Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Nucul: plantare si intretinere - topic dedicat

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
6824 replies to this topic

#37
aikido

aikido

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 331
  • Înscris: 08.11.2005
Mergand spre Tulcea, pe soseaua aceea liiibera, sunt cateva sute de nuci. In afara de "porumbei negri" (zburatori sau terestri) nu apuca nimeni o nuca. Stau cu ele in pungi la marginea drumului, poate cumpara cineva (pe unul era sa il las fara penaj cu masina la 160 km/h.

#38
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,226
  • Înscris: 15.02.2007
al dracu daca astia nu abereaza grav cu rod in 3-4-5 ani... :huh:

#39
RealityVoid

RealityVoid

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 14.10.2007
Bine bine, sa zicem ca gasesti pamant, plantezi nucii, nu ti-i fura nimeni si eventual reusesti sa culegi o recolta frumoasa.

Intrebarea ramane acuma, cui vinzi nucile?Sunt firme care cumpara en-gros nuci sau ceva in genul? Ca nu prea vad eu sa te duci in piata cu ele.

Edited by RealityVoid, 12 February 2009 - 23:08.


#40
aikido

aikido

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 331
  • Înscris: 08.11.2005
La un moment dat, mai ma interesa: plante medicinale, ciupercarie.
Ideea e ca nu am timp pt. asa ceva, dar cred ca decat porumb ca 90% din populatie, pe care il sapa ca acum 150 de ani, probabil ca o cultura (ceva mai costisitoare) de plante aromatice sau medicinale pe un contract ferm cu Plafar / alte magazine, ar da rezultate mai rapide decat nucii.

Oricum, o singura persoana (chiar si o familie) va gestiona extrem de greu o astfel de plantatie.

Deja mentinem discutia in plan ideatic, concret a facut cineva ceva pe aceswt domeniu?

#41
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,226
  • Înscris: 15.02.2007
E destul de greu cu plantele medicinale, o cunostiinta a incercat cu menta si nu a gasit piata de desfacere...la catina ma gandeam si eu sau galbenele...hmm

#42
Liliana82

Liliana82

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 03.11.2008
Mi-e asa dor de o dulceatza de nuci......!!!!(gustul copilariei mele) :)] si de Nucul  Meu din Banat!!  .... :rolleyes:    CRED  ca inca mai stiu reteta de la "buni" ( am "urmarit-o" in cei 7 ani de acasa sau de la bunici !cand facea dulcetza de nuci  :thumbup: peltea de coarne :rolleyes: alune de padure  si mure confiate  :console:  ) APROPO..! CINE  se asociaza cu mine  pentru  productie de dulcetza de nuci....!!! ( garatez controlul calitatiii si  al   desfacerii )!!

#43
nano2k

nano2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 12.01.2007

 Liliana82, on Feb 20 2009, 00:49, said:

Mi-e asa dor de o dulceatza de nuci......!!!!(gustul copilariei mele) :) ] si de Nucul Meu din Banat!! .... :rolleyes: CRED ca inca mai stiu reteta de la "buni" ( am "urmarit-o" in cei 7 ani de acasa sau de la bunici !cand facea dulcetza de nuci :thumbup: peltea de coarne :rolleyes: alune de padure si mure confiate :console: ) APROPO..! CINE se asociaza cu mine pentru productie de dulcetza de nuci....!!! ( garatez controlul calitatiii si al desfacerii )!!

WOW. M-as asocia. Cum?

#44
Liliana82

Liliana82

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 03.11.2008
uffff .... pai unde gasesc nuci verzi....???si alea culese cand sunt "cat unghia" (Cum zicea buni) adica  cu diametru de 1 cm maxim! cm jumate... aaa si  daca chiar gasim "NUCUL"   nucile verzi  nu se bat  sa cada , trebuie culese din copac

#45
win

win

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 24.09.2008

 dannielghi, on Jan 6 2009, 10:13, said:

de vreo 2 ani ma gandesc la treaba asta; nu neaparat ca o afacere propriu-zisa ci mai mult ca o investitie (in fapt cel mai mult ma atrage ideea in sine) ; pot sa cumpar bucati mai mici de teren (sa zicem bucati de un sfert de hectar) undeva in zone de deal, in zone parasite sa zic asa, si pot cumpara bucati de pamant si cu 10 milioane (vechi). plantez nuci, ii altoiesc, si ii las in pace; nu trebuie sa mai investesc ulterior. e clar ca profit pot avea dupa cel putin 10 ani, insa este la fel de adevarat ca pretul pentru nuca este foarte ridicat. in toata europa pretul este mare, si chiar si in china se vand foarte scump.
stiu ca unii poate vor zambi cand vor vedea ideea asta.
exista si o carte despre asa ceva. http://www.cartescol...ne-pr-9743.html
ce parere aveti?
de vreo 3 ani ma gandesc si eu numai caeu am si cumparat doua ha. dar nu stiu prea multe despre obtinerea puietilor si momentul optim de plantare daca poti sa ma ajuti te rog.

#46
manole74

manole74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 10.12.2006
Locuiesc in judetul Arges si in cercul meu e cunoscuti este o persoana originara din Arabia Saudita, care s-a stabilit de multi ani aici-Pitesti, iar in ultimii a cumparat diverse terenuri .Intrebat ce va face cu respectivele proprietati, a raspuns ca le va planta cu nuci!!!! Am ramas uimit de raspuns! Arabul nu e deloc prost, asa ca luati aminte........

#47
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,226
  • Înscris: 15.02.2007
Am luat aminte, planteaza terenul peste 5 ani iar peste alti 10-15 devin nucii profitabili, poate moare arabu' pana atunci. :lol:

Edited by kappa_man84, 14 March 2009 - 13:00.


#48
manole74

manole74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 10.12.2006
Razi tu, dar In Republica Moldova, exista deja o strategie la nivel national despre gestionarea culturii nucului, pentru ca au vazut potentialul afacerii!Daca nu ma insel au infiintat chiar un Centru National al Culturii Nucului......... La noi probabil se asteapta sa se aclimatizeze vreun soi care sa faca numai samburi :P

Edited by manole74, 14 March 2009 - 13:18.


#49
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,226
  • Înscris: 15.02.2007
Stiu foarte bine situatia din R. Moldova, tocmai de-aia se pune accent la ei pe aceste plantatii pentru ca au sprijin de la stat. La noi, momentan suntem in plop rau de tot, iar cine isi permite sa infiinteze o plantatie de nuci iti spun eu ca are deja o situatie materiala ok, pentru ca inca o data, este o investitie pe termen foarte lung. Profitabila desigur, dar dupa multi multi ani. :P

#50
manole74

manole74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 10.12.2006
Din nefericire, la noi asa este.....

Poate o sa apara vreun temerar, sa ne spuna mai multe si noua ;)

#51
paca2008

paca2008

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 29.02.2008
Stie cineva de unde se poate cumpara un nuc pentru a fi plantat?

Vreau sa pun unul in curte

#52
archimex2002

archimex2002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 30.12.2006
Idea e foarte buna, cererea e tot mai mare si exista si cumparatori pentru nucile tale.Calculul e cam asta.Nucii puieti altoiti deja te costa cam 10 euro bucata la pret de en-gros si il poti comanda undeva linga Ramnicu Vlacea.Dupa 3 ani dau primul rod, dupa 7 ani sunt la rod maxim.La prima vedere costurile nu sunt foarte mari.Pe un ha iti inta 110 nuci, si cand or sa dea rod maxim it vor aduce cam 220-250 euro/nuc.Daca reusesti sa faci miscarea asta pe 4 ha cel putin esti realizat.Trebuie stropiti de 2x pe an, si dupa ce ajung la rod, e de preferat sa investesti intr-un gard, paznic etc etc.Iarasi de preferat este sa ai toata livada intr-un lot, nu mai multe imprastiate.Daca vrei sa fi cat mai eficient, exista niste utilaje care scutura nucile si care le aduca, ca niste tractorase si rata lor de scuturare este de 90%.Si daca produci suficient poti sa iti gasesti singur clientii in Europa si atunci o sa castigi cam 500 euro/nuc.Bafta oricum! Mai bine iesi cu peri dar sunt mai pretentiosi!

#53
aikido

aikido

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 331
  • Înscris: 08.11.2005

 archimex2002, on Apr 22 2009, 15:09, said:

.La prima vedere costurile nu sunt foarte mari.Pe un ha iti inta 110 nuci, si cand or sa dea rod maxim it vor aduce cam 220-250 euro/nuc.Daca reusesti sa faci miscarea asta pe 4 ha cel putin esti realizat........... poti sa iti gasesti singur clientii in Europa si atunci o sa castigi cam 500 euro/nuc.Bafta oricum! Mai bine iesi cu peri dar sunt mai pretentiosi!

Costurile nu sunt f. mari, sunt enorme.
Terenul
gardul
pomii - puietii
utilaje
personal calificat
materiale de intretinere


Clienti in Europa? Da un exemplu.

500 euro / nuc. Cam cum s-a nascut aceasta cifra?

Care este rata de acoperire a investitiei in ani?

#54
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,226
  • Înscris: 15.02.2007
archimex, ai avut in viata ta un nuc in curte sa vezi in cat timp e pe rod? :huh:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate