Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom
 Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...
 La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...
 Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?
 

Apple e pentru profesionisti?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
508 replies to this topic

#145
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005

View PostPengoon, on Jan 21 2009, 12:19, said:

treaba se complica :naughty:
cand meri pe ebay si faci o cautare, in spate e o baza de date ce ruleaza pe un sistem solaris. asca poti sa scrii in CV, nu gluma :D
:lol:

Cris007 - am glumit, voiam doar sa-ti arat ca treaba aia cu profesionalismul si suita Adobe era si ea deplasata.... la ce-i foloseste unui broker financiar Elements?

#146
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,735
  • Înscris: 06.08.2004
La nimic dar intrebarea thread-ului asta era daca Apple e pentru profesionisti. Am spus ca in ceea ce ii priveste pe graficieni/arhitecti, acestia pot sa-si desfasoare activitatea profesionala fara probleme. La fel sunt si multe alte domenii in care se poate desfasura o activitate profesionala pe un Mac.
Si Linux-ul e o scula profesionala pentru administratorii de retea de exemplu. Insa administratorii de retea sunt un segment destul de redus din ceea ce inseamna activitatile profesionale care necesita un calculator.

Adobe a fost adus in discutie fiindca e o platforma pe care ruleaza o gramada de aplicatii din domeniul graficii/dtp-ului/web publishing-ului/etc. Ca ne place sau nu, este referinta de baza in domeniu, toata lumea isi trimite fisiere psd-uri, intre tipografii si redactii se trimit machete si reviste intregi facute prin Ilustrator/InDesign sau mai stiu eu ce, e o industrie intreaga care se bazeaza pe existenta aplicatiilor din suita Adobe. Sa spui ca un calculator pe care ruleaza Adobe fara nici o problema nu este pentru profesionisti e o mare prostie.
Daca cineva nu reuseste sa inteleaga nici macar acest lucru (initiatorul thread-ului de exemplu) inseamna ca nu mai e nimic de spus.

#147
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
sleahta de administratori web :naughty: de la noi, vin cu macbook-uri la lucru. avand in vedere ca tot ce folosesc e ssh si lotus notes (restu mere-n browser), bag de sama ca requirementu' sa ai scula "de profesionisti" nu-i bas mare. si apoi cand ma gandesc ca io unu, care urasc laptopuri, ma multumesc cu ala ce mi l-a dat firma cu obligata, adica un windows2000 sa fac aproximativ acelasi lucru, voila, e sistem de operare pentru profesionisti.

#148
visez.trance

visez.trance

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 31.12.2006
Chiar e obosit argumentul Photoshop. Un utilizator windows te îngropã imediat dacã îþi face o listã de programe ce nu au echivalent mac os - think 3ds. De ar fi aºa windows rules nu?

#149
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,588
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Adobe a fost adus in discutie fiindca e o platforma pe care ruleaza o gramada de aplicatii din domeniul graficii/dtp-ului/web publishing-ului/etc. Ca ne place sau nu, este referinta de baza in domeniu, toata lumea isi trimite fisiere psd-uri, intre tipografii si redactii se trimit machete si reviste intregi facute prin Ilustrator/InDesign sau mai stiu eu ce, e o industrie intreaga care se bazeaza pe existenta aplicatiilor din suita Adobe. Sa spui ca un calculator pe care ruleaza Adobe fara nici o problema nu este pentru profesionisti e o mare prostie.
Daca cineva nu reuseste sa inteleaga nici macar acest lucru (initiatorul thread-ului de exemplu) inseamna ca nu mai e nimic de spus.

Parca Adobe acum vre-o cativa ani a renuntat sa mai faca produse si ptr Mac. A revenit ulterior asupra deciziei, ptr unele produse, dar apar la vre-o cateva luni dupa versiunile de windows...
Cu initiatorul thread-ului e alta poveste. A se vedea si alte topicuri deschise de el...

#150
Centris

Centris

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,527
  • Înscris: 19.05.2004

View Posteiffel, on Jan 22 2009, 10:41, said:

Parca Adobe acum vre-o cativa ani a renuntat sa mai faca produse si ptr Mac. A revenit ulterior asupra deciziei, ptr unele produse, dar apar la vre-o cateva luni dupa versiunile de windows...
Cu initiatorul thread-ului e alta poveste. A se vedea si alte topicuri deschise de el...

vreau doar sa precizez ca atunci cind Adobe a oprit temporar dezvoltarea pentru Apple, avea deja o piata importanta si o pozitie foarte solida, asa ca probabil nu a fost decit o perioada de mici "neintelegeri" in business. Adobe a vrut sa sa orienteze (sa creasca volumul de vinzari adica) si spre piata de PC low-cost, adica facut din bucati si cu windows piratat.

in momentul de fata in mod sigur exista un gentleman agreement intre Apple si Adobe si este clar vizibil pentru cine stie despre ce e vorba.

#151
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003
multi au intenetul sub nas
dar se multumesc cu asta, ce mai conteaza restul?
:)

#152
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005
Stati relax ca apple o sa o ia la vale destul de curand.

Vand produse de fitze, destinate unei game reduse de utilizatori pretentiosi, ca sa nu zic un pic snobi.

Au reusit un profit bunicel pe final de 2008 cand multi deja erau afectati de criza, dar asta in inertia vremurilor bune in care multi visau la un aifon sau macbuc subtirel si nu apucasera sa si-l cumpere.

Acuma pleaca si Steve cum se zvoneste pe motive de boala chipurile. Eu il banuiesc mai mult pe motive de ca e baiat destept ca de obicei si stie cand sa se retraga, adica dupa el potopul.

Om trai si-om vedea care va fi soarta apple in vremurile tulburi care urmeaza. Dar eu nu-i vad deloc bine ... :(

#153
D_block

D_block

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 21.06.2007
culmea ca in 2008 s-au vandut mai multe macuri ca oricand in istoria apple, iar cica steve se intoarce inapoi in iunie pana atunci tim cook e bossu
si hai sa fim seriosi, snobi, fitosi cum vreti voi sa-i ziceti, spuneti asta doar din cauza ca nu ne permitem 4-5 macuri de om....daca am fi fost ca aia din state sau alte tzari nu ati mai fi spus ca sunt pt snobi si fitosi

Edited by D_block, 22 January 2009 - 22:54.


#154
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006
Eu sunt profesionist si nu pot folosi Mac OS in activitatea mea. Acasa pot, dar acolo nu-s profesionist.

#155
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005
Steve Jobs este principalul factor de succes al Apple. Unde era Apple inainte sa vina el si unde e acum... El a adus toate inovatiile astea, a caror executie din stadiul de idee a controlat-o personal si cu mana forte.

Din pacate, se pare ca nu exista un succession planning, asa cum ar trebui sa fie in orice companie mare. Sau macar asa e perceputa problema de catre analistii pietei de IT.

Sa dea Domnul sa nu i se intample ceva, ca pe urma nu mai are cine sa va faca service la "bijuterii" :-)

#156
bsd

bsd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 15.02.2005

View Postglumetu, on Jan 23 2009, 09:08, said:

Steve Jobs este principalul factor de succes al Apple. Unde era Apple inainte sa vina el si unde e acum... El a adus toate inovatiile astea, a caror executie din stadiul de idee a controlat-o personal si cu mana forte.

Din pacate, se pare ca nu exista un succession planning, asa cum ar trebui sa fie in orice companie mare. Sau macar asa e perceputa problema de catre analistii pietei de IT.

Sa dea Domnul sa nu i se intample ceva, ca pe urma nu mai are cine sa va faca service la "bijuterii" :-)

Pai , Apple nu exista inainte de a veni el  :D , iar in ce priveste inovatiile un merit a avut [ poate chiar mai mare decat Steve Jobs ] si Steve Wozniak
Sau poate tu te referi numai la ultima perioada, in acest caz imi cer scuze, ai perfecta dreptate.

#157
phoenix12345

phoenix12345

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 821
  • Înscris: 03.12.2006
O fi Wozniak un geniu al electronicii si datorita lui Apple a avut banii necesari sa inceapa proiectul Lisa/Macintosh, dar fara carisma lui Jobs Apple nu ajungea nicaieri.

Edited by phoenix12345, 23 January 2009 - 09:47.


#158
bully

bully

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 339
  • Înscris: 15.11.2003
sa-mi dau cu parerea : Apple , la ora asta , a inregistrat profit urias la vanzari din orice ( ca vorbim de Mac , ipod sau iphone )...Microsoft anunta concedieri...spuneti ca nu se stie ce si cum dupa era Jobs  ( garantat inca din 2004 cand s-a operat pentru cancer , acest plan a fost facut si se pare ca functioneaza foarte bine ) , se bucura de eventuala cadere a Apple doar cei care au actiuni bagate in alte companii ( si atunci urasc concurenta ) , cei care nu-si permit produsele lor ( nu mai blamez Apple ci pe disperatii de importatori de la noi care-si baga adaosuri mari ) si conservatorii care nu vor trece din Windows in altceva orice li s-ar spune...

Edited by bully, 23 January 2009 - 11:00.


#159
D_block

D_block

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 21.06.2007
din spusele lu bully se rezuma la intrebarea, de ce exista acest thread creat de un.......

#160
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003

View Postflaviand, on Jan 22 2009, 22:39, said:

Stati relax ca apple o sa o ia la vale destul de curand.

Vand produse de fitze, destinate unei game reduse de utilizatori pretentiosi, ca sa nu zic un pic snobi.

Au reusit un profit bunicel pe final de 2008 cand multi deja erau afectati de criza, dar asta in inertia vremurilor bune in care multi visau la un aifon sau macbuc subtirel si nu apucasera sa si-l cumpere.

Acuma pleaca si Steve cum se zvoneste pe motive de boala chipurile. Eu il banuiesc mai mult pe motive de ca e baiat destept ca de obicei si stie cand sa se retraga, adica dupa el potopul.

Om trai si-om vedea care va fi soarta apple in vremurile tulburi care urmeaza. Dar eu nu-i vad deloc bine ... :(

hi-hi-hi.... :naughty:

#161
D_block

D_block

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 21.06.2007
ba, Apple o s-o duca bine spre ghinionul vostru, de ce? ei stau calmi isi deschid magazinele greeu...asa sa treaca timp, ca fiecare magazin sa scoata maximum de profit....
si o vaaai...ce e asta ??? :lol: http://news.softpedi...sis-94114.shtml    si e de anu trecut....si voi inca nu stiati astia rotunzi in soarta apple
daca nu pica magazinele nu pica apple...
altceva legat de criza asta financiara, o sa vedem ca dispar din ce in ce mai multe firme...faliment dar sper sa nu, dar este absolut imposibil ca apple sa cada avand in vedere c-o duce din ce in ce mai bine si te duci in state si intrebi un om sa spuna o firma....ce o sa spuna....apple, nike adidas coca cola company etc....apple este singurul brand de life style, lumea n-o sas vrea sa dispara....asa ca toti deshteptii de aici care trag concluzii din fund va recomand sa va va testati in pace windows 7 ala :lol: :lol: :lol:

Edited by Centris, 23 January 2009 - 21:13.


#162
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005
fara emotii, strict on-topic, din Business Standard de azi:

Quote

In ceea ce priveste produsele Apple care s-au vandut cel mai bine, anul trecut, pe piata locala, in top se afla produsele din gama iPod, in special Shuffle si Nano. Iar pe segmentul Mac, cel mai bine vandut produs este MacBook. “Daca ne raportam strict la categoriile de produse, in Romania, gama iPod reprezinta 60% din valoarea vanzarilor, fata de 40%, cat reprezinta segmentul Mac. Daca, in schimb, ne raportam la publicul caruia ii sunt destinate produsele Apple, atunci raportul este de 70% consumer si 30% produse profesionale”, precizeaza Boaru.

sursa: http://www.standard....erea_apple.html

Cred ca sunteti de acord ca ei stiu mai bine decat noi toti la un loc...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate