Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Father's Day

Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...
 Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024

De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...
 Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...

Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...
 Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS

Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...
 

AJUTOOOOOR

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
nicolaecris

nicolaecris

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 12.04.2007
Salutare tuturor,
Am vazut site-uri cu margele, margelute,pietre,accesorii de am innebunit si tot nu stiu de unde sa incep. Preturile difera atat de mult incat nici nu stiu de unde sa comand si ce sa  mai comand. Tot ce stiu e ca trebuie sa confectionam niste bijuterii cat mai ieftine, cat mai multe,cat mai simple  si sa le vindem in cadrul unei expozitii la scoala pentru a  ajuta o eleva sa nu renunte la scoala. Parintii au plecat in strainatate  si au uitat de ea, bunica  are o pensie mica si abia reuseste sa puna ceva pe masa.E in clasa a XI-a si deja se gandeste sa renunte la scoala si sa se angajeze la greu. E greu pt ca stam intr-un oras mic , iar fetele cu posibilitati reduse au ales sa se dedice "iubirii" cu rromi pt cativa banuti.Ne-am gandit ca oamenii sunt dispusi sa ofere ceva daca li se da ceva la schimb chiar simbolic. Ne-am gandit si la origami dar cu siguranta pt ei vor fi hartii fara valoare.Am vizitat si acele site-uri date de voi , insa nu avem un buget atat de mare incat sa luam argint sau ceva asemanator . Sticla e suficienta sau margele de nisip.

#2
ana_maria_2_you

ana_maria_2_you

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 17.07.2008

View Postnicolaecris, on Jan 3 2009, 16:45, said:

Salutare tuturor,
Am vazut site-uri cu margele, margelute,pietre,accesorii de am innebunit si tot nu stiu de unde sa incep. Preturile difera atat de mult incat nici nu stiu de unde sa comand si ce sa  mai comand. Tot ce stiu e ca trebuie sa confectionam niste bijuterii cat mai ieftine, cat mai multe,cat mai simple  si sa le vindem in cadrul unei expozitii la scoala pentru a  ajuta o eleva sa nu renunte la scoala. Parintii au plecat in strainatate  si au uitat de ea, bunica  are o pensie mica si abia reuseste sa puna ceva pe masa.E in clasa a XI-a si deja se gandeste sa renunte la scoala si sa se angajeze la greu. E greu pt ca stam intr-un oras mic , iar fetele cu posibilitati reduse au ales sa se dedice "iubirii" cu rromi pt cativa banuti.Ne-am gandit ca oamenii sunt dispusi sa ofere ceva daca li se da ceva la schimb chiar simbolic. Ne-am gandit si la origami dar cu siguranta pt ei vor fi hartii fara valoare.Am vizitat si acele site-uri date de voi , insa nu avem un buget atat de mare incat sa luam argint sau ceva asemanator . Sticla e suficienta sau margele de nisip.
Salut. Eu am o idee. Exista un material,nu stiu cum se cheama, ca un fel de aluat, care se coace la cuptor (sa nu radeti) din care se pot confectiona bijuterii. E asemanator cu plastilina si arata f bine dupa prelucrare. Puteti sa incercati. O sa mai revin sa va spun exact cum se cheama.

#3
nicolaecris

nicolaecris

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 12.04.2007
Multumesc .Daca va referiti la un fel de plastilina ce se coace , ma tem ca nu ne vom descurca cu asa ceva.Nu ducem lipsa de cuptor sau butelie, insa formele sunt greu de modelat si de pictat. Am vazut pe net cercei superbi ,nu doar dintr-o culoare ,iar noi am reusi doar sa facem ceva forme cu cele de prajituri . Mai departe nu ne descurcam. Nu stim daca se mai da cu ceva, cu ce fel de vopsea sunt pictati, la desen stam destul de prost si nu cred ca ne ies doi cercei identici. Am urmarit un reportaj aici pe forum, era un link despre o studenta si sincer trebuie sa ai mana formata pt astfel de desene.
Daca am merge la Bucuresti in Europa credeti ca am gasi margelute la preturi mai bune decat pe site-urile romanesti?La "insirat " margele cred ca ne-am pricepe . Daca aveti vreo sugestie, o ascultam cu nerabdare.
Multumim din suflet.

#4
bubu30

bubu30

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,396
  • Înscris: 04.11.2008
De ce nu incercati sa faceti felicitari? Sunt atatea ocazii, zile de nastere, nunti, botezuri, sarbatori religioase si nu numai. Cartoane colorate se gasesc in papetarii sau pe net, si poti gasi o gramada de imagini din care sa te inspiri pt crearea felicitarilor, tot pe net.

#5
nicolaecris

nicolaecris

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 12.04.2007
Din pacate  ne-am gandit si la varianta cu felicitari si nu credem ca va merge. Am facut felicitari la clasa cu diverse ocazii si elevii abia au adus ce le trebuie. O coala e cam 3-5 mii lei vechi si apoi trebuie imprimanta color plus plic. In cele din urma  pretul uneia va fi in jur de 10 mii vechi sa o producem si atunci cu cat o mai putem vinde? La noi in oras felicitari sunt la posta si la singura librarie si nu am vazut vreo "schimbare" a modelelor. Cred ca internetul a acaparat totul caci cu un click salvezi timp si bani si cozi la posta.
Multumesc pentru sfatul dvs.

#6
Jaqueline

Jaqueline

    HyperActive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,834
  • Înscris: 08.09.2005

View Postana_maria_2_you, on Jan 3 2009, 16:57, said:

Salut. Eu am o idee. Exista un material,nu stiu cum se cheama, ca un fel de aluat, care se coace la cuptor (sa nu radeti) din care se pot confectiona bijuterii. E asemanator cu plastilina si arata f bine dupa prelucrare. Puteti sa incercati. O sa mai revin sa va spun exact cum se cheama.
Fimo se numeste materialul ala despre care vorbesti. :)

#7
bubu30

bubu30

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,396
  • Înscris: 04.11.2008

View Postnicolaecris, on Jan 3 2009, 22:05, said:

Din pacate  ne-am gandit si la varianta cu felicitari si nu credem ca va merge. Am facut felicitari la clasa cu diverse ocazii si elevii abia au adus ce le trebuie. O coala e cam 3-5 mii lei vechi si apoi trebuie imprimanta color plus plic. In cele din urma  pretul uneia va fi in jur de 10 mii vechi sa o producem si atunci cu cat o mai putem vinde? La noi in oras felicitari sunt la posta si la singura librarie si nu am vazut vreo "schimbare" a modelelor. Cred ca internetul a acaparat totul caci cu un click salvezi timp si bani si cozi la posta.
Multumesc pentru sfatul dvs.

Nu iti trebuie neaparat imprimanta color, le poti desena manual, sau taia diferite forme din cartoane de diferite culori pe care le lipestei pe un carton mai mare, colorat si acela. Poti taia panglici de diferite culori pe care tot asa le lipesti facand diferite forme. Am facut eu chestii de genul asta si au iesit super, mult mai frumoase decat cele printate.

ceva in genul asta:
Attached File  greeting_cards_8.jpg   40.06K   16 downloads

#8
nicolaecris

nicolaecris

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 12.04.2007
Multumesc pentru sfat.C.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate