Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Aşi prins vremurile cand 120 Volş...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Mai este bine sa emigrezi?

- - - - -
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#55
KING_99

KING_99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 25.05.2007

View PostPengoon, on Dec 20 2008, 12:54, said:

ce am vazut io erau pt. senior solaris systems engineer, care sa stie pe langa veritas cluster si oracle.
am vazut si anunturi care ofereau 90K pentru pozitia aia. dar putine. or fi si de 100+K. dar nu e regula si de fapt aia-i problema.
garantat gasesti in Frankfurt sau München un job de IT de 80K+ €/an. chiar stiu pe cativa. dar iara, nu e regula.
dar nu e de loc imposibil sa iei 50-65K €/an, la 5+ ani experienta relevanta.


in München cu 55K €/an nu esti nimica grozav. pentru ca orasul e terminal de scump.
astea toate-s joburi fara responsabilitati de proiect, buget sau personal.

la ce am vazut in oferte, cand m-am uitat, pentru o pozitie la care m-as califica pe hartie dupa cerinte, ofereau 70-80K pe majoritatea pozitiilor. aia-i vreo 55K €/an. ala-i scor care ca senior il iei fara probleme prea mari, daca nu esti chiar la draq-n-praznic.
iar pe fondul a 6 sapt. concediu/an si o protectie destul de calumea ca angajat. restul is goodies de firma, care poti, dar nu trebuie sa le primesti.


cand facem comparatii la rata de schimb nu e mare diferenta... cand vezi ce impozit platesti in Germania fata de USA incepe sa se schimbe.. cand mai aduni si faptul ca in USA totul e mai ieftin (chiar si cu 50%) ca in Germania, aproprierea de RO ramane singurul avantaj zic eu... poate gresesc dar financiar vorbind diferentele sunt mari...

#56
Bitter

Bitter

    MU!E PSD

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,300
  • Înscris: 29.07.2006

View PostKING_99, on Dec 21 2008, 19:34, said:

cand facem comparatii la rata de schimb nu e mare diferenta... cand vezi ce impozit platesti in Germania fata de USA incepe sa se schimbe.. cand mai aduni si faptul ca in USA totul e mai ieftin (chiar si cu 50%) ca in Germania, aproprierea de RO ramane singurul avantaj zic eu... poate gresesc dar financiar vorbind diferentele sunt mari...

Am si eu totusi o intrebare: la ce ajuta, ca esti mai aproape de Romania ? Asta cand discutam despre emigrare si nu despre un contract de munca temporar. Probabil ca esti ingrozit vazand cat de putin reusesti sa cheltui si trebuie neaparat sa faci minim 50 de drumuri/luna in Romania ca sa poti cheltui tot ce-ai castigat, nu ? Sau ca sa vada, rudele si veciii cat de bine o duci ? :D

Cand te hotarasti sa emigrezi probabil ai in minte faptul ca ar trebui sa fii prezent cat se poate de mult in tara de origine, fie ea si Romania, nu-i asa ? Asta ca nu cumva sa ratezi extraordinarele oportunitati sociale si profesionale care deja au bulversat si vor mai bulversa intreg mapamondul.  :lol:

Edited by Bitter, 21 December 2008 - 20:21.


#57
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,938
  • Înscris: 11.06.2003

View PostKING_99, on Dec 21 2008, 17:34, said:

cand facem comparatii la rata de schimb nu e mare diferenta... cand vezi ce impozit platesti in Germania fata de USA incepe sa se schimbe.. cand mai aduni si faptul ca in USA totul e mai ieftin (chiar si cu 50%) ca in Germania, aproprierea de RO ramane singurul avantaj zic eu... poate gresesc dar financiar vorbind diferentele sunt mari...
benzina e mai ieftina. cat despre impozit, am mai zis-o. daca-ti faci asigurari sa ai acelasi coverage ca in germany, "impozitul" (care de fapt e fiscalitatea nu impozitul pe venit) devine cam tot acelasi.
plus prefer sa vad cat mai putini americani posibil. am lucrat io pentru o firma americana si m-am lamurit.

#58
brigazile_martirilor

brigazile_martirilor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,969
  • Înscris: 09.07.2008

View PostPengoon, on Dec 20 2008, 13:53, said:

am comparat SUA cu Europa, ca de asta veni vorba. si cum nu muncim pe chiftele...


da si nu.

pentru dublul salariului pe care-l iei acum,te-ai reloca in Alaska, de exemplu?


View PostPengoon, on Dec 21 2008, 22:35, said:

benzina e mai ieftina. cat despre impozit, am mai zis-o. daca-ti faci asigurari sa ai acelasi coverage ca in germany, "impozitul" (care de fapt e fiscalitatea nu impozitul pe venit) devine cam tot acelasi.
plus prefer sa vad cat mai putini americani posibil. am lucrat io pentru o firma americana si m-am lamurit.


poti detalia aici? :rolleyes:

#59
Valentine

Valentine

    Un Mosotti mai serios.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,279
  • Înscris: 30.11.2003

View Postbeastie, on Dec 19 2008, 13:31, said:

N-am ajuns in NZ dar ne-ar placea sa apucam sa vizitam cat mai repede, am inteles ca au niste peisaje senzationale. Cu atat mai mult nu am cum sa aseman NZ cu Romania, dar tind sa cred ca asemanari intre NZ si Ro nu prea exista.
N-ai inteles ce am scris, se numeste metafora si se invata in clasa a-8-a la limba romana. Comparand SUA cu Romania, cam asa comparam si Australia cu NZ (ca marime, economie, politica de imigrare, etc.) In nici un caz nu ziceam ca Romania = NZ ... daca ar fi sa ma dea Americanii afara din California as emigra in NZ :D

Edited by Valentine, 22 December 2008 - 18:22.


#60
brigazile_martirilor

brigazile_martirilor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,969
  • Înscris: 09.07.2008

View PostPengoon, on Dec 20 2008, 15:46, said:

apai io unu nu ma mut undeva de florile marului, numa ca-mi canta pasarile si-s verzi copacii. io vreau sa stiu daca pot sa traiesc acolo decent si daca nu ciuciu. unii n-or plecat pentru natura cea frumoasa sau pentru oamenii ultra-interesanti, ci ca sa faca un pas inainte profesional. unu care se simte plafonat in romania se duce in alta parte si oportunitatile profesionale is argumentul principal. ca n-o fie prioritate pentru tine, treaba ta, altu s-ar putea sa aibe complet alte prioritati.


ai si tu dreptate, depinde de felul fiecaruia si de prioritati.

ca exemplu,am un cunoscut care lucreaza pe meseria lui, inginer in Seattle, WA,e multumit de bani,etc, insa imi spune ca sunt si saptamani intregi in care ploua neintrerupt (sunt chiar la ocean), de capiaza in casa.

asa cum unora le-ar fi indiferent ca afara ploua, ninge sau e soare, altora li s-ar parea deprimanta monotonia datorata climei,vremii,etc.

chestii care unora li se par marunte pentru altii devin capitale.

#61
Ioan76

Ioan76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,120
  • Înscris: 28.06.2006

View Postbrigazile_martirilor, on Dec 22 2008, 17:57, said:

da si nu.

pentru dublul salariului pe care-l iei acum,te-ai reloca in Alaska, de exemplu?

Intrebarea nu mi-e adresata mie dar am sa raspund : depinde de perioada ( si fireste ce inseamna de fapt "dublu" - nominal ? ce-ti ramine dupa cheltuielile de baza ? cum se discuta problema cu membrii familiei ? ) dar ... de ce nu ?

Alaska nici nu mi se pare asa de rea la prima vedere - as refuza mult mai repede si fara sa stau pe ginduri tari mai "calduroase" si exotice dar unde risti sa te procopsesti cu cine stie ce boala naibii ...  :confuzzled:

#62
KING_99

KING_99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 25.05.2007

View PostBitter, on Dec 21 2008, 21:13, said:

Am si eu totusi o intrebare: la ce ajuta, ca esti mai aproape de Romania ? Asta cand discutam despre emigrare si nu despre un contract de munca temporar. Probabil ca esti ingrozit vazand cat de putin reusesti sa cheltui si trebuie neaparat sa faci minim 50 de drumuri/luna in Romania ca sa poti cheltui tot ce-ai castigat, nu ? Sau ca sa vada, rudele si veciii cat de bine o duci ? :D

Cand te hotarasti sa emigrezi probabil ai in minte faptul ca ar trebui sa fii prezent cat se poate de mult in tara de origine, fie ea si Romania, nu-i asa ? Asta ca nu cumva sa ratezi extraordinarele oportunitati sociale si profesionale care deja au bulversat si vor mai bulversa intreg mapamondul.  :lol:

Vorbesti sa te afli in treaba, sau iti descrii modul cum ai reactiona daca ai avea si tu $1000 in buzunar. amice, unii mai au si familie, parinti mai in varsta si multe altele.... ai emigrat de iti dai cu parerea? cand o sa iau eu lectii de emigrare de la tine promit ca ma intorc definitiv in ro :)

#63
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,938
  • Înscris: 11.06.2003

View Postbrigazile_martirilor, on Dec 22 2008, 16:57, said:

da si nu.

pentru dublul salariului pe care-l iei acum,te-ai reloca in Alaska, de exemplu?
asta ca si intrebarea, "daca ai gasi 1 million de dolari si ai stii ca de fapt apartin unei familii sarace cu 20 de copii, care moare de 3 ori pe zi de foame, i-ai da inapoi?"
e combinatia dintre conditii ce comparam. faptul ca nu am treaba cu americani, pentru mine deja valoreaza vreo 10K?/an

Quote

poti detalia aici?
anumite chestii concrete nu se pot zice in public.
ce pot sa zic, ca ierarhizare mai mare ca la firme americane io inca n-am vazut. cand venea sefu-sef, sefu-sefu-sef si sefu-sefu-sefu-sef (si inca n-am ajuns la "board of directors") vedeai in meeting in mod clar cine-i superiorul cui. cand vorbea sefu toti dadeau din cap si aveau aceeasi parere. bineinteles ca inputul tau era binevenit, atata timp cat coincidea cu pozitia lor. deciziile se luau in functie de lungimea sculei. a facut unul din upper management un commitment, treaba aia se facea, totuna daca s-a dovedit o idiotenie sau pur si simplu nerealizabil. cum se face business in europa, n-a inteles nimeni. cand managementul local, care avea o idee clara la ce tre' facut, avand in vedere ca erau in bransa de vreo 10 ani cand i-au cumparat americanii, le-a explicat ce si cum, in timp de 3 luni toti n-au mai fost in firma.

cand managementul local avea ceva de zis, proiectele se desfasurau cam asa: se discuta de unde plecam, ti se zicea unde vrem sa ajungem. treaba ta era sa gasesti o cale la destinatie si sa specifici timpul si resursele necesare, precum si solutia tehnica. in rest nu te batea nimeni la cap cu tampenii, aveau pretentia sa fie informati la modul regulat asupra progresului si atat.
cand au preluat americanii, nu-i interesa de unde plecam, nu-ti ziceau unde vor sa ajunga, specificau ei drumul, chit ca se potrivea sau nu cu baza tehnica locala, specificau ei solutia tehnica, fara sa-i intereseze ce avem deja si ce nu si specificau fiecare pas.
ca rezultat, toata lumea cu o expertiza tehnica cat de cat si-a luat zborul in timp record iar ei se mirau de ce nu le ies proiectele.

Edited by Pengoon, 23 December 2008 - 07:31.


#64
brigazile_martirilor

brigazile_martirilor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,969
  • Înscris: 09.07.2008

View PostPengoon, on Dec 23 2008, 07:30, said:

asta ca si intrebarea, "daca ai gasi 1 million de dolari si ai stii ca de fapt apartin unei familii sarace cu 20 de copii, care moare de 3 ori pe zi de foame, i-ai da inapoi?"
e combinatia dintre conditii ce comparam. faptul ca nu am treaba cu americani, pentru mine deja valoreaza vreo 10K?/an


anumite chestii concrete nu se pot zice in public.
ce pot sa zic, ca ierarhizare mai mare ca la firme americane io inca n-am vazut. cand venea sefu-sef, sefu-sefu-sef si sefu-sefu-sefu-sef (si inca n-am ajuns la "board of directors") vedeai in meeting in mod clar cine-i superiorul cui. cand vorbea sefu toti dadeau din cap si aveau aceeasi parere. bineinteles ca inputul tau era binevenit, atata timp cat coincidea cu pozitia lor. deciziile se luau in functie de lungimea sculei. a facut unul din upper management un commitment, treaba aia se facea, totuna daca s-a dovedit o idiotenie sau pur si simplu nerealizabil. cum se face business in europa, n-a inteles nimeni. cand managementul local, care avea o idee clara la ce tre' facut, avand in vedere ca erau in bransa de vreo 10 ani cand i-au cumparat americanii, le-a explicat ce si cum, in timp de 3 luni toti n-au mai fost in firma.

cand managementul local avea ceva de zis, proiectele se desfasurau cam asa: se discuta de unde plecam, ti se zicea unde vrem sa ajungem. treaba ta era sa gasesti o cale la destinatie si sa specifici timpul si resursele necesare, precum si solutia tehnica. in rest nu te batea nimeni la cap cu tampenii, aveau pretentia sa fie informati la modul regulat asupra progresului si atat.
cand au preluat americanii, nu-i interesa de unde plecam, nu-ti ziceau unde vor sa ajunga, specificau ei drumul, chit ca se potrivea sau nu cu baza tehnica locala, specificau ei solutia tehnica, fara sa-i intereseze ce avem deja si ce nu si specificau fiecare pas.
ca rezultat, toata lumea cu o expertiza tehnica cat de cat si-a luat zborul in timp record iar ei se mirau de ce nu le ies proiectele.


fair enough.

asa vad si eu lucrurile.

in fine, exemplul tau e ff bine venit..si primit :naughty:

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate