Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Father's Day

Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...
 Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024

De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...
 Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...

Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...
 Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS

Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...
 

Probleme cu sunetul

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
skypici

skypici

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 27.01.2007
Am si eu o problema cu sunetul... Am avut un virus care tinea procesorul 100% rulat, am dat un restart din butonul de la calculator, si a inceput sa piuie placa de baza, evident calculatorul nu se mai deschidea...Am reusit cumva sa-l fac sa mearga, am reinstalat Win'ul, am scapat de acel virus, am instalat si cel mai nou driver pentru placa de sunet dar se aude doar in winamp si in bsplayer (adica, cand ascult o melodie sau cand ma uit la un film) dar se aude putin bruiat, pe youtube se aude doar daca este sistemul la maxim si se aude ca si cum ar fi in cinema, foarte incet, zici ca se aude din veceu...si in jocuri la fel (de exemplu in Counter Strike se aude muzica de fundal cand intri in joc foarte bine, dar in joc focurile se aud la fel ca pe youtube). Tin sa precizez ca am un sistem audio Philips 5.1 si o placa de sunet incorporata pe o placa de baza ASUS...E ciudat...daca se ardea placa de sunet nu mai auzeam nimic...cred :-??. Un sfat va rog...

Edited by skypici, 27 December 2008 - 00:14.


#2
skypici

skypici

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 27.01.2007
nu stie nimeni?:(

#3
hubbabub1601

hubbabub1601

    În grafic...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,455
  • Înscris: 18.01.2007

View Postskypici, on Dec 27 2008, 21:50, said:

nu stie nimeni? :(


Ai conectat bine sistemul audio? Mai multe detalii ar ajuta - îl conectezi analog/3 jack sau digital, ai setat placa audio pentru output 5.1, ai conectat mufele bine (FR/FL, RR/RL, Cen/SUB)... ce sistem de operare ai instalat, ce placă audio ai integrată în mobo, ce drivere...
Detalii. Totul stă în detalii :)

#4
skypici

skypici

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 27.01.2007
"Audio CODEC. The ADI AD1980 is an AC'97 CODEC that allows 6-channel audio playback. The audio CODEC provides six DAC channels for 5.1 surround sound, S/PDIF interface, AUX and Line in stereo inputs, integrated headphone amplifier, greater than 90dB dynamic range". Asta scrie in carticica placii de baza. Codecul audio este SoundMAX, este setat pe 5.1, boxele nu sunt stricate, am luat 2 jack-uri si am bagat toate cele 3 cabluri de la boxe in ele. La casti se aude exact la fel. Problema a aparut cand aveam acel virus care imi tinea procesorul 100% si am dat eu un restart, si a inceput placa de baza sa piuie. Am scos bateria de la BIOS, am pus-o la loc, si-a revenit si cand colo...sunetu era cum era. Am reinstalat WindowsXP SP2...dar degeaba...

Edited by skypici, 29 December 2008 - 15:47.


#5
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,500
  • Înscris: 08.12.2006

View Postskypici, on Dec 29 2008, 15:46, said:

Am scos bateria de la BIOS, am pus-o la loc, si-a revenit si cand colo...sunetu era cum era. Am reinstalat WindowsXP SP2...dar degeaba...
Verifică setările din BIOS

#6
hubbabub1601

hubbabub1601

    În grafic...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,455
  • Înscris: 18.01.2007
Ce vrei sa spui prin "am luat 2 jack-uri si am bagat toate cele 3 cabluri de la boxe in ele"?
Mai precis cum ai bagat mufele?
Daca placa de baza are 5 mufe jack (Front, Rear, Sub/Cen, Line In, Mic In) conectezi cele 3 mufe jack de la boxe corespunzator - verde la Front, Negru la Rear si Portocaliu/Galben la Subwoofer/Center.
Daca placa are doar 3 conectori jack cu switch intern, conectezi mufa verde la boxe la mufa verde pe placa de baza, mufa neagra la mufa albastra de pe placa de baza si mufa portocalie la mufa roz de pe placa de baza. Setezi Control Panel -> Sounds/Audio pe 5.1 canale, pui winampul pe direct sound output cu accelerare hardware activa si gata! asculti lautarii cinci punct unu.

Daca problemele persista, incearca sa lasi BIOS-ul intr-un mod failsafe (Setup Defaults, Optimal Settings etc).
Daca problemele persista in continuare si zici ca se manifesta si cand conectezi o perche de casti, iti recomand sa investesti intr-o placa audio PCI. Foloseste search in forumul audio si o sa gasesti enspe'mii de referinte si recomandari.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate