Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Apple e pentru profesionisti?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
508 replies to this topic

#109
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003

Quote

Ca sistem de operare cred ca este clar pentru fiecare ca OSX-ul este superior Windows-ului. Cu toate ca am Vista "imprumutat", daca ar merge pe PC, mi-as cumpara licenta de OSX fara nicio retinere
pai merge pe PC. nu pe oricare, dar io am un Leopard 10.5.4 (updatuit la 10.5.6) pe un PC cu componente retail si un OSX cumparat de la magazin.

#110
iuliusdobre

iuliusdobre

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 28.03.2005

View PostPengoon, on Jan 19 2009, 12:17, said:

pai merge pe PC. nu pe oricare, dar io am un Leopard 10.5.4 (updatuit la 10.5.6) pe un PC cu componente retail si un OSX cumparat de la magazin.

Atunci sher-uieste cu noi... ce configuratie ai si cum ai facut?

#111
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

daca ar merge pe PC, mi-as cumpara licenta de OSX fara nicio retinere

De mers ar merge, dar nu se stie cat de stabil - depinde de configuratia PC-ului.

Quote

Eu am facut (in graba)

Probabil de-asta ti-a dat atat. Ai pus procesoare Extreme care costa 1000 USD bucata. Mac-ul nu foloseste asa ceva.

Edited by eiffel, 19 January 2009 - 12:39.


#112
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005

View Postiuliusdobre, on Jan 19 2009, 11:55, said:

A facut cineva o configuratie asemanatoare unui Mac Pro? Eu am facut (in graba) si mi-a iesit la 10.800 lei. probabil componentele alea nici nu vor merge impreuna, dar nu asta m-a interesatm, ci pretul. Un MacPro costa in Romania 11.140 lei. Acesta din urma are in plus HDD, Video, sistem de operare si, nu in ultimul rand, merge "uns".
In conditiile astea, este scump un MacPro?!?!!
ai facut gresit (sper ca nu tendentios) configuratiile - iti spun ca daca pun un Linux pe jumatate din configuratia aia BUBUIE!

am un Linux care ruleaza non-stop acasa, cu o gramada de briz-biz-uri grafice (compiz fusion, kiba dock), face seeding permanent la 600 de torenti si are cu totul o amprenta in RAM de 300MB. M-am gandit serios sa fac upgrade la PC-ul ala ca sa-mi imbunatatesc workflow-ul de editare foto (monitorul de 17" in principiu e bottleneck-ul si evident placa grafica veche) dar uitandu-ma cum merge sistemul (care are doar 1GB de RAM)... pur si simplu nu gasesc un motiv rational de a face asta. Si eu imi pot permite ORICE configuratie de desktop vreau...

deci daca tu iti iei PC beton (=BMW) si ii pui Windows (=motor de 900cmc) sa nu te intrebi de ce nu merge "uns" (=zbori cu el).

vezi tu, sistemului MAC ii lipseste ceva fundamental, care la orice PC exista: posibilitatea de a alege - nu numai HW-ul, cat si SO-ul si programele pe care le rulez...

#113
Lucian_Ilea

Lucian_Ilea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 545
  • Înscris: 24.07.2008

View PostCris007, on Jan 19 2009, 09:04, said:

Banuiesc ca glumesti altfel nu are nici o legatura cu realitatea ce spui acolo..

konami, comparatia mea e foarte buna. Windows-ul e o Dacie pe care trebuie sa o mesteresti zilnic ca sa te duca dimineata la servici, OS X e un BMW care te duce la servici. Mi se pare excelenta comparatie, ilustreaza pe deplin avantajele si dezavantajele fiecarui SO (si da BMW-ul costa mai mult, ai dreptate).
unde sunt placile 9800gtxMobile pt laptopurile Mac?

#114
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003

View Postiuliusdobre, on Jan 19 2009, 11:20, said:

Atunci sher-uieste cu noi... ce configuratie ai si cum ai facut?
am detaliat aici:
http://forum.softped...howtopic=483028

#115
iuliusdobre

iuliusdobre

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 28.03.2005
@Pangoon.. merci pt link

@Lucian si glumetu... sa mor daca va inteleg. daca nu va place/convine, nu cumparati. si eu vreau un ati 3650 pe 256 biti (exemplul care mi-a venit cel mai repede) dar nu se poate. de ce nu are aia, ce de nu are ailalta??!! daca nu va convine ce are, nu luati... nici mie nu-mi place BMW-ul; nu mi-as lua niciodata si nici n-as recomanda la cineva, dar nu intru pe forumuri sa critic ca de ce are aia si nu are aia etc.
linuxul face si drege mai bine si mai repede... asa o fi, dar ce sa fac eu cu linuxul cand lucrez cu adobe. de acord, or exista alternative... dar ce ma fac cand imi vine de la o firma partenera o macheta .ai, .indd sau .psd?!

#116
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Eu sunt singurul care vede un notebook util doar când te plimbi?

Quote

ai facut gresit (sper ca nu tendentios) configuratiile - iti spun ca daca pun un Linux pe jumatate din configuratia aia BUBUIE!

am un Linux care ruleaza non-stop acasa, cu o gramada de briz-biz-uri grafice (compiz fusion, kiba dock), face seeding permanent la 600 de torenti si are cu totul o amprenta in RAM de 300MB. M-am gandit serios sa fac upgrade la PC-ul ala ca sa-mi imbunatatesc workflow-ul de editare foto (monitorul de 17" in principiu e bottleneck-ul si evident placa grafica veche) dar uitandu-ma cum merge sistemul (care are doar 1GB de RAM)... pur si simplu nu gasesc un motiv rational de a face asta. Si eu imi pot permite ORICE configuratie de desktop vreau...
OMG?! Au un sistem care îl folosești la download cu 1gb ram și merge bine?? :o Mai greu găsești așa ceva! Eu am dat o căciulă de bani pe o placă video mai răsărită și 8gb ram. Bine, eu nu folosesc pc-ul la fel de intensiv cum o faci tu...

Quote

dar ce ma fac cand imi vine de la o firma partenera o macheta .ai, .indd sau .psd?!
Folosești convertoare! Like DOH! Adică de ce să folosești Photoshop CS4, ce rulează nativ și deschide PSD-ul fără probleme lui când poți rula fie GIMP (e mai bun ca photoshop, să moară bibi!) și să înveți alte shortcuts, fie să rulezi photoshop în wine. bine, nu CS4. Un CS1, că restul și-așa sunt bloatware și inutile. Nu, nu e emulat. Totul e o iluzie...

De la „apple e pentru profesioniști” s-a ajuns la „a mea e mai lungă” (aka eu am linux și merge bine cu 1gb ram).

Or fi fanboys apple cum sunt, dar ăștia linux sunt și mai și. Pentru orice există o ALTERNATIVĂ. Eu nu vreau o alternativă! E ca și cum ai spune: folosește Trabant! Știu, nu e BMW, dar e tot mașină nemțească și este o alternativă mult mai ieftină! :death:

#117
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005

View Posti0nutzb, on Jan 19 2009, 15:45, said:

OMG?! Au un sistem care îl folosești la download cu 1gb ram și merge bine?? :o Mai greu găsești așa ceva! Eu am dat o căciulă de bani pe o placă video mai răsărită și 8gb ram. Bine, eu nu folosesc pc-ul la fel de intensiv cum o faci tu...
n-ai inteles, dar de ce sa-ti explic... aia cu download-ul (era upload de fapt) era doar o referinta pt amprenta in RAM.

sistemul meu mai e folosit si la conversii audio/video si pe workflow de fotografie (am mai scris, dar ai selectat numai ce-ai vrut tu) - procesez raw-uri de 20MB si merge Linuxul linistit...

eu nu sunt fanboy Linux - ci doar recunosc ca e cel mai bun din ce-am incercat si le-am incercat pe toate. Are hibele sale (ex. nu are loc in business deocamdata), dar poti sa le depasesti extrem de usor daca-ti dai interesul si daca ai si un pic de cap.

iarasi repet, ca ma faceti fanboy: OS X este un sistem foarte misto! singurele lucruri pe care am a i le reprosa sunt: 1) pretul mult prea mare fata de ce poate; 2) "technology lock-ins" adica lipsa alegerii. Depinde de fiecare cum vede acest dezavantaje - pentru mine au fost insurmontabile, pentru altii sunt probleme minore.

#118
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

Quote

n-ai inteles, dar de ce sa-ti explic... aia cu download-ul (era upload de fapt) era doar o referinta pt amprenta in RAM.
Mă scuzi, upload, cum am putut face o astfel de eroare? Ideea era că nu e ceva solicitant nici pentru cpu, nici pentru ram nici pentru nimic altceva decât placa de rețea și (poate) hdd...

Quote

sistemul meu mai e folosit si la conversii audio/video
Știu pe cineva care făcea dvd rip cu un AMD k7 (parcă) la 5-600Mhz. Stătea câteva zile pentru compresie, dar... O făcea. Deci nu e relevant CE faci ci CUM faci.

Quote

Are hibele sale (ex. nu are loc in business deocamdata), dar poti sa le depasesti extrem de usor daca-ti dai interesul si daca ai si un pic de cap.
ghici ce! și windows are hibele lui. dar poți să le depășești extrem de ușor dacă îți dai interesul și ai un pic de cap. Well? Suntem 1:1 în lupta win vs linux? :w00t:
Da, știu, linux e moca... Și ce? Cu siguranță NU e cel mai puternic atu!

Quote

2) "technology lock-ins" adica lipsa alegerii.
La un mac pro îți poți configura destul de mult sistemul. la mac book nu prea mult. Dar... think this: e un notebook! Pentru ce îți trebuie super duper placă video? Ce faci cu ea? Poate sunt eu de modă veche, dar un notebook este pentru mobilitate. Și atât! Mâine-poimâine vă aud că vreți patru plăci video în sli și răcire pe apă pe un notebook... :|

#119
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,734
  • Înscris: 06.08.2004

View Postglumetu, on Jan 19 2009, 16:51, said:

sistemul meu mai e folosit si la conversii audio/video si pe workflow de fotografie (am mai scris, dar ai selectat numai ce-ai vrut tu) - procesez raw-uri de 20MB si merge Linuxul linistit...

Eu sunt curios cum merge cu fotografia pe linux cand vine vorba de lucrul cu profile de culoare monitor/imprimanta...

Lucian Ilea, 9600+9400 in SLI pe un laptop nu mi se pare "low-end".

#120
tracius01

tracius01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,339
  • Înscris: 11.11.2007

View PostCris007, on Jan 19 2009, 19:38, said:

Eu sunt curios cum merge cu fotografia pe linux cand vine vorba de lucrul cu profile de culoare monitor/imprimanta...
pe partea de imprimare sta foarte foarte bine, calibrarea culori la monitor nu este posibila(nici un echipament nu merge pe linux)

#121
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005
:)
fiilor, iaca pun si eu o intrebare: de ce va straduiti voi sa demonstrati ca mac-urile sunt de poveste? :rolleyes: va f... grija asa tare de bietii utilizatori de mac? :)

later edit: na ca au iesit doua intrebari! n-am gasit alta rima. :P

Edited by CapitanuPICARD, 19 January 2009 - 20:46.


#122
Lucian_Ilea

Lucian_Ilea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 545
  • Înscris: 24.07.2008

View PostCris007, on Jan 19 2009, 20:38, said:

Eu sunt curios cum merge cu fotografia pe linux cand vine vorba de lucrul cu profile de culoare monitor/imprimanta...

Lucian Ilea, 9600+9400 in SLI pe un laptop nu mi se pare "low-end".
ba da ,este
o conf de MacBook pro maximala mi-a iesit la 7500$ in SUA
la noi,dublu,of course,daca se poate:D
du-te pe alienware.com si vezi ce notebook iti faci cu 5000$
procesor quad extrem,2 placi video high-end in sli sau crossfire,
2 hdd-uri sau 2 ssd -uri in raid de 256 GB fiecare

poate ca tu nu stii ce inseamna placa video high end
documenteaza-te
9800 e de 4 ori mai tare ca 9600 ,care e de 4 ori mai tare ca 9400,care e de 2-3 ori mai tare ca acel GMA 950 intergat de pe macbook
si daca pui 2 in sli,ajungi la o performanta grafica de 8 ori mai mare pe alienware
ca sa nu spun ca e si quad-core procesorul

#123
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
uhm.... guys... doar mie mi se pare stupid să ai ditamai sistemul și să fie... NOTEBOOK?
parcă un notebook era pentru mobilitate, nu pentru cât mai multe fps în far cry 2....

#124
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,442
  • Înscris: 06.06.2006

View PostLucian_Ilea, on Jan 20 2009, 04:55, said:

9800 e de 4 ori mai tare ca 9600 ,care e de 4 ori mai tare ca 9400,care e de 2-3 ori mai tare ca acel GMA 950 intergat de pe macbook
si daca pui 2 in sli,ajungi la o performanta grafica de 8 ori mai mare pe alienware
ca sa nu spun ca e si quad-core procesorul
nu chiar, ca in SLI/CF nu merge cu 2*
te limiteaza una, alta (latimea de banda de pe mobo, softul etc)

asa cum un raid0 nu este de doua ori mai rapid decat un singur hdd de acelasi fel (nici chiar cu controller hardware)

View Posti0nutzb, on Jan 20 2009, 08:41, said:

uhm.... guys... doar mie mi se pare stupid să ai ditamai sistemul și să fie... NOTEBOOK?
nu doar tie
mai ales ca iti trebuie enspe mii de celule la accu pt a duce mobilitatea pe un astfel de sistem
deci tot cu cablul de alimentare in priza trebuie sa stai pentru a forja o asemema configuratie; iar daca pui laptopul ala pe birou (alimentat la priza si cu mouse separat - ca nici dracu nu joaca jocuri cu touchpad-ul), mai mai ca ocupa mai mult decat un monitor (chiar cu diagonala mai mare de 17)+tastatura slim+mouse; mai ales ca mobilitatea de camera (lucrul in pat&stuff) se poate realiza f usor in ziua de azi cu mouse+tast wireless

in fine, deja ati dat-o in alte alea; topicl a fost creat in alt scop

eu raman la urmatoarea idee
pentru retelistica - linux
pt aplicatii profi desktop - win sau mac (fiecare cu piticii lui)
pt mobilitate profi, sigura si de impact - mac all the way

Edited by kretzu77, 20 January 2009 - 09:00.


#125
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,734
  • Înscris: 06.08.2004
Lucian Ilea, de ce nu vorbesti de laptopuri racite cu apa si tinute in frigider ca sa demonstrezi cat de tari sunt laptopurile cu Windows?
E complet irelevanta comparatia intre 9400+9600 vs 9800 pe un laptop imho. Ambele sunt configuratii de top pentru 90% din utilizatorii obisnuiti, indiferent de ce monstrozitati exceptionale tinute in congelatoare aduci in discutie.
PS. GMA950 e generatia veche de laptopuri mac (de-acum 2 ani cred)

In rest, ca sa revenim la subiect, sunt suficienti profesionisti care folosesc mac.

#126
khrypt

khrypt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 27.05.2005
7 pagini de ... ce?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate