Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Predestinarea

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1433 replies to this topic

#91
eu_unul

eu_unul

    mason lvl 78

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 20.05.2008

View Postrobinake, on 18th October 2009, 15:29, said:

si de unde stii tu ca cei pe care Dumnezeu ii alege inca dinainte de a se fi nascut nu sunt tocmai cei care, in conditii de liber arbitru absolut, ar fi fost cei mai buni? pentru ca vezi tu, Dumnezeu cica e si omniscient....e vanitos si rau cineva care alege pe cei mai buni? de ce sa nu ne imaginam ca de fapt, lumea aceasta nu este daruita de Dumnezeu celor care inca dinainte de nastere sunt pierduti ci celor care deja sunt salvati inca inainte de nastere. daruita acestora ca un exercitiu de inaintare spre desavarsire in care sa invete ce este bine cunoscand si raul... sa ne imaginam ca cei pierduti nu sunt decat niste jaloane cu care cei salvati se antreneaza ... :)

p.s. nu ca as crede in predestinare, era doar un exercitiu de logica... :)

Nu e valabil, zexelica zice ca nici un om nu ar fi capabil sa respecte legea daca nu ar fi fortat de Dumnezeu. Daca am avea liber arbitru, conform doctrinei lui zexe toti am ajunge in iad.

#92
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Posteu_unul, on 18th October 2009, 15:00, said:

Zeul te alege nu pentru ca ai avea tu vreo calitate ci pentru ca asa vrea el - vanitos
Cei alesi nu sunt salvati nu sunt cu nimic mai buni decat nesalvatii asadar acestia sunt nedreptatiti
Pentru ca trimite aproape toata omenirea la suferinta vesnica este rautatea intruchipata.

Nedreptatit esti daca meriti ceva. Io daca vreau sa dau gagicii tale 100 de Euro, te nedreptatesc ca nu-ti dau si tie?
Hai sa fim seriosi!!!!! Te gasesti tu sef pe banii munciti de mine?

Romani 9

16Așa dar, nu atîrnă nici de cine vrea, nici de cine aleargă, ci de Dumnezeu care are milă.

    18Astfel, El are milă de cine vrea și împietrește pe cine vrea.

    19Dar îmi vei zice: ,,Atunci de ce mai bagă vină? Căci cine poate sta împotriva voiei Lui?``

    20Dar, mai de grabă, cine ești tu, omule, ca să răspunzi împotriva lui Dumnezeu? Nu cumva vasul de lut va zice celui ce l -a făcut: ,,Pentru ce m-ai făcut așa?``

    21 Nu este olarul stăpîn pe lutul lui, ca din aceeaș frămîntătură de lut să facă un vas pentru o întrebuințare de cinste, și un alt vas pentru o întrebuințare de ocară?

    22Și ce putem spune, dacă Dumnezeu, fiindcă voia să-Și arate mînia și să-Și descopere puterea, a suferit cu multă răbdare niște vase ale mîniei, făcute pentru peire;

    23și să-Și arate bogăția slavei Lui față de niște vase ale îndurării, pe cari le -a pregătit mai dinainte pentru slavă (despre noi vorbesc)?

Edited by zexelica, 18 October 2009 - 22:59.


#93
eu_unul

eu_unul

    mason lvl 78

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 20.05.2008

Quote

Nedreptatit esti daca meriti ceva. Io daca vreau sa dau gagicii tale 100 de Euro, te nedreptatesc ca nu-ti dau si tie?
Hai sa fim seriosi!!!!! Te gasesti tu sef pe banii munciti de mine?

daca ai avea 2 gagici si ai da bani doar uneia ai nedreptati-o pe cealalta.

#94
robinake

robinake

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,858
  • Înscris: 26.12.2008

View Posteu_unul, on 18th October 2009, 19:16, said:

Nu e valabil, zexelica zice ca nici un om nu ar fi capabil sa respecte legea daca nu ar fi fortat de Dumnezeu. Daca am avea liber arbitru, conform doctrinei lui zexe toti am ajunge in iad.

atunci cu atat mai mult daca toti am ajunge in iad daca am fi lasati de unii singuri. cu atat mai mult n-ar putea fi dumnezeu si rau si vanitos...e logic, nu?

#95
eu_unul

eu_unul

    mason lvl 78

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 20.05.2008

View Postrobinake, on 19th October 2009, 08:09, said:

atunci cu atat mai mult daca toti am ajunge in iad daca am fi lasati de unii singuri. cu atat mai mult n-ar putea fi dumnezeu si rau si vanitos...e logic, nu?
Daca amandoi suntem pacatosi prin natura noastra dar doar pe tine te alege sa te bage in rai obligandu-te sa ii respecti legea nu face un act de nedreptate fata de mine? Cu ce esti tu mai meritos fata de mine? Daca dumnezeu face in asa fel ca 99.99% sa arda vesnic in iad mai poate fi catalogat ca fiind bun? ce vina am eu ca m-a creat pacatos pentru a merita un chin vesnic?

#96
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Posteu_unul, on 19th October 2009, 00:23, said:

daca ai avea 2 gagici si ai da bani doar uneia ai nedreptati-o pe cealalta.
Banii mei ii dau cui vreau eu. Punct. Si fara sa trebuiasca sa dau explicatii.

#97
eu_unul

eu_unul

    mason lvl 78

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 20.05.2008

View Postzexelica, on 19th October 2009, 14:09, said:

Banii mei ii dau cui vreau eu. Punct. Si fara sa trebuiasca sa dau explicatii.

Nimeni nu neaga acest drept. Dumnezeu poate sa faca ce vrea muschiul lui doar e Dumnezeu soar ca nu mai e bun, drept, milos, iubitor....In cazul asta nu e decat un maniac pshihopat.

Vezi tu, de asta doctina predestinarii nu prinde la public, pentru ca nu mai aduce in discutie un zeu bun, o rasplata in ceruri ci te face sa crezi ca esti o simpla marioneta, o carpa in mana unui zeu megaloman si rau.

#98
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Posteu_unul, on 19th October 2009, 14:24, said:

Nimeni nu neaga acest drept. Dumnezeu poate sa faca ce vrea muschiul lui doar e Dumnezeu soar ca nu mai e bun, drept, milos, iubitor....In cazul asta nu e decat un maniac pshihopat.
Tu crezi ce vrei, hombre! Nu poti sa acuzi pe nimeni ca nu-ti da ceva ce este al lui, pe considerentul: "eu sunt baiat bun si deci merit". Asta-i vrajeala.

Quote

Vezi tu, de asta doctina predestinarii nu prinde la public,
Stiu, pt ca publicul majoritar este in razboi cu Dumnezeu de cand a fost dat sub autoritatea lui satan.

Quote

pentru ca nu mai aduce in discutie un zeu bun
Adica, tradus in varianta liberului arbitru, fraier: eu fac tot ce vreau, iar, daca cumva am timp, oa sa pun niste apa pe mine sau am sa urlu ca (,) cred, atunci Dumnezeu e fortat sa ma ierte. Asta numai daca vreau eu si daca...am timp.

Nigga' please!!!!!

Quote

o rasplata in ceruri ci te face sa crezi ca esti o simpla marioneta, o carpa in mana unui zeu megaloman si rau.
Rasplata? Ce rasplata? Pt ce? Uite ce scrie despre toti oamenii:

Romani 3

10după cum este scris: ,,Nu este nici un om neprihănit, niciunul măcar.

    11Nu este nici unul care să aibă pricepere. Nu este nici unul care să caute cu tot dinadinsul pe Dumnezeu.

    12Toți s'au abătut, și au ajuns niște netrebnici. Nu este niciunul care să facă binele, niciunul măcar.

Iar, daca te intreb pe tine daca faci bine, o sa-mi faci o lista intreaga de ce fapte bune faci sau ai facut tu. Insa Dumnezeu nu considera asa. El TE FACE sa nu faci rau, deci de la tine nexam fapte bune.

Geneza 20

6Dumnezeu i -a zis în vis: ,,Știu și Eu că ai lucrat cu inimă curată: deaceea te-am și ferit să păcătuiești împotriva Mea. Iată de ce n'am îngăduit să te atingi de ea.

Asa ca, stimabile, am o vorba: NEEEEXTT!!!

#99
eu_unul

eu_unul

    mason lvl 78

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 20.05.2008

Quote

Tu crezi ce vrei, hombre! Nu poti sa acuzi pe nimeni ca nu-ti da ceva ce este al lui, pe considerentul: "eu sunt baiat bun si deci merit". Asta-i vrajeala.

Nu e vorba ca nu imi da ceva ce e al lui ci de faptul ca tie iti da si mie nu! Asta e nedreptatea. Adica tu, pacatos ca si mine, o sa stai in sanul lui Avraam iar eu o sa fac 50 de bazine olimpice cu smoala stilul fluture. Normal ca tu din dreapta tatalui o sa zici ca Dumnezeu e bun si iubitor, dar eu nu o sa pot zice asta cand mi-o lua curul foc.

Asadar e Dumnezeu drept, bun si iubitor fata de oameni?

#100
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Posteu_unul, on 19th October 2009, 15:30, said:

Asadar e Dumnezeu drept, bun si iubitor fata de oameni?
Dumnezeu este drept cu toata lumea si ne-a dat Legea dupa care o sa ne judece.

Bun este cu cei care-l asculta, adica cu cei salvati. Iubeste numai pe cine-L iubeste.

Dumnezeul inchipuit de biserici, acela bun care face totul pt toti oamenii, este o vrajeala de prost gust. Dumnezeu daca a zis ca te arde, te arde!!!

#101
eu_unul

eu_unul

    mason lvl 78

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 20.05.2008

View Postzexelica, on 19th October 2009, 15:46, said:

Dumnezeu este drept cu toata lumea si ne-a dat Legea dupa care o sa ne judece.

Bun este cu cei care-l asculta, adica cu cei salvati. Iubeste numai pe cine-L iubeste.

Dumnezeul inchipuit de biserici, acela bun care face totul pt toti oamenii, este o vrajeala de prost gust. Dumnezeu daca a zis ca te arde, te arde!!!

Mai, tu vezi ce scrii? Cum pana mea sa fie drept cu toata lumea cand pe tine te baga in rai cu toate ca nu meriti si pe mine ma trimite in iad cu toate ca nu am nici o vina (in afara de faptul ca sunt creat asa cum sunt).
Ce dracu de judecata e aia? Pe cine judeca? Pe tine? Tu nu ai facut decat ce te-a obligat el sa faci, adica sa respecti legea. Tot el e cel care ma obliga pe mine sa nu respect legea.

#102
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Posteu_unul, on 19th October 2009, 16:10, said:

Mai, tu vezi ce scrii? Cum pana mea sa fie drept cu toata lumea cand pe tine te baga in rai cu toate ca nu meriti si pe mine ma trimite in iad cu toate ca nu am nici o vina (in afara de faptul ca sunt creat asa cum sunt).
Ce dracu de judecata e aia? Pe cine judeca? Pe tine? Tu nu ai facut decat ce te-a obligat el sa faci, adica sa respecti legea. Tot el e cel care ma obliga pe mine sa nu respect legea.
Este drept, pt ca asa spune Legea Sa: mantuieste PE CINE VREA, nu pe toata lumea.
Cum eu i-as da bani numai prietenei tale, eh!!!! Daca te superi, ce? Poti sa-mi faci ceva?

#103
eu_unul

eu_unul

    mason lvl 78

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 20.05.2008

View Postzexelica, on 19th October 2009, 16:23, said:

Este drept, pt ca asa spune Legea Sa: mantuieste PE CINE VREA, nu pe toata lumea.
Cum eu i-as da bani numai prietenei tale, eh!!!! Daca te superi, ce? Poti sa-mi faci ceva?

Adica el e drept pentru ca asa zice el? Nu e mare diferenta intre el si Ceausescu.

In aceeas ordine de idei daca parlamentul voteaza o lege prin care parlamentarii primesc salarii de 1miliard/luna/parlamentar inseamna ca parlamentul e drept? Sau daca ei voteaaza o lege prin care parlamentarii au dreptul sa impuste oamenii pe strada sunt drepti?

rRepet, cum poate fi drept cu toata lumea cand mantuieste doar pe unii?

Edited by eu_unul, 19 October 2009 - 15:30.


#104
dulgherul

dulgherul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,463
  • Înscris: 28.02.2008

View Postzexelica, on 17th October 2009, 14:17, said:

Ceri enorm de mult, se vede ca nu stii sa studiezi. Un singur cuvant presupune studiul in koine/aramaica/ebraica a sute de versuri.
Plus ca, trebuie ca si Dumnezeu sa vrea

Asta pt a gasi intelesul spiritual. Cel moral si gramatical nu sunt in aria mea de interes, spirutul omului fiin capabil sa inteleaga cele 2 niveluri.
Ma zexe,
Mie mi-ai adresat chestia asta ?
Ce faci, anticipezi ce vreau sa intreb?
Poi nici nu am pus intrebarea si tu raspunzi. Ia zi . Cum faci, sa nu mor prost?

#105
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Posteu_unul, on 19th October 2009, 16:29, said:

rRepet, cum poate fi drept cu toata lumea cand mantuieste doar pe unii?
Repet: prin faptul ca desi TOTI merita iadul pt nesupunere, a catadcsit sa se pedepseasca pe El Insus in locul catorva pacatosi pt ca acestia sa nu mai mearga acolo, sa-si creeze un popor al Sau.
Mantuirea nu o MERITA nimeni, asa ca nu e nicio nedreptate. Daca o meritau toti, atunci era nedreptate.

#106
eu_unul

eu_unul

    mason lvl 78

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 20.05.2008
mai zexelica, pe baza carui criteriu face dumnezeu alegerea salvatilor? daca tu erai in locul meu il mai considerai drept? ce vina are un nesalvat? inteleg ca a gresit bunicu Adam dar ce vina am eu? ar fi corect sa fii tu bagat la puscarie pentru o infractiune a unui stramos de-al tau?

Edited by eu_unul, 19 October 2009 - 16:34.


#107
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View Posteu_unul, on 19th October 2009, 17:30, said:

mai zexelica, pe baza carui criteriu face dumnezeu alegerea salvatilor? daca tu erai in locul meu il mai considerai drept? ce vina are un nesalvat? inteleg ca a gresit bunicu Adam dar ce vina am eu? ar fi corect sa fii tu bagat la puscarie pentru o infractiune a unui stramos de-al tau?


Nu stie  ca are numai o parte din Sfanta Sctriptura.

Eu_unul daca poti sa-mi dai unde scrie  cu litere nsau cifre 1260  zexe M-a facut mincinos si eu doresc sa-i aduc proba dar nu mai stiu unde este prin atitea topicuri.
Poate ai un search ?

Edited by husand, 19 October 2009 - 17:21.


#108
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View Posteu_unul, on 19th October 2009, 17:30, said:

mai zexelica, pe baza carui criteriu face dumnezeu alegerea salvatilor? daca tu erai in locul meu il mai considerai drept? ce vina are un nesalvat? inteleg ca a gresit bunicu Adam dar ce vina am eu? ar fi corect sa fii tu bagat la puscarie pentru o infractiune a unui stramos de-al tau?


rectific 1290 zile

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate