vreau sa te descurajez...iti zic doar sa o lasi balta!  Tu vrei sa fii prea corecta....

#44
Violeta80

Violeta80

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 29.09.2009

 Schimbul3, on 29th September 2009, 17:29, said:

Voi aveti nevoie de cineva sa va deseneze!
Tu crezi ca dai asa un telefon "reprezentantului" HOPS in RO, ii spui ca vrei si tu in Anglia si el zice: gata fata tatii vino maine la mine si poimaine pleci?
Costa taticu'....si "reprezentantul" nu taie chitanta de vro cativa ani buni...in plus daca nu cunosti pe cineva sa-ti faca intrarea la el, ales bules...
Nu vreau sa te descurajez...iti zic doar sa o lasi balta!  Tu vrei sa fii prea corecta....
Nu vreau sa fiu prea corecta dar sa imi zica  direct ce vrea si cat vrea.Nu sa ma plimbe pe la Braila.Mie angajatorul mi-a spus ca el accepta dar pentru DETALII sa contactez hops. Daca stie cineva cat ar fi "costatul"asta sa imi zica si mie.

#45
madboy2800

madboy2800

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 04.05.2009

 Violeta80, on 29th September 2009, 19:06, said:

Nu vreau sa fiu prea corecta dar sa imi zica  direct ce vrea si cat vrea.Nu sa ma plimbe pe la Braila.Mie angajatorul mi-a spus ca el accepta dar pentru DETALII sa contactez hops. Daca stie cineva cat ar fi "costatul"asta sa imi zica si mie.

   Am reusit sa iau legatura cu doi din cei 6 agenti Saws cati sunt in Romania sau ar trebui sa fie si unul din ei ma directionat spre un site in vederea inregistrarii,dupa aceasta inregistrare eu ar trebui sa astept pana prin ian 2010 cand va avea loc un interviu,mai multe voi afla acolo banuiesc.
Link-ul site-ului:     http://www.proagricu...ordia/index.htm
Link util:                http://www.fruitfulj...et_romanian.pdf    ....poti trimite e-mailuri la toate agentiile astea si vezi ce se intampla...(incercarea moarte n-are)si in leg cu comisioanele cerute de agentii romani acestea sunt in totalitate ilegale,am citit undeva pe situl de la Saws ca acestia nu au voie sa ceara bani de la candidati,posibil un fee acolo de 100 ron ptr traduceri dar in nici un caz mai mult,ei sunt platiti de angajatori sau asa ceva.

Edited by madboy2800, 30 September 2009 - 12:32.


#46
Violeta80

Violeta80

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 29.09.2009

 madboy2800, on 30th September 2009, 13:28, said:

Am reusit sa iau legatura cu doi din cei 6 agenti Saws cati sunt in Romania sau ar trebui sa fie si unul din ei ma directionat spre un site in vederea inregistrarii,dupa aceasta inregistrare eu ar trebui sa astept pana prin ian 2010 cand va avea loc un interviu,mai multe voi afla acolo banuiesc.
Link-ul site-ului:     http://www.proagricu...ordia/index.htm
Link util:                http://www.fruitfulj...et_romanian.pdf    ....poti trimite e-mailuri la toate agentiile astea si vezi ce se intampla...(incercarea moarte n-are)si in leg cu comisioanele cerute de agentii romani acestea sunt in totalitate ilegale,am citit undeva pe situl de la Saws ca acestia nu au voie sa ceara bani de la candidati,posibil un fee acolo de 100 ron ptr traduceri dar in nici un caz mai mult,ei sunt platiti de angajatori sau asa ceva.
Taxa de inscriere:1200 ron?

Eu intreb,eu raspund.Am luat legatura cu reprezentantul Concordia din Bucuresti si taxa este de 220 de euro plus 100 de euro asigurarea.La Iasi taxa este de 1200 ron.Si asa mai departe, pentru fiecare oras exista o taxa diferita. Raspunsul este:"nu ne uitam in curtea lor, ei nu se uita in curtea noastra"

#47
madboy2800

madboy2800

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 04.05.2009

 Violeta80, on 30th September 2009, 15:29, said:

Taxa de inscriere:1200 ron?

Eu intreb,eu raspund.Am luat legatura cu reprezentantul Concordia din Bucuresti si taxa este de 220 de euro plus 100 de euro asigurarea.La Iasi taxa este de 1200 ron.Si asa mai departe, pentru fiecare oras exista o taxa diferita. Raspunsul este:"nu ne uitam in curtea lor, ei nu se uita in curtea noastra"

Da,ar fi multe contradictii in leg cu modul intermediarilor romani de a-si desfasura activitatea dar nu are nici un rost sa te chinui ptr ca nu ajungi nicaieri asa ca daca vrei sa lucrezi in UK accepti aproape orice.Uite ce spune aici despre intermediarii care lucreaza ca si agenti de recrutare pentru programul HOPS,SAWS.....

This page explains how third party agencies recruit people under the Seasonal Agricultural Workers Scheme (SAWS) on behalf of the approved operators.

Some operators use agencies to help them in their recruitment activity. If you are interested in working as an agent for an approved operator you should contact the operator directly to discuss their needs. Details of the current operators are available from the right side of this page.

If you are recruited by an operator to work on their behalf you will need to comply with the following guidelines:

    * you must be registered with the relevant authority in your own country, or the country in which you intend to operate;
    * you must have an appropriate licence issued in the United Kingdom by the Gangmasters Licensing Authority;
    * you must not make any charge to a SAWS applicant in connection with their recruitment to the scheme;
    * any additional services you offer to SAWS applicants must be on a voluntary basis;
    * any fees payable for additional services must be reasonable
[/code][code]

            .....cu aia 300 de euro pe care tii cer ei te duci frumos la banca,ii schimbi in lire,zbori pana la Londra si ajungi la ferma cu vreo 50-60 si cu restul te intretii vreo 2 sapt.

#48
Violeta80

Violeta80

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 29.09.2009

 aysmen, on 29th September 2009, 16:14, said:

De ce nu vorbesti cu prietena ta sa te puna in legatura cu cei de acolo sa le explice despre ce e vorba.Pana sa ajungi la "sef" te "mananca" angajatii :)).
Dar tu spuneai ca pleci prin Concordia? Ce s-a intamplat ?ai fost?

 madboy2800, on 30th September 2009, 13:28, said:

Am reusit sa iau legatura cu doi din cei 6 agenti Saws cati sunt in Romania sau ar trebui sa fie si unul din ei ma directionat spre un site in vederea inregistrarii,dupa aceasta inregistrare eu ar trebui sa astept pana prin ian 2010 cand va avea loc un interviu,mai multe voi afla acolo banuiesc.
Link-ul site-ului:     http://www.proagricu...ordia/index.htm
Link util:                http://www.fruitfulj...et_romanian.pdf    ....poti trimite e-mailuri la toate agentiile astea si vezi ce se intampla...(incercarea moarte n-are)si in leg cu comisioanele cerute de agentii romani acestea sunt in totalitate ilegale,am citit undeva pe situl de la Saws ca acestia nu au voie sa ceara bani de la candidati,posibil un fee acolo de 100 ron ptr traduceri dar in nici un caz mai mult,ei sunt platiti de angajatori sau asa ceva.
Stii ca formularul de inscriere este pentru Iasi?Am intrebat eu la telefon si pentru Bucuresti trebuie sa vb cu Doamna Tatiana.

#49
aysmen

aysmen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 534
  • Înscris: 02.08.2007

 Violeta80, on 30th September 2009, 22:42, said:

Dar tu spuneai ca pleci prin Concordia? Ce s-a intamplat ?ai fost?


Stii ca formularul de inscriere este pentru Iasi?Am intrebat eu la telefon si pentru Bucuresti trebuie sa vb cu Doamna Tatiana.

Cum am mai zis si cateva pagini mai in urma ,pe site-ul Concordia si HOPS scrie ca nu au voie sa ceara banii,iar daca vor cere probabil va fi o suma modica.Probabil la ei 220 euro cate e comisionul celor din Romania li se pare o suma modica sau nu stiu despre aceste taxe.
La concordia 79 de lire e asigurarea pe care o paltesti orice ar fi,au mai fost cateva persoane plecate si atat au platit.Probabil com afla mai multe detalii cand vor venii.Nu va grabiti sa dati cu banii aiurea.

L.E acum am vazut ce m-ai intrebat,eu nu am mai fost ,au intervenit niste probleme,de fapt nu pentru mine pentru un prieten,trebuia sa plecam impreuna si a avut el o problema personala si nu am mai plecat.

Edited by aysmen, 30 September 2009 - 22:00.


#50
erabella

erabella

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 02.10.2009
Am un prieten care a plecat in UK prin Hops in martie. El a sustinut un interviu in cluj-napoca care se org si anu'asta la inceput de noiembrie. Inante de semnarea contractului cu ferma aleasa de el, a platit 100 fonti pt contract si 13 fonti pt asigurare.

#51
aysmen

aysmen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 534
  • Înscris: 02.08.2007

 erabella, on 2nd October 2009, 11:50, said:

Am un prieten care a plecat in UK prin Hops in martie. El a sustinut un interviu in cluj-napoca care se org si anu'asta la inceput de noiembrie. Inante de semnarea contractului cu ferma aleasa de el, a platit 100 fonti pt contract si 13 fonti pt asigurare.

ce sunt aia fonti?Inca nu s-a intors?

#52
erabella

erabella

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 02.10.2009

 aysmen, on 2nd October 2009, 12:36, said:

ce sunt aia fonti?Inca nu s-a intors?




sunt GBP. se intoarce in curand.

#53
valy_en86

valy_en86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 09.03.2008
din cate stiu se organizeaza interviuri in decembrie la fac de agronomie din craiova si se pleaca in martie,costul programului este in jur de 12 mil.daca stiti voi vreun agent care i-a mai putin dati zvon dar sa fie serios ca eu m-am, saturat de teparii de la firmele de consultanta,sapt asta incerc sa plec in cehia cu firma de transport orlan,au emailu [email protected] si se lauda ca nu cer comision,ramane de vazut daca si primesc ceva de lucru,sau doar ma plimba pe acolo si-mi i-a banii pe transport o sa mai trec pe aici sa va dau de veste

#54
aysmen

aysmen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 534
  • Înscris: 02.08.2007

 valy_en86, on 13th October 2009, 21:50, said:

din cate stiu se organizeaza interviuri in decembrie la fac de agronomie din craiova si se pleaca in martie,costul programului este in jur de 12 mil.daca stiti voi vreun agent care i-a mai putin dati zvon dar sa fie serios ca eu m-am, saturat de teparii de la firmele de consultanta,sapt asta incerc sa plec in cehia cu firma de transport orlan,au emailu [email protected] si se lauda ca nu cer comision,ramane de vazut daca si primesc ceva de lucru,sau doar ma plimba pe acolo si-mi i-a banii pe transport o sa mai trec pe aici sa va dau de veste

Asa sa faci.Multa bafta iti urez pentru ca ai nevoie.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate