Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Nucul: plantare si intretinere - topic dedicat

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
6824 replies to this topic

#19
zam77

zam77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 17.11.2008
E o idee buna cu plantatia de nuci,numai ca ai de asteptat pana sa scoti profit din asa ceva.Iar in perioada de toamna tre sa supraveghezi bine zona .eu cred ca daca ai avea cateva hectare ai putea sa faci un gard bun si sa mai ai pe cineva care sa supravegheze o sa faci treaba.Eu am o vie care nu prea mai merge,in primavara o sa plantez nuci in ea,pana cresc nucii mai las via(0,5ha).dupa calculele mele cred ca sunt mai profitabili nucii

#20
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006

View Postzam77, on Jan 19 2009, 11:01, said:

E o idee buna cu plantatia de nuci,numai ca ai de asteptat pana sa scoti profit din asa ceva.Iar in perioada de toamna tre sa supraveghezi bine zona .eu cred ca daca ai avea cateva hectare ai putea sa faci un gard bun si sa mai ai pe cineva care sa supravegheze o sa faci treaba.Eu am o vie care nu prea mai merge,in primavara o sa plantez nuci in ea,pana cresc nucii mai las via(0,5ha).dupa calculele mele cred ca sunt mai profitabili nucii

Nu esti primul care spune chestia cu gardul. Aveti idee cat costa sa pui un gard la "cateva hectare"?

Edited by TLGsoft, 19 January 2009 - 10:07.


#21
nano2k

nano2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 12.01.2007

View PostTLGsoft, on Jan 19 2009, 10:07, said:

Nu esti primul care spune chestia cu gardul. Aveti idee cat costa sa pui un gard la "cateva hectare"?

"Coasta" mult, dar investitia o poate face in cativa ani. Pana nu sunt nuci, nu are rost ca numa' "imbatraneste" gardul.
Cealalta varianta ar fi o ghereta mica in care pui un paznic si 5 caini.
Dar si asta in momentul in care apar nucile.
In speranta ca plantatia nu va fi devastata pana atunci.

PS: poti pune si o camera IP (eventual un dome camera in infrarosu) undeva intr-un nuc sau pe un stalp care sa-ti trimita prin GPS cate o imagine pe secunda sau minut.
Dar sa nu ne aberam prea tare :)

#22
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006
:) Stiu ca i-au furat unuia gardul de la o crescatorie de melci. Deci gardul ala care are rol de protectie... se fura si el.

#23
zam77

zam77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 17.11.2008
Gardul poate sa fie facut din ,,spini boieresti"(o specie de salcam cred ca e,nu stiu exact cum se chiama)care poate creste odata cu nucii.Credeti-ma ca printr-un gard viu ca asta nu trec nici mistretii,are niste spini de 7-8 cm.

#24
nano2k

nano2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 12.01.2007

View Postzam77, on Jan 19 2009, 10:30, said:

Gardul poate sa fie facut din ,,spini boieresti"(o specie de salcam cred ca e,nu stiu exact cum se chiama)care poate creste odata cu nucii.Credeti-ma ca printr-un gard viu ca asta nu trec nici mistretii,are niste spini de 7-8 cm.


da da, stiu si eu cum sunt aia.
eficient si ieftin.
buna ideea.

#25
florinaverescu

florinaverescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 01.12.2008
da un search pe google sa vezi cu cat gasesti miezul de nuca.
dupa cum am mai spus, daca nu te ocupi zi de zi de ei (adica tot anul) se gaseste un destept care sa se incalzeasca cu nucii tai.
cat sunt mici, trebuiesc aparati de cai, vaci, oi, oameni...
ai idee cat costa puietul de nuc? ~ 10 eur/BUC. in 1 Ha se pot planta max 100 copaci. in aceste conditii, fata de pretul de achizitie, cat trebuie sa mai investesti? investesti atatia bani si mai revii peste un an sa culegi nuci? revin-o cu picioarele pe pamant.
nu ai de gand sa-i uzi deloc? si alte tratamente?
unde gasesti teren ieftin? te asigur ca din punctul asta de vedere nu mai exista niciun "sat uitat de lume".

nu uita ca din nuc se face furnir, crezi ca daca nu va fi pus pe foc nu va tenta pe nimeni. Imagineazati ca pana la urma te alegi cu o livada frumoasa, iar intr-o iarna cand zapada e de 1 metru vine un destept care o pune pe toata la pamant i 2 zile.

#26
buteliearagaz

buteliearagaz

    Contabilizez vorbe

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,137
  • Înscris: 13.12.2006

View Postnano2k, on Jan 19 2009, 10:20, said:

"Coasta" mult, dar investitia o poate face in cativa ani. Pana nu sunt nuci, nu are rost ca numa' "imbatraneste" gardul.
Cealalta varianta ar fi o ghereta mica in care pui un paznic si 5 caini.
Dar si asta in momentul in care apar nucile.
In speranta ca plantatia nu va fi devastata pana atunci.

PS: poti pune si o camera IP (eventual un dome camera in infrarosu) undeva intr-un nuc sau pe un stalp care sa-ti trimita prin GPS cate o imagine pe secunda sau minut.
Dar sa nu ne aberam prea tare :)
De ce este nevoie de un paznic si cinci caini ?
Astea sunt normele europene ?  :w00t:

View Postflorinaverescu, on Jan 19 2009, 23:08, said:

da un search pe google sa vezi cu cat gasesti miezul de nuca.
dupa cum am mai spus, daca nu te ocupi zi de zi de ei (adica tot anul) se gaseste un destept care sa se incalzeasca cu nucii tai.
cat sunt mici, trebuiesc aparati de cai, vaci, oi, oameni...
ai idee cat costa puietul de nuc? ~ 10 eur/BUC. in 1 Ha se pot planta max 100 copaci. in aceste conditii, fata de pretul de achizitie, cat trebuie sa mai investesti? investesti atatia bani si mai revii peste un an sa culegi nuci? revin-o cu picioarele pe pamant.
nu ai de gand sa-i uzi deloc? si alte tratamente?
unde gasesti teren ieftin? te asigur ca din punctul asta de vedere nu mai exista niciun "sat uitat de lume".

nu uita ca din nuc se face furnir, crezi ca daca nu va fi pus pe foc nu va tenta pe nimeni. Imagineazati ca pana la urma te alegi cu o livada frumoasa, iar intr-o iarna cand zapada e de 1 metru vine un destept care o pune pe toata la pamant i 2 zile.
Daca era mai prost termina treaba intr-o noapte ?  :P

#27
nano2k

nano2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 12.01.2007

View Postbuteliearagaz, on Jan 20 2009, 01:06, said:

De ce este nevoie de un paznic si cinci caini ?
Astea sunt normele europene ? :w00t:

Nu, sunt norme de prevenire :)

#28
Catalin_

Catalin_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 28.01.2008
Eu daca as avea banii necesari si sa stiu bucati de pamant mai retrase.. m-as baga.
Riscurile care se spun aici, sunt riscuri.. se pot intampla sau nu, in functie de locul unde ai pamant, acces, vecini, circulatie, etc.
Cu 2 oameni de buna credinta si pamant bine pozitionat ai rezolvat totul.

#29
ZALMOXIS

ZALMOXIS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 550
  • Înscris: 10.01.2004

View Postdannielghi, on Jan 6 2009, 10:13, said:

de vreo 2 ani ma gandesc la treaba asta; nu neaparat ca o afacere propriu-zisa ci mai mult ca o investitie (in fapt cel mai mult ma atrage ideea in sine) ; pot sa cumpar bucati mai mici de teren (sa zicem bucati de un sfert de hectar) undeva in zone de deal, in zone parasite sa zic asa, si pot cumpara bucati de pamant si cu 10 milioane (vechi). plantez nuci, ii altoiesc, si ii las in pace; nu trebuie sa mai investesc ulterior. e clar ca profit pot avea dupa cel putin 10 ani, insa este la fel de adevarat ca pretul pentru nuca este foarte ridicat. in toata europa pretul este mare, si chiar si in china se vand foarte scump.
stiu ca unii poate vor zambi cand vor vedea ideea asta.
exista si o carte despre asa ceva. http://www.cartescol...ne-pr-9743.html
ce parere aveti?

ideea e f. interesanta; si pe mine ma bate gandul sa fac asta; de pe la noi, pleaca zeci de tiruri incarcate cu nuca si terenurile sunt inca ieftine; daca te intereseaza da PM

#30
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008
Plantatia de nuci se numeste nucet.

Parerea mea  - cumpara teren in apropierea comunelor care se numesc asa, inseamna ca solul e bun pentru nuci. Si vezi ca sunt copaci cu proprietari magice!

#31
dannielghi

dannielghi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 25.05.2006
referitor la pretul pamantului; stiu zone mari unde pot sa cumpar cu 15 milioane hectarul;
eu m-am gandit sa fac in felul urmator: caut zona, cat mai uitata de lume ( si sunt destule din astea), la aia nu spun nimic ce fac cu terenul, si oamenii pe care aii aduc sa munceasca sa planteze ii aduc dintr-o cu totul alta zona si ma interez sa fie oameni de buna-credinta sa nu vina  a doua zi sa fure puietul. nu m-as teme asa tare ca s-ar taia, eu ma tem sa nu-i fure cat sunt inca puieti;
faza cu camera IP in copaci mi se pare un pic amuzanta si putin eficienta
faza cu gardul e scumpa si neeficienta; in maxim o luna fura gardul
gard viu-da, e solutie foarte buna; daca se poate imprejmui zona si pune o poarta, poate fi o idee buna; acum daca hotul vrea neaparat sa faca prapad, vine cu drujba si taie gardul viu...

#32
aikido

aikido

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 331
  • Înscris: 08.11.2005
Daniele, dar da ca ii ataca....veveritele? Mie mi-ar fi frica de CHip si Dale!

#33
buteliearagaz

buteliearagaz

    Contabilizez vorbe

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,137
  • Înscris: 13.12.2006

View Postaikido, on Jan 24 2009, 19:41, said:

Daniele, dar da ca ii ataca....veveritele? Mie mi-ar fi frica de CHip si Dale!
:surprise:
Aduci si tu un dihor sa le distreze , sa rada pana o sa moara de atata ras !  :roflmaofast:

#34
vup

vup

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 07.06.2007
Daca te duci pe soseaua Oltenita-Calarasi-Ostrov-Adamclisi-Constanta, adica pe langa Dunare si prin sudul Dobrogei o sa gasesti plantati pe marginea soselei mii, milioane de nuci pe care , crede-ma, nu ii culege nimeni. Trebuie doar sa te duci sa-i culegi, fara sa-ti mai bati capul cu livada.

#35
infinitul8

infinitul8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 952
  • Înscris: 04.05.2006

View Postvup, on Jan 28 2009, 19:49, said:

Daca te duci pe soseaua Oltenita-Calarasi-Ostrov-Adamclisi-Constanta, adica pe langa Dunare si prin sudul Dobrogei o sa gasesti plantati pe marginea soselei mii, milioane de nuci pe care , crede-ma, nu ii culege nimeni. Trebuie doar sa te duci sa-i culegi, fara sa-ti mai bati capul cu livada.
Sunt culesi de oamenii din zona. Bunicutele ce stiu sa faca dulceata trimit nepotii vara sa le aduca nuci verzi inainte de a forma coaja iar ce ramane dupa runda asta se culege prin baterea pomului cu prajini inainte de a da ciorile (=corbi=pasari) iama in ele.

O alta metoda de paza inspirata din cele spuse mai sus si din tinerete poate fi asta:
4 caini plasati pe laturile plantatiei (asta daca ai lotul de format patrat-drptunghi daca nu cainii se calculeaza la nr de laturi) care sa fie pusi in patrulare. Legati cu lant si invartelnita de o sarma intinsa pe latura respectiva. Cusca la mijloc. Limita de patrulare trebuie sa o stabilesti astfel incat cainii sa nu se suprapuna (sa aiba cam 0,5-1 m distanta intere maximul permis de sarma+lant+bot) pt a nu se lua la cearta. Adaparea le-o faci automata (o sticla de 2 litri cu fundul in sus care are gura in bolul de apa si elibereaza treptat pe masura ce cainele bea sau apa se evapora). Mancarea le-o aduce un om platit pt asta insa trebuie sa ai grija sa fie de cuvant sa nu-i infometeze ca dai in altele.

L.E. E o idee buna asta. Si eu am niste pamant pe la tara si nu stiam ce sa fac cu el. Ma gandisem la varianta livada insa la nuci nu.

All the best
DanS

Edited by infinitul8, 29 January 2009 - 10:32.


#36
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006

View Postdannielghi, on Jan 24 2009, 19:30, said:

referitor la pretul pamantului; stiu zone mari unde pot sa cumpar cu 15 milioane hectarul;
...

:D mi tu. Insa mai astept, poate mai scade. Ma cam doare cand vad atata pamant nemuncit, pur si simplu cunostintele de la tara imi spun ca nu merita lucrat. Mai mult bagi decat scoti. Bani, fireste :) Bine, nici nu au suprafete mari, maxim 1 ha pe un lot. Dotarile destul de primitive. Si eu vad viitorul ca apartinand micilor fermieri, fie pe pamantul lor, fie pe teren arendat pe cateva zeci de ani. Cu 20 - 30 de ha in exploatare poti face treaba.

Daniel, nu cred ca-i obligatoriu sa aduci oameni din alte parti la plantat. Bastinasii daca au de furat, tot fura, insa mai intai ii asteapta pe aia sa planteze; nu vad diferenta.

Oare in cat timp creste gardul ala viu?

Edited by spe, 29 January 2009 - 10:32.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate