Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...

Permis de conducere nou
 Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?

Internet Archive - adauga item la...
 Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere

Casa noua finisata, teava incalzi...
 Ce marca si model de DVD-RW sa cu...

Achizitie camera video auto (II)

Baza de date cu imagini pe bani

Robotul martian european, revigor...
 

Magazin Marea Britanie

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1
AlexAFC

AlexAFC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 09.03.2006
A auzit cineva vreodata de Xenos? Vad ca au preturi foarte mici, reduceri foarte mari. Cu taxele cum e din Marea Britanie.

http://www.xenosworld.com/store.php

mersi.

#2
bogdan-berariu

bogdan-berariu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 360
  • Înscris: 11.04.2008

View PostAlexAFC, on Dec 27 2008, 14:38, said:

A auzit cineva vreodata de Xenos? Vad ca au preturi foarte mici, reduceri foarte mari. Cu taxele cum e din Marea Britanie.

http://www.xenosworld.com/store.php

mersi.

daca primesti din europa (inclusiv marea britanie) nu se platesc taxe vamale, tva si nici alte taxe.
pe langa toate acestea, daca te uitai pe site la FAQ (Frequently Asked Questions/intrebari frecvente) scrie:
"Do I have to pay custom duties/ taxes, etc?
- EU customers:
Packages to the EU do not have to be declared, all taxes are also paid.
- International customers:
We will mark any items as a gift or sample on the parcel, so you needn't to pay any custom taxes."

stima

#3
alexis4tm

alexis4tm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,393
  • Înscris: 21.02.2007

View PostAlexAFC, on Dec 27 2008, 14:38, said:

A auzit cineva vreodata de Xenos? Vad ca au preturi foarte mici, reduceri foarte mari. Cu taxele cum e din Marea Britanie.

http://www.xenosworld.com/store.php

mersi.

Eu nu am auzit, dar am vb cu sora mea care a stat o perioada destul de mare in Londra si stie magazinul. Prea multe detali nu a stiut sa-mi spuna doar ca e ceva magazin de electronice.

#4
AlexAFC

AlexAFC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 09.03.2006
Mersi mult, deci preturi bune, fara taxe, la unele oferte am vazut transport inclus. Mai stie cineva ceva de ei?

#5
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006

View Postbogdan-berariu, on Dec 27 2008, 15:39, said:

daca primesti din europa (inclusiv marea britanie) nu se platesc taxe vamale, tva si nici alte taxe.
...
Atentie!
E necesara o rectificare: Intr-adevar, marfa adusa din EU nu este grevata de taxe vamale. Cca. 6% la aparatura foto. Dar este grevata de TVA, astfel:
- Daca beneficiarul este persoana fizica sau persoana juridica neplatitoare de TVA (adica cu cod fiscal fara "RO") atunci furnizorul va pune in pret TVA-ul din tara sa de origine. In particular, TVA-ul din Anglia. Nu stiu cat e acesta, dar probabil in jur de 20%.
- Daca beneficiarul este persoana juridica platitoare de TVA (adica cu atribut fiscal "RO"), atunci furnizorul nu include taxe vamale in pret. Beneficiarul achita pretul fara TVA. Totusi beneficiarul din Romania va trebui sa plateasca TVA-ul din Romania, adica 19%, la statul roman. Practic se include pe decontul trimestrial de TVA al firmei.
Practic, TVA-ul este inevitabil.

#6
Annalyzer

Annalyzer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 21.10.2005
Tradu cu babelfish si vezi ce-au discutat si altii despre subiect: http://forum.astrofi...php?f=3&t=34582.

#7
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006

View Postcalexe, on Dec 27 2008, 22:18, said:

- Daca beneficiarul este persoana juridica platitoare de TVA (adica cu atribut fiscal "RO"), atunci furnizorul nu include taxe vamale in pret. Beneficiarul achita pretul fara TVA. Totusi beneficiarul din Romania va trebui sa plateasca TVA-ul din Romania, adica 19%, la statul roman. Practic se include pe decontul trimestrial de TVA al firmei.
Practic, TVA-ul este inevitabil.

ERRATA:
- Daca beneficiarul este persoana juridica platitoare de TVA (adica cu atribut fiscal "RO"), atunci furnizorul nu include TVA in pret. Beneficiarul achita pretul fara TVA. Totusi beneficiarul din Romania va trebui sa plateasca TVA-ul din Romania, adica 19%, la statul roman. TVA-ul se include in decontul trimestrial de TVA al firmei.
Practic, TVA-ul se plateste cumva in orice situatie.

#8
Annalyzer

Annalyzer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 21.10.2005
Ca sa lamurim problema, cred ca e tzeapa. Nu se poate sa nu gasesti nimic despre ei cu google. Acelasi subiect a aparut si pe dpreview, si uite ce spune un user:

Quote

I would be rather careful fo several reasons: The account of xenos is not a business account but a private account, says the bank (Abbey). They think it's a fraud. The shops mentioned on the website do not exist: All of the retail parks/malls/shopping centres have never heard of xenos shops/pick up stores. The tel. number on the website was invalid over the weekend, then suddenly changed into a number with a answering machine. The website went online by the beginning of december! That is definately NOT UKs biggest electronic retailer as advertised on the webiste xenosworld.com... And notice the spelling of "Copyright" at the left bottom corner: Copiright. So keep your fingers off and your money on your account. Not to mention that it's just too cheap to be true.


#9
AlexAFC

AlexAFC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 09.03.2006

View PostAnnalyzer, on Dec 30 2008, 07:33, said:

Ca sa lamurim problema, cred ca e tzeapa. Nu se poate sa nu gasesti nimic despre ei cu google. Acelasi subiect a aparut si pe dpreview, si uite ce spune un user:

am vazut si eu cum au scris copyright si mi-am luat ce aveam de luat din alta parte.

topic inchis.

#10
haralambie13

haralambie13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 08.04.2008
eu cumpar diverse chestii on-line de la magazinele din UK,mi se par cei mai seriosi,mai seriosi decat nemtii
daca mag face livrari in EU ,platesti cu card iti pun de la inceput taxele de transport in pret ,le trimit prin Airmail si ajung in RO in cca 4-7 zile.
cumpar cam de 2 ori/sapt de la juno.co.uk sau chemicalrecords.com,comenzi intre 40 si 300 lire
nemtii de la thomann.de ma incarca mereu aiurea cu 20-70 euro la transport si se misca si greu...iar daca vrei sa cumperi ceva de peste 250E iti cer transfer bancar
in domeniul meu,muzica/viniluri/scule dj ies cu cel putin 30-40% mai ieftin decat in RO unde preturile sunt de o nesimtenie rara
am garantie ,sunt asigurate prod impot deteriorarii sau a furtului,si le pot returna in 30zile daca ma razgandesc,chiar dc am desfacut prod si l-am folosit
preturile de afara sunt cele reale...nu dubiosenii de mici
iata un ex de casti Sony
http://www.sonycente...-v700-p929.html


http://www.chemical-...Track=MDRV700DJ

in romania sunt aproape dublu la pret :)

#11
Sato

Sato

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,751
  • Înscris: 01.12.2001
daca ar exista si pe foto asa magazin...acum lira e cam cat euro...

#12
papoias

papoias

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 22.05.2007
Am facut ieri comanda la www.xenosworld.com si azi am achitat, vreau sa fiu eu cobai.
Firma asta este inregistrata in Anglia din 12.09.2000 si este activa : http://www.thecompan...panyid=04069923 , isi desfasoara activitatea si la adresa de pe site: http://www.londononl...Bunns_Lane_NW7/ , iar conturi are la mai multe banci din Anglia si aceasta firma este chiar titulara acestor conturi. Eu cred ca inselatoriile astea nu se pot face prin intermediul unei firme cu acte in regula.
Concluzia: firma asta chiar exista si nu cred ca le arde de tzepe pentru ca cei din Anglia stiu ce patesc daca se tin de inselatorii d`astea, aia chiar au politie acolo nu ca la noi unde...... vinzi masini de cusut Zinger si tot tu platesti intr-un cont al unei persoane fizice  :lol: .

Pana le intra banii, pana livreaza, ar trebui sa primesc produsul in jurul datei de 10-15 ianuarie. Va mai tin la curent !

#13
AlexAFC

AlexAFC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 09.03.2006
ce ai luat mai exact, spune-ne si noua.

#14
ralcr

ralcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,337
  • Înscris: 03.07.2007
mi se pare un site mult prea simplist si chel pentru un magazin care cica exista de 20 de ani. Niste oameni seriosi nu si-ar face asa site de pomana, dar nici niste sarlatani nu s-ar complica doar cu atat. eu zic totusi sa renunti daca mai poti.

copyrightu zice ca e 2001-2008 dar ei au inregistrat domeniu zilele astea:

Domain name: xenosworld.com

Created on: 2008-12-07
Expires on: 2009-12-07

altfel, domeniu e prea dubios, firma se numeste xenos sau xenosworld? emailul la fel: [email protected]. wtf?


uite cum arata pentru sony.com

Created on..............: 07-Jul-89
Expires on..............: 06-Jul-10
Record last updated on..: 19-Jul-07
hostmaster @ sony.com

#15
AlexAFC

AlexAFC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 09.03.2006

View Postpapoias, on Dec 31 2008, 01:23, said:

Am facut ieri comanda la www.xenosworld.com si azi am achitat, vreau sa fiu eu cobai.
Firma asta este inregistrata in Anglia din 12.09.2000 si este activa : http://www.thecompan...panyid=04069923 , isi desfasoara activitatea si la adresa de pe site: http://www.londononl...Bunns_Lane_NW7/ , iar conturi are la mai multe banci din Anglia si aceasta firma este chiar titulara acestor conturi. Eu cred ca inselatoriile astea nu se pot face prin intermediul unei firme cu acte in regula.
Concluzia: firma asta chiar exista si nu cred ca le arde de tzepe pentru ca cei din Anglia stiu ce patesc daca se tin de inselatorii d`astea, aia chiar au politie acolo nu ca la noi unde...... vinzi masini de cusut Zinger si tot tu platesti intr-un cont al unei persoane fizice  :lol: .

Pana le intra banii, pana livreaza, ar trebui sa primesc produsul in jurul datei de 10-15 ianuarie. Va mai tin la curent !

si uite ce domeniu de activitate are xenos-ul din linkul tau:

"Education_and_Training > Training"

#16
Lucatas

Lucatas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 08.02.2007
Bai nene, tu tine-ne la curent! Sa ne zici daca iti ajunge acasa ce ai comandat si mai mult de atat, sa iti ajunga la pretul ala.

#17
ralcr

ralcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,337
  • Înscris: 03.07.2007
eu deja sunt sigur ca o sa vina pe 15 plangand. vezi sa scrii si-n engleza ca sa indexeze google si sa vada si altii cand cauta despre firma asta.

#18
haralambie13

haralambie13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 08.04.2008

View PostAlexAFC, on Dec 31 2008, 01:32, said:

ce ai luat mai exact, spune-ne si noua.

din feb2008 am luat 116 viniluri,2 mixere,un pickup,mufe,accesorii,piese de schimb,casti,doze,slipmaturi,boxe studio si un DVS Serato pt un amic.
Toata au venit intre 3 si 11 zile cel mult.O comanda a venit din UK in 2 zile,am ramas  :w00t:
am un pachet de 9 discuri comandat pe 20 dec care nu a ajus,dar nu ma stresez,sunt sarbatori si ajunge mai greu.
s-a intamplat ca o data sa comand un flightcase dar m-am razgandit in timpul comenzii pt ca gasisem in RO mai ieftin(din cauza transportului calculat volumetric).Flightcaseul costa 43 lire si 58 lire transportul iar in RO vreo 110Euro.Comanda era deja facuta,banii erau blocati pe card am sunat m-am scuzat,extrem de amabili,politicosi mi-au anulat comanda si mi-au deblocat banii de pe card a3a zi.Tot ce tine de aparatura electronica nu mia cumpar niciodata din RO decat daca e vb de volume fizice mari(costuri mari de transp)
Nu am niciun motiv sa ma cumpar din ro,preturi mari servicii de cacat,oameni jegosi
In primavara iau un LCD de 66cm din franta tot online...experimental
un amic a luat in vara un mixer allen& heath xone 92 de pe juno.co.uk -1.334 Euro si 47 euro transport.
A venit cutia la posta a5a zi fara niciun fel de pb,intreg ,nevatamat,sigilat,cu toate accesoriile in el.
acum 2 sapt am luat un mixerul Ecler NUO 2.0(in foto) a venit fara nicio pb...1430RON fata de aproape 1800 RON pe djsuperstore.ro
toate discurile luate de pe juno au sticker
[ http://img511.imageshack.us/img511/970/dsc01308bs1.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by haralambie13, 31 December 2008 - 17:20.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate