Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Google Maps-directie

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 

Abuz politia rutiera

- - - - -
  • Please log in to reply
212 replies to this topic

#199
cryo

cryo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 28.09.2005
fost la infatisare, martorul (citat sub sanctiune de amenda) tot nu s-a prezentat. Judele a dispus amendarea lui cu 5 milioane si citarea lui cu mandat de aducere (presupun ca il aduc politaii pe sus), deoarece respectivului i-au fost inmanate personal citatiile de fiecare data, a semnat, dar nu a binevoit sa se prezinte.

Evident, nou termen: 1 iunie.

#200
tchoara

tchoara

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 05.02.2007

 cryo, on May 6 2009, 11:26, said:

citarea lui cu mandat de aducere (presupun ca il aduc politaii pe sus),

Da, il ia jandarmul pe sus din casa in dimineata termenului.

#201
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,175
  • Înscris: 02.04.2007
Multumesc, cryo! Evident, rugamintea de a ne tine la curent si dupa urmatorul termen.

#202
fezo

fezo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,765
  • Înscris: 16.07.2007
Pe drumul pe care circul zilnic exista o portiune de cca. 1 km pe care depasirea este interzisa. Anul trecut s-a trasat si cu linie continua aceea portiune care intre timp s-a dus si se vede iarasi vechiul marcaj de linie intrerupta.
Azi dimineata o coloana de vreo 10 masini formata pe aceasta portiune de drum dupa masina politiei care circula cu cca. 40-50 km/h in afara localitatii.
Cel din spatele politiei la un moment dat s-a saturat si a depasit. Bineinteles girofar si oprit.
Chiar daca nu poate fi vorba de un abuz al politiei, depasirea fiind interzisa, gestul agentilor este condamnabil. Pacat de aceasta atitudine care inca o data demonstreaza ca mentalitatea agentilor de circulatie a ramas aceeasi de pe vremea comunistilor cind cuvintul de militian semana panica printre cetateni.

#203
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
nu ar fi trebuit sa depaseasca.
erau suficiente claxoane si flashuri pana ii dispera pe aia, si dupa tragea si el pe dreapta si le explica cat de nesimtiti sunt si incurca fluenta traficului.
asa...ce-a rezolvat ?

#204
scooby29

scooby29

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 10.02.2009
Cum ce-a rezolvat? ... I-a depasit!...  :D

#205
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

 scooby29, on May 8 2009, 10:31, said:

Cum ce-a rezolvat? ... I-a depasit!...  :D

da, cel mai probabil cu pretul permisului pe o luna si/sau cu o amenda simpatica

#206
cryo

cryo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 28.09.2005
Dupa cum probabil va amintiti, pentru termenul de azi, 1 iunie, martorul politiei a fost citat cu mandat de aducere, fiind plimbat de jandarmi pana la judecatorie :) (asta dupa ce incasase si amenda sus-mentionata pentru ca nu se prezentase la termenul anterior)

Omul a declarat ca intr-o seara, inainte de craciun (de fapt era dupa, pe 30 decembrie), in timp ce mergea linistit spre casa, a fost oprit de un rutier, care i-a explicat ca un infractor incalcase nush ce marcaj, si l-a pus sa semneze in calitate de martor. I-a fost aratat si infractoru' periculos, el declarand ca acesta avea o masina rosie sau ceva de genul (am precizat dupa marturia sa ca masina mea e argintie :) ), dar a mentionat ca el personal nu a vazut nimic din cele spuse de politai, masina fiind deja trasa pe dreapta cand a fost el interpelat, si s-a bazat doar pe ce debita organu'. Ma manca limba sa-l intreb la ce dracu' a mai semnat, dar na... voia si omul sa ajunga mai repede acasa probabil.

Dupa aceasta declaratie deosebit de edificatoare, judecatorul m-a intrebat daca mai am ceva de adaugat la dosar, sau putem termina povestea. Am cerut anularea PV-ului si a sanctiunilor, iar dosarul a ramas in pronuntare.

#207
fussyd3vil

fussyd3vil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 949
  • Înscris: 21.10.2008
Bine ca s-a terminat. :)

#208
cryo

cryo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 28.09.2005
Lista rusinii :D
"prietenul" meu e pe pozitia 36. Nu cred totusi ca din cauza mea a ajuns sa fie audiat la parchet (nu i-am facut plangere penala, ci doar sesizare pe site-ul politiei, in urma careia a si fost sanctionat pe linie interna). Dar, dupa cum zicea un prieten, probabilitatea ca eu sa fiu singurul de care si-a batut joc e cam mica...

#209
cryo

cryo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 28.09.2005
Am infrant :D

Pentru ca pe portalul MJ nu mai aparea nici un update referitor la dosarul meu, am fost la arhiva sa-i intreb de sanatate. Acolo, prin accesarea unui alt portal al lor (intern, most likely), mi-a fost comunicata (verbal deocamdata) si hotararea: "admite plangerea petentului, anuleaza procesul verbal seria .. nr...". Urmeaza sa-mi vina candva si acasa, dupa care o voi transforma in definitiva si irevocabila (ma indoiesc ca va cere politia recurs).

Asa ca nu inghititi rahaturile, ripostati daca va stiti nevinovati.

#210
moki

moki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,232
  • Înscris: 15.01.2007
Felicitari Cryo!!

Ma bucur sa vad ca ai reusit sa iti gasesti dreptatea. :clapping:

Uite ca totusi se poate.

#211
oltadi

oltadi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 28.12.2004
Felicitari ! Pacat ca traim intr-o tara in care trebuie sa stai prin tribunale pt a-ti dovedi nevinovatia .

#212
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

 oltadi, on 25th June 2009, 20:48, said:

Felicitari ! Pacat ca traim intr-o tara in care trebuie sa stai prin tribunale pt a-ti dovedi nevinovatia .

si in alte tari cum iti dovedesti nevinovatia ?

#213
cryo

cryo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 28.09.2005
in alte tari nu ajungi atat de des in astfel de situatii. Si da, am stat/condus destul si prin alte tari, si am avut de-a face si cu politia rutiera, si nu am intalnit absurditati de-astea. Inclusiv in politia israeliana, recunoscuta pentru severitatea ei (acolo chiar gresisem, m-a oprit politaiul, i-am explicat ce si cum se intamplase, a dat din cap si mi-a zis sa-mi continui drumul).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate