Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului
 Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video
 Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti

datasheet crawling
 Sanse refinantare

arii

Sapa peste pardoseala

Smart phone pentru auz deficitar
 

Intrebari simple despre autocad

- - - - -
  • Please log in to reply
740 replies to this topic

#73
alin 105

alin 105

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 07.05.2007
Salut,
Am niste intrebari, multumesc in avans pentru raspunsuri:
1.Printarea la scara din Model  e cat se poate de clara, dar eu vreau sa printez un desen (creat in Model ) in Layout, paper space, scara 1: 50.Vreau ca in paper space sa inserez un chenar+cartus (standard, creeate in prealabil si facute block, in librarie).Inserez chenarul in Paper space si creez un viewport in acest chenar.Avantajul metodei ar fi ca pot centra frumos desenul de plotat in chenar, cu pan , cand sint in MS.Dupa aceea trec in PS si plotez cu fereastra.Nu stiu ce pasi trebuie facuti in continuare ca sa pot printa la scara dorita.Imi ies tot felul de aberatii.Am setat tot felul de rapoarte in atat in fereastra de Plot, cat si zoom/scale/valoare cutareX sau valoare cutare XP in Layout/ms (variante la X si Xdar ma pierd pe drum  sau gresesc ceva ca nu reusesc ce vreau.
M-am exprimat cred ca foarte incalcit...
2.Cum pot seta fisierul astfel incat sa-l pot printa de pe alte calculatoare/imprimante si sa "stie" sa preia automaty  setarile de linie/grosime stabilite?
Mentionez ca lucrez in acad 2002.
Atasez si un fisier cu care m-am luptat fara succes ... :deadtongue:

Attached Files



#74
Thermopan

Thermopan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 26.06.2006
Depinde in ce unitati de masura desenezi in ModelSpace. Scara din Layoutul e facuta pentru desen in milimetrii asa ca daca desenezi in milimetrii scara de plotare se potriveste exact... ce selectezi aia iese pe hartie. (scara se selecteaza cu viewport selectat din bara Viewports)

Desenul tau e in metrii asa ca pentru a plota 1:50 trebuie sa selectezi 20:1 la scara viewportului.

Din pacate nici asta nu e suficient pentru ca desenul e inceput in Imperial in loc de Metric drept pentru care in desenul tau scara de plotare din PaperSpace considera 1 unitate=1inch(cred) in loc de 1 unitate=1 milimetru...si de aici toata harababura

Am copiat continutul desenului intr-un desen inceput in Metric (cu acadiso.dwt), am facut un viewport in layout si i-am setat scara 20:1. Acum ar trebui sa fie bine: vezi atasament.

In ce priveste restul setarilor ele ar trebui sa se pastreze oriunde deschizi/pritezi desenul.

Vezi aici pe larg problema scarii, a viewporturilor si a unitatilor:
http://agoracad.blog...adu-partea.html
http://agoracad.blog...-partea-ii.html
http://agoracad.blog...din-layout.html

Attached Files


Edited by Thermopan, 20 May 2009 - 19:10.


#75
alin 105

alin 105

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 07.05.2007
@Thermopan.
Multumesc pentru explicatii si linkuri.Am invatat niste chestii noi.Insa tot nu am reusit sa inserez un chenar+cartus, construit in prealabil ca block, si sa-mi iasa si la scara dorita (eu lucrez in metri, 1unitate=1m, cartusul e un dreptunghi de 297x210mm).Sigur, sint si alte cai de a plota din layout-ca cel descris in  http://agoracad.blog...din-layout.html, dar eu vreau ceva putin diferit.
Eu vreau asa:
1.am un chenar  de formatul paginii dorite (A4, A3, etc), cu cartus.E facut block
2.In layout, paper space inserez acest bock (chenar A3 de ex).
3.Creez un viewport de dimensiunea chenarului respectiv.
4.Declar model space in viewportul cu pricina.Aleg in fereastra viewport scale raportul de 20:1 , ca sa obtin scara dorita de 1:50 (la mine 1unitate=1m)
5.La plotare-ies purici care nu au nimic cu scara dorita.
Stiu ca greseala o fac inainte de punctul 2. Presupun ca ar trebui tastat comanda Zoom/Scale valoare XP sau valoare X  (???????!!)si definit un anume raport(????!!!)...nu stiu care, din x teste nu m-am lamurit...
PS.Fisierul din atasamentul anterior e facut in sistemul Metric, nu Imperial :) si 1 unitate =1m (poate de aici confuzia)

#76
Thermopan

Thermopan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 26.06.2006
@ alin 105

O sa incerc sa iti raspund pe PM pentru ca e ceva mai mult de scris.
Sa fiu sincer ar fi un bun reply intr-o sectiune gen "buna practica" pentru ca de fapt acesta e modul recomandat de plotare din AutoCAD si ilustreaza perfect avantajul plotarii din layout fata de ploatrea din ModelSpace.

Referitor la P.S.: Cel mai simplu mod de a verifica daca un desen e inceput Metric sau Imperial este interogarea variabilei de sistem MEASUREMENT. Daca e 0 atunci desenul a fost inceput Imperial (cu acad.dwt) daca e 1 atunci desenul a fost inceput Metric (cu acadiso.dwt). Eu am interogat MEASUREMENT in desenul atasat si era 0. Acesta e motivul pentru care am spus ca desenul e inceput in sistem Imperial. Unitatea AutoCAD poate fi intradevar considerata oricat inclusiv un metru in ModelSpace dar in PaperSpace ea este by default considerata un milimetru pentru desenele Metrice (incepute cu acadiso.dwt sau MEASUREINIT setat la 1) si un inch (cred) pentru desenele incepute in mod Imperial (cu acad.dwt sau MEASUREINIT setat la 0).

Edited by Thermopan, 22 May 2009 - 03:40.


#77
Aries(ro)

Aries(ro)

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,568
  • Înscris: 22.03.2004
Fa blocul cartusului in layout, acolo 100 de unitati sunt 100 mm.
Acolo gresesti.

#78
alin 105

alin 105

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 07.05.2007
Am reusit in final, creand un cartus in PS, asa cum a zis colegul Aries(ro).Mersi!
ALte doua intrebarele:
1.Am un solid, de ex un cub de 10x10x10 mm .Vreau sa-i tai o felie din el de 3 mm, folosind comanda slice dupa un anumit plan sa zicem XY.In momentul de fata folosesc o liniuta ajutatoare de 3 mm, ca sa definesc planul de taiere.Este si o alta metoda cumva de Slice,fara a mai folosi liniuta ajutatoare (care trebuie creeata si in final stearsa, bla,bla)?cumva sa ii spun sa taie pe XY la distanta de -3 fata de un punct declarat printr-un snap?Sau e nevoie de un Autolisp pt treaba asta?
2.Am un solid oarecare si creez o polilinie pe una din laturile lui (ca sa zic asa ii "copiez " conturul),dupa asta vreau sa offset-uiesc  polilinia.In cele mai multe cazuri nu pot selecta polilinia respectiva, pentru ca se selecteaza solidul.Trebuie sa fac move/last/in lateral, ca sa o pot selecta.Cel putin 2002-u` nu stie offset last!Alta metoda nu este-de ex sa declar ca polilinia ultima creeata sa "stea deasupra" :lol:
Merci!

#79
alin 105

alin 105

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 07.05.2007

 alin 105, on May 22 2009, 14:34, said:

2.Am un solid oarecare si creez o polilinie pe una din laturile lui (ca sa zic asa ii "copiez " conturul),dupa asta vreau sa offset-uiesc  polilinia.In cele mai multe cazuri nu pot selecta polilinia respectiva, pentru ca se selecteaza solidul.Trebuie sa fac move/last/in lateral, ca sa o pot selecta.Cel putin 2002-u` nu stie offset last!Alta metoda nu este-de ex sa declar ca polilinia ultima creeata sa "stea deasupra" :lol:
Merci!

tools/display order/ 4 optiuni de pozitionare a entitatilor suprapuse  :rolleyes:

#80
Sterus

Sterus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 04.07.2007
am si eu o nelamurire in autocad 2006

am trasat o linie dupa care am impartito in doua cu ajutorul lui break at point. cum o pot unii la loc?

#81
ady.preda

ady.preda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 11.02.2007

 Sterus, on 30th May 2009, 14:35, said:

am si eu o nelamurire in autocad 2006

am trasat o linie dupa care am impartito in doua cu ajutorul lui break at point. cum o pot unii la loc?

abia de la 2007 e comanda JOIN

sau Modify-Object-Polyline [join] ....

Edited by ady.preda, 30 May 2009 - 16:25.


#82
Sterus

Sterus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 04.07.2007
este si in 2006 comanda join si merge

dar daca vreau sa unesc doua linii care se intersecteaza la un unghi de 90 grade la ce comanda apelez?

#83
ady.preda

ady.preda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 11.02.2007

 Sterus, on 30th May 2009, 18:08, said:

dar daca vreau sa unesc doua linii care se intersecteaza la un unghi de 90 grade la ce comanda apelez?

ce-am zis mai sus, le faci o poliniie

#84
karollucci

karollucci

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 16.06.2008
Va salut,

Cu riscul de a fi off topic, vreau sa rog pe cineva sa ma ajute. Am lucrat si eu candva, acum vreo 8 ani ceva in AutoCAD dar sincer, nu mai stiu cum se face urmatoarea chestie. Voi posta aici un desen 3d (o caramida) dar vreau sa-l fac sa arate asa cum trebuie sa arate o caramida.

Daca are cineva timp si rabdare sa imi explice si mie cum se face.

Multumesc anticipat

Attached Files



#85
ady.preda

ady.preda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 11.02.2007
dar tu nu ai facut-o plina. sunt doar niste contururi extrudate.

Pentru a-i da un aspect mai realistic trebuie rendata.

#86
karollucci

karollucci

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 16.06.2008

 ady.preda, on 1st June 2009, 18:26, said:

dar tu nu ai facut-o plina. sunt doar niste contururi extrudate.

Pentru a-i da un aspect mai realistic trebuie rendata.


Ms pt. indicatii, am mai pierdut cateva ore cu ea dar pana la urma s-a nascut!

O atasez aici, poate are cineva nevoie de ea, este o caramida model POROTHERM 25.

Acum mai am o intrebare: care ar fi varianta cea mai optima pentru a face o mostra de zid, din caramida aceasta, adica sa construiesc virtual un zid cu 15 - 20 de caramizi. Asta fara sa dau procesorul peste cap.

Sa aveti o zi buna!

Attached Files



#87
ady.preda

ady.preda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 11.02.2007
Cu ARRAY. Faci manual 2 randuri de caramizi, cu Copy, Move etc. Doua randuri pt ca banuiesc ca ai nevoie ca pe al doilea o caramida sa stea pe cate o jumatate pe cele de sub ea. Apoi randurile astea le selectezi, le dai array pe directia verticala la distanta de 2xinaltimea caramizii.

#88
Trineo

Trineo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 31.05.2006
Am un singur model, dar vreau sa fac in layout 3 viewport-uri. Modelul contine 16 layere diferite care nu vor fi aceleasi in fiecare viewport. In viewport-ul 1 am layerul A deschis, iar restul 15 inchise. In viewportul 2 am layerul B deschis si restul inchise, s.a. Ma puteti ajuta? Multam

#89
madbusu

madbusu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 21.12.2006
as vrea sa stiu daca existaposibilitatea sa numeri niste obiecte simboluri in autocad ...de exemplu am o plansa cu 300 de simboluri nu prea vreau sa le numar manual .....adica sa selectezi obiectele pe rand si el sa ti le numere...nu stiu daca m-am exprimat corect ce vreau sa fac!!!!

#90
ady.preda

ady.preda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 11.02.2007
Daca sunt blocuri aceste simboluri, cand folosesti anumite comenzi gen move, copy etc selectezi toate aceste simboluri si-ti va afisa in bara de comanda cate elemente au fost selectate.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate