Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!
 La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour
 Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus
 Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane
 

Nucul: plantare si intretinere - topic dedicat

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
6824 replies to this topic

#6031
sava1979

sava1979

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 20.11.2014
Toti nucii care vin din Franta au etichete si toate livrarile au declaratie de conformitate etc. Cei de la Valcea au in loc de etichete niste folie de plastic pe care scrie doar denumirea soiului

#6032
goguteaca

goguteaca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 09.01.2016
Institutul National de Cercetari Agricole (INRA) - Franta
http://institut.inra.fr/en

Cu ce se ocupa? Cumva cu taiatul pomilor ca sa faca Coulie si Linard vanzare de pomi?

 sava1979, on 21 iunie 2016 - 10:22, said:

Toti nucii care vin din Franta au etichete si toate livrarile au declaratie de conformitate etc. Cei de la Valcea au in loc de etichete niste folie de plastic pe care scrie doar denumirea soiului
Cere-le si celor de la Valcea. Sunt obligati sa-ti dea aceste documente.

#6033
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,078
  • Înscris: 17.03.2005
Gogule, ICDP nu e doar unbinstitut de cercetare, doar cercetare fac universitatile.
Aia au fost ganditi, de prostii aia de comunisti, ca o intreprindere de cercetare si DEZVOLTARE in pomicultura si viticultura, care pe langa cercetare aveau si treaba de a furniza material saditor si/sau de a furniza structurilor inferioare zonale, pepiniere care faceau inmultirea, tehnologia si materialul genetic...
   Deci hai sa nu ii privim ca pe o universitate ca nu asta au fost si nubasta ar trebui sa fie.
Era treaba lor ca dupa destructurarea post 90 sa continue sa produca, sa ofere ei, cat de cat, in lipsa existentei pepibierelir, care au devenit usor usor private, atat populatiei cat si investitorilor mai mari, material saditor conform...ca ei au cam ramas "de stat"...chiar daca si ei au devenit cu timpul semi-autofinantati.....

Au facut treaba asta? Au facut un drac...nici macar soiurile facute de ei nu le gasesti la ei, nici macar informatii despre ele nu gasesti la ei, trebuie sa te milogesti de vreunu de pe acolo sa iti dea ceva informatii de parca bu ar fi treaba lor ca macar rezultatul muncii lor sa il faca macar cunoscut daca ju sa il promoveze....


Asta spun, ca nu fac absolut nimic in afara de a manca bani, multi, putini, cati or fi...

Roman
..pai taman de aia il respect, desi are si el pacate...ca la el gasesc 20 de soiuri romanesti..el un privat care ar putea vinde  orice, soiuri straine...el vinde soi romanesc...astia platiti sa imi vanda si sa promoveze , sa se bata pt soiurile romanesti, adaptate, bune sau rele cum or fi
..la astia nu gasesti, produc 3 kkturi, care jumate mor dupa plantare, vai mama lor, si alea jumate soiuri straine care se gasesc la jumate din bani pe orice "margine de drum"...
soi romanesc mai nou, cu rezistenta, de calitate...ori nu produc ori nu au, aproape niciodata....

Cat despre studii...pai tu ziceai ca ar fi bine sa....vad ca mai stii ce spui in materie d pomicultura...daca aia di-ar fi facut munca aia de cercetare banuiesc si eu ca ne trimiteai sa studiem rezultatele studiilor..nu ne puneai sa participam noi la un studiu amatoricesc care poate fi irelecant, nu?

Adevarul e simplu, cercetarea lor e praf, nici ei nu au habar pt ca nu au facut o cercetare serioasa...nici macar partea asta nu au facut-o...

Dar ae grabesc sa iti puna stampina cu nu pe soi strain, ca stiu ei ca ala e mai prost....

Astia sunt, asta 3 adevarul...
n-am absolut nimic cu ei dar trebuie sa vedem realitatea asa cum e, si e cam cacanie.




#6034
goguteaca

goguteaca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 09.01.2016

 parintele, on 21 iunie 2016 - 16:23, said:

Gogule, ICDP nu e doar unbinstitut de cercetare, doar cercetare fac universitatile.
Aia au fost ganditi, de prostii aia de comunisti, ca o intreprindere de cercetare si DEZVOLTARE in pomicultura si viticultura, care pe langa cercetare aveau si treaba de a furniza material saditor si/sau de a furniza structurilor inferioare zonale, pepiniere care faceau inmultirea, tehnologia si materialul genetic...
   Deci hai sa nu ii privim ca pe o universitate ca nu asta au fost si nubasta ar trebui sa fie.
Era treaba lor ca dupa destructurarea post 90 sa continue sa produca, sa ofere ei, cat de cat, in lipsa existentei pepibierelir, care au devenit usor usor private, atat populatiei cat si investitorilor mai mari, material saditor conform...ca ei au cam ramas "de stat"...chiar daca si ei au devenit cu timpul semi-autofinantati.....

Au facut treaba asta? Au facut un drac...nici macar soiurile facute de ei nu le gasesti la ei, nici macar informatii despre ele nu gasesti la ei, trebuie sa te milogesti de vreunu de pe acolo sa iti dea ceva informatii de parca bu ar fi treaba lor ca macar rezultatul muncii lor sa il faca macar cunoscut daca ju sa il promoveze....


Asta spun, ca nu fac absolut nimic in afara de a manca bani, multi, putini, cati or fi...

Roman
..pai taman de aia il respect, desi are si el pacate...ca la el gasesc 20 de soiuri romanesti..el un privat care ar putea vinde  orice, soiuri straine...el vinde soi romanesc...astia platiti sa imi vanda si sa promoveze , sa se bata pt soiurile romanesti, adaptate, bune sau rele cum or fi
..la astia nu gasesti, produc 3 kkturi, care jumate mor dupa plantare, vai mama lor, si alea jumate soiuri straine care se gasesc la jumate din bani pe orice "margine de drum"...
soi romanesc mai nou, cu rezistenta, de calitate...ori nu produc ori nu au, aproape niciodata....

Cat despre studii...pai tu ziceai ca ar fi bine sa....vad ca mai stii ce spui in materie d pomicultura...daca aia di-ar fi facut munca aia de cercetare banuiesc si eu ca ne trimiteai sa studiem rezultatele studiilor..nu ne puneai sa participam noi la un studiu amatoricesc care poate fi irelecant, nu?

Adevarul e simplu, cercetarea lor e praf, nici ei nu au habar pt ca nu au facut o cercetare serioasa...nici macar partea asta nu au facut-o...

Dar ae grabesc sa iti puna stampina cu nu pe soi strain, ca stiu ei ca ala e mai prost....

Astia sunt, asta 3 adevarul...
n-am absolut nimic cu ei dar trebuie sa vedem realitatea asa cum e, si e cam cacanie.

Parintzele, iti inteleg atitudinea, chiar daca incerci sa faci bascalie... Ma opresc aici cu rautatile!

Ai si tu in felul tau dreptate, situatia e "cacanie", dar e la fel in toate domeniile.  Insa unele lucruri trebuiesc spuse... Daca vrea cineva sa le ia in calcul, bine. Daca nu, nu...

ICDP-ul a fost infiintat in 1967 pe un anume calapod (nu era un proiect comunist, ci mult anterior...) si, la momentul acela, poate ca era in trendul vremurilor. Si prin tarile europene (chiar ne-comuniste) existau atunci institute cu activitati de cercetare si de micro-productie de fructe, legume, vin, material saditor si semincer, etc.
Nu uitati un lucru, la acel moment situatia nu era chiar roza din punct de vedere economic in multe tari europene...

Dar atunci, pe vremea comunistilor, s-au umplut dealurile patriei cu plantatii de pomi si arbusti fructiferi sau de vie, plantatii pe care unii si le mai aduc astazi aminte. Unele au fost mai bune, altele mai putin bune, ca pe vremea aia era sarcina de la partid sa faci si sa dregi si sa nu contrazici "tovarasii"... Asa erau vremurile!

Dupa "rivolutie" ar fi fost normal sa se pastreze partea de cercetare a institutelor si statiunilor, iar partea de productie sa fie transferata, privatizata sau desfiintata...

Pentru ca nu erau niciodata bani la buget suficienti pentru a finanta cercetarea, s-a luat decizia (care a fost perpetuata pana astazi) ca institutele si statiunile de cercetare sa se autofinanteze... Adica nu le dam deloc bani de la buget, sa se descurce...

Si s-au "descurcat" de avem situatia de astazi, ca s-a ales praful si pulberea... Cu alte cuvinte, sunt institutii de stat cu autofinantare, dar fara drept de a lua credite ca sa se dezvolte... Si cu legislatie si salarii de bugetari (fara buget)!

Asta e realitatea! In astfel de conditii ce pretentii poti sa ai? Poti sa te compari cu institute si statiuni de cercetare din afara, care au zeci de milioane de euro buget anual? Poti sa stimulezi tineretul de buna calitate sa se angajeze in cercetare? Cu 800 lei net/luna?
Si tineretul trebuie sa stie limbi straine, sa se informeze, sa se dedice activitatii de cercetare, sa publice in reviste cotate ISI? Merita efortul?

Cu ce fonduri sa te dezvolti, cu ce sa achizitionezi aparatura necesara in cercetare, cu ce sa cumperi carti, reviste, soft-uri, cu ce sa trimiti oamenii la specializari in strainatate sau la congrese?

Si mai vorbim de progres? Pe cand noi stam in situatia "cacanie", altii investesc in oameni si cercetare! Pana la 10% din PIB! Fara cercetare niciun domeniu nu se poate dezvolta! E valabil pentru medicina, aeronautica, telecomunicatii, constructii de masini, informatica, industrie textila, metalurgie, agricultura, etc, chiar si pentru sport!

Si soiurile minune sau nu, "straineze" sau "bastinase", sunt rezultatul cercetarii, nu au aparut din neant, in spatele lor stau zeci de ani de munca si oameni care si-au dedicat o parte din viata lor! In soiuri s-au investit multi bani, inclusiv pentru promovare (nu si in Romania)!

Are vreun viitor cercetarea agricola romaneasca in conditiile actuale? Nu prea cred!
Cine e de vina? Altii, sau poate noi?

E nevoie de cercetare in Romania? Lasa, ca luam totul de-a gata de la altii! Cat mai avem cu ce...

Ma opresc aici, ca nu are sens sa plictisim lumea.

Edited by goguteaca, 21 June 2016 - 17:52.


#6035
Malureanu

Malureanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 21.10.2015
Din cand in cand mai dau cate o cautare dupa nuci sa vad ce a mai aparut pe net. In ultima vreme vad din ce in ce mai multe studii legate de consumul de nuci.
Pe langa beneficiile deja cunoscute pentru inima si circulatie am inceput sa gasesc ca protejeaza sau incetineste cancerul de colon si cel de prostata, ca se completeaza cu dietele bazate pe surse marine de Omega 3 ducand la o viata mai sanatoasa si la prelungirea acesteia, ca mareste activitatea cognitiva si altele.
Acum cateva luni era la stiri un fotomodel de la noi care a fost intrebata de reporter ce mananca de arata asa bine, iar ea a raspuns ca tine o dieta pe baza de nuci.
Daca se mentine trendul acesta, cred ca in viitor usor usor, va creste consumul de samburi de nuca si in acest caz cel mai mult vor castiga cei care vor produce nuci al caror miez se extrage fara sa se faramiteze, are aspect si cel mai important are gust foarte bun.
Si atunci, care soi credeti ca va bate Fernorul si Franquette-ul ? Incerc sa fiu nationalist si ar fi interesant sa spuna, cine stie, care sunt acele soiuri romanesti.

#6036
sava1979

sava1979

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 20.11.2014
Oamenii pot fi subiectivi cand vine vorba de aspect si calitate. Eu cred ca daca pe o punga de miez ambalata aspectuos scrie ca este 100% produs in romania si soi romanesc va fi aleasa in detrimentul unor soiuri straine. Daca pomii sunt sanatosi, nucile recoltate, spalate si conditionate bine, miezul arata la fel de bine, iar gustul e doar e chestiune de preferinte

Edited by sava1979, 22 June 2016 - 07:16.


#6037
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,113
  • Înscris: 04.03.2014
Ceva ma face sa fiu de acord cu Sava,  mainapes daca vorbim de un produs premium sau bio si la preturi decente.


#6038
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,078
  • Înscris: 17.03.2005
Productia multa din Romania se va vinde in primul rand din cauza pretului, lumea nu e inca educata si experimentata in a cumpara nuci..nu e ca la rosii unde omul ia de 100 de ori pe an si se prinde repede ca exista diferente majore intre un carton fara gust si o rosie decenta.

Eco, bio, etc...sunt produse de nisa si vor mai fi multi ani, pana cand probabil, la un moment dat, se va reglementa global utilizarea de pesticide si va fi mai slab decat acum...

Treaba cu nuca aia care e panacei si de aia lumea va manca...e vrajeala ieftina de formula AS.
da, nu ca e minunata, dar la fel de pline de 1000 de calitati care mai de care mai ciudate sunt aproape toate balariile...suntno groaza de oameni care azi mananca tot felul de tampenii pt ca a scris la ziar sau a zis la tv,,,si pirul poate fi "medicament" pe hartie...

Asta nu inseamna ca din ce in ce mai multi vor manca pir...
Oameniiananca pur si simplu, ca sunt bune, pot exista fluctuatii si se pot exploata acestea la nivel micro, sau temporar, dar la scara mare oamenii mananca nuca asa cum mananca orice altceva, cam la fel, pt ca e buna si le place si daca si-o permit.

Poti sa faci tu mama nucilor, la 15 euro kilu ori o exporti ori o dai ca produs de nisa, volum mic...romanul obisnuit nu va plati 70 de lei pe kil daca gaseste in piata cu 30-35. Asa cum nici voi nu cumparati carne de pui cu 40 de lei kilu carcasa sau rosoi de 12-15 lei in sezon.

#6039
Malureanu

Malureanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 21.10.2015
Lumea nu este inca educata in a cumpara nuci pentru ca nu prea are cum s-o faca. Mai tineti minte ce se vindea acum cateva luni in marile lanturi de magazine? Nuci stricate .
Am legaturi cu mai multe medii de oameni si pot sa va spun, de exemplu, cum mai multi colegi se organizeaza si comanda periodic, de pe net, produse bio, de la faina pana la vin, de la o ferma mare din Timis. Si tot ei au abonament saptamanal la pui cu 35 RON/kg de la fermele de familie din comunele limitrofe.
Si stiti pentru ce cumpara asemenea produse in primul rand ? Nu pentru ei, ci pentru copii.
De cand povestesc despre nuci prietenilor, toti si-au plantat 2-3 pe langa casa, un amic chiar 40. Pentru copii.
Iar copiii vor prefera miezul galben-pai si dulce.
Eu vad cum se formeaza o clasa de mijloc care incepe sa aibe grija de sanatate si sa aloce mai mult buget pentru acest lucru.

Edited by Malureanu, 22 June 2016 - 10:09.


#6040
sava1979

sava1979

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 20.11.2014

 ionutzitaly, on 22 iunie 2016 - 09:29, said:

Ceva ma face sa fiu de acord cu Sava,  mainapes daca vorbim de un produs premium sau bio si la preturi decente.
Nu o sa existe niciodata un produs premium, bio si la pret decent. Ideea mea despre comercializarea nucilor este ca trebuie sa te respecti pe tine ca si producator si munca/energia investite. Eu consider ca e mult mai ok ca si producator ca in cazul in care ai 100 kg de nuci sa vinzi 10kg la pretul de 100 lei decat 100 kg la 10 lei. Iar daca raman 90 kg nevandute eu crd ca e mai rentabil sa le toci si sa le imprastii pe pamant ca si ingrasamant.
Conditia esentiala in acest discurs e ca produsele sa fie de o calitate impecabila.

http://www.jejardine...reffer-un-noyer
Altoire nuc

Edited by sava1979, 22 June 2016 - 10:27.


#6041
iosif73

iosif73

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 15.06.2008
La ce călduri sunt acum... cei ce puteți face asta, să nu uitați să vă irigați plantele din abundență după ce soarele a coborât de pe cer....  Acum sunt in jur de 35 de grade în adăpostul meteo. La soare... lucrurile stau putin diferit..se simt in jur de 37 de grade Celsius. Având in vedere că 95% din apa din sol accesibilă rădăcinilor se pierde prin evapo-transpiratie... musai să acordati atentie irigării.

Spor!

ah... și încă ceva: să nu uitați c ă 1 kg de biomasă la nuc se  produce cu 400 ( patrusute) litri de apă. Din irigații sau  precipitații naturale. Acum poate unii înțeleg de ce  e necesar acest sistem de irigații încă de la începutul plantației.

#6042
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,078
  • Înscris: 17.03.2005
Ia uite ce nuc am vazut azi...la cum rodeste, facand abstractie de cum subt fructele, ca asta nu stiu, ar merita incercata o altoire din el?

Attached File  uploadfromtaptalk1466773537499.jpg   90.62K   83 downloadsAttached File  uploadfromtaptalk1466773575930.jpg   90.33K   82 downloadsAttached File  uploadfromtaptalk1466773604862.jpg   108.84K   74 downloadsAttached File  uploadfromtaptalk1466773619125.jpg   101.09K   72 downloads

#6043
Malureanu

Malureanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 21.10.2015
Se sezon:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/a2kvCp3bb7o?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

O altoire ciudata:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/h-86fcU6EcM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Unii de pe la noi vand Lateral Moldovenesc si el nici n-a iesit din pepiniera Posted Image : [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/XipOHvAmYzM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Malureanu, 24 June 2016 - 22:51.


#6044
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,113
  • Înscris: 04.03.2014

 parintele, on 24 iunie 2016 - 15:07, said:

Ia uite ce nuc am vazut azi...la cum rodeste, facand abstractie de cum subt fructele, ca asta nu stiu, ar merita incercata o altoire din el?

20160624_114322.jpg 20160624_114344.jpg 20160624_114350.jpg 20160624_114335.jpg

Daca ti se pare ca e cel mai tare din sat an de an, il altoiesti (2,3) il tii in cele mai bune conditii , fertilizare, irigare vreo 10 ani de studiu si daca da rezultate interesante ii dai un nume comercial gen "Nucu' Parintelui" :))
Lasand gluma la o parte, cine stie cat material genetic super este prin gradinile oamenilor.

#6045
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,078
  • Înscris: 17.03.2005
Mie mi s-a parut spectaculoasa productia, era superincarcat in conditiile in care e pom din oras, nu prea am vazut alti nuci pe o raza de cateva zeci bune de metri, nu mi-a parut a plange dupa polenizator, plus ca era intr-un colt stradal de curte... fara curte...genul de curte in oras, fosta mahala de Bucuresti, o poteca si atat.
fertilizare si alte cele sunt utopii in asemenea caz, de unde s-o hrani doar el stie.
singurul favor cred ca e faptul ca acolo e mai greu sa vina bruma fata de camp.

Al doilea motiv pt care mi s-a parut interesant este tipul de fructificare.





#6046
goguteaca

goguteaca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 09.01.2016

 parintele, on 25 iunie 2016 - 07:15, said:

Mie mi s-a parut spectaculoasa productia, era superincarcat in conditiile in care e pom din oras, nu prea am vazut alti nuci pe o raza de cateva zeci bune de metri, nu mi-a parut a plange dupa polenizator, plus ca era intr-un colt stradal de curte... fara curte...genul de curte in oras, fosta mahala de Bucuresti, o poteca si atat.
fertilizare si alte cele sunt utopii in asemenea caz, de unde s-o hrani doar el stie.
singurul favor cred ca e faptul ca acolo e mai greu sa vina bruma fata de camp.

Al doilea motiv pt care mi s-a parut interesant este tipul de fructificare.

Urmareste-l macar 3 ani si dupa aceea poti trage o concluzie cat de cat... Altoieste-l si pune-l in plantatie. Si aici trebuie urmarit minim 3 ani de productie.

Nu poti trage o concluzie care sa stea in picioare dupa un singur an! Sunt diferente de la an la an...

De exemplu, am vazut nuci care intr-un an (si erau destul de batrani) au fructificat tip ciorchine cu cate 5 sau 7 nuci. Doar in anul acela! Apoi s-au comportat ca orice alt nuc cu fructificare terminala!

In al doilea rand, un nuc se comporta total diferit daca este razlet, pe marginea drumului sau in curte, fata de acelasi nuc intr-o plantatie, mai ales matura si pe un alt sol. Un nuc selectionat aflat pe deal are comportament diferit fata de acelasi nuc aflat pe o vale, chiar si la cateva sute de metri distanta! Si datele infloritului difera chiar si cu o saptamana!

In plantatie (de prin anii 7-8 incolo) se schimba total datele problemei intrucat se formeaza in timpul vegetatiei un microclimat unde temperatura este mai ridicata, umiditatea la fel, iar bolile si daunatorii sunt mult mai prezenti...

Din astfel de motive trebuie avut grija si la intensivizarea plantatiilor de nuc. Densitati de 200 sau chiar 350 pomi / ha pot conduce la un atac extrem de virulent din partea bolilor (mai ales bacterioza pe fructe si lastari) in zonele in care umiditatea este ridicata in timpul infloritului, dar si ulterior (iulie - august).

Din aceste motive astfel de plantatii reusesc sa performeze productiv in zone cu un climat mult mai uscat decat al nostru (de exemplu California sau Spania)...

Sa aveti succes!

Edited by goguteaca, 25 June 2016 - 10:59.


#6047
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,113
  • Înscris: 04.03.2014

 parintele, on 25 iunie 2016 - 07:15, said:

Mie mi s-a parut spectaculoasa productia, era superincarcat in conditiile in care e pom din oras, nu prea am vazut alti nuci pe o raza de cateva zeci bune de metri, nu mi-a parut a plange dupa polenizator, plus ca era intr-un colt stradal de curte... fara curte...genul de curte in oras, fosta mahala de Bucuresti, o poteca si atat.
fertilizare si alte cele sunt utopii in asemenea caz, de unde s-o hrani doar el stie.
singurul favor cred ca e faptul ca acolo e mai greu sa vina bruma fata de camp.

Al doilea motiv pt care mi s-a parut interesant este tipul de fructificare.

Apropo de genetica existenta in Romania,  vorbeam cu un prof italian cu experienta serioasa in zootehnie.   A fost implicat in niste investii in Romania si a cunoscut binisor tara....Imi zicea ca a ramas uimit de ce baza genetica  exista in Romania la oi si totusi nici o rasa care sa fie ok la nivel comercial.  Dupa el e o crima faptul ca nu s-a mai facut nici o cercetare serioasa in sector in ultimii 30 de ani.

Edited by ionutzitaly, 25 June 2016 - 12:06.


#6048
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,078
  • Înscris: 17.03.2005
Domnilor, eu nu am niciun fel de ganduri sau pretentii, pur si simplu am vazut o salbaticiune, am pozat-o si am intrebat pe cei care se pricep mai mult/ au vazut mai multe decat mine daca, dpldv, merita sa pierzi timpul altoind, plantand, ingrijind,ocupand locul cu un nuc/cativa nuci ca asta...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate