Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

HOPS...Anglia ferma agricultura

- - - - -
  • Please log in to reply
1067 replies to this topic

#1
gaby16tm

gaby16tm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 14.01.2009
Buna....sunt student si anul acesta am ales sa merg la munca in Anglia la o ferma agricola...Din cate am auzit...cat de bine o duci depinde de ferma aleasa...de aceea as fi foarte recunoscator daca mi-ar spune cineva care a mai fost prin intermediul organziatiei HOPS la lucru dincolo o ferma unde se poate castiga bine...Multumesc

#2
Bitter

Bitter

    MU!E PSD

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,300
  • Înscris: 29.07.2006
Nu crezi ca ti-ar fi mai folositor sa incerci sa termini facultatea in UK si eventual sa si lucrezi 20 ore/saptamana si sau full-time in timpul vacatelor, fara nicio restrictie pe piata muncii ? Eventual sa incerci sa obtii o bursa de studii sau un imprumut pentru studii si/sau intretinere pe care sa-l rambursezi doar cand vei fi angajat si vei fi platit cu minim 17-18.000 lire/an ?

De cat sa faci eforturi sa lucrezi in vacanta la astfel de munci, mai bine incearca alte variante ;)

#3
fieldy

fieldy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 15.03.2007

View Postgaby16tm, on Jan 15 2009, 13:48, said:

Buna....sunt student si anul acesta am ales sa merg la munca in Anglia la o ferma agricola...Din cate am auzit...cat de bine o duci depinde de ferma aleasa...de aceea as fi foarte recunoscator daca mi-ar spune cineva care a mai fost prin intermediul organziatiei HOPS la lucru dincolo o ferma unde se poate castiga bine...Multumesc


am un amic acum e a3a oara cand e pleacat..daca vrei te pun in legatura cu el..tot ce trebuie sa faci e sa imi dai un pm cu adresa ta de email..

#4
Akomar

Akomar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 09.09.2008

View PostBitter, on Jan 18 2009, 00:32, said:

Nu crezi ca ti-ar fi mai folositor sa incerci sa termini facultatea in UK si eventual sa si lucrezi 20 ore/saptamana si sau full-time in timpul vacatelor, fara nicio restrictie pe piata muncii ? Eventual sa incerci sa obtii o bursa de studii sau un imprumut pentru studii si/sau intretinere pe care sa-l rambursezi doar cand vei fi angajat si vei fi platit cu minim 17-18.000 lire/an ?

De cat sa faci eforturi sa lucrezi in vacanta la astfel de munci, mai bine incearca alte variante ;)

Nu cred ca l-ai inteles. El e student in Romania si vrea sa vina la munca in UK.

View Postgaby16tm, on Jan 15 2009, 11:48, said:

Buna....sunt student si anul acesta am ales sa merg la munca in Anglia la o ferma agricola...Din cate am auzit...cat de bine o duci depinde de ferma aleasa...de aceea as fi foarte recunoscator daca mi-ar spune cineva care a mai fost prin intermediul organziatiei HOPS la lucru dincolo o ferma unde se poate castiga bine...Multumesc


Ia zi spaga..cat e spaga...

#5
silver_fern

silver_fern

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 288
  • Înscris: 30.04.2007

View PostAkomar, on Jan 23 2009, 09:23, said:

Nu cred ca l-ai inteles. El e student in Romania si vrea sa vina la munca in UK.

Din contra, l-a sfatuit chiar foarte bine. Isi continua studiile la o universitate din UK si are si drept de munca 20 de ore pe saptamana. Ca sa nu mai spun ca in vacanta are drept de munca full time, si in domeniul in care vrea el, nu in agricultura.

#6
Genaan

Genaan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 11.02.2009

View Postgaby16tm, on Jan 15 2009, 13:48, said:

Buna....sunt student si anul acesta am ales sa merg la munca in Anglia la o ferma agricola...Din cate am auzit...cat de bine o duci depinde de ferma aleasa...de aceea as fi foarte recunoscator daca mi-ar spune cineva care a mai fost prin intermediul organziatiei HOPS la lucru dincolo o ferma unde se poate castiga bine...Multumesc





Sal Gaby , sti sunt si eu interesat sa plec cu Hops , ce sti , mai sunt locuri cum pot face rost de un numar de telefon ?Te rog ajuta-ma ...m bafta. id meu este [email protected]


Salut la toata lumea ...daca vrea cineva sa ma ajute ...sa-mi zica si mie o firma seriosa de plecat in afara ...Eu as vrea in Anglia . Am auzit de Hops sau Concordia nu stiu cata siguranta au dar as vrea sa incerc. insa nu am facut rost de un numar de telefon , nu stiu ce se intampla astia parca se ascunde ...daca careva stie  numar de telefon , adresa agentiei sa ma ajute si pe mine ...deoarece am cautat dar nu am gasit nimic ...ceea ce ma pune pe ganduri , legat de increderea acestor firme ...dar ma rog o sa fiu si eu ca romanul ala ...merg prin ceata , nu mie frica:)...Numai bine la toata lumea .

     daca vrea cineva sa-mi dea vre-un numar de contact ceva , a unei firme ...id meu este [email protected] sa-mi dati un add , sau sa-mi trimiteti pe adresa de mail .Sanatate numai bine , poate , pentru anul care vine.

#7
silver_fern

silver_fern

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 288
  • Înscris: 30.04.2007
Adica astia n-au nici macar un nr de telefon, e-mail ceva??? Curios. Eu stiam ca una dintre conditiile de a rezista pe piata pt o firma, e ca cei interesati de serviciile acelei firme sa poata da de ea. Noroc cu romanii care merg prin ceata fara frica. :roflmaofast:

#8
Genaan

Genaan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 11.02.2009

View Postsilver_fern, on Feb 16 2009, 10:30, said:

Adica astia n-au nici macar un nr de telefon, e-mail ceva??? Curios. Eu stiam ca una dintre conditiile de a rezista pe piata pt o firma, e ca cei interesati de serviciile acelei firme sa poata da de ea. Noroc cu romanii care merg prin ceata fara frica. :roflmaofast:



Nu mai , faza la mine ca pana acum nu m-am interesat mai deloc ...

#9
Akomar

Akomar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 09.09.2008

View Postsilver_fern, on Feb 16 2009, 08:30, said:

Adica astia n-au nici macar un nr de telefon, e-mail ceva??? Curios. Eu stiam ca una dintre conditiile de a rezista pe piata pt o firma, e ca cei interesati de serviciile acelei firme sa poata da de ea. Noroc cu romanii care merg prin ceata fara frica. :roflmaofast:

Chestia e ca nu e o firma asa pe piata...
E un program comun intre guvernele Romaniei si Angliei, pe sectorul agricultura, administrat de universitatile de profil.
In cazul asta universitatile cu profil agricol.
Deci cei care pleaca trebuie in primul rand sa fie studenti la zi la una din facultatile respective si sa contacteze reprezentantul HOPS din universitatea respectiva.

#10
menthorul

menthorul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 24.02.2007

View Postfieldy, on Jan 18 2009, 10:20, said:

am un amic acum e a3a oara cand e pleacat..daca vrei te pun in legatura cu el..tot ce trebuie sa faci e sa imi dai un pm cu adresa ta de email..


si eu sunt interesat in aceeasi idee...daca pot sa il contactez ar bine excelent ..merci

#11
Akomar

Akomar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 09.09.2008
I-am pus o intrebare baiatului mai sus, dar vad ca nu mi-a raspuns. O repet:

Spaga...cat e spaga...?

#12
pipa_olt

pipa_olt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 24.11.2008

View PostGenaan, on Feb 16 2009, 07:22, said:

Sal Gaby , sti sunt si eu interesat sa plec cu Hops , ce sti , mai sunt locuri cum pot face rost de un numar de telefon ?

     daca vrea cineva sa-mi dea vre-un numar de contact ceva , a unei firme ...



http://www.fruitfulj...et_romanian.pdf

nu cred ca e de mare ajutor cu adresele pt ca sunt de UK ,dar cel putin mai jos sunt ceva informatii.si eu imi caut de lucru cu ei,nu stiu ce sanse o sa am.incercarea moarte n-are!!! :coolspeak:

#13
Bitter

Bitter

    MU!E PSD

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,300
  • Înscris: 29.07.2006

View Postpipa_olt, on Mar 10 2009, 19:48, said:

http://www.fruitfulj...et_romanian.pdf

nu cred ca e de mare ajutor cu adresele pt ca sunt de UK ,dar cel putin mai jos sunt ceva informatii.si eu imi caut de lucru cu ei,nu stiu ce sanse o sa am.incercarea moarte n-are!!! :coolspeak:

Decat sa dai bani absolut gratuit unor intermediari romani este de preferat sa te adresezi direct angajatorilor sau agentiilor de plasare din UK ... te costa doar conexiunea la internet ca sa-ti plasezi CV-ul si sau eventual un telefon (costa extrem de putin in compartie cu comisioanele de 3-600 lire euro).
Niciun angajator sau agentie de plasare din UK nu cere bani pentru angajare ! ... asta se intampla numai in Romania manelista si corupta.

E adevarat ca au aparut si in UK niste jigodii care cer comision pentru job, dar sunt numai romani (cum altfel ?).

Si by the way, Gordon Brown  a facut ce-a facut si a lasat toate cele 25.000 de joburi (contingentate) in agricultura exclusiv pentru romani si bulgari ... drept raspuns lapetitia pentru ridicare restrictiilor pe piata muncii de anul trecut ... deci nu va pierdeti cu firea si apelati direct la cei din UK, este destul de lucru pentru cine doreste astfel de job.
Cei care au si un pic de scoala si se descurca pot sa ramana in UK la fabricile de procesare in agricultura si alimentatie ... procedura pt. Work Permit este simplificata si rapida ... sunt meserii aflate pe shortlist la Home Office (joburi pe care britanicii nu le vor/ocupa).

#14
asaasa

asaasa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 20.01.2008
Salutare eu urmeaza sa plec acuma la sf lui martie prin HOPS , voi pleca in Scotia pe o perioada de 6 luni dar sper sa raman mai mult...e prima oara cand plec da pot sa spun ca am colegi care au mai fost si s-au intors cu bani frumosi.Hops s-a dovedit a fii o firma serioasa ... toata treaba m-a costat aproximativ 500 de ron , am prins of la biletele de avion...150 cu totul, contracte nu stiu daca mai sunt... o sa las un numar de tel..0767343705 si un site www.hopsgb.org.uk
BAFTA sper ca am fost de ajutor

Edited by asaasa, 13 March 2009 - 01:28.


#15
silver_fern

silver_fern

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 288
  • Înscris: 30.04.2007

View Postasaasa, on Mar 13 2009, 00:17, said:

Salutare eu urmeaza sa plec acuma la sf lui martie prin HOPS , voi pleca in Scotia pe o perioada de 6 luni dar sper sa raman mai mult...e prima oara cand plec da pot sa spun ca am colegi care au mai fost si s-au intors cu bani frumosi.Hops s-a dovedit a fii o firma serioasa ... toata treaba m-a costat aproximativ 500 de ron , am prins of la biletele de avion...150 cu totul, contracte nu stiu daca mai sunt... o sa las un numar de tel..0767343705 si un site www.hopsgb.org.uk
BAFTA sper ca am fost de ajutor

Ca lucrator in agricultura poti lucra maxim 6 luni, dupa care trebuie sa faci o pauza de 3 luni. Dar tu stiai asta deja, nu?
Sunt curios cat de frumosi sunt acei bani, si ce compromisuri trebuie sa faci pt ei... UK nu mai e tara in care sa te duci sa castigi bani frumosi de mult, mai ales in perioada asta...
Asa ca mai redu putin din entuziasm, ca sa nu fie dezamagirea pe masura entuziasmului.
Sunt oferte destule. Gandeste-te ca de anul trecut in agricultura nu se mai accepta alti imigranti in afara de romani si bulgari, iar anul asta s-a marit numarulul romanilor si bulgarilor care pot munci in agricultura. Anul trecut nu s-au ocupat nici pe departe toate locurile...

Edited by silver_fern, 13 March 2009 - 10:45.


#16
aysmen

aysmen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 534
  • Înscris: 02.08.2007

View PostBitter, on Mar 11 2009, 11:32, said:

Decat sa dai bani absolut gratuit unor intermediari romani este de preferat sa te adresezi direct angajatorilor sau agentiilor de plasare din UK ... te costa doar conexiunea la internet ca sa-ti plasezi CV-ul si sau eventual un telefon (costa extrem de putin in compartie cu comisioanele de 3-600 lire euro).
Niciun angajator sau agentie de plasare din UK nu cere bani pentru angajare ! ... asta se intampla numai in Romania manelista si corupta.

E adevarat ca au aparut si in UK niste jigodii care cer comision pentru job, dar sunt numai romani (cum altfel ?).

Si by the way, Gordon Brown  a facut ce-a facut si a lasat toate cele 25.000 de joburi (contingentate) in agricultura exclusiv pentru romani si bulgari ... drept raspuns lapetitia pentru ridicare restrictiilor pe piata muncii de anul trecut ... deci nu va pierdeti cu firea si apelati direct la cei din UK, este destul de lucru pentru cine doreste astfel de job.
Cei care au si un pic de scoala si se descurca pot sa ramana in UK la fabricile de procesare in agricultura si alimentatie ... procedura pt. Work Permit este simplificata si rapida ... sunt meserii aflate pe shortlist la Home Office (joburi pe care britanicii nu le vor/ocupa).
Asa este cam ai dreptate ,eu am aplicat la S&A pe site dar inca nu am primit nici un raspuns,a mai fost cineva plecat la aceasta ferma,pe cont propriu sau prin agentie de recrutare?.Este o agentie de recrutare  in BUcuresti dar cer comsion 200 euro plus o clauza in contract prin care sa calatoresti numai prin ei cu autocarul care mai costa si 230 euro,pe cand cu avionul ai iesi mai ieftin si mult mai ieftin,iar pe site-ul fermei din Anglia scrie ca poti veni cu ce vrei tu..dar de romani de la agentia de recrutare,vor sa faca bani din orice...Daca stie cineva mai multe detalii este rugat  sa dea

#17
dumitrescu46

dumitrescu46

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 15.03.2009
Buna ziua tocmai ce am dat peste acest topic si m-am inregistrat aici pentru a obtine cateva raspunsuri si a posta cateva lucruri.Din cate citesc pe aici ,lumea nu prea are pareri asa bune despre Good Work,referitor la locul de munca in Anglia la cules de capsuni la S&A am avut 2 prietenii care au fost ,dar nu au fost prin GoodWork au plecat pe cont propriu,ei au fost multumiti ,conditile erau bune ,cazarea costa 30 lire pe saptamana ,per total totul Ok.
Acum lucrul unde vreau sa ajung GoodWork ofera locuri de munca la aceasta ferma S&A dar cere comisionul de 200 euro iar contractul pe care il semnezi de fapt nu este contractul care il semnezi cu ferma este un contract de mediere semnat intre cel ce plateste comisionul de 200 euro si firma GoodWork ,contractul de munca se semneaza cand se ajunge la ferma in Anglia ,in contractul pe care il semnezi cu GoodWork scrie clar ca este valabil pana la semnarea contractului din Anglia
Mai nou firma GoodWork a bagat o clauza in contractul pe care il semnezi cu ei si anume,transportul este asigurat doar de catre ei,se poate pleca doar prin firma lor cu autocarul care costa 230 euro.Evident ca faci cateva zile stai chinuit,nespalat,neodihnit iar acolo cand ajungi trebuie sa muncesti, pe cand cu avionul as plati 100 euro si in 2 ore ai fi in Londra si de acolo cu autobuzul la ferma.Eu nu inteleg de ce au aceasta clauza odata ce pe http://www.sagroup.co.uk/fac.asp
scrie ca nu e obligatoriu sa pleci cu transportul asigurat de catre ei,deci poti calatori inependent si la data si ora comunicata sa fi la ferma,dar cei de la Good Work nu vor decat prin ei..Eu as plati comisionu de 200 euro dar sa ma lase sa plec cu avionul pentru ca pur si simplu nu rezist in autocar.

Cine a mai fost plecat la capsuni la S&A prin GoodWork este rugat sa posteze ,eventual ce as putea rezolva cu transportul pt ca ,chair vreau sa plec dar nu cu autocarul.astept informatii aici sau la [email protected]

#18
Bitter

Bitter

    MU!E PSD

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,300
  • Înscris: 29.07.2006

View Postdumitrescu46, on Mar 15 2009, 15:45, said:

Buna ziua tocmai ce am dat peste acest topic si m-am inregistrat aici pentru a obtine cateva raspunsuri si a posta cateva lucruri.Din cate citesc pe aici ,lumea nu prea are pareri asa bune despre Good Work,referitor la locul de munca in Anglia la cules de capsuni la S&A am avut 2 prietenii care au fost ,dar nu au fost prin GoodWork au plecat pe cont propriu,ei au fost multumiti ,conditile erau bune ,cazarea costa 30 lire pe saptamana ,per total totul Ok.
Acum lucrul unde vreau sa ajung GoodWork ofera locuri de munca la aceasta ferma S&A dar cere comisionul de 200 euro iar contractul pe care il semnezi de fapt nu este contractul care il semnezi cu ferma este un contract de mediere semnat intre cel ce plateste comisionul de 200 euro si firma GoodWork ,contractul de munca se semneaza cand se ajunge la ferma in Anglia ,in contractul pe care il semnezi cu GoodWork scrie clar ca este valabil pana la semnarea contractului din Anglia
Mai nou firma GoodWork a bagat o clauza in contractul pe care il semnezi cu ei si anume,transportul este asigurat doar de catre ei,se poate pleca doar prin firma lor cu autocarul care costa 230 euro.Evident ca faci cateva zile stai chinuit,nespalat,neodihnit iar acolo cand ajungi trebuie sa muncesti, pe cand cu avionul as plati 100 euro si in 2 ore ai fi in Londra si de acolo cu autobuzul la ferma.Eu nu inteleg de ce au aceasta clauza odata ce pe http://www.sagroup.co.uk/fac.asp
scrie ca nu e obligatoriu sa pleci cu transportul asigurat de catre ei,deci poti calatori inependent si la data si ora comunicata sa fi la ferma,dar cei de la Good Work nu vor decat prin ei..Eu as plati comisionu de 200 euro dar sa ma lase sa plec cu avionul pentru ca pur si simplu nu rezist in autocar.

Cine a mai fost plecat la capsuni la S&A prin GoodWork este rugat sa posteze ,eventual ce as putea rezolva cu transportul pt ca ,chair vreau sa plec dar nu cu autocarul.astept informatii aici sau la [email protected]

Mai frate, pentru ce dracu trebuie sa le dati bani unor escroci ? Astia chiar nu fac decat niste copii xerox dupa actele voastre si le transmit prin internet, iar pentru asta va cer niste sume astronomice.
Chiar nu intelegeti ca in UK este INTERZIS prin lege sa li se ceara bani candidatilor la angajare si acest lucru se face numai in Romania ?????

Duca-se dracului de mafioti ! Puneti mana si scrieti-le direct angajatorilor si nu apelati sub nicio forma laintermediarii astia de rahat.

Nu pot sa va inteleg, chiar nu pot. Aveti la dispozitie toate informatiile necesare gratis pe internet, absolut orice vreti sa stiti si voi va grabiti sa dati bani de-am pulea unor escroci. Cum sa semnezi contractul DUPA ce ajungi acolo ? Atunci de ce iti iau banii ? Ca sa iti ofere nimic ? Va considerati oameni sanatosi la cap ?  :cursing:

Daca nu stiti limba, nu plecati. Ce faceti daca nu va convine situatia cand sunteti deja acolo ? Cum va descurcati ?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate