Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 

Intrebari simple despre autocad

- - - - -
  • Please log in to reply
740 replies to this topic

#55
madbusu

madbusu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 21.12.2006
Elctro Graphics iDEA 2008

deci ma ajuta cineva cu niste sugestii!

Quote

hop si eu

cu ceva intrebari espre autocad electrical 2006

am inceput sa il folosec acasa....la lucru am altceva ma profi care este derivat din autocad

deci ....
1. am o planse cu niste birouri si vreau sa fac instalatia electrica ....nu gasesc niste simboluri

o amarata de priza , un intrerupator , o plafoniera

2. este vreo comanda (tre sa fie) ca re sa modifice scala obiectelor/simbolurilor ...adica pun un simbol pe planse si e prea mic!!! ...stiu sa il maresc cu scale ....dar daca am 100 de simboluri !

daca se poate niste screenshoot ...ar fi extraordinar!

va multumesc!


#56
ady.preda

ady.preda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 11.02.2007
Nu cunosc Electricalul dar pot sa ti dau cateva indicatii:

2. Vezi sa nu ai vreo optiune de scale cand inserezi componenta
1. Aici nu stiu ce sa zic, cauta si tu ceva de socket(priza), switch etc. daca tot te ai apucat de un program nou, gen acad electrical, i-a toata libraria la rascolit sa vezi ce ai prin ea, ca sa stii in viitor pe ce poti sa te bazezi.

#57
madbusu

madbusu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 21.12.2006
ceva de genu caut in autocad electrical 2006
prima poza mareste scala doar la simboluri
a doua poza este genu de simbol care il caut in libraria autocadului

de rezolvat cu simbolul se poate pt ca pot sa il copiez dintr-o alta planse ...dar vreau sa stiu daca are asa ceva autocadu!

Attached Files



#58
ady.preda

ady.preda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 11.02.2007
Deci sa inteleg ca tu vrei sa setezi undeva scala obiectelor inserate din blocuri/librarii, ca sa ramana asa tot timpul, sa nu mai fii nevoit sa schimbi la fiecare insertie, sau sa le maresti de fiecare data?

#59
madbusu

madbusu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 21.12.2006
da

#60
zaciu

zaciu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 13.06.2007

View Postmadbusu, on Mar 19 2009, 13:29, said:

ceva de genu caut in autocad electrical 2006
prima poza mareste scala doar la simboluri
a doua poza este genu de simbol care il caut in libraria autocadului

de rezolvat cu simbolul se poate pt ca pot sa il copiez dintr-o alta planse ...dar vreau sa stiu daca are asa ceva autocadu!

In AutoCAD 2005 o biblioteca de simboluri (obiecte) este un fisier .dwg in care sunt inserate simbolurile ca si blocuri. Am salvat fisierul respectiv cu alt nume in aceeasi locatie si l-am SCALAT cu valoarea necesara.
Inserarea blocurilor prin drag-and-drop din DesignCenter sau Tool Palettes (CTRL + 2 respectiv CTRL + 3) din fisierul nou creat.

#61
Aries(ro)

Aries(ro)

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,568
  • Înscris: 22.03.2004
Format / Units -> Insertion scale

#62
h0RX4

h0RX4

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 31.01.2007
Salut,

Am o problema pe care nu stiu cum sa o rezolv, in afara de munca de foarte lunga durata. Poate stiti cum se poate rezolva si altfel.

Am un proiect cu un plan general foarte mare, pe care as vrea sa il scot pe cateva A3-uri sau A4-uri.
Exista vreo metoda pentru a face asta? Adica, sa suprapun cumva cateva layout-uri de A3/A4 peste desen, pe care sa le rotesc, etc. pana acopar tot desenul initial.

In afara de asta am doar o solutia de a imparti de mana desenul si a "purica" fiecare capat de plansa, sau a imparti foarte imprecis atunci cand printez (ce as prefera sa evit)

multumesc,
H.

#63
Aries(ro)

Aries(ro)

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,568
  • Înscris: 22.03.2004
Fa un chenar sa incapa in marginile printabile de la un A3 si copiaza-l
pana acopera tot desenul.
La print foloseste la "Plot area -> window" si indica colturile chenarelor.
Dupa aia tai fiecare plansa pe marginea de la chenar si asta e...
Poti face asta si in Layout nu e problema, da' foloseste tot "window" la printare.

Edited by Aries(ro), 20 March 2009 - 12:34.


#64
AgoraCAD

AgoraCAD

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 20.03.2009
pentru h0RX4:

Daca planul e foarte mare e posibil sa fie mai rapid asa:

1. Plotezi planul pe un format cat vrei de mare la o scara convenabila cu "DWF6 ePlot.pc3" selectat ca Printer.
Practic il scoti ca DWF (Design Web Format).

2. Deschizi cu Autodesk DWF Viewer si la printare ai optiunea "Tile Pages" care face exact ce ai tu nevoie in functie de formatul si orientarea pe care le alegi.

Print - Scalling and Alignment - Scale - 100% - Tile pages


Autodesk DWF Viewer se poate downloada de aici:
http://download.cnet...4-10276414.html

Acum se numeste "Autodesk Design Review" dar nu stiu in ce masura s-a pastrat/schimbat optiunea de tile printing in versiunea care e acum free pe siteul AutoDesk

De taiatul marginilor nu cred ca scapi decat daca ai o imprimanta care sa permita "borderless printing".

Edited by ploiesteanu, 20 March 2009 - 22:38.


#65
Aries(ro)

Aries(ro)

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,568
  • Înscris: 22.03.2004
Buna ideea. Exista "tile" in Design Review (2008), am verificat la mine.

#66
sebilika

sebilika

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 15.08.2008
Salut am si eu o intrebare....se poate calcula cu autocad Centrul de greutate? daca da cum?....si daca tot suntem la centre de greutate....imi zice si mie careva care ii formula pozitiei  rezultantei la un ratat de trapez? va multumesc

#67
aaee

aaee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 28.01.2008
centrul de greutate e pe marginea patului in pozitia ...

Edited by aaee, 09 May 2009 - 13:58.


#68
ploiesteanu

ploiesteanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 02.10.2006

View Postsebilika, on May 9 2009, 14:21, said:

Salut am si eu o intrebare....se poate calcula cu autocad Centrul de greutate? daca da cum?....si daca tot suntem la centre de greutate....imi zice si mie careva care ii formula pozitiei  rezultantei la un ratat de trapez? va multumesc
Dupa ce construiesti corpul dai "mass properties" si-ti spune tot despre el. Comanda se afla in bara inquiry.Daca vrei sa tiparesti comanda "list" iti vine in ajutor.

Edited by ploiesteanu, 09 May 2009 - 13:43.


#69
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

View Postploiesteanu, on May 9 2009, 14:41, said:

Dupa ce construiesti corpul dai "mass properties" si-ti spune tot despre el. Comanda se afla in bara inquiry.Daca vrei sa tiparesti comanda "list" iti vine in ajutor.
O intrebare cu privire la acest aspect.....am un solid construit (nu are importanta forma) si ii cer Autocad-ului sa imi calculaze masa si apoi momnetul de inertie. Am vazut ca da ca rezultat o masa...

Intrebarea mea....de unde schim propietatile materialului pe care softul mi-l aloca solidului (densitatea), sau cu alte cuvinte, ce propietati foloseste softul pentru a calcula masa, ce material foloseste si de ce , inainte sa incepa calculul masei , nu ma intreaba de material (normal asa era si nu sa aloce el default un material). Cum schimb materialul?

#70
ady.preda

ady.preda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 11.02.2007
Autocadul foloseste densitatea de 1 kg/dm3 ca default. Nu cred ca se poate schimba sau cel putin din cate m-am uitat acum nu am gasit nimic. E ceva de materiale pe acolo dar sunt mai mult proprietati vizuale, pt renderi etc.
Stiu ca in versiuni mai vechi gen r14 parca se foloseau niste macro-uri care contineau informatii despre multe materiale. La astea noi nu stiu ce mai e.

#71
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

View Postady.preda, on May 19 2009, 14:50, said:

Autocadul foloseste densitatea de 1 kg/dm3 ca default. Nu cred ca se poate schimba sau cel putin din cate m-am uitat acum nu am gasit nimic. E ceva de materiale pe acolo dar sunt mai mult proprietati vizuale, pt renderi etc.
Stiu ca in versiuni mai vechi gen r14 parca se foloseau niste macro-uri care contineau informatii despre multe materiale. La astea noi nu stiu ce mai e.
Merci de raspuns.
Nu ma refer la materialele de rander, alea le foloseste doar la vizualizare.

Pai daca nu poti sa schimbi densitatea, sau ma rog, sa aloci alt material, insemna ca este egal cu zero acest calul de masa, nu este folositor din niciun punct de vedere, nu ma ajuta la nimic. Ce ac daca am un alt tip de material, piesa este noua conceputa si in tabelul de componenta trebuie sa ii trec masa? (este doar un exemplu), trebuie neaparat sa comunic aproximativ dar cat mai aproape de adevar, aceasta masa....mda...in acest caza, MASS PROPERTERIES este nefolositor.

As putea face altfel, sa ii calculez doar volumul si apoi in functie de densitatea materialului, sa fac eu un calcul pe hartie....

#72
ady.preda

ady.preda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 11.02.2007

View Postcuculea, on May 19 2009, 18:21, said:

As putea face altfel, sa ii calculez doar volumul si apoi in functie de densitatea materialului, sa fac eu un calcul pe hartie....

Pai asa faceam si eu..oricum iti afiseaza si volumul in acea fereastra cand dai mass properties (in mm cubi). inmultesti cu densitatea [kg/m3] si imparti la 10^9  :D

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate