Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Atei celebri vs. teisti celebri

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
141 replies to this topic

#19
Bean

Bean

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,477
  • Înscris: 12.11.2006
ColtAlb n-a vrut sa spuna ca ateismul a produs efectiv religia, ci mai degraba cred ca a vrut sa afirme cum ca ordinea cronologica fireasca in conceptia lui ar fi ateism si mai apoi teism. In ideea ca initial umanitatea era atee, dar aici "ateu" nu e cel mai fericit termen. Caci in esenta, prin ateism lumea nu intelege lipsa prin excelenta (din nastere) a oricarui concept de zeitate/deitate, ci intelegem mai degraba o actiune constienta de rejectare a oricarui tip de z/deitate (deci mai intai trebuie sa fie prezent conceptul de Deus, pentru a urma si atitudinea de respingere). De fapt, acest tip de ateism s-ar preta mai bine la expresia "ateismul este o reactie la teism". Se pare ca nu avem un termen potrivit pentru ateismul intrinsec si de aici apar confuziile in dezbateri. Cred ca mai bine s-ar folosi "lipsa teismului", ca e mai limpede.

Edited by Bean, 15 January 2009 - 00:50.


#20
ain

ain

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,458
  • Înscris: 03.11.2006

 Bean, on Jan 15 2009, 00:09, said:

Sa intelegem ca un teist considera ca Adam - prima fiinta umana - a fost ateu? Nu a avut cunostinta de existenta divinitatii? Pentru ca ateismul nu inseamna sa stii ca exista divinul dar, din diverse motive, sa-l respingi. Definitia precedenta se potriveste mai degraba satanismului.
Oare "ipoteticul" om primitiv, chiar nu avea nici o forma de credinta? Nu crezi ca defapt starea primordiala era o forma de deism: tot ce nu intelegea era temut si, intr-o forma, venerat. Poate un om primitiv sa respinga ceva de care n-a auzit sau, cel putin, nu era formulat sub o forma coerenta? Sub nici o forma nu se califica pentru a primi eticheta de ateu.

#21
Bean

Bean

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,477
  • Înscris: 12.11.2006

 ain, on Jan 15 2009, 11:11, said:

Sa intelegem ca un teist considera ca Adam - prima fiinta umana - a fost ateu? Nu a avut cunostinta de existenta divinitatii? Pentru ca ateismul nu inseamna sa stii ca exista divinul dar, din diverse motive, sa-l respingi. Definitia precedenta se potriveste mai degraba satanismului.
Oare "ipoteticul" om primitiv, chiar nu avea nici o forma de credinta? Nu crezi ca defapt starea primordiala era o forma de deism: tot ce nu intelegea era temut si, intr-o forma, venerat. Poate un om primitiv sa respinga ceva de care n-a auzit sau, cel putin, nu era formulat sub o forma coerenta? Sub nici o forma nu se califica pentru a primi eticheta de ateu.
Eu n-am facut altceva decat sa-mi prezint parerea despre interpretarea lui ColtAlb.
Starea primordiala este ateism, dar in sensul de lipsa a teismului, nu de rejectare a lui.
De altfel, starea primordiala e caracterizata de o lipsa totala, indiferent de segmentul abordat. La asta ma refeream.

#22
ain

ain

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,458
  • Înscris: 03.11.2006

 Bean, on Jan 15 2009, 11:22, said:

Eu n-am facut altceva decat sa-mi prezint parerea despre interpretarea lui ColtAlb.
Starea primordiala este ateism, dar in sensul de lipsa a teismului, nu de rejectare a lui.
De altfel, starea primordiala e caracterizata de o lipsa totala, indiferent de segmentul abordat. La asta ma refeream.
Chiar daca "ipoteticul" om primitiv nu avea nici o problema cu mediul inconjurator (lucru care imi pare improbabil, sa nu se teama de foc, sa nu-l venereze intr-un fel sau altul) cred ca ar fi mai corect sa-l etichetam ca agnostic: nu stia ce sa raspunda la problema.

#23
DayDreamer

DayDreamer

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,724
  • Înscris: 07.07.2007
O sa pun pe finalul postului o lista cu teisti celebri, insa deoarece suntem pe un forum, intr-o lume a computerului, ma opresc putin la cel ce este considerat parintele informaticii, crestinul Charles Babbage, un matematician, inginer mecanic, inventator, filosof, a scris printre altele si un tratat interesant:"On the Power, Wisdom and Goodness of God, as manifested in the Creation''si prietena sa Ada Lovelace, tot crestina, care este consemnata in istorie ca find primul programator.
Niste date despre ei: In anul1830  Babbage a realizat primul instrument de calcul care continea un bloc de memorare pe baza de perforatii in cartela si care este capabil sa pastreze datele care urmau sa fie prelucrate si datele intermediare de calcul, ulterior in 1973 Howard Aiken de la Universitatea Harvard preluand ideile lui pentru crearea Calculatorului cu Secventa de Comanda Automata. Acesta era bazat in cea mai mare parte pe ideile lui Babbage, este considerat primul calcultator electromecanic,se numeste ''Mark 1''
Babbage a inceput sa-si proiecteze Masina analitica în 1837, dar nu a reusit sa o construiasca pana la moartea sa, din cauza limitarilor tehnologice ale vremii. Cu toate acestea, o masina construita in 1991 dupa schitele sale s-a dovedit a functiona perfect. ideile lui Babbage erau atat de revolutionare pentru vremea sa incat n-au fost intelese decat de foarte putini oameni din vremea lui, printre care si matematicianul Ada Lovelace cea care a si scris primul program pentru Masina analitica, program care s-a dovedit ulterior functional, ramanand astfel in istorie ca primul programator.
De asemenea Charles Babbage a mai inventat si dinamometrul ce masoara cuplul unui motor si ecartamentul feroviar.

Merite ale lui se pot vedea si in listele de mai jos:

Discipline științifice înființate de oameni de știință care au crezut că există Dumnezeu:

Analiza dimensională Lord Rayleigh (1842-1919)
Analiza modelelor Lord Rayleigh (1842-1919)
Anatomia comparată Georges Cuvier (1769-1832)
Astronomia fizică Johann Kepler (1571-1630)
Astronomia galactică William Herschel (1738-1822)
Bacteriologia Louis Pasteur (1822-1895)
Biologia sistematică Carolus Linnaeus (1707-1778)
Chimia Robert Boyle (1627-1691)
Chimia izotopică William Ramsay (1852-1916)
Chirurgia antiseptică Joseph Lister (1827-1912)
Dinamica Isaac Newton (1642-1727)
Dinamica gazelor Robert Boyle (1627-1691)
Electrodinamica James Clerk Maxwell (1831-1879)
Electromagnetica Michael Faraday (1791-1867)
Electronica Ambrose Fleming (1849-1945)
Energetica Lord Kelvin (1824-1907)
Entomologia insectelor vii Henri Fabre (1823-1915)
Genetica Gregor Mendel (1822-1884)
Geologia ghețarilor Louis Agassiz (1807-1873)
Geometria neeuclidiană Bernhard Riemann (1826-1866)
Ginecologia James Simpson (1811-1870)
Hidraulica Leonardo da Vinci (1452-1519)
Hidrografia Matthew Maury (1806-1873)
Hidrostatica Blaise Pascal (1623-1662)
Ihtiologia Louis Agassiz (1807-1873)
Istoria naturii John Ray (1627-1705)
Mecanica celestă Johann Kepler (1571-1630)
Mecanica fluidelor George Stokes (1819-1903)
Mineralogia optică David Brewster (1781-1868)
Oceanografia Matthew Maury (1806-1873)
Paleontologia John Woodward (1665-1728)
Paleontologia vertebratelor Georges Cuvier (1769-1832)
Patologia Rudolph Virchow (1821-1902)
Stratigrafia Nicholas Steno (1631-1686)
Știința computerului Charles Babbage (1792-1871)
Teoria câmpului Michael Faraday (1791-1867)
Termodinamica Lord Kelvin (1824-1907)
Termodinamica reversibilă James Joule (1818-1889)
Termodinamica statistică James Clerk Maxwell (1831-1879)
Termocinetica Humphrey Davy (1778-1829)

Invenții, descoperiri și contribuții celebre ale unor oameni celebri ce au constientizat existenta Creatorului:

Autoinducția Joseph Henry (1797-1878)
Barometrul Blaise Pascal (1623-1662)
Cablul transatlantic Lord Kelvin (1824-1907)
Caleidoscopul David Brewster (1781-1868)
Catalogul global al stelelor John Herschel (1792-1871)
Cloroformul James Simpson (1811-1870)
Controlul fermentației Louis Pasteur (1822-1895)
Galvanometrul Joseph Henry (1797-1878)
Gazele inerte William Ramsay (1852-1916)
Generatorul electric Michael Faraday (1791-1867)
Lampa de protecție în mină Humphrey Davy (1778-1829)
Legea biogenezei Louis Pasteur (1822-1895)
Legea gravitației Isaac Newton (1642-1727)
Mașina de calculat Charles Babbage (1792-1871)
Metoda științifică Francis Bacon (1561-1626)
Motorul electric Joseph Henry (1797-1878)
Pasteurizarea Louis Pasteur (1822-1895)
Scara temperaturii absolute Lord Kelvin (1824-1907)
Sistemul de clasificareCarolus Linnaeus (1707-1778)
Stelele duble William Herschel (1738-1822)
Tabelele actuare Charles Babbage (1792-1871)
Tabelele efemerelor Johann Kepler (1571-1630)
Telegraful Samuel F.B.Morse (1791-1872)
Telescopul cu reflecție Isaac Newton (1642-1727)
Vaccinarea și imunizarea Louis Pasteur (1822-1895)
Valva termionică Ambrose Fleming (1849-1945)

Edited by DayDreamer, 29 January 2009 - 22:36.


#24
ain

ain

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,458
  • Înscris: 03.11.2006

 DayDreamer, on Jan 29 2009, 22:34, said:

O sa pun pe finalul postului o lista cu teisti celebri,
Poate pui si lista teistilor care au primit premiul Nobel pentru stiinta. O astept cu mare nerabdare :)

#25
arpisz

arpisz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,896
  • Înscris: 25.04.2008

 ain, on Jan 29 2009, 23:41, said:

Poate pui si lista teistilor care au primit premiul Nobel pentru stiinta. O astept cu mare nerabdare :)
inca nu tia raspuns .... off teistii astia .... cred ca e in dificultate de a enumera teistii laureati nobel .. la cat de multi au fost

#26
robinake

robinake

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,858
  • Înscris: 26.12.2008
Visit My Website

"Awards in the scientific disciplines of physics and chemistry require that the significance of achievements being recognized is "tested by time." In practice it means that the lag between the discovery and the award is typically on the order of 20 years and can be much longer. For example, Subrahmanyan Chandrasekhar shared the 1983 Nobel Prize in Physics for his work on stellar structure and evolution from the 1930s. Unfortunately, not all scientists live long enough for their work to be recognized. Some important scientific discoveries are never considered for a Prize if the discoverers have died by the time the impact of their work is real."( wiki)

Visit My Website

...asta ca sa nu mai tot luati ca pe un reper absolut premiile nobel...statistica pe baza premiilor nobel nu demonstreaza nimic dpdv ateisti vs. teisti...

#27
M_r

M_r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,462
  • Înscris: 25.06.2005
Si asta pentru ca majoritatea pretindem ca avem credinta in Dumnezeu pentru ca rudele, prietenii, etc sa nu se uite la noi urat, sa nu ne catalogheze ca si discipoli ai diavolului, ca vrem sa facem doar rau, etc. "We lean backwards" cum spune Richard Dawkins in cartea lui "The God Delusion". Asa au facut si marii savanti; dar daca esti mai atent si citesti ceva mai mult nu doar chestii declarate public, iti dai seama ca ei se ascundeau, fiindu-le teama de repercursiuni.
In ziua de azi, in America, homosexualii sunt mai "iubiti" decat ateii. Poate chiar si "Bin Laden people" sunt mai iubiti. Si aia au o credinta grozava, n-am ce zice. Ma depaseste cum un Dumnezeu poate sa iti spuna sa omori pe toti care nu sunt ca tine. Poate intr-o zi voi citi coranul, ca sunt tare curios ce scrie acolo, la ce se inchina ei; la un zeu al crimelor?
Momentan citesc Richard Dawkins - The God Delusion. Urmeaza biblia. Apoi... concluziile.

#28
antalex

antalex

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 206
  • Înscris: 21.11.2008
concluzia,nu vei afla sigur 100% in viata asta

#29
M_r

M_r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,462
  • Înscris: 25.06.2005

 antalex, on May 3 2009, 01:42, said:

concluzia,nu vei afla sigur 100% in viata asta
nu vei fi 100% sigur ca exista, dar nici ca nu exista. e cumva 50:50?

#30
mossel

mossel

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 26.04.2009
Îi cunosc pe oameni și de aceea vă spun că Isus Cristos nu este un om. Oamenii superficiali văd o asemănare între Cristos și întemeietorii de imperii, sau dumnezeii altor religii. Această asemănare nu există. Între creștinism și celelalte religii este o distanță infinită. Totul în Cristos mă surprinde. Spiritul său mă intimidează și voința sa mă uimește. Între El și oricine altcineva din această lume nu există nici un termen de comparație posibil. El este într-adevăr o ființă prin sine însuși. Ideile sale, sentimentele sale, adevărul pe care El îl vestește, felul său de a convinge, nu pot fi explicate nici prin organizare omenească, nici prin natura lucrurilor. Eu caut în zadar în istorie pentru a găsi pe cineva asemănător cu Isus Cristos sau ceva comparabil cu Evanghelia. Nici Istoria, nici Omenirea, nici secolele, nici natura, nu-mi oferă ceva care să poată să-mi permită să-L explic.

Napoleon Bonaparte

-----------------------

No comment.  :death: :death: :death:

#31
alexdm

alexdm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 10.04.2009

 mossel, on 21st October 2009, 02:34, said:

No comment.  :death: :death: :death:


Farurile sunt mai folositoare ca bisericile.
— Benjamin Franklin

Faptul că un credincios e mai fericit decât un sceptic nu e mai relevant decât faptul că un bețiv e mai fericit decât un om treaz.
— George Bernard Shaw

No comment in did.

#32
D3b1an

D3b1an

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 02.10.2009

 mossel, on 21st October 2009, 02:34, said:

Îi cunosc pe oameni și de aceea vă spun că Isus Cristos nu este un om.

Napoleon Bonaparte

Pacat ca Napoleon nu i-a cunoscut pe Gandhi si pe Buddha.

Einstein despre Gandhi:
"Generations to come, it may well be, will scarce believe that such a man as this one ever in flesh and blood walked upon this Earth."

Traducere:
"Se poate ca generatiile care vor veni sa nu creada ca un astfel de om in carne si oase a calcat vreodata pe Pamant."

#33
covorasul_lunecos

covorasul_lunecos

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 24.10.2009
"I do not need a god or a religion , the only thing governing my mind is pure rationallity."

"The weakness of every individual is it's own thinking."


citate de mine

#34
sorin520

sorin520

    OM

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,572
  • Înscris: 05.09.2008
,,Nu îți voi ataca nici doctrinele,nici crezul dacă ele îmi acordă libertate Dacă însă ele consideră că gîndurile sunt un pericol,dacă sugerează că scepticismul e o crimă,atunci cu siguranță le voi ataca,fiindcă înrobesc mințile oamenilor''--Ingesoll

#35
-Ciprian

-Ciprian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,334
  • Înscris: 08.09.2009

 9a3ef6097, on 4th January 2009, 12:16, said:

„Cuvântul <Dumnezeu> reprezintă pentru mine nimic mai mult decât expresia și produsul slăbiciunilor umane, Biblia, o colecție de legende onorabile dar primitive și care sunt totuși destul de copilărești.” - Einstein
Multi prosti pot parea geniali ,insa putini geniali pot parea prosti.Aceeasi chestie si la povesti.
“Dacă oamenii sunt buni doar pentru că le e frică de pedeapsă și pentru că speră la o recompensă, atunci suntem într-o stare jalnică.” - Einstein
Astia suntem noi.Obisnuieste-te. ;)
“Biserica spune că Pământul este plat dar eu știu că este rotund pentru că am văzut umbra lui pe Lună și am mai multă încredere în o umbră decât în Biserică.” - Ferdinand Magellan
Stai ca n-am prea multe informatii despre subiectul asta. Biserica spune ca Pamantul este plat sau Dumnezeu.Daca spune Biserica ma cam doare-n cot.
“Toți oamenii care gândesc sunt atei.” - Ernest Hemingway
Funny.
“Omul nu va fi liber până când ultimul rege va fi spânzurat cu intestinele ultimului preot.” - Denis Diderot
Ce dur!
“Toate religiile sunt întemeiate pe teama celor mulți și pe istețimea câtorva.” - Stendhal
N-as numi-o chiar istetime...
“Religia s-a născut când primul ticălos l-a întâlnit pe primul prost.” - Voltaire
Inca una funny.
“Se poate ca rolul nostru pe această planetă să nu fie slăvirea lui Dumnezeu, ci crearea lui.” - Arthur C. Clarke
Eu privesc totul din mai multe puncte de vedere sa am o gandire cat mai lucida si chiar m-am gandit la lucrul asta...Sa gasesti sensul si rostul nostru in univers e ca si cand ai incerca sa numeri de la minus infinit la plus infinit. Spor la treaba. ;)
“Citită cum trebuie, Biblia este cea mai puternică forță pentru ateism concepută vreodată.” - Isaac Asimov
Fiecare intelege Biblia cum vrea. Parerea mea personala este ca ateii vad doar dupa prima perdea.
“Religia este o rămășiță a copilăriei inteligenței noastre.” - Bertrand Russel
Religia este oarecum egala cu o educatie adecvata. -_-
“Religia este capodopera artei de a dresa animalele, deoarece dresează oamenii cum să gândească.” - Arthur Schopenhauer
Inca una funny.Mai ai?
“Nu mă deranjează părțile pe care nu le înțeleg din Biblie, ci părțile pe care le înțeleg.” - Mark Twain
Eu zic ca Mark Twain si ceilalti atei trebuie mai intai sa rezolve ecuatile cu o necunoscuta dupa aceea sa treaca la cea cu doua.
“Credință înseamnă a crede ceea ce știi că nu e adevărat.” - Mark Twain
Credinta inseamna a crede in ceva incert, ceea ce pentru mine reprezinta o provocare.
“Vrea Dumnezeu să împiedice răul dar nu poate? Atunci este neputincios.
Poate dar nu vrea? Atunci e răuvoitor.
Vrea și poate? Atunci este diabolic.” - Epicurus
Era o povestioara , dar mi-e lene s-o mai caut.Oricum funny concluzile astea de genu "Nu esti destept atunci esti prost."
“Modul de a vedea, prin credință, este de a închide ochiul rațiunii.” - Benjamin Franklin
Sunt oarecum de acord. ratiunea//credinta(//=paralel)
“Ar fi foarte frumos dacă ar exista un Dumnezeu care a creat lumea și care a fost o forță benevolentă, dacă ar exista o ordine morală în Univers și viață după moarte; dar este frapant faptul că toate acestea sunt exact ceea ce suntem obligați să ne dorim.” - Sigmund Freud
Nu toti isi doresc asta.Unii vor sa taie toate legaturile cu totul(nu numai viata) si sa nu mai fie judecati de nimeni.Sa ma iertati daca n-am inteles cum trebuie.
"Religia este o iluzie și își derivă puterea din faptul că se potrivește cu dorințele noastre instinctuale." - Sigmund Freud
Ba da' destept Freud asta. :lol:  (aceeasi chestie ca mai sus.nu e nevoie sa ma repet)
“Puneți la îndoială cu îndrăzneală până și existența lui Dumnezeu pentru că, dacă ar fi unul, trebuie cu atât mai mult să fie de acord cu omagiul rațiunii decât al fricii oarbe.” - Thomas Jefferson
Parerea lui personala.
“Proștii resping ceea ce văd dar nu ceea ce cred; înțelepții resping ceea ce cred și nu ceea ce văd.” - Huangbo Xiyun
Inteleptii analizeaza ceea ce cred si vad, prostii sunt prea lejeri sa faca acest lucru.Asta e fenta nu prostii dea' lui Huangbo tralala.(va rog frumos sa ma scuzati pentru lipsa de respect.)
“Nu pot crede că același Dumnezeu care ne-a înzestrat cu simț, rațiune și intelect, a făcut asta cu scopul ca noi să uităm să le folosim.” - Galileo Galilei
Ne-a lasat free sa facem ce vrem.Gandirea noastra individuala , care recunosc ca e destul de infectata de ceilalti semeni.
“Credința: să nu vrei să știi ce este adevărat.” - Friedrich Wilhelm Nietzsche
Sunt convins ca asta-i un ateu convins.  
“Din paradis lipsesc toți oamenii interesanți.” - Friedrich Wilhelm Nietzsche
Cum zice el...  
“Și dacă ar exista un Dumnezeu, cred că este foarte improbabil ca el să aibă atâta vanitate încât să se simtă jignit de cei care se îndoiesc de existența lui.” - Bertrand Russel
Nimeni n-a inteles motivul lui Dumnezeu ,la fel ca si tipul acesta.
“Dacă ignoranța față de natură a dat naștere la zei, atunci cunoștințele despre natură îi vor distruge.” - Baron D'Holbach
Nu neaparat.
“Nu este la fel ca în Biblie, că Dumnezeu a creat omul în propria sa imagine. Dar, dimpotrivă, omul l-a creat pe Dumnezeu în propria sa imagine.” - Ludwig Feuerbach
Nu zic nimic.Nimic nu se poate dovedi si nimic nu se poate analiza.Deci noi analizam nimic.
“E nevoie de religie pentru ca oameni buni să facă lucruri rele.” - Steven Weinberg
Pe langa celelalte sunt de acord ca vine si asta....
“Cele mai groaznice și cele mai crude crime pe care istoria le-a înregistrat au fost comise sub adăpostul religiei sau al altor motive la fel de nobile.” - Mahatma Gandhi
Niciodata n-am fost de acord cu asta.
"Ceea ce se afirmă fără dovezi poate fi respins fără dovezi" - Christopher Hitchens
Teoretic e corect.N-am ce zice.
“Religia este considerată de oamenii obișnuiți ca fiind adevărată, de către înțelepți ca fiind falsă, de conducători ca fiind utilă” - Seneca cel Tânăr
Chiar daca suna jignitor , as inlocui "intelepti" cu "ganditori pe unde scurte".
“Oamenii nu comit vreodată crime cu atâta dedicare și cu atâta bucurie ca atunci când o fac din motive religioase” - Blaise Pascal
Mda.....au o scuza prin asta.
“Nu poți convinge un credincios de nimic; credințele lor nu se bazează pe dovezi, ele se bazează pe nevoia adânc înrădăcinată de a crede.” - Carl Sagan
Pentru ca noi oamenii avem nevoie de Dumnezeu.
“Este de departe mai bine să se înțeleagă universul așa cum este el de fapt decât să se persiste în amăgire, oricât de satifăcătoare și liniștitoare ar fi.” - Carl Sagan
Si cum este defapt universul?
“Religia este excelentă pentru a controla oamenii obișnuiți.” - Napoleon Bonaparte
Oameni obisnuiti si nu numai.Este vreo problema in a mentine ordinea in univers pe langa alte lucruri?
“Una din marile tragedii ale omenirii este că moralitatea a fost răpită de către religie.” - Arthur C. Clarke
Nu sunt de acord.
“Tot mai sunt de părere că o clopotniță cu paratrăznet denotă lipsă de încredere.” - Doug McLeod
Ok...
“Susțin că amândoi suntem atei. Eu doar cred mai puțin cu un zeu decât tine. Când vei înțelege de ce îi respingi pe ceilalți zei posibili, vei înțelege de ce îl resping pe al tău.” - Stephen Roberts
Interesant experimentul: Pai.....n-am avut ocazia sa ma rog la alti zei, asa ca m-am rugat la Dumnezeul meu si am vazut ca prin rugaciune chiar exista o legatura.Nu indraznesc sa ma rog la alti zei pentru ca in cele zece porunci mai scrie:"Sa n-ai alti zei inafara de Mine" si imi merge prea bine ca sa risc.Acum ma intelegi si pe mine , domnule Stephen Roberts.
"Cel care nu vrea să gândească e bigot, cel care nu poate să gândească e prost, cel care nu îndrăznește să gândească e sclav." - William Drummond
Iar sunt acid: Permite-mi sa te completez domnule William Drummond: Cel care vrea sa gandeasca este ateu , iar cel care gandeste este un crestin fericit si implinit.
"Trebuie să punem la îndoială logica poveștii de a avea un atotștiitor și atotputernic Dumnezeu care a creat oameni cu defecte și apoi îi învinovățește pentru propriile sale greșeli." - Gene Roddenberry
Eu raman la parerea ca Dumnezeu a creat oameni cu minte proprie.
"Dă-i unui om un pește și va mânca o zi, învață un om să pescuiască și va mânca o viață, dă-i unui om religie și va muri rugându-se să primească un pește." - necunoscut
Frumos, desi stii tu aia: "Fa-ti bogatii in cer , nu pe pamant."
"Cum e, e omul una din greșelile lui Dumnezeu sau e Dumnezeu una din greșelile omului?" - Friederich Nietzche
Nici una nici alta.(parere personala)
"Nu ai nevoie de Biblie pentru a justifica iubirea dar nu a fost inventată o metodă mai bună pentru a justifica ura." - Richard A. Weatherwax
Interesant.
"Dumnezeu ar trebui executat pentru crime împotriva umanității." - Bryan Emmanuel Gutierrez
Aici sunt putin ciudat si eu.Dumnezeu e Dumnezeu.Iar revin la povestioara aia care trebuia s-o caut da' mi-e lene. O spun pe scut s-o inteleaga toata lumea fara epitete si alte tampenii: Dumnezeu omoar 5 oameni sa nu moara 1000.(Daca insistati va caut povestioara)
"A numi ateismul religie e ca și cum ai numi chelia o culoare de păr." - Don Hirschberg
Faina comparatia.
"A spune că ateismul necesită credință este la fel de cretin ca a spune că necredința în zâne și spiriduși necesită credință. Chiar dacă însuși Einstein mi-ar zice că este un spiriduș pe umărul meu, tot i-aș cere dovezi și nu aș greși cerându-i-le." - Geoff Mather
N-am nimic de comentat. E chiar fain citatul.
"Din câte pot să-mi dau seama după studiul scripturii, tot ce faci în rai este să stai degeaba toată ziua și să-l slăvești pe Dumnezeu. Nu știu ce ai face tu, dar cred că după primii, oh, nu știu, 50.000.000 de ani de făcut asta aș începe să mă plictisesc puțin." - Rick Reynolds
In Rai nu exista plictiseala , foame si alte sentimente umane.Scuza-ma ca te dezamagesc Rick.
"Credința nu îți dă răspunsuri, doar te oprește din a pune întrebări." - Frater Ravus
Poate, dar te lasa sa cugeti.
"Zeii nu omoară oameni, oamenii cu zei omoară oameni." - David Viaene
Si oamenii fara zei nu omoara oameni?
"Dumnezeu spune: refuz să dovedesc că exist deoarece dovezile nu necesită credință și fără credință sunt nimic." - Douglas Adams
Super.Trebuie sa-mi notez asta undeva.
"O minciună este o minciună chiar dacă toți o cred. Adevărul este adevăr chiar dacă nimeni nu îl crede." - Douglas Adams
Dar peste cativa ani adevarul va fi adevar si nimeni nu-l va crede. Intr-acolo ne indreptam.
“Când un om delirează se numește nebunie. Când mulți oameni delirează se numește religie.” - Robert Pirsing
Cam aiurea concluzia.
“Omul a avut dintotdeauna nevoie de o explicație pentru toate lucrurile din lume pe care nu le înțelegea. Dacă nu exista o explicație, inventeaza una.” - Jim Crawford
De acord.
“Sunt împotriva religiei pentru că ne învață să fim satisfăcuți cu neînțelegerea lumii.” - Richard Dawkins
Cauta si vei gasi, dar crede si nu cerceta.
“Dacă Dumnezeu este alpha și omega, începutul și sfârșitul, cunoaște trecutul și viitorul, după cum scrie în Biblie, de ce se roagă oamenii și cred că pot schimba ceva?” - Mark Fairclough
Asta e o intrebare la care nici eu nu-mi pot raspunde....daca afirm ca Dumnezeu are control absolut asupra noastra , atunci ma contrazic singur....Ce chestie.Cu ultima intrebare mi-ai pus capac. :clapping: .Este peste puterea noastra de intelegere.


Edited by -Ciprian, 03 November 2009 - 23:45.


#36
12345m

12345m

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 09.08.2008
Ciprian.......comentariile tale sunt total irelevante :nonobad: oamenii aia au demonstrat pe parcursul vietii ca au ceva materie cenusie si deci imi este mult mai usor sa iau in considerare parerile lor decat comentariile tale care nu au nici o valoare dupa cum iti poti da singur seama.Evident exista sansa ca tu sa fii mai inteligent decat oricare dintre ei si sa ai o cultura sufiicient de dezvoltata incat sa ii poti contrazice cu niste argumente solide.....dar inca nu ai dovedit nimic....incearca data viitoare sa vii cu ceva mai rational :coolspeak:
PS:greselile de scriere vin cel mai probabil din faptul ca am scris in graba asa ca nu va luati de aspectul asta

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate