Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

DAB în România.

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
742 replies to this topic

#73
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
DAB si iar DAB :D
Semnal coerent la 3 nivele din 8 , receptie interna la deget , antena scoasa din surub , deci puterea statiei ramane la aceeasi valoare veche si buna ..
cu o antena verticala de fm j+pole prind la 7 nivele din 8 deci super truper :D

[ http://img374.imageshack.us/img374/9743/p1090176.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Zvartoshu, 19 July 2009 - 20:03.


#74
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
cu o antena verticala de vhf3 la o distanta de 57km de bucuresti pe sud  vest ce tine de 223.936 nu are acoperire

#75
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
radio dab 226.936 e sub limita normala de putere .. iar e la 4 nivlele cu antena de casa unde avea 8 nivele

Edited by Zvartoshu, 16 August 2009 - 19:39.


#76
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
tot de la masuratori mai am de nnotat ca in zonele unde se pridea cu sarma acu trebuie nene yagi

#77
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
cu o antena yagi de 3 elmente dabul nostru are 4 nivele din 8

#78
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
daca azi vorbeam ca "lupu naparleaza" iete ca de o data a inceput lupu sa aiba par .. a inebunit

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/9bo3evWLaDw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#79
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/cK2Fc6FITZA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] iata prima propagare pe dab

#80
Sorin70

Sorin70

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 420
  • Înscris: 28.11.2005
Intervin in discutie pentru ca am o mare nedumerire.
Tota lumea vorbeste de DAB , se apropie cu pasi repezi inchiderea statiilor de FM preconizata pentru 2012 si totusi in magazine oferta de radiouri DAB e ca si inexistenta. Eu vorbesc de aparate din categoria de pret mic / mediu si nu de receivere sofisticate si scumpe la care unele modele au si DAB.
Ce se va intampla la momentul 2012 ? Vom avea retea DAB dar nu vor fi receptoare ?
Dar vom avea oare DAB care sa acopere macar 80% din teritoriu cand noi inca bajbaim cu un singur emitator la care inca testam si experimentam ?

#81
xsol

xsol

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 16.07.2008
Vor apărea pe ultima sută de metri, prin 2011 o să emită și la noi, prin vară, sper...  :D  până atunci nu are rost să le scoată la vânzare din cel puțin trei motive:

1 - n-ai ce prinde cu ele, nu se emite în toate orașele mari.
2 - nu aduc aparate DAB strict că poate se hotărasc să emită în DAB + și atunci aparatele cu DAB simplu n-o să meargă.
3 - fac profit vânzând aparate foarte ieftine și mai vechi de dincolo doar cu FM pentru un preț bun în România.

Edited by xsol, 13 September 2009 - 13:27.


#82
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
la noi o sa se aduca minim requirment , am vazut ca tunerul meu dab cu procesor baban si cu metal pe el sa nu dedeze usor costa pe vremuri 68 lire sterline  , acu nu mai e la moda ca e sony hd ala micutz .. cu tef7632 .. bla bla bla ..
oricum propagfarea e mult mai simtita pe dab , ma refer ca si statia din buc nord se simte in centru pe tropo , ca apar linii de nivel de la 8 cat e maxim spre 15 .. sau cat o avea refuz , eu stiam de 10 ca asa masuram la jonsons unde se aduceau radiourile , cat de richards .. plici poc trosc .. nu am nici cea mai mica idee de aparat cum se manifesta , astea fiind cele mai ieftinepana la 90 roni dab/fm

#83
dog red

dog red

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 01.12.2006
Nust daca  am postat binet bine

se merita amplificatoru asta pentru antena la tara la bunica sau nu se merita

http://www.tehnoelec...category_id=184

Edited by dog red, 17 September 2009 - 03:41.


#84
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
pentru antena prin cablu  nu si pentru TERESTRU

#85
dog red

dog red

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 01.12.2006

View PostZvartoshu, on 18th September 2009, 14:09, said:

pentru antena prin cablu  nu si pentru TERESTRU


Lam luat si cand ma duc la tara am sal bag pe antena de la tara  sa vad daca face vreo diferenta  :console:
asta scria la caracteristici
Amplificator de banda larga cu splitter pentru 2, 3 sau 4 televizoare conectate la acelasi cablu sau antena TV.
Este prevazut cu un reglaj pentru obtinerea unei calitati cat mai bune a imaginii.

- Amplifica toate benzile de transmisie terestra FM Radio, VHF, UHF
- Amplifica toata banda CATV, 45...1000 MHz (CATV BROADBAND SIGNAL AMPLIFIER )
- Se pot conecta la iesire maxim 4 aparate TV
- Alimentare din retea 220V 50Hz 3W
- LED indicator alimentare
- Conectare prin conectori uzuali de tip F, inclusi in pachet
- Factor de amplificare 20dB
- Amplificare reglabila in toata banda prin potentiometru
- Putere de iesire superioara

Avantaje
- Cand imaginea nu este indeajuns de clara, acest amplificator reduce perturbatiile si mareste raportul semnal/zgomot al imaginii la televizor prin amplificarea semnalului
- Cand este folosit la mai multe televizoare in acelasi timp, este recomandata montarea inainte de distribuirea semnalului (la intrarea cablului CATV in apartament)
- Reduce rata de eroare la teletext si creste viteza incarcarii paginilor
- Poate fi folosit acasa, in magazine sau in hoteluri
- Carcasa metalica din Aluminiu, rezistenta
- Bride laterale de montare pe perete
Specificatii tehnice

http://www.antenee.r...?idproduct=2234
am preamplificatoru asta de la o antena mai veche  si mam gandit ca daca il iau pe ala prinde mai bine ca numa  cu preamplificatoru ala nu prind nimik si antena e din aia buna
dar mai bine prind la o antena de fer clasica uhf cu bucla si la aia mam gandit

Edited by dog red, 18 September 2009 - 19:46.


#86
dog red

dog red

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 01.12.2006
antena e tip asta e la fel   construita  ideia e ca din cutia negra imi lipseste amplificatoru si nust ce sai fac sai fac bucla dare prea inscurt ce amplificator sai pun sus in cutie asta caut

http://www.antenee.r...p?idproduct=60#

Edited by dog red, 19 September 2009 - 03:02.


#87
Dns78

Dns78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 770
  • Înscris: 10.10.2005
Unde se poate găsi un radio cu DAB în România?

#88
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
cauta si vezi cine aduce sony XDR

#89
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/IBy-_IOkiE4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] sunet de dab .. se aude ca cizma ..

#90
Cristiano90

Cristiano90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 15.10.2008
Sincer, chiar si dupa scoaterea Fm-ului o sa existe la fel de multe emitatoare care sa emita in modulatie de frecventa. Era asta digitala, o sa ne omoare (sunt sigur 99,99%) deoarece orice inseamna digital poate sa insemne control si virusi. Dau un exemplu relativ usor si anume, banda de casetofon. Utilizarea ei a fost in majoritatea cazurilor, in format analogic (sunet identic cu sursa, dinamica mare, etc). In ultima vreme, nu se mai utilizeaza analogic ci digital in special la laboratoarele de sunet. (sunetul oricat de repede ar fi procesat, de compresat si curat, tot nu ar suna ca unul analogic. Ex: ascultati voi o vioara, langa urechea voastra, si apoi ascultati-o de pe un MP3, si o sa observati diferenta). Ce o sa faceti, cand, vorba aia o sa sara CD? Mai precis, cand o se interfereze un bit de valoare 1, cu altul de valoare 0, care in ajung in acelasi timp la radio? Da eroare? Observati, ca daca in calculator eu imi modific un registru, si imi modific o valoare din codul binar sau hexazcimal al acestuia, calculatorul imi da o eroare? O ultima problema si termin. Daca o sa trecem la acest Dab, si cu timpu apar noi compresii de sunet este nevoie de un procesor mai puternic pt. a decodifica informatia? In acest caz, ce fac? Incep sa ma duc la magazine de specialitate si sa imi cumpar procesor mai puternic sau o memorie mai mare pt radioul meu? :huh:

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate