Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caut splitter semnal satelit

Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta
 Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...
 Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 

Internet de la Orange.

- - - - -
  • Please log in to reply
393 replies to this topic

#289
GsmWorld

GsmWorld

    DigiMobil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 13.12.2006
Poate ai depasit cei 6 GB si ti-au redus viteza

#290
callatisguerilla

callatisguerilla

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 04.10.2009
pai dar in halul asta reduc viteza man?de la 300 la 10?

#291
GsmWorld

GsmWorld

    DigiMobil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 13.12.2006
de la 3.1M la 128 k

#292
iorga_ciprian

iorga_ciprian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 04.10.2005

View Postlaurentiuene70, on 4th October 2009, 09:38, said:

Salut. am un modem Option Icon 225, abonament de 10 E iar in camera unde folosesc laptopul am mai mult semnal EDGE, traficul fiind de toata jena. Ma gandeam la un router wi-fi, deoarece in ultima camera a apartamentului am semnal mai bun, nu asa de speriat, dar cu speedtest scot si 1,20, fata de 0,10-20Mbps cat am in camera mea. In alte zone am semnal mult mai puternic, numai acasa... e blestemul.
in afara de routerul huawei E960, (banuiesc ca e foarte scump la liber, iar abonament nou nu are rost, abia astept sa scap de asta peste un an), care ar mai fi solutia? Exista si altfel de routere in care poti conecta modemul pe USB? Sau alte routere GSM? Multumesc.


Imcearca sa-l pui pe UMTS only. La mine a mers mult mai bine. Daca nu,  incearca sa-ti cumperi o extensie de cablu USB ca sa poti pune modemul mai aproape de fereastra.

#293
fabytm

fabytm

    4G+

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,643
  • Înscris: 30.06.2009

View Postcallatisguerilla, on 4th October 2009, 12:12, said:

pai dar in halul asta reduc viteza man?de la 300 la 10?

Bineinteles ca se reduce viteza!Scrie si pe site!Vodafone face la fel.RDS, la fel.Te poti duce la ei, dar ai trafic mai mic, dupa care scade tot la 128 kbps.

#294
laurentiuene70

laurentiuene70

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 01.12.2008
Cartela e bagata intr-un tel gsm cu hsdpa la 7,2Mbps, acum folosesc windows7 si nu-mi "vede" Icon-ul. Cand eram pe vista, mergea. Folosesc tel, pt ca mai navighez si din browswerul sau, nu mai stau sa schimb simul din tel in modem, odata l-am si pierdut... oricum, pe w7 nu imi mergea modemul stick...
Chestia e ca merge peste tot la viteze bune, (atat telefonul, cat si modemul), mai putin in camera de acasa unde am laptopul. nu stiu daca ma ajuta o extensie de cablu USB, in primul rand aceasta duce la pierderi de semnal iar in al 2lea rand, am scos laptopul si pe geam, afara, si tot nu am castigat nimic. am incercat si prin bluetooth, scotand telefonul mult in afara cladirii dar nu castiga mare semnal si in plus conexiunea bluetooth nu se compara cu cea usb, e mult mai lenta, e ca un port serial.
O alta solutie, sa ma duc cu laptopul in camera aceea, sa stau in mijlocul camerei, nu oriunde, dar nu e un loc adecvat, caldura nu merge bine acolo, nu pot cara toate celelalte lucruri cu mine. de aceea ma gandeam la un router, poate il instalam in balcon, acoperit corspuzator (nu stiu daca ar rezista la temperaturi joase...)
Nota: telefonul (un sonyericsson w910i) l-am sacrificat, in sensul ca l-am transformat in modem cand am incercat cartela zapp3g, cu mult trambitata viteza de 7,2Mbps (aiurea!!!). A functionat perfect cu zapp , orange si cu vodafone.

#295
iorga_ciprian

iorga_ciprian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 04.10.2005

View Postlaurentiuene70, on 4th October 2009, 12:45, said:

Cartela e bagata intr-un tel gsm cu hsdpa la 7,2Mbps, acum folosesc windows7 si nu-mi "vede" Icon-ul. Cand eram pe vista, mergea. Folosesc tel, pt ca mai navighez si din browswerul sau, nu mai stau sa schimb simul din tel in modem, odata l-am si pierdut... oricum, pe w7 nu imi mergea modemul stick...
Chestia e ca merge peste tot la viteze bune, (atat telefonul, cat si modemul), mai putin in camera de acasa unde am laptopul. nu stiu daca ma ajuta o extensie de cablu USB, in primul rand aceasta duce la pierderi de semnal iar in al 2lea rand, am scos laptopul si pe geam, afara, si tot nu am castigat nimic. am incercat si prin bluetooth, scotand telefonul mult in afara cladirii dar nu castiga mare semnal si in plus conexiunea bluetooth nu se compara cu cea usb, e mult mai lenta, e ca un port serial.
O alta solutie, sa ma duc cu laptopul in camera aceea, sa stau in mijlocul camerei, nu oriunde, dar nu e un loc adecvat, caldura nu merge bine acolo, nu pot cara toate celelalte lucruri cu mine. de aceea ma gandeam la un router, poate il instalam in balcon, acoperit corspuzator (nu stiu daca ar rezista la temperaturi joase...)
Nota: telefonul (un sonyericsson w910i) l-am sacrificat, in sensul ca l-am transformat in modem cand am incercat cartela zapp3g, cu mult trambitata viteza de 7,2Mbps (aiurea!!!). A functionat perfect cu zapp , orange si cu vodafone.


Te sfatuiesc sa incerci cu extensia USB, semnalul trebuie sa se stabilizeze inainte sa vezi tu vreo schimbare. (nu cred ca stai 5 minute cu laptopul pe fereastra :) )
Vb din proprie experienta, folosesc extensiv mai multe abonamente de date de la mai multi operatori, indoor, in zone cu semnal 3G foarte slab, si am avut aceasi problema. Am incercat metoda de care ti-am zis si asta a fost solutia.Nu te costa mare lucru sa incerci. Cativa lei....

P.S. Pierderea de semnal prin folosirea extensiei USB e nesemnificativa

Edited by iorga_ciprian, 04 October 2009 - 12:12.


#296
laurentiuene70

laurentiuene70

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 01.12.2008
Multumesc.
O sa cumpar un cablu extensie de 3 metri si o sa fac un suport-buzunar lipit pe geam, vorba ta, nu cred ca e mai mult de 20 lei. Daca mi-as lua un router gsm, huawei e 960 de exemplu, tot incomod ar fi, ar trebui sa scot sim-ul cand as pleca de acasa.

#297
iorga_ciprian

iorga_ciprian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 04.10.2005

View Postlaurentiuene70, on 4th October 2009, 19:39, said:

Multumesc.
O sa cumpar un cablu extensie de 3 metri si o sa fac un suport-buzunar lipit pe geam, vorba ta, nu cred ca e mai mult de 20 lei. Daca mi-as lua un router gsm, huawei e 960 de exemplu, tot incomod ar fi, ar trebui sa scot sim-ul cand as pleca de acasa.


Eu am dat 8 lei pe el.

#298
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
si eu folosesc prelungitor usb de 4.5 m pentru modem si merge foarte bine. trebuie sa iei un cablu de calitate, mai gros. eu am dat pe el 24 ron. plus ca ai avantajul ca modemul sta mai departe de tine si nu te mai radiaza!

#299
unchiujim

unchiujim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,294
  • Înscris: 01.04.2007

View Postrich1974, on 5th October 2009, 09:16, said:

si eu folosesc prelungitor usb de 4.5 m pentru modem si merge foarte bine. trebuie sa iei un cablu de calitate, mai gros. eu am dat pe el 24 ron. plus ca ai avantajul ca modemul sta mai departe de tine si nu te mai radiaza!
modemul radiaza !!! din putul gandirii unora..... si daca e gros e de calitate ??? cred ca te gandesti la altceva.... :lol:  :P  :D

#300
draxl

draxl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 04.11.2007

View Postunchiujim, on 5th October 2009, 22:16, said:

modemul radiaza !!! din putul gandirii unora..... si daca e gros e de calitate ??? cred ca te gandesti la altceva.... :lol:  :P  :D


Dhaaa radiaza!!! adica emite radiatie electromagnetica...nu stiu in ce masura iradiaza, adica efectul patologic al radiatiei emise asupra organismului. Are dreptate si in ce priveste cablu, mai gros inseamna atenuare mai mica a semnalului...putul gandirii tale e cam sterp...

#301
unchiujim

unchiujim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,294
  • Înscris: 01.04.2007

View Postdraxl, on 5th October 2009, 22:40, said:

Dhaaa radiaza!!! adica emite radiatie electromagnetica...nu stiu in ce masura iradiaza, adica efectul patologic al radiatiei emise asupra organismului. Are dreptate si in ce priveste cablu, mai gros inseamna atenuare mai mica a semnalului...putul gandirii tale e cam sterp...
probabil te referi la se(x)ctiunea conductorilor din respectivul cablu ,oricum ironia nu ai priceput-o.dormi in pace.stii povestea cu musca si cu laptele sau c...l calului? atitudinea ta e ca a mustei din poveste!!! pass....cat despre put se pare ca nu ai priceput nimic ,meri pe alta sectiune si polueaza!

#302
draxl

draxl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 04.11.2007

View Postunchiujim, on 5th October 2009, 22:46, said:

probabil te referi la se(x)ctiunea conductorilor din respectivul cablu ,oricum ironia nu ai priceput-o.dormi in pace.stii povestea cu musca si cu laptele sau c...l calului? atitudinea ta e ca a mustei din poveste!!! pass....cat despre put se pare ca nu ai priceput nimic ,meri pe alta sectiune si polueaza!

Cam greu de raspuns la asa p( r)ost; in mod cert ironia mea n-ar putea fi atat de sublima. In fond, prin ce a regurgitat mai sus, omul a vrut sa fie mai mult decat ironic, poate chiar metafizic, transcedental:) Sa speram ca moderatorii isi vor face treaba si nu vor permite oricarui complexat sa-si refuleze frustrarile de-o maniera asa fatisa pe  forum.

Edited by draxl, 05 October 2009 - 23:14.


#303
unchiujim

unchiujim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,294
  • Înscris: 01.04.2007

View Postdraxl, on 6th October 2009, 00:09, said:

Cam greu de raspuns la asa p( r)ost; in mod cert ironia mea n-ar putea fi atat de sublima. In fond, prin ce a regurgitat mai sus, omul a vrut sa fie mai mult decat ironic, poate chiar metafizic, transcedental:) Sa speram ca moderatorii isi vor face treaba si nu vor permite oricarui complexat sa-si refuleze frustrarile de-o maniera asa fatisa pe forum.
perseveram in offtopic.

#304
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
bai nene! eu am spus ce am avut de spus, daca cineva vrea sa-mi urmeze sfatul e liber sa o faca! un modem, atunci cand face trafic emite (si eu fac 15 GB pe luna, minim) radiatie pentru a tine legatura cu bts-ul. sincer, nu as vrea sa se dovedeasca peste ani ca radiatia are efect nociv (cum s-a mai dovedit si cu altele) si eu in tot acest timp am tinut modemul langa mine, la 20 cm...prefer sa-l tin cu un prelungitor bun, gros , la o distamta mai mare, unde am si semnal mai bun si sunt si mai in siguranta. eu, cu prelungitorul meu de 4.5 m (gros, cum altfel :P ) nu am observat nici o diferenta de comportament a modemului fata de cablul acela de 10 cm ce mi-a fost dat de cei de la vodafone. imi pare rau ca nu gasesc un prelungitor asa lung cu power assist.

#305
rohry2k1

rohry2k1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 28.05.2007
Deci, sper sa nu ma injure nimeni pe aici, nu postez in ciuda nimanui: cablul usb de la modem pana la pc nu are nici o legatura cu semnalul; ideea e doar sa ai modemul intr-o zona cu semnal mai bun si de aceea lungimea conteaza de data asta. Semnalul 3G e receptat de modem si atat, prelungitorul usb nu e folosit drept antena radio deci nu e nevoie sa ii calculezi pierderile de semnal pana la PC........ Modemul trimite datele pe cablul usb mai departe si cam atat.

Edited by rohry2k1, 06 October 2009 - 10:09.


#306
nosign

nosign

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 186
  • Înscris: 08.01.2008
De acord cu draxl. Cum sa nu radieze ? O scurta cautare cu amicul google si afli ca esti inconjurat de radiatii electromagnetice vizibile sau invizibile intr-un spectru de frecventa f.larg. Pai eu stau cu tel. pe net 3-4 ore pe zi si un radio deschis la 3 metri de mine baraie ingrozitor, da eu ca stau la 40 de cm de el ? Plus ca daca exagerez la 5-6 ore incepe sa ma doara capul invariabil. E adevarat ca toate organizatiile astea de stiinta spun ca nu exista dovezi privind efectele negative ale radiatiilor, dar sa fim seriosi. Undele radio te afecteaza daca depasesti masura.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate