Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Mai este bine sa emigrezi?

- - - - -
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#19
brigazile_martirilor

brigazile_martirilor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,969
  • Înscris: 09.07.2008

View PostValentine, on Dec 18 2008, 23:57, said:

Problema adevarata e daca poti :)

La mine Loteria Vizelor ar fi singura varianta,ptr SUA.

Insa ma gandeam ca pentru Australia accesul ar fi mai facil.


Visavi de State, nu le port eu acum de grija, absorb si dealuiesc ei mai bine orice criza, insa daca industrial auto se duce pe apa sambetei, industrie care da o paine (tortilla, whatever) la 2 milioane de americani, inseamna ca unul din 150 americani e afectat.

Pe langa categoriile deja afectate , cei din banci,etc.

Edited by brigazile_martirilor, 19 December 2008 - 08:43.


#20
Valentine

Valentine

    Un Mosotti mai serios.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,279
  • Înscris: 30.11.2003

View Postbrigazile_martirilor, on Dec 18 2008, 22:40, said:

La mine Loteria Vizelor ar fi singura varianta,ptr SUA.
Pentru multi asta e singura varianta.

View Postbrigazile_martirilor, on Dec 18 2008, 22:40, said:

Insa ma gandeam ca pentru Australia accesul ar fi mai facil.
Din cate am inteles e la fel de greu ca in State (sa fii legal). Plus oportunitatile nu sunt la fel si ... Australia e cam la capatul lumii, izolata :P

#21
brigazile_martirilor

brigazile_martirilor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,969
  • Înscris: 09.07.2008

View PostValentine, on Dec 19 2008, 09:00, said:

Pentru multi asta e singura varianta.

Din cate am inteles e la fel de greu ca in State (sa fii legal). Plus oportunitatile nu sunt la fel si ... Australia e cam la capatul lumii, izolata :P


Il astept pe Beastie cu impresii despre al 5-lea continent si viata de acolo.

Se vede treaba ca englezi au facut treaba buna pe unde au fost(ironie, ca in Australia initial erau deportati puscariasii din Anglia :P ) dar tari Australia,Canada,Noua Zeelanda,chiar si Africa de Sud (punct in minus..criminalitatea f ridicata din aceasta tara)  sunt exemple de urmat ale capitalismului anglo-saxon.

De America nu mai vorbim..inseamna "Promise Land" pentru majoritatea emigrantilor de pe toate continentele,de aceea si americanii sunt atat de restrictivi cand e vorba de acces al strainilor pe teritoriul lor,

Ma gandeam ca Australia nu e chiar tinta preferata a emigrantilor, e totusi o democratie in adevaratul sens al cuvantului, limba engleza e de baza..

pentru cineva calificat ar trebui sa nu fie probleme de integrare...

#22
Valentine

Valentine

    Un Mosotti mai serios.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,279
  • Înscris: 30.11.2003

View Postbrigazile_martirilor, on Dec 18 2008, 23:15, said:

Ma gandeam ca Australia nu e chiar tinta preferata a emigrantilor, e totusi o democratie in adevaratul sens al cuvantului, limba engleza e de baza..

pentru cineva calificat ar trebui sa nu fie probleme de integrare...
Am fost anul asta in Noua Zeelanda. Imigranti cu miile. De fapt mai toate persoanele care lucrau prin centrul din Auckland erau imigranti. D-abia am cunoscut 2-3 kiwi-people :) Din cate am inteles de la ei Australia e mult mult mai neprietenoasa cu imigrantii (vezi ca si noi avem nevoie de viza cu Australia, iar cu Noua Zeelanda nu).

Din punct de vedere al oamenilor Noua Zeelanda se aseamana mai mult cu Romania, iar Australia cu SUA. Si din punct de vedere al politicii daca stau sa ma gandesc mai bine, si al economiei :D

#23
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,938
  • Înscris: 11.06.2003
apai io unu, nu-mi doresc sa ajung in SUA. prefer 6 sapt. de concediu pe an si inca vreo 10 zile libere.

#24
Valentine

Valentine

    Un Mosotti mai serios.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,279
  • Înscris: 30.11.2003

View PostPengoon, on Dec 19 2008, 01:27, said:

apai io unu, nu-mi doresc sa ajung in SUA. prefer 6 sapt. de concediu pe an si inca vreo 10 zile libere.
Eu am doar 4 saptamani platite, plus vreo 2 luni care mi le-am luat libere (fara plata). Ce nasol dom'le USA asta, nasol rau  :lol:

#25
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,938
  • Înscris: 11.06.2003
liber fara plata pot si io sa-mi iau, dar overall 2 luni pe ani platit imi ajunge.

#26
Valentine

Valentine

    Un Mosotti mai serios.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,279
  • Înscris: 30.11.2003

View PostPengoon, on Dec 19 2008, 01:35, said:

liber fara plata pot si io sa-mi iau, dar overall 2 luni pe ani platit imi ajunge.
Ma rog daca la tine 6 saptamani = 2 luni ... oricum orice ai zice stiu foarte bine situatia din Europa, si din punct de vedere al unui middle-class, e mult mai de cacat. Preturile sunt duble ca in SUA si salariile cel mult egale. QED

#27
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,938
  • Înscris: 11.06.2003
6 sapt. + 10 zile lucratoare libere. face 8 sapt. care-s vreo 2 luni.
daca-ti iei in SUA acelasi coverage la asigurare medicala ca si aci cam tot p-acolo ajungi cu fiscalitatea.
iar cu salariile egale, depinde de job. io unu' nu pot sa ma plang. cand ma uitai la oferte de joburi in california la ce-i pe linia mea, ce vazui la oferte parca nu ma impresioneaza.

Edited by Pengoon, 19 December 2008 - 11:45.


#28
Ioan76

Ioan76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,120
  • Înscris: 28.06.2006

View PostValentine, on Dec 19 2008, 12:31, said:

Eu am doar 4 saptamani platite{...}

Dupa citi ani la aceeasi companie ?  :rolleyes:

#29
Valentine

Valentine

    Un Mosotti mai serios.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,279
  • Înscris: 30.11.2003

View PostIoan76, on Dec 19 2008, 01:47, said:

Dupa citi ani la aceeasi companie ?  :rolleyes:
2 ani.

#30
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,938
  • Înscris: 11.06.2003
desi aia cu concediu tine de firma. minimul legal e 24 de zile lucratore, dar mai toata lumea, exceptand firmele ce imprumuta personal, dau 29 sau 30. la noi e 30 de zile lucratoare pe an la o sapt. de lucru de 39 de ore. pe orele suplimentare poti sa ceri bani sau sa-ti iei liber. colegu' meu a adunat vreo 40 de ore suplimentare anu trecut si si-a luat 1 sapt. de concediu din orele alea.
altii in schimb iti dau o laie.
unii subventioneaza masa la cantina. la noi iti dau 6€/zi subventie de masa si mancare in general e calumea. in alta parte se dadeau 2,50/zi iar altii iara iti dau ciuciu.
in unele locuri ai 1 sapt/luna on-call duty, cand porti toata sapt. un telefon cu tine si tre sa poti fi sunat. asta inseamna ca nu poti mere la cinema sau sa te-ndepartezi prea mult de casa. unii it dau 1000€/saptamana aia numa sa cari telefonul cu tine. un amic d-al meu in schimb capata pentru 1 sapt. on-call 2 ore suplimentare.
unii iti platesc transportul si/sau iti subventioneaza cheltuielile pe benzina daca stai la draq in praznic. altii iarasi nu-ti dau nimica.

asa ca, nu-i o regula.

#31
brigazile_martirilor

brigazile_martirilor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,969
  • Înscris: 09.07.2008

View PostPengoon, on Dec 19 2008, 11:27, said:

apai io unu, nu-mi doresc sa ajung in SUA. prefer 6 sapt. de concediu pe an si inca vreo 10 zile libere.


daca nu-s indiscret, in ce domeniu lucrezi? :huh:

sase saptamani sunt multe si pentru Romania cunoscuta ca si "tara concediilor linistite" :D

#32
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,938
  • Înscris: 11.06.2003
unix

#33
brigazile_martirilor

brigazile_martirilor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,969
  • Înscris: 09.07.2008

View PostPengoon, on Dec 19 2008, 12:21, said:

unix


You made my day -_-

hp/solaris/sco unix?

#34
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,938
  • Înscris: 11.06.2003
solaris in principal

#35
Ioan76

Ioan76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,120
  • Înscris: 28.06.2006

View Postbrigazile_martirilor, on Dec 19 2008, 13:20, said:

sase saptamani sunt multe si pentru Romania cunoscuta ca si "tara concediilor linistite" :D

In ciuda legendelor Romania sta chiar slabut la capitolul zile de concediu/sarabtori legale intr-un an ...  ;)

Si in Germania - din cite stiu eu - 6 saptamini de concediu e cam "norma de bun simt" ( nu ca nu poti lua teapa la unele firme ).  :rolleyes:

Quote

solaris in principal

O yeah ...  :thumbup:

#36
brigazile_martirilor

brigazile_martirilor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,969
  • Înscris: 09.07.2008
@pentru cei plecati deja

cum e pe afara in ceea ce priveste raportul munca/satisfactii personale(timp liber, fun,etc) fata de acelasi lucru dar in Romania?


dar la munca ma refer la ore efectiv lucrate , nu la cele 8 ore de stat la serviciu(care includ "sfintele" pauze de tigara, barfa cu colegii, pauza de masa..superlong, frecatul mentei pe mesenger+forumuri)....

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate