Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...
 Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...
 Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche
 recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti
 

Returnare permis dupa proces

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
bogdan_mm

bogdan_mm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 19.09.2007
salut,

in primavara am facut o prostie (depasit un tranvai prin stanga) si mi-au luat permisul pe 2 luni.
m-am tot judecat cu politia dar am pierdut la recurs.
Nu stiam ca decizia la recurs nu-ti vine acasa asa ca am tot condus pana m-a avertizat un prieten.

Decizia finala si irevocabila a fost data pe 20.10.2008.
Eu am aflat decizie pe 05.12.2008 (timp in care am mers cu masina...)

Am fost la udriste AZI (18.12.2008) cu un document legalizat si mi-au spus sa vin ... sa-mi iau permisul peste 60 de zile!
Eu stiam ca daca nu duci permisul in 15 ziel se mai adauga 30 de zile.

Ei in schimb nu au luat in considerare cele 30 de zile in plus pt. ca nu am dus permisul la timp si mi-au considerat pedeapsa de la momentul in care am depus permisul.

E corect cum au procedat?
Daca nu, cum as putea sa imi iau permisul ami repede.


merci,
bogdan

#2
tchoara

tchoara

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 05.02.2007
N-avem toate datele problemei, in speta nu stim pe ce data ti-a luat permisul, pe ce data ai depus contestatia si pe ce data ti-ai luat permisul inapoi de la politie.

Din cate ne-ai zis, nu pot sa judec decat urmatoarele:

20.10.2008 - decizia curtii
4.11.2008 (15 zile mai tarziu) - ultima zi in care puteai depune permisul de buna voie
5.11.2008 - incepe suspendarea.

Acum problema se pune cat reprezinta aceasta suspendare. Si asta determini calculand cat exact ai stat fara permis. Ca daca tie ti-au luat permisul luni iar marti l-ai luat inapoi (adica ai stat doar o zi fara permis), atunci, incepand cu 5.11.2008, ai 3 luni de stat pe bara. 60 de zile cat luasesi + 30 de zile ca nu l-ai depus de buna voie, deci maxim ai putea sta fara permis pana pe 2-3 februarie.

Daca tu te-ai dus pe 18, acum, si ti-au zis sa vii peste 60 de zile, inseamna ca ei vor sa ti-l dea in jurul datei de 16-17 februarie, deci decalat cu 2 saptamani fata de calculele noastre. S-or fi pierdut astea doua saptamani undeva prin acte, cand au consemnat ei ca nu ai predat permisul de buna-voie etc. Eu unul m-as duce cu toate actele la ei (decizia cu data pe ea, certificatul de grefa ca ai depus contestatia in ziua cutare etc), i-as pune sa caute in registru sa vada cand mi-au dat inapoi permisul si sa calculati impreuna cum s-a ajuns la jumatatea lui februarie cu suspendarea.

#3
last

last

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 03.11.2007
De la data la care ti-a fost eliberata dovada inlocuitoare a permisului (fara drept de circulatie), trebuie sa astepti 60 zile.
Prelungirea perioadei de suspendare a dreptului de a conduce, se aplica in cazul in care ai fost instintat oficial in scris, sa predai permisul si nu ai facut acest lucru. Deci nu e cazul tau!
Au procedat corect si in favoarea ta.
Bafta!

#4
bogdan_mm

bogdan_mm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 19.09.2007
ca sa completez cu datele lipsa:
- pe 20 martie am facut prostia si mi-au retinut permisul
- pe 2 aprilie am facut contestatie, am dus uncertificat de grefa si pe 4 aprilie aveam permisul in buzunar.

au urmat doua infatisari + un recurs la care nu am putut ajunge.
pentru cele doua infatisari mi-a venit instiintarea acasa ca se amana si ca am pierdut.
pentru recurs nu a venit nimic.

eu oricum nu aveam voie sa circul din momentul in care s-a dat sentinta definitiva si irevocabila, NU?

celor de la politie le-am spus ca pe 18 am aflat de sentinta (pt ca a fost recurs) si de asta mi-au dat 60 de zile si nu 90.

Ce nu imi este mie clar, daca se considera 60 de zile de la data la care am depus eu permisul sau de la data la care s-a dat sentinta definitiva. (din ce spune last, sunt dupa ce am predat permisul)
Am tot cautat ceva legal unde sa se mentioneze acest lucru dar nimic.

nasol moment.

Edited by bogdan_mm, 19 December 2008 - 09:24.


#5
Crash

Crash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,066
  • Înscris: 27.08.2002
te-au cam ars........suspendarea permisului incepe in momentul predarii permisului  sau dupa termenul de 15 zile in care esti obligat sa-l predai

daca taceai filozof ramaneai.......adica daca mergeai pe burta trecea si suspendarea de la sine pt ca ei fie nu ridica aceasta sentinta definitiva fie o ridica  prea tarziu :)

si mai stiu ca executarea masurii complementare se prescrie in 6 luni

tu nu mai aveai dreptul sa conduci dupa sentinta dar cine stia de sentinta? ;)

Edited by Crash, 23 December 2008 - 07:46.


#6
bogdan_mm

bogdan_mm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 19.09.2007
auzisem si eu chestia asta cu prescrierea dupa 6 luni dar nu e nimic documentat.
am intrebat in stanga dreapta si nimeni nu stia nimic (toti auzisera).

oricum am condus o luna si ceva dupa decizie pt ca nu stiam...
partea nasoala: daca te loveste unu in spate din vina lui si la politie se dem ca tu defapt nu ai permisul valabil.... atunci te-ai ars rau.

ma mai gandeam la o chestie, pe dovada de la politie(de la predarea permisului) nu scrie de cand nu am voie sa circul si nici pana cand. o sa trec ep la politie poate reusesc sa-i fentez.

#7
Crash

Crash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,066
  • Înscris: 27.08.2002
Art.121. - (1) abrogat

  (2) Executarea sancțiunii contravenționale complementare se prescrie în același termen în care se prescrie sancțiunea contravențională principală.

suspendarea permisului este o sanctiune complementara

poate sa te loveasca  ......atata timp cat politistul nu are sentinta nu vrea  sa-ti ia permisul si oricum nu se fac astfel de verificari

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate