Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

HEROINA - adevarul despre ea

- - - - -
  • Please log in to reply
219 replies to this topic

#199
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009

View Postpouf, on 5th October 2010, 16:46, said:

adica de la iarba poti sa mori?
Nu dar de la iarba dai in heroina mai usor decat de la tuica.

#200
pouf

pouf

    hopeless hippie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,403
  • Înscris: 20.04.2008

View PostJudith, on 5th October 2010, 17:27, said:

Cred ca subiectul topicului e heroina.

Crezi bine.  :peacefingers:

View Postsearcher-star, on 5th October 2010, 17:35, said:

Nu dar de la iarba dai in heroina mai usor decat de la tuica.

Ah da, eternul "nu fumati marijuana, heroina ucide", cum zice nenea
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/YsPxLxKmqtI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#201
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006

View Postsearcher-star, on 5th October 2010, 11:08, said:

Intr-o societate de oameni normali, s-ar putea legaliza.
Opiul si cocaina erau legale la 1850 si putini luau.
China in schimb, indata ce-a dat de ele, un sfert din populatie s-a nenorocit. Si tara odata cu ei.
Noi acum, am fi ca si China atunci, din alte motive dar am fi asa.
Avem milioane de tineri care nu traiesc decat pentru snobisme, bravade si emotii aiurea, nu leaga 2 vorbe nici treji fiind si nici nu stiu ce-i aia maturizere, responsabilitate etc. Astia toti s-ar nenoroci. Si familiile lor odata cu ei.
foarte bine. globul oricum nu suportă multă lume. :lol:
mai multe resurse pentru restu

View Postpouf, on 5th October 2010, 16:46, said:

adica de la iarba poti sa mori?
dacă o paști nu.

View Postgtk, on 5th October 2010, 11:10, said:

ce-i aia "iresponsabili"? mai rau decat betivii nu au cum sa devina...  
ci aia "bolnav" si ce-i aia "parazit"? cui nu-i place nu are decat sa nu stea in preajma drogatilor, la fel cum nu au decat sa nu stea in preajma alcoolicilor!
mi se pare corect. cui nu-i place că-i intră hoții-n casă, să-și mute casa poi ce naiba.

volens nolens din banii noștri se plătesc tratamentele de dezalcolizare , dezdrogare, șamd ale idioților.

Quote

eu zic ca trebuie obligatoriu sa-si vada de borsul lor!
și drogații să-și vadă de al lor. dacă ajung în spitale să decarteze.
nici mie nu-mi dă asigurarea bani dacă bag voit mașina în zid că vreau să îi schimb spoileru pe d-a moca ;)
  

Quote

da, imi pot imagina ca ar fi mai putine infractiuni, mai putine organizatii infractionale ca li s-ar taia o parte majora de finantare si in rest mai nimic... tot asa urlau toti cretinii in timpul prohibitiei ca va ce jale va fi cu legalizarea alcoolului... tot asa urla tone de descreierati cu rahat in loc de creier cand vine vorba de marijuana, chiar daca exista tari ca olanda si portugalia unde e legala...
eu crecă mai tare urlă ăia cu rahat în loc de taste. nu de alta, da cam le pute outputu  -_-

#202
boxXxing_star

boxXxing_star

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,068
  • Înscris: 06.01.2008
Cum dracu sa dai din marijuana in heroina? Poti sa bagi pana crapi si tot nu o sa aiba legatura una cu alta.E strict decizia ta daca vrei sa treci la droguri de risc mai mare, nu vei simti o nevoie pentru asta din cazua marijuanei.

#203
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006

View PostboxXxing_star, on 5th October 2010, 21:18, said:

Cum dracu sa dai din marijuana in heroina? Poti sa bagi pana crapi si tot nu o sa aiba legatura una cu alta.E strict decizia ta daca vrei sa treci la droguri de risc mai mare, nu vei simti o nevoie pentru asta din cazua marijuanei.
corect, e ca și cum dacă te urci în logan nu simți impulsu să treci la merțan :D

#204
shaka12

shaka12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 23.04.2008

View Postgigel de hohențolărn, on 5th October 2010, 21:27, said:

corect, e ca și cum dacă te urci în logan nu simți impulsu să treci la merțan :D


Care e legatura? Doar denumirea de drog? Adica in capul tau, o planta, un lichid , un compus chimic sunt acelasi lucru?

Daca cineva categoriseste la un moment ciocolata ca un drog, tie iti va fi frica sa nu ajungi de la ea sa bagi heroina?

Dupa gradul de periculozitate al compusilor, bauturile alcoolice sunt mult mai nocive, cafeaua la fel, este mai periculoasa pentru sanatatea ta decat unele asa zise droguri. Doar pt ca cineva a luat decizia sa nu se afle pe lista de "droguri"...tu chiar crezi ca sunt ok?

Deobicei cei care condamna ceva sunt aceea care au cele mai mici cunostinte despre acel lucru.

#205
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006

View Postshaka12, on 6th October 2010, 12:50, said:

Care e legatura? Doar denumirea de drog? Adica in capul tau, o planta, un lichid , un compus chimic sunt acelasi lucru?

Daca cineva categoriseste la un moment ciocolata ca un drog, tie iti va fi frica sa nu ajungi de la ea sa bagi heroina?

Dupa gradul de periculozitate al compusilor, bauturile alcoolice sunt mult mai nocive, cafeaua la fel, este mai periculoasa pentru sanatatea ta decat unele asa zise droguri. Doar pt ca cineva a luat decizia sa nu se afle pe lista de "droguri"...tu chiar crezi ca sunt ok?

Deobicei cei care condamna ceva sunt aceea care au cele mai mici cunostinte despre acel lucru.
dumneata ai putea să categorisești heroina ca și ciocolată, asta nu înseamnă că ai să-i schimbi proprietățile ;)

alcoolul e legal, la fel țigările și cafeaua. cu toate astea nu beau decât ocazional de fumat nu fumez iar cafea foarte rar spre deloc.
chiar dacă ar fi drogurile legale eu nu m-aș droga. pentru că sunt sănătos la cap :D

din partea mea puteți să băgați în venă cât ă-ți vrea ;)

#206
boxXxing_star

boxXxing_star

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,068
  • Înscris: 06.01.2008
Marijuana nu-ti da dependenta nici macar cat nicotina aflata in tigari.Cu heroina e cu totul alta treaba.Naiba stie ce poti avea in cap daca bagi heroina sau alte droguri de risc ridicat.

#207
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006
nu-ți dă dependență, da te face să-ți dorești să experimentezi și cu alte alea.

oricum din partea mea, drogați-vă fraților cât vreți.

#208
boxXxing_star

boxXxing_star

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,068
  • Înscris: 06.01.2008
Da, bine.Stai numa' un pic ca nu pot scrie cum trebuie cu seringa asta-n vena.

Sunt oameni care consuma marijuana de ani de zile si nu au simtit nevoia sa treaca la altceva mai tare.Marijuana nu influenteaza cu absolut nimic acest lucru.Cei care consuma pentru prima oara heroina o fac probabil din teribilism sau din curiozitate fara sa-si dea seama de consecinte.Nu stiu de unde ti-a intrat in cap ideea asta nastrusnica.

Tineti-va de scoala, spuneti nu drogurilor, practicati intotdeauna sexul protejat si nu in ultimul rand ascultati Vexxatu Vexx.

Edited by boxXxing_star, 06 October 2010 - 14:19.


#209
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010

View Postgigel de hohențolărn, on 6th October 2010, 14:56, said:

nu-ți dă dependență, da te face să-ți dorești să experimentezi și cu alte alea.
Cum anume "te face"? Alcoolul de ce nu "te face", că e mult mai potent ca marijuana? Dacă nu ai experimentat niciodată nu are cum să te facă. Cei care ajung să consume o fac dintr-o combinație de prostie extremă și curiozitate. Și probabil nu se opresc la un drog anume.

#210
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006

View PostMrReason, on 8th October 2010, 21:49, said:

prostie extremă
corect, la alții e doar prostie moderată. îmbucurător lucru -_-

#211
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,968
  • Înscris: 03.12.2005
Din dobitoceala sau nu, statisticile zic ca se intampla. Acum toti astia cu fumuri verzi in cap puteti sustine contrariul oricat vreti. Aia in care baga metadona cu furtunu' prin spitale zic ca din asta au inceput si normal, au progresat, ca iarba-i pentru nubi.
Ziceti voi mersi ca nu e un narcotest conectat la forum ca va suspendam jumate.

#212
BlueSky2009

BlueSky2009

    Călător Stelar

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,163
  • Înscris: 13.02.2009

View PostMrReason, on 8th October 2010, 21:49, said:

Cum anume "te face"? Alcoolul de ce nu "te face", că e mult mai potent ca marijuana? Dacă nu ai experimentat niciodată nu are cum să te facă. Cei care ajung să consume o fac dintr-o combinație de prostie extremă și curiozitate. Și probabil nu se opresc la un drog anume.

Asta e una din cele mai perfide "boli" ale modernismului.

Am auzit destule cazuri de tineri care au incercat o data si au devenit dependenti, si in final s-au autodistrus.

Personal, sunt pt executarea rapida si fara judecata, a tuturor traficantilor astora.

Edited by BlueSky2009, 08 October 2010 - 21:24.


#213
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010

View Postgigel de hohențolărn, on 8th October 2010, 21:58, said:

corect, la alții e doar prostie moderată. îmbucurător lucru -_-
Și tot nu ai răspuns la întrebarea mea.

View Postsebulbus, on 8th October 2010, 22:10, said:

Din dobitoceala sau nu, statisticile zic ca se intampla.
Statisticile nu au cum să demonstreze o cauzalitate. Dacă ar fi fost întrebați dacă au consumat și alcool sau dacă au jucat poker înainte de a se apuca de droguri mai tari cu siguranță mulți ar fi spus da, și ar fi apărut în statistici ca și o corelație semnificativă. Demonstrează asta ceva? Nu. Oamenii în funcție de educație și credințe personale, tind să asocieze lucrurile care nu le plac, în mod pur arbitrar, cu alte lucruri care nu le plac, de multe ori crezând că ar exista vreo legătură sau cauzalitate între ele. De multe ori acea "legătură" nu există și în realitate, totul e în capul lor, pentru că le place să creadă ceea ce cred.

View Postsebulbus, on 8th October 2010, 22:10, said:

Acum toti astia cu fumuri verzi in cap puteti sustine contrariul oricat vreti.
Ce te face să crezi că cei care sunt în favoarea legalizării marijuanei (sau a altor droguri) sunt neapărat și consumatori? Probabil aceeași logica fracturata care te face să crezi că marijuana determină pe cineva să încerce și alte droguri.
Eu de exemplu nu fumez nici țigări obișnuite, nu marijuana. În rest mă mulțumesc doar cu alcoolul, mi se pare arhisuficient. În discuția asta m-am băgat pentru că văd argumente lipsite de logică, lipsă de pragmatism și mult "communitarianism".
Valorea de adevăr a unei afirmații e determinată de dovezi obiective și reale, nu de păreri.

View Postsebulbus, on 8th October 2010, 22:10, said:

Aia in care baga metadona cu furtunu' prin spitale zic ca din asta au inceput si normal, au progresat, ca iarba-i pentru nubi.
Nu cred că zice nici unul că marijuana i-a DETERMINAT să "progreseze". Majoritatea au început cu siguranță cu alcoolul, nu cu "iarba". Cei care au ajuns la alte droguri au ajuns pentru că și-au dorit din start să experimenteze tot felul de substanțe psihotrope, printre care și marijuana. Dar asta nu înseamnă că cei care folosesc marijuana devin utilizatori de alte droguri periculoase din cauza marijuanei. Cam o treime din populația SUA a folosit marijuana cel puțin o dată. Potrivit logicii "marijuana determină trecerea la droguri mai puternice" mai toți cei care au încercat sau folosit regulat, trebuiau să devină utilizatori de droguri puternice. Însă procentele celora ce utilizează heroină sau cocaină sunt foarte reduse comparativ cu marijuana.

View PostBlueSky2009, on 8th October 2010, 22:24, said:

Asta e una din cele mai perfide "boli" ale modernismului.
Care "boală" și care "modernism"? Drogurile sunt folosite din antichitate. Singura chestie "modernă" este criminalizarea lor.

View PostBlueSky2009, on 8th October 2010, 22:24, said:

Am auzit destule cazuri de tineri care au incercat o data si au devenit dependenti, si in final s-au autodistrus.
De la marijuana nu au cum, fiindcă nu are caracteristicele chimice necesare. De la altele mai tari, da. Dar de ce să te intereseze pe tine cum își distrug alții viața?

View PostBlueSky2009, on 8th October 2010, 22:24, said:

Personal, sunt pt executarea rapida si fara judecata, a tuturor traficantilor astora.
Poți să fii, că ești degeaba. Pedeapsa cu moartea pentru așa ceva exista în anumite țari (de ex. Iran - care e și rută pentru traficanți) și nu are nici un efect.
Nu ar fi mai bine dacă ai fi pentru legalizarea acestora și producerea lor de către companii de tutun sau farmaceutice respectiv distribuția de către magazine? Astfel ar dispărea o sursă enormă de finanțare a organizațiilor criminale, ar dispărea mulți infractori de pe străzi, ar dispărea și criminalitatea produsă de unii consumatori pt. că drogurile ar costa doar o fracțiune mică din cât costă acum. Iar statul ar câștiga și el bani impozite, TVA, samd.

Pe de altă parte e culmea că nu vă scandalizează utilizarea pe scară largă a altor droguri, și anume cele pentru "tratarea" bolilor așa zis "mintale" (în realitate bolile mintale nu au bază științifică, iar tratamentele nu sunt altceva decât drogare în toată regula cu dependență și efecte secundare negative).Dar asta probabil se datorează lacunelor majore de cunoștințe vizavi de acest subiect în rândul populației obișnuite.

#214
BlueSky2009

BlueSky2009

    Călător Stelar

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,163
  • Înscris: 13.02.2009

View PostMrReason, on 9th October 2010, 00:12, said:

1. Care "boală" și care "modernism"? Drogurile sunt folosite din antichitate. Singura chestie "modernă" este criminalizarea lor.

2. De la marijuana nu au cum, fiindcă nu are caracteristicele chimice necesare. De la altele mai tari, da. Dar de ce să te intereseze pe tine cum își distrug alții viața?

3. Poți să fii, că ești degeaba. Pedeapsa cu moartea pentru așa ceva exista în anumite țari (de ex. Iran - care e și rută pentru traficanți) și nu are nici un efect.
Nu ar fi mai bine dacă ai fi pentru legalizarea acestora și producerea lor de către companii de tutun sau farmaceutice respectiv distribuția de către magazine? Astfel ar dispărea o sursă enormă de finanțare a organizațiilor criminale, ar dispărea mulți infractori de pe străzi, ar dispărea și criminalitatea produsă de unii consumatori pt. că drogurile ar costa doar o fracțiune mică din cât costă acum. Iar statul ar câștiga și el bani impozite, TVA, samd.

4. Pe de altă parte e culmea că nu vă scandalizează utilizarea pe scară largă a altor droguri, și anume cele pentru "tratarea" bolilor așa zis "mintale" (în realitate bolile mintale nu au bază științifică, iar tratamentele nu sunt altceva decât drogare în toată regula cu dependență și efecte secundare negative).Dar asta probabil se datorează lacunelor majore de cunoștințe vizavi de acest subiect în rândul populației obișnuite.

1. Boala = utilizarea drogurilor, comercializarea lor la sume fabuloase. Modernismul = tendinta sau obiceiul de a consuma aceste substante pt a fi "in randul" celorlalti prieteni, sau ai grupului, sau, pt a se da mari, a brava, etc.

2. Eu ma refeream la heroina, nu la altele. Ziceam strict de subiectul topicului. De ce sa ma intereseze ? Pai, pt ca societatea e formata din toti oamenii, si, daca unii sufera, societatea e afectata, progresul e incetinit sau chiar stopat si apoi urmeaza caderea respectivei societati. De aceea.

3. Ba are efect, pt ca reduce numarul traficantilor. Cum poti sa fii atat de ciudat, ca sa ceri legalizarea lor ? Sunt categoric contra legalizarii lor.

4. Stiu ce ai scris aici. Asa este. Un fost amic, puternic, solid, care avea o cretina de mama, a fost "indopat" cu aceste medicamente, astfel ca in prezent, e o leguma. Nu mai poate face nimic, nu mai poate merge, are o privire tampa, abia vorbeste, incoerent, etc. Nu sunt de acord nici cu aceste "medicamente" care sunt de fapt "droguri legale" prin care niste idioti de medici ti le da cum vor ei, fara nici o cunostinta despre posibilele efecte adverse, cu scopul declarat, cica "de a te vindeca" .  :puke:

Edited by BlueSky2009, 09 October 2010 - 12:58.


#215
boxXxing_star

boxXxing_star

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,068
  • Înscris: 06.01.2008
Iti dai seama ca aia din Amsterdam se urca pe toti peretii ca nu stiu cum sa faca rost de heroina, acum dupa ce au bagat niste marijuana.

Daca cineva vrea sa bage heroina e strict decizia lui, iar consumul in prealabil de marijuana nu are nici o legatura, influenta in aceasta privinta.La fel de bine am putea spune asta si despre alti factori precum alcoolul, tigarile etc.Unii consuma heroina ca sa se creada mai importanti, ca sa incerce ceva nou, de plictiseala si excedent de bani etc.

In mintea oamenilor s-a conturat insa un traseu pe care drogatii il urmeaza cu exactitate: iarba-extasy/pastile-cocaina-heroina.De unde aceste idei nu stiu.

Edited by boxXxing_star, 09 October 2010 - 21:08.


#216
julia_kitty

julia_kitty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,853
  • Înscris: 07.02.2008
Țigările pot ucide= în timp descoperi că ai emfizem pulmonar.
Băutura ucide= băută în exces provoacă ciroză hepatică
Marijuana probabil nu te ucide dar îți trasează drumul către heroină.

Cum o dai, tot rău e. Tot un cerc vicios rămâne.  Odată ce ai devenit depedent de ele, nu mai scapi nici internat 100 de ani într-o clinică de reabilitare deoarece întotdeauna există ocazia să recidivezi.

Așa că cel mai bine, este să spuneți NU  tututor viicilor, așa pentru binele vostru.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate