Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Lista cu locuri unde se mananca bine, in Romania!

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1982 replies to this topic

#1441
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006

 Balamache, on 06 octombrie 2014 - 20:20, said:


On topic: Iti zic eu ce inseamna tupeu in restaurant. Cand iti aduce niste snackuri/ministartere pe masa fara sa le ceri, lasandu-ti impresia ca ar fi din partea casei, le gusti iar apoi te trezesti cu ele pe nota de plata. Mi s-a intamplat la restaurantul unguresc Duna de pe langa Foisorul de foc.
Mie mi se intampla constant la White Horse. Scrie in meniu ceva de couvert ca e 8 lei si e obligatoriu....dar suna ca naiba :). Ii iert pentru ca maslinele sunt bune. Si painea cu unt la fel :D. Si mancarea lor e ok, adica ceea ce iau eu de obicei.

 Blue_Ivy, on 06 octombrie 2014 - 20:57, said:


Cand e gratis, te anunta chelnerul ca e din partea casei imediat cum le pune. Nu merita sa fii simtit cu nesimtitii. Daca nota de plata e umflata, o dezumflii. Nu e greu.
Nu neaparat. La mine nu te anunta nimeni ca-s gratis maslinele si covrigeii. Doar daca intrebi :)

#1442
Blue_Ivy

Blue_Ivy

    8-]

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,598
  • Înscris: 27.12.2012

 balauru69, on 06 octombrie 2014 - 21:18, said:

Apropo de chestii din partea casei, o treaba ciudata. Bucuresti, la restaurantul mexican El Torito, unde se mananca foarte bine dealtfel. Poti sa comanzi tu si 10 beri (valoare 85 lei), nu primesti nimic din partea casei. In schimb, daca iei ceva de mancare (valoare 37 lei), primesti din partea casei niste chipsuri si un salsa. E o chestie pe care eu n-am reusit sa o inteleg, si am patit-o de fiecare data cand a fost acolo, adica de vreo 15 ori.

Asa sunt instruiti chelnerii sa faca si ei sunt roboti fara autoritate. Daca te-ar servi un manager probabil ti-ar da ceva si la 10 beri comandate. Sau nu. Depinde de restaurant. La cele foarte aglomerate nu primesti nimic nici la consumatie de 500 lei.

 richelieu, on 06 octombrie 2014 - 21:27, said:

Nu neaparat. La mine nu te anunta nimeni ca-s gratis maslinele si covrigeii. Doar daca intrebi Posted Image

Banuiesc ca nu ai portie de masline sau portie de covrigei in meniu nu? Chestii de genu asta se cam subintelege ca sunt gratis intr-un restaurant.

#1443
pierre_de_timp

pierre_de_timp

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,251
  • Înscris: 30.12.2007

 balauru69, on 06 octombrie 2014 - 21:18, said:

Apropo de chestii din partea casei, o treaba ciudata. Bucuresti, la restaurantul mexican El Torito, unde se mananca foarte bine dealtfel. Poti sa comanzi tu si 10 beri (valoare 85 lei), nu primesti nimic din partea casei. In schimb, daca iei ceva de mancare (valoare 37 lei), primesti din partea casei niste chipsuri si un salsa. E o chestie pe care eu n-am reusit sa o inteleg, si am patit-o de fiecare data cand a fost acolo, adica de vreo 15 ori.

Dar sa intrebi odata din alea 15? :D

Dar e chiar ciudat pentru ca daca ai comandat mancare de ce sa primesti suplimentar TOT mancare? Chipsurile alea merg ca focul la bere, si mai si comanzi in plus ca deh...


 richelieu, on 06 octombrie 2014 - 21:27, said:

Nu neaparat. La mine nu te anunta nimeni ca-s gratis maslinele si covrigeii. Doar daca intrebi Posted Image

Pai fac economie ca daca nu le consuma primul, le dau la al doilea :D Daca ar spune ca-s gratis ar disparea imediat. Mai ales maslinele. De care sunt?

#1444
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

 Blue_Ivy, on 06 octombrie 2014 - 21:45, said:


Asa sunt instruiti chelnerii sa faca si ei sunt roboti fara autoritate. Daca te-ar servi un manager probabil ti-ar da ceva si la 10 beri comandate. Sau nu.

Invers, chelnerul ti-ar da gratis cat mai multe, ca sa fii multumit si sa-i lasi bacsis mai mare. Ti-ar pune si gramaj dublu la mancare, ca nu da de la el.

#1445
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006
Eu stiu pe cineva care ia masa mai des in Garlic (Baneasa), A primit de cateva ori desertul din partea casei.

#1446
Blue_Ivy

Blue_Ivy

    8-]

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,598
  • Înscris: 27.12.2012

 don_dannielo, on 06 octombrie 2014 - 21:58, said:

Invers, chelnerul ti-ar da gratis cat mai multe, ca sa fii multumit si sa-i lasi bacsis mai mare. Ti-ar pune si gramaj dublu la mancare, ca nu da de la el.

Da bucataru da de la el? Ca el face portiile. Nu. Dar bucatarul nu vede nimic din bacsis probabil, asa ca nu`i pasa.

#1447
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006
De vreo 2/3 ori. Nu e des, ca manancat de 2 ani pe acolo, dar e un gest frumos.

#1448
Balamache

Balamache

    Scriitor de carti de colorat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,522
  • Înscris: 23.11.2013

 richelieu, on 06 octombrie 2014 - 21:27, said:

La mine nu te anunta nimeni ca-s gratis maslinele si covrigeii.

Sunt gratis si maslinele si covrigeii? Bine. Sa-mi pregatesti si mie 2 kg de masline si 3 kg de covrigei. Vin maine pe la ora 13 sa le ridic. Multumesc. Posted Image

 LL13G, on 06 octombrie 2014 - 22:12, said:

Eu stiu pe cineva care ia masa mai des in Garlic (Baneasa), A primit de cateva ori desertul din partea casei.
Pentru ca ii anunta chef-ul pe ospatari ca are un tort de ciocolata facut de trei zile si nu s-a vandut nicio felie. Le zice: "Dati-l si voi din partea casei, ca maine o ia la vale." :)

Edited by Balamache, 06 October 2014 - 22:49.


#1449
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006

 Balamache, on 06 octombrie 2014 - 22:52, said:

Sunt gratis si maslinele si covrigeii? Bine. Sa-mi pregatesti si mie 2 kg de masline si 3 kg de covrigei. Vin maine pe la ora 13 sa le ridic. Multumesc. Posted Image
:roflmaofast:

 pierre_de_timp, on 06 octombrie 2014 - 21:52, said:


Pai fac economie ca daca nu le consuma primul, le dau la al doilea Posted Image Daca ar spune ca-s gratis ar disparea imediat. Mai ales maslinele. De care sunt?
Un mix de masline, marinate cu ierburi. Le face chef "in casa" :). Le marineaza adicatelea, nu le si cultiva :D

#1450
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006

 Balamache, on 06 octombrie 2014 - 22:52, said:

Pentru ca ii anunta chef-ul pe ospatari ca are un tort de ciocolata facut de trei zile si nu s-a vandut nicio felie. Le zice: "Dati-l si voi din partea casei, ca maine o ia la vale." Posted Image
Era tiramisu, iar ala dispare f repede.

LE: eu am mancat pizza acolo, era buna, pret acceptabil.

Edited by LL13G, 07 October 2014 - 18:52.


#1451
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,846
  • Înscris: 03.11.2005
M-am mai dus o data in gura lupului :D si n-am regretat. Midii cu sos gorgonzola, tagliata (adica muschiul ala de sub omoplat, facut exact asa cum l-am cerut (medium rare),) cu salata de rucola rosii cherry si parmezan/ pecorino si inghetata.

#1452
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006
Cum a fost sosul de gorgonzola, ca și consistenta?  Am mâncat vineri seara și mi s-a părut cam gros. Și unui comesean i s-a părut la fel. Te cam umpleai pe mâini de la el și deveneau greu de manipulat scoicile. Cu alta ocazie era mai lichid. Întreb ca sa știu dacă a fost accidentala treaba vineri, sau trebuie sa vorbesc cu chef despre asta.

#1453
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,846
  • Înscris: 03.11.2005

 richelieu, on 12 octombrie 2014 - 11:51, said:

Cum a fost sosul de gorgonzola, ca și consistenta?  Am mâncat vineri seara și mi s-a părut cam gros. Și unui comesean i s-a părut la fel. Te cam umpleai pe mâini de la el și deveneau greu de manipulat scoicile. Cu alta ocazie era mai lichid. Întreb ca sa știu dacă a fost accidentala treaba vineri, sau trebuie sa vorbesc cu chef despre asta.

Cand am mancat eu a fost OK, adica lichid. Am mancat cu mana, evident si nu am avut probleme sa ma sterg cu servetelul, desi n-ar fi o idee rea sa aduca ospatarii niste boluri cu apa.

P.S. Data viitoare incerc si midiile cu sos de rosii, ca sa nu zic ca nu le-am incercat pe toate.
P.P.S. Nu te umfla in penne :D, insa mi-au placut mai mult pastele cu cerneala de sepie si fructe de mare de la tine, decat cele pe care le-am mancat ultima oara la Jamie Italian la Londra.

#1454
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006
Pai si dupa ce spui asta, cum sa nu ma umflu in Penne? :))

#1455
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,846
  • Înscris: 03.11.2005

 richelieu, on 12 octombrie 2014 - 18:11, said:

Pai si dupa ce spui asta, cum sa nu ma umflu in Penne? Posted Image)
Pai, acolo mi-au adus un clondir cu apa, pe care n-am dat nici un penny, pe cand in gura lupului am dat 8 lei pe o sticluta mica mica de apa de la romanica :( ; si cum venisem direct dupa alergarea de dimineata, am baut vreo 3, mai bine luam bere, ca era mai multa de aceeasi bani:D )

#1456
Bokie

Bokie

    pensionata la cerere

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,518
  • Înscris: 13.12.2011
Aprilia, cum adica ai mancat cu mana?

#1457
SilDia

SilDia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 513
  • Înscris: 08.12.2011
De obicei te ajuti de o mana sa "extragi" continutul din midii.

#1458
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006

 Aprilia, on 12 octombrie 2014 - 19:27, said:


Pai, acolo mi-au adus un clondir cu apa, pe care n-am dat nici un penny, pe cand in gura lupului am dat 8 lei pe o sticluta mica mica de apa de la romanica :( ; si cum venisem direct dupa alergarea de dimineata, am baut vreo 3, mai bine luam bere, ca era mai multa de aceeasi bani:D )
Asa da.... M-ai desumflat la loc :)).



 Bokie, on 12 octombrie 2014 - 19:50, said:

Aprilia, cum adica ai mancat cu mana?
Pai midiile nu ai cum sa le mananci altfel....

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate