Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 

Lista cu locuri unde se mananca bine, in Romania!

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1982 replies to this topic

#1423
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006

View PostDau, on 25 august 2014 - 20:24, said:


Recomand si eu Taverna Sarbului de pe Poligrafiei. Este destul de bun restaurantul (lui Marius Tuca parca).
E lanț cu destul de multe restaurante prin țarã. Peste tot  am mâncat foarte bine la ei.

#1424
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,846
  • Înscris: 03.11.2005
La Taverna Marelui Paharnic din piata Domenii a mancat cineva recent? Am auzit ca au fructe de mare facute ca in Grecia.

#1425
CorinaP1

CorinaP1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 28.02.2013

View PostAprilia, on 26 august 2014 - 15:53, said:

La Taverna Marelui Paharnic din piata Domenii a mancat cineva recent? Am auzit ca au fructe de mare facute ca in Grecia.

Ala grecesc? Am mancat eu la pranz. Nu fructe de mare, e drept. Imi aduc aminte cu neplacere de nush ce peste care mi-a venit pane in farfurie, cu un strat gros rau de pesmet sau ce o fi fost.

Iar bouyourdi-ul era ingrozitor de sarat! Cu feta luata din de cine stie pe unde, sarata si nu f cremoasa. In Grecia pun si ceva kefalotiri ras. Nimic, nimc. Basca ca am cerut sa fie picant. Nici o farama de ardei iute, nici macar uscat.

Nu mi-a placut. Nu m-as risca la fructe de mare.

Edited by CorinaP1, 26 August 2014 - 16:33.


#1426
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,846
  • Înscris: 03.11.2005

View PostCorinaP1, on 26 august 2014 - 16:33, said:

Ala grecesc? Am mancat eu la pranz. Nu fructe de mare, e drept. Imi aduc aminte cu neplacere de nush ce peste care mi-a venit pane in farfurie, cu un strat gros rau de pesmet sau ce o fi fost.

Iar bouyourdi-ul era ingrozitor de sarat! Cu feta luata din de cine stie pe unde, sarata si nu f cremoasa. In Grecia pun si ceva kefalotiri ras. Nimic, nimc. Basca ca am cerut sa fie picant. Nici o farama de ardei iute, nici macar uscat.

Nu mi-a placut. Nu m-as risca la fructe de mare.
Merci.
Cand am ajuns era inchis, ziceau ca deshid vineri. Evident ca pe site nu s-au deranjat sa scrie chestia asta. Posted Image

Edited by Aprilia, 26 August 2014 - 20:07.


#1427
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,846
  • Înscris: 03.11.2005
Bocca Lupo, din nou :D Abonmente nu faceti?

Midiile in sos de vin, facute chiar ca la mama lor.

P.S. Merci, Cardinale, ca ai semnalizat treptele!

#1428
ancarusu

ancarusu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 25.07.2014
da-mi un exemplu

#1429
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006
Eu mersi ca mi-ai atras atenția :)

#1430
bascaabundentei

bascaabundentei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 891
  • Înscris: 27.09.2014
in bucuresti unde se mananca bine?

#1431
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006
Cum unde? La Bocca Lupo :lol:

#1432
Balamache

Balamache

    Scriitor de carti de colorat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,522
  • Înscris: 23.11.2013

View Postrichelieu, on 27 septembrie 2014 - 17:39, said:

Cum unde? La Bocca Lupo Posted Image
Bocca Lupo nu este cumva pe locul fostei Trattoria Roma Opera?

#1433
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006
Ba da..acolo e :)

#1434
pierre_de_timp

pierre_de_timp

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,251
  • Înscris: 30.12.2007

View Postrichelieu, on 03 octombrie 2014 - 20:02, said:

Ba da..acolo e Posted Image
cardinale, acum citi si eu ca tzai facut restaurant. Intrai pe site dar cica se gateste. Ai pus pe undeva ce coci acolo?

#1435
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006
Inca nu....urmeaza

#1436
pierre_de_timp

pierre_de_timp

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,251
  • Înscris: 30.12.2007

View PostTaylor_M, on 19 august 2014 - 16:42, said:

De exemplu in Romania te incarca si pentru ardeiul iute ce vine la ciorba sau daca ceri o felie de paine in plus (sa aducem si apa minerala ce izvoraste din belsug in Carpati, in discutie?); in Germania numeroase restaurante normale (nu fast-food-uri) te taxeaza separat cand mergi la toaleta. Asta nu mai are a face cucultura, ci e vorba de calitatea umana proasta si zgarcenia genetica.


In alte restaurante iti aduc paine si unt, si inca unul de calitate.

Scuze ca ma gasesc si eu sa dau un raspuns acum la o postare de acum aproape 2 saptamani. Da, apa minerala o izvora ea din belsug in Carpati dar ce faci, te duci acolo sa o bei? :) Problema nu e ca apa minerala costa ci ca nu primesti un pahar de apa de la robinet daca asta vrei. In mod normal ar trebui sa te intrebe daca vrei apa de la robinet sau imbuteliata, daca imbuteliata, plata sau acidulata si pe urma sa iti spuna ce tipuri au, nu sa sara direct la evian. Despre atitudinea fata de clienti sunt multe de discutat  ca si despre tipurile de restaurante.


ON - Hard rock din Dr Taberei (nu mai stiu cum se cheama acum, sau daca mai e) . Aveau acolo o scaloppine alla pizzaiola de crapai mancand. Plus o focaccia cu usturoi de nu se putea. Posted Image  

Micut si cochet iar in ultima perioada seara doar cu rezervare mergeam.

#1437
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View Postpierre_de_timp, on 06 octombrie 2014 - 13:16, said:


ON - Hard rock din Dr Taberei (nu mai stiu cum se cheama acum, sau daca mai e) . Aveau acolo o scaloppine alla pizzaiola de crapai mancand. Plus o focaccia cu usturoi de nu se putea. Posted Image  

Micut si cochet iar in ultima perioada seara doar cu rezervare mergeam.

Ii zice Trattoria Il Calcio, la fel ca celelalte din grup.
N-ai mai fost de mult inseamna, prin 2008 a venit hard rock-ul original si i-a obligat sa nu le mai pirateze numele.

Edited by don_dannielo, 06 October 2014 - 13:42.


#1438
Balamache

Balamache

    Scriitor de carti de colorat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,522
  • Înscris: 23.11.2013

View Postpierre_de_timp, on 06 octombrie 2014 - 13:16, said:

Scuze ca ma gasesc si eu sa dau un raspuns acum la o postare de acum aproape 2 saptamani. Da, apa minerala o izvora ea din belsug in Carpati dar ce faci, te duci acolo sa o bei? Posted Image Problema nu e ca apa minerala costa ci ca nu primesti un pahar de apa de la robinet daca asta vrei. In mod normal ar trebui sa te intrebe daca vrei apa de la robinet sau imbuteliata, daca imbuteliata, plata sau acidulata si pe urma sa iti spuna ce tipuri au, nu sa sara direct la evian. Despre atitudinea fata de clienti sunt multe de discutat  ca si despre tipurile de restaurante.

Colegul se plangea ca in Romania ti se pune la nota de plata pana si un nenorocit de ardei iute care vine langa ciorba. Pai daca l-ai "comandat", il platesti. La cumpararea unui automobil, daca "comanzi" suplimentar niste nenorocite de geamuri electrice pe spate pentru ca nu sunt in standard si ti se pun la plata, pare absurd? Eu zic ca nu.



On topic: Iti zic eu ce inseamna tupeu in restaurant. Cand iti aduce niste snackuri/ministartere pe masa fara sa le ceri, lasandu-ti impresia ca ar fi din partea casei, le gusti iar apoi te trezesti cu ele pe nota de plata. Mi s-a intamplat la restaurantul unguresc Duna de pe langa Foisorul de foc.

#1439
Blue_Ivy

Blue_Ivy

    8-]

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,598
  • Înscris: 27.12.2012

View PostBalamache, on 06 octombrie 2014 - 20:20, said:

On topic: Iti zic eu ce inseamna tupeu in restaurant. Cand iti aduce niste snackuri/ministartere pe masa fara sa le ceri, lasandu-ti impresia ca ar fi din partea casei, le gusti iar apoi te trezesti cu ele pe nota de plata. Mi s-a intamplat la restaurantul unguresc Duna de pe langa Foisorul de foc.

Cand e gratis, te anunta chelnerul ca e din partea casei imediat cum le pune. Nu merita sa fii simtit cu nesimtitii. Daca nota de plata e umflata, o dezumflii. Nu e greu.

#1440
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005
Apropo de chestii din partea casei, o treaba ciudata. Bucuresti, la restaurantul mexican El Torito, unde se mananca foarte bine dealtfel. Poti sa comanzi tu si 10 beri (valoare 85 lei), nu primesti nimic din partea casei. In schimb, daca iei ceva de mancare (valoare 37 lei), primesti din partea casei niste chipsuri si un salsa. E o chestie pe care eu n-am reusit sa o inteleg, si am patit-o de fiecare data cand a fost acolo, adica de vreo 15 ori.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate