Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Apple e pentru profesionisti?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
508 replies to this topic

#127
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,734
  • Înscris: 06.08.2004

 tracius01, on Jan 19 2009, 20:11, said:

pe partea de imprimare sta foarte foarte bine, calibrarea culori la monitor nu este posibila(nici un echipament nu merge pe linux)

Zau? Au aparut totusi pana la urma solutii pentru folosirea imprimantelor foto de nivel profesional gen Epson 2400, 3800 sau HP9180, Z3100? Asta chiar ar fi o veste, insa am impresia ca nu. Ceea ce inseamna ca dpdv foto profesional (cuplat cu lipsa posibilitatii folosirii profilelor de culoare) Linux-ul e in continuare ultima optiune..

#128
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005

 Cris007, on Jan 20 2009, 12:35, said:

Zau? Au aparut totusi pana la urma solutii pentru folosirea imprimantelor foto de nivel profesional gen Epson 2400, 3800 sau HP9180, Z3100? Asta chiar ar fi o veste, insa am impresia ca nu. Ceea ce inseamna ca dpdv foto profesional (cuplat cu lipsa posibilitatii folosirii profilelor de culoare) Linux-ul e in continuare ultima optiune..
unul dintre lucrurile care-mi plac la Linux este ca userii sai se mai tin la curent cu noutatile (care in domeniul Linux au un ritm foarte alert)...  :lol:

se face foarte ok calibrare nativa de monitoare in Linux, la fel si pe partea de printare... n-are rost sa-ti explic, e mult prea mare efortul de a te informa pe tine si nu sunt sigur ca se lipeste ceva...  :lol:

nu-i la fel de usor ca-n Mac... dar se poate!  :rolleyes:

#129
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

Quote

nu-i la fel de usor ca-n Mac... dar se poate!

Voi, linuxiștii, chiar nu înțelegeți, nu?

Nu e vorba dacă SE POATE sau NU se poate. Din experiența mea în domeniul IT am aflat că nimic nu e imposibil. Depinde cât timp (și probabil bani) ești dispus să investești.
Ok, unora - să le spunem geeks - le place să știe cum funcționează un sistem de operare. Să citească log-uri, să compileze programele folosite, să folosească exclusiv consola și, dacă se poate, să vorbească în ASM. Altora - care spre surprinderea multora, reprezintă majoritatea -  nu le pasă. De fapt, nu dau doi bani!

Pentru ce e bun un sistem de operare care arată foarte bine, are xgl, ferestre nu-știu-cum, 3d, rulează bine pe sisteme mai slabe dar... pam pam: nu ai aplicațiile de care ai nevoie?
Și nu săriți că există ALTERNATIVE! NU am nevoie de alternative! Și Notepad e o alternativă la VI, nu? :death:

Dar nu, voi nu sunteți linux fanboys! Totul e o iluzie...

Edited by i0nutzb, 20 January 2009 - 14:18.


#130
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
cica Notepad. trebuia sa zici si tu edlin.

#131
konami

konami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,493
  • Înscris: 25.04.2008

 i0nutzb, on Jan 20 2009, 14:17, said:

Voi, linuxiștii, chiar nu înțelegeți, nu?

Nu e vorba dacă SE POATE sau NU se poate. Din experiența mea în domeniul IT am aflat că nimic nu e imposibil. Depinde cât timp (și probabil bani) ești dispus să investești.
Ok, unora - să le spunem geeks - le place să știe cum funcționează un sistem de operare. Să citească log-uri, să compileze programele folosite, să folosească exclusiv consola și, dacă se poate, să vorbească în ASM. Altora - care spre surprinderea multora, reprezintă majoritatea -  nu le pasă. De fapt, nu dau doi bani!

Pentru ce e bun un sistem de operare care arată foarte bine, are xgl, ferestre nu-știu-cum, 3d, rulează bine pe sisteme mai slabe dar... pam pam: nu ai aplicațiile de care ai nevoie?
Și nu săriți că există ALTERNATIVE! NU am nevoie de alternative! Și Notepad e o alternativă la VI, nu? :death:

Dar nu, voi nu sunteți linux fanboys! Totul e o iluzie...

degeaba va certati .. windows e regele ... mac-urile sunt pentru cei care nu-si permit linux :D

#132
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005

 i0nutzb, on Jan 20 2009, 14:17, said:

Voi, linuxiștii, chiar nu înțelegeți, nu?

Nu e vorba dacă SE POATE sau NU se poate.
ia un pahar de lapte cald prietene, si calmeaza-te. Prietenul Cris007 spune ca NU SE POATE. Nu mai bine discutati voi doi si pe urma stabiliti ce aveti de spus?  :P

Ei, linuxistii, sa-ti raspunda mai departe. Eu lucrez cu toate OS-urile  :lol:  Si toate sunt pentru profesionisti, dar pentru profesii diferite  :)

#133
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003
dar daca compari un applenu cu un pc, ci cu un dell, sau un ibm... unde iesi?

#134
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
pai dell sau ibm nu-i tot PC?
daca-l compari cu un dell, de regula iesi foarte bine.

#135
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003
de obicei, un pc e ceva no-name, facut din bucati...
o sursa, o placa de baza, o carcasa si hopa - ia uite ce calculator ieftin am io :)
de aia sunt strugurii acri, nu?
;)

pina la urma, cel mai bun calculator e ala pe care-l ai
la fel ca si cu masina - a ta e mai buna, ce daca nu e gip...

#136
soarce

soarce

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,467
  • Înscris: 02.10.2008
Cei de la mine din grup care folosesc MacOSX numai profesionisti (in ale calculatoarelor) nu se numesc. Cand au vreo problema mai subtila tot un Linux-ist e chemat s-o rezolve  B)

 i0nutzb, on Jan 20 2009, 13:17, said:

Nu e vorba dacă SE POATE sau NU se poate. Din experiența mea în domeniul IT am aflat că nimic nu e imposibil. Depinde cât timp (și probabil bani) ești dispus să investești.
Bun. Am un MacOSX pe care vreau sa rulez niste simulari in background, cum activex daemon-ul ? Nu e evident pentru ca nu exista un buton in interfata grafica care face asta, si trebuie sa sapi un pic. Asta e motiv sa renunt la MacOSX si sa trec la Linux? Nu.
In concluzie, daca am nevoie de ceva invat cum se face chiar daca presupune un efort suplimentar, nu schimb sistemul de operare dupa cum bate vantul.

#137
tracius01

tracius01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,339
  • Înscris: 11.11.2007

 Cris007, on Jan 20 2009, 12:35, said:

Zau? Au aparut totusi pana la urma solutii pentru folosirea imprimantelor foto de nivel profesional gen Epson 2400, 3800 sau HP9180, Z3100? Asta chiar ar fi o veste, insa am impresia ca nu. Ceea ce inseamna ca dpdv foto profesional (cuplat cu lipsa posibilitatii folosirii profilelor de culoare) Linux-ul e in continuare ultima optiune..
zau ma!; de ce mai pui intrebari daca nu crezi ce ti se spune? doar ca sa evindentiezi ca nu se poate aia pe linux, e uite ca nu prea ai nimerit-o, si oricum fi linistit ca in afara de editarea foto mac-ul nu isi mai gasesti utilitate(la nivel profesionist) in al domeniu, eu nu spun ca mac-ul este un so prost, dimpotriva, dar sa spui ca e pentru profesionisti este prea deplasat

#138
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,734
  • Înscris: 06.08.2004

 glumetu, on Jan 20 2009, 13:34, said:

unul dintre lucrurile care-mi plac la Linux este ca userii sai se mai tin la curent cu noutatile (care in domeniul Linux au un ritm foarte alert)...  :lol:

se face foarte ok calibrare nativa de monitoare in Linux, la fel si pe partea de printare... n-are rost sa-ti explic, e mult prea mare efortul de a te informa pe tine si nu sunt sigur ca se lipeste ceva...  :lol:

nu-i la fel de usor ca-n Mac... dar se poate!  :rolleyes:

OK, am o provocare pentru tine: cum se foloseste sub linux imprimanta HP Z3100 (folosita in multe studiori profesionale si nu ma refer la driveri "generici" de-acum 3 ani de zile), ce-ti ofera driverii de linux dpdv al controlului ink-flow-ului pe cartus de exemplu? Imageprint RIP (http://www.colorbyte...t_FactSheet.pdf) cum merge cu driverii HP Z3100 din linux? Spectrometrul imprimantei merge cu driverii de Linux?
Unde sunt driverele de Spyder3Print pentru linux mai exact? Marturisesc ca le-am cautat dar nu am gasit la ei pe site, sunt sigur ca sunt in alta parte, n-asi vrea sa stau cu scula de cateva sute de euro pe bara doar fiindca folosesc Linux..
Dupa pachetul asta (si-ti multumesc pentru ajutor) de intrebari de incepator mai am cateva.. sunt sigur ca Linux-ul nu are nici un fel de probleme cu sculele astea si totul merge ca pe roate, numai ca sunt eu incepator si nu stiu exact lucruri pe care cei avansati ca tine le stiu mai bine...

 tracius01, on Jan 20 2009, 19:32, said:

zau ma!; de ce mai pui intrebari daca nu crezi ce ti se spune? doar ca sa evindentiezi ca nu se poate aia pe linux, e uite ca nu prea ai nimerit-o, si oricum fi linistit ca in afara de editarea foto mac-ul nu isi mai gasesti utilitate(la nivel profesionist) in al domeniu, eu nu spun ca mac-ul este un so prost, dimpotriva, dar sa spui ca e pentru profesionisti este prea deplasat

Daca se putea face ceva foto la nivel profesionist in linux, toata lumea lucra in linux. Dupa parerea mea de incepator, Linux-ul e ultimul lucru pe care-l vrei daca faci editare foto.
Mac-ul nu e un SO. Mac-ul e hardware-ul, nu stiu cum ar putea asta sa fie prost sau bun, tot cod x86 ruleaza ca si PC-urile.
Sa-ti dau eu un criteriu de departajare profesionala intre SO-uri: Suita Adobe.
Orice sistem de operare care ruleaza nativ fara probleme suita Adobe este un sistem pentru profesionistii din domeniul grafic.
Mai ramane sa spui ca Adobe nu e un etalon in domeniul graficii profesionale...

Edited by Cris007, 20 January 2009 - 22:08.


#139
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

Quote

Unde sunt driverele de Spyder3Print pentru linux mai exact? Marturisesc ca le-am cautat dar nu am gasit la ei pe site, sunt sigur ca sunt in alta parte, n-asi vrea sa stau cu scula de cateva sute de euro pe bara doar fiindca folosesc Linux..
Dupa pachetul asta (si-ti multumesc pentru ajutor) de intrebari de incepator mai am cateva.. sunt sigur ca Linux-ul nu are nici un fel de probleme cu sculele astea si totul merge ca pe roate, numai ca sunt eu incepator si nu stiu exact lucruri pe care cei avansati ca tine le stiu mai bine..

Dar cum? Nu știi? Intri pe linuxgeeks.org, de acolo găsești un driver compatibil. Driverul este sursa, desigur!
Te apuci, îl compilezi. La jumătatea compilării îți dă eroare că nu a găsit o librărie (you name it!). DUpă aia cauți pe google, vezi că trebuie să dai yum install librăriaLipsă-10.2.95.b23.rc12.tar.gz. După ce instalează librăria asta îți dai seama că driverul nu e compatibil cu ultima versiune a librăriei. Găsești alt driver, dar are nevoie de alt kernel. Faci upgrade și la kernel, mai instalezi încă vreo cinci librării, scrii și tu vreo două pagini de cod și, după doar vreo pai'șpe ore de distracție imprimanta funcționează. Nu 100%, dar pe aproape.

Nu e atât de ușor ca în windows, unde faci trei click-uri și e gata. Dar hey, cel puțin știi ce se întâmplă cu sistemul tău de operare!

Anyhow... de la apple s-a ajuns la imprimante sub linux?!?! :w00t:

#140
tracius01

tracius01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,339
  • Înscris: 11.11.2007

 Cris007, on Jan 20 2009, 21:45, said:

Daca se putea face ceva foto la nivel profesionist in linux, toata lumea lucra in linux. Dupa parerea mea de incepator, Linux-ul e ultimul lucru pe care-l vrei daca faci editare foto.
momentan da, dar se fac progrese mari

Quote

Mac-ul nu e un SO. Mac-ul e hardware-ul,
mac se numeste si sistemul de operare

Quote

Sa-ti dau eu un criteriu de departajare profesionala intre SO-uri: Suita Adobe.
Orice sistem de operare care ruleaza nativ fara probleme suita Adobe este un sistem pentru profesionistii din domeniul grafic.
fi sigur ca daca adobe ar porta photoshopul pe linux ar rula la fel de bine ca si pe celelalte so

Quote

Mai ramane sa spui ca Adobe nu e un etalon in domeniul graficii profesionale...
nu-mi interpreta vorbele :P  si nu incerca sa generalizezi grafica are multe subramuri, da produsul Photoshop este cel mai bun pe editarea de imagini.

--------------------------------------------------

 i0nutzb, on Jan 20 2009, 21:52, said:

Dar cum? Nu știi? Intri pe linuxgeeks.org, de acolo găsești un driver compatibil. Driverul este sursa, desigur!
Te apuci, îl compilezi. La jumătatea compilării îți dă eroare că nu a găsit o librărie (you name it!). DUpă aia cauți pe google, vezi că trebuie să dai yum install librăriaLipsă-10.2.95.b23.rc12.tar.gz. După ce instalează librăria asta îți dai seama că driverul nu e compatibil cu ultima versiune a librăriei. Găsești alt driver, dar are nevoie de alt kernel. Faci upgrade și la kernel, mai instalezi încă vreo cinci librării, scrii și tu vreo două pagini de cod și, după doar vreo pai'șpe ore de distracție imprimanta funcționează. Nu 100%, dar pe aproape.
nu-i asa ca viata e frumoasa  :coolspeak:

#141
iuliusdobre

iuliusdobre

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 28.03.2005
si ca sa dau un raspuns on-topic... Apple nu este numai pentru profesionisti... parerea mea

#142
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005

 Cris007, on Jan 20 2009, 21:45, said:

OK, am o provocare pentru tine:
te agiti mult prea tare... Apple are traditie, cota de piata si putere financiara in domeniul graficii ca sa impuna producatorilor de astfel de echipamente / software sa scrie drivere si aplicatii pentru platforma lor. Of course ca Apple bate orice SO la workflow-uri grafice - n-am afirmat ca Linux e mai bun (ba chiar e cel mai slab la grafica dintre cele trei - din motivele mentionate mai sus)... ceea ce reprosezi tu Linuxului este la fel de absurd cu un ipotetic repros al meu catre OS X in privinta prezentei sale pe servere serioase - nu a fost desenat pentru asa ceva, asa ca de ce sa ne ascundem dupa deget. Sigur, exista OS X server, ai raspunde... insuficient! as zice eu... Spyder2 merge sub Linux si mai toate programele de grafica sunt color-managed, as mai spune... insuficient! ai spune tu si mi-ai mai tranti vreo doua imprimante si un calibrator ale caror drivere nu merg in Linux... si-am tine-o tot asa, amandoi avand dreptate (dar despre lucruri diferite) si batand campii offtopic, pana ne sterge Centris toate posturile.

grafica nu va reprezenta punctul forte al Linux multa vreme... pana cand nu va exista o masa critica de dezvoltatori si useri carora sa li se para indeajuns de utila si interesanta o asemenea directie. Spre deosebire de celelalte platforme, Linux nu este un model de business (nu poti compara Novell + RedHat + inca vreo doi-trei fraieri cu ce bani fac MS + Apple + Adobe), ci doar un model de colaborare benevola.

 Cris007, on Jan 20 2009, 21:45, said:

Sa-ti dau eu un criteriu de departajare profesionala intre SO-uri: Suita Adobe.
asta e doar un criteriu in zona grafica. Sa-ti dau si eu un criteriu de departajare: Google search engine (cred ca orice profesionist il foloseste  :naughty: ). Every time you do a Google search, you use Linux (and God kills a kitten).

#143
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,734
  • Înscris: 06.08.2004
Mi se pare oarecum deplasata chestia cu Google.. asa, orice pagina web pe care o vizitezi te baga in randul profesionistilor care folosesc Linux, Windows Sever, OS X Server, etc. E cam mult spus.

#144
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
treaba se complica :naughty:
cand meri pe ebay si faci o cautare, in spate e o baza de date ce ruleaza pe un sistem solaris. asca poti sa scrii in CV, nu gluma :D

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate