Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...
 Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa
 Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...
 

EFiX

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
ma batea gandul sa-mi iau un MacPro, dar pretul e prohibitiv pentru ce primesti pe el. am vorbit cu un coleg care-i fan osx si mi-a zis de un workaround pentru a rula un osx generic pe hardware "obisnuit".
avand nevoie de un replacement pentru computerul "de lucru" am zis sa incerc.

chipul EFiX emuleaza un "BIOS" de pe placile din computere apple si astfel osX crede ca ruleaza pe un apple.
respectand HCL-ul dat de producatorii chipului (se leaga pe unul din porturile USB interne pe placa de baza care e setata sa plece de pe acel device) am folosit componentele de mai jos:

MoBo Gigabyte EP-45-DS3R
8GB RAM (4x2GB) Corsair DDR2@800MHz
Intel [email protected]
2x650GB WD6400AAKS HDD
DVD Plextor SATA
Asus EN9800GT video

tastatura apple, mouse microsoft, ambele USB

dupe diverse incercari de setari de BIOS am reusit sa instalez un OSX Leopard 10.5.4 retail pe hardware-ul de mai sus.
am descoperit si cateva mici neajunsuri, la care nu mi-e clar daca sunt incompatibilitati sau lipsa mea de experienta cu OSX.
pe parcurs, cum mai intalnesc, voi detalia.
deocamdata, dupa instalare, pentru care AHCI trebuie deactivat, dupa reactivare, OSX vede diskurile ca removable. nu mi-e clar daca e o problema. cica exista un kernel patch, dar inca n-am incercat.
de asemenea, RAID-ul onboard nu functioneaza. cu RAID activat, OSX nu vede nici un boot device.

so far, so good. deocamdata restul functioneaza.

#2
alexandru_m

alexandru_m

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 21.05.2002
Pe hardware-ul de mai sus puteai sa instalezi OS X si fara sa dai banii pe EFiX.
Pentru problema cu disk-urile portocalii http://forum.insanel...howtopic=108479 ;)

#3
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
dar io nu vroiam solutie "hackintosh" sau likewise. vroiam sa pot instala un osx generic nemodificat unde sa pot lua fara probleme update-uri samd.

#4
floriniaru

floriniaru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 11.04.2005
Și, ca impresie generală?
cam cum îți pare, avînd în vedere că ai o mașină potentă?
E așa cum te așteptai să fie?

#5
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
incep sa ma obisnuiesc. amu in computerele mele de regula am suficienta memorie si procesor cat-de-cat, asa ca n-aveam motiv sa plang de viteza nici inainte, d-aia nu ma surprinde ca-i rapid; as fi observat daca n-ar fi fost asa.
de sound nu-s io foarte multumit, obligat fiind sa folosesc placa onboard.
ma mai chinui sa memorez combinatii de tasta si am cam cautat nitzel sa gasesc tilde sau backslash pe tastatura apple.

deocamdata tot de ce am nevoie functioneaza. singurul lucru care ma deranjeaza cu adevarat e lipsa butoanelor de navigare, respectiv nefunctionarea lor, ca n-am si nu cred ca-mi voi lua un mighty mouse.
oricum, o sa mai treaca vro 3-6 luni pana o sa am incredere suficienta in combinatia asta de hw/software, ca sa-l trec "oficial" in statusul de "productiv".

Edited by Pengoon, 01 January 2009 - 21:22.


#6
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
wake-up din mouse si tastatura dupa sleep nu functioneaza, trebuie apasat butonul de start de pe carcasa si atunci se trezeste. o problema ACPI se pare. poate se rezolva cu o versiune ulterioara de bios pt. mobo sau un fix pt. firmware-ul efix.

#7
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
rezolvai si problema asta partial. idea e, ca soarecul sa fie legat direct de computer si nu prin hub-ul tastaturii. din tastatura (apple) tot nu mere, dar mi-e ok din mouse.

#8
Razvan91

Razvan91

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,558
  • Înscris: 19.09.2008
chipul EFiX il gasesc la magazinele de calculatoare? exemplu eta2u, cat costa?

#9
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
chipul se poate lua de la o firma din elvetia.
http://m2-services.net/
costa cu tot cu shipping 155 €

#10
Razvan91

Razvan91

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,558
  • Înscris: 19.09.2008
multumesc. dar cu chipul asta sigur "trasnform" pc-ul in mac? adica o sa mearga si sunet si grafica? mie mi sa cumpar si sa nu mearga

#11
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
exista un HCL. daca componentele din PC-ul tau sunt pe acel HCL, da. daca nu, probabil nu.
io mi-am construit un PC nou, deci cand am luat componentele, m-am orientat dupa acel HCL, cu mentiunea ca din forumul lor am aflat ca, desi la momentul respectiv nu era mentionat, nvidia9800 e garantat ca merge (si merge, am incercat).

#12
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,631
  • Înscris: 30.07.2003
Stiti daca vreo versiune de Windows se instaleza pe MAC (Intel) direct (fara Boot Camp) adica daca se intelege cu EFI ? MS zice ca suporta nu stiu ce UEFI dar nu stiu daca e compatibil cu ce au Apple...

Edited by neagu_laurentiu, 13 February 2009 - 11:14.


#13
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003
nu, nu exista

#14
floriniaru

floriniaru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 11.04.2005

View Postneagu_laurentiu, on Feb 13 2009, 11:13, said:

Stiti daca vreo versiune de Windows se instaleza pe MAC (Intel) direct (fara Boot Camp) adica daca se intelege cu EFI ? MS zice ca suporta nu stiu ce UEFI dar nu stiu daca e compatibil cu ce au Apple...
Dar de ce ti-ar trebui asa ceva, cita vreme Apple ofera BootCamp by default? Pe urma, nu uita, iti trebuie drivere de mac. De unde ai sa le iei?

#15
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,631
  • Înscris: 30.07.2003
Dincolo de inlocuitorul BIOS-ului (EFI) cu ce e diferit MAC-ul ? Sunt aceleasi componente de PC clasic si ca atare producatorul iti ofera acele drivere si pentru alt OS.
Nu-mi trebuie in mod expres mai mult de curiozitate. Sau poate nu am inteles eu arhitectura MAC-ului...

PS: Si nici o versiune de Linux nu se instaleaza nativ pe MAC ? Ca si aici am citit cum ca suporta EFI-ul.

Edited by neagu_laurentiu, 17 February 2009 - 23:39.


#16
GABBO

GABBO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,028
  • Înscris: 02.05.2006

View Postneagu_laurentiu, on Feb 17 2009, 23:37, said:

PS: Si nici o versiune de Linux nu se instaleaza nativ pe MAC ? Ca si aici am citit cum ca suporta EFI-ul.

Stiu ca pe un sistem Mac cu procesor Intel se poate instala Windows. Nu vad care ar fi impedimentul in ceea ce priveste instalarea unui OS Linux.

#17
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
bootcamp nu merge cu efix.

#18
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
dupa un "firmware upgrade" merge instalalt update-ul la 10.5.7 fara probleme.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate