Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Clipboard files copy/paste, filen...

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 

Probleme placa de sunet creative audigy 7.1 SE

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
cilibiu

cilibiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,817
  • Înscris: 29.11.2008
Buna ziua.Am si eu o mica problema cu placa de sunet mentionata in numele topicului.Mai exact,nu mi se aude bassul..am incercat toate variantele dar nici un efect...am vazut ca s`a mai discutat pe forum despre o problema asemanatoare insa nu am vazut nici un rapuns concrect...am setat placa pe 5.1 merg toate canalele foarte bine numai cel care scoate bass si medii nu merge bine...am bifat CMSS pe stereo dar tot  la fel...mi se aude doar daca bifez bass redirection..insa semnalul care intra in woofer este foarte mic..aproape inexistent..spun ca este mic pentru ca intra un amplif de putere foarte mare (200 W reali) facut de mine care abia imi misca diful de la woofer dat la maxim(bassul de intensitate mica se aude clar)..am vazut ca a mai avut cineva o problema asemanatoare dupa ce a reinstalat windowsul..insa nimeni nu a putut sa`si dea seama de la ce este...la mine la bass redirection dupa ce`l bifez sub mai este casuta cealalta in care am +0 db..din cate am citit pe net trebuia sa am +15 db...drivarul este cel original updatat cu programul de la ei creative autoupdate...am incercat si cu drivere modate...tot la fel...in legatura cu bass redirection,ce am citit pe net ar treb ca iesirea pentru bass si center sa functioneze si fara ca optiunea respectiva sa nu fie bifata...este defecta placa de sune sau sunt de vina,setarile,driverele,windowsul...?(folosesc windows xp prof)..

Va multumesc si sper sa ma ajutati sa`i dau de cap...

#2
Stapanul_clonelelor

Stapanul_clonelelor

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,340
  • Înscris: 08.07.2008
Si la mine la fel imi face pe creative audigy.

Am luat un sistem de boxe genius 5.1 si imi merg toti satelitii ok, corespund canalele, dar semnalul la bass e extrem de slab. Chestia e ca la fel face si pe un Soundblaster Live si am ajuns la concluzia ca subwooferul e de vina, ca doara am incercat pe doua placi audio, si am dus boxele la garantie. Dar cred ca am facut o greseala ca le-am dus, cred ca de fapt undeva de la pc era problema, am bagat o mufa de la un satelit in intrarea pentru woofer si s-a auzit mult mai tare bass-ul.

Edited by Stapanul_clonelelor, 29 November 2008 - 18:48.


#3
cilibiu

cilibiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,817
  • Înscris: 29.11.2008
La mine sigur nu e de la subwoofer..ci de la placa de sunet..si promlema e decat la canalul ala..nu stiu daca e de la placa de sunet..o fi defecta..sau de la drivere...ma intereseaza pentru ca marti imi iese din garantie..:D

Edited by cilibiu, 29 November 2008 - 19:01.


#4
Stapanul_clonelelor

Stapanul_clonelelor

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,340
  • Înscris: 08.07.2008
M-am gandit ca poate o fi si de la cablu... am incercat si cu alt cablu da' tot la fel a mers.

Ce sistem de boxe 5.1 ai incercat ?

Edited by Stapanul_clonelelor, 29 November 2008 - 19:05.


#5
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Nu ai specificat UNDE setezi 5.1 si bass redirection si DE CE...
In Windows exista o setare pt difuzoare (5.1 canale) si mai exista una in softul de la Creative. Teoretic ar trebui sa fie legate intre ele (sincronizate) dar uneori nu sunt - exista si o setare undeva pt asta in consola Creative parca. Nu ai specificat ce versiune de Windows folosesti, in Vista este complet diferit fata de XP.
Apoi, de ce vrei bass redirection? Daca ai unul din sistemele de boxe PC de jucarie, alea deja au in ele bass redirection (crossover intern) si trebuie sa lasi sistemul sa faca asta, nu PC-ul, este suficient.

Attached Files


Edited by SuperDuper, 29 November 2008 - 19:25.


#6
cilibiu

cilibiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,817
  • Înscris: 29.11.2008
folosesc o statie elta(are 5.1) iar pentru woofere am amplificari separate facute de mine....pai modific in volume control in icoana din dreapta jos de la creativ..pai am bifat bass redirection ca sa mi se auda..daca nu bifez ala nu mi se aude deloc...folosesc windows xp profesional sp3...o sa atasez niste poze sa`ti dai seama exact...nu mi se aude daca nu bifez bass redirection...

Attached Files


Edited by cilibiu, 29 November 2008 - 19:30.


#7
Stapanul_clonelelor

Stapanul_clonelelor

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,340
  • Înscris: 08.07.2008
"daca nu bifez ala nu mi se aude deloc..."

Si la mine tot asa. Eu am xp sp2 . Se seteaza 5.1 si in control panel si automat si in creative speaker settings si viceversa, daca e bifat syncronize with control panel... oricum le-am setat manual in amandoua locurile da' degeaba.

Edited by Stapanul_clonelelor, 29 November 2008 - 19:32.


#8
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Daca ai sistem facut de tine fara bass corssover, atunci, DA trebuie sa faci redirectionarea in softul Creative.
Bass boost merge numai daca ai EAX activat si Bass boost numai pe 4.1 (nu pe 5.1).

Attached Files


Edited by SuperDuper, 29 November 2008 - 19:40.


#9
Stapanul_clonelelor

Stapanul_clonelelor

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,340
  • Înscris: 08.07.2008
Cum am zis mai sus, am boxe genius 5.1 si si eu tre' sa bifez bass redirect ca sa se auda ceva bass.

#10
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Poate nu au crossover intern... nu stiu, ca nu am pus mana pe ele.
Oricum, la amplificatorele cu sub-ul separat, semnalul necesar la intrare este cu -10dB mai slab ca semnal, asa este standardul la receivere digitale pentru ca ala este canalul LFE, nu redirectionare de basi.
Creative a luat acel standard in considerare probabil, sistemele voastre, nu.
Daca aveti rabdare sa cititi in engleza:
http://www.hometheat...april-2000.html

Quote

...home Dolby Digital equipment is pre-set to play LFE data 10 dB higher than a main channel (or 10dB higher than the bass from a main channel).
10dB insemna foarte mult, 3dB insemna dublarea puterii...

Edited by SuperDuper, 29 November 2008 - 20:01.


#11
cilibiu

cilibiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,817
  • Înscris: 29.11.2008
vad ca la tine difera putin driverele..adica consola e putin altfel...eu am creativ audigy se 7.1..ce drivere ai..?cele originale..?la tine daca e pus pe 5.1 si nu ai bifat bass direction ti se aud toate boxele..?adica ti se aude si wooferul fara sa fie bifat acolo...?am mutat pe 4.1 si nu mi se mai aude wooferul deloc...merge sa schimb la bass bost dar nu se aude si plus nu`mi mai merge sa dau nici mai tare sau mai incet la volume subwoofer...eu am putere mare pe ala..de 200 de w reali...sunetul care iese e f mic...la un cd player mi se aude de 15 ori mai tare...problema e ca nu se aude cand nu e bifat bass direction...:(

Edited by cilibiu, 29 November 2008 - 20:33.


#12
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Nu mai stiu, cred ca sunt unele modate (probabil cele ale lui DanielK), nu mai imi aduc aminte. Am Audigy2ZS... si uite ce am prin meniurile Creative. Oricum, placa mea este diferita de a ta, a mea are DSP hardware, a ta nu are, deci driverele sunt diferite oricum.
Nu am un sistem 5.1 in camera cu PC-ul si oricum sistemul meu este un receiver digital, nu stiu daca facea la fel.

Attached Files

  • Attached File  xfi.jpg   25.45K   19 downloads

Edited by SuperDuper, 30 November 2008 - 01:22.


#13
cilibiu

cilibiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,817
  • Înscris: 29.11.2008
exista posibilitatea sa fie incompatibila cu placa de baza?care ar putea fi cauza de nu mi se aude fara sa bifez bass redirection?am o placa gygabite 945-gmf-s2..aste defecta placa?

#14
cilibiu

cilibiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,817
  • Înscris: 29.11.2008
am cautat de mi`au iesit ochiiiii dar nimic...:((..nu mai aveti nici o sugestie?care ar putea fi problema?imi da eroare ceva cu direct sond..si cand fac testul ala cu programul ala de la ei tot eroarea aia imi da la test..de ce oare?am pus si vista sa vad daca merge,am luat driverele de la ei de pe site pt vista dar la fel..in vista face mai multe probleme...ce inseamna acel direct sound filed..?ce nu`i place?aveti idee?

#15
cilibiu

cilibiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,817
  • Înscris: 29.11.2008
uitati si niste poze cu testul facut...cred ca acolo e problema la direct sound..cand fac testul sa vad daca mi se aud toate boxele se aude si wooferul chiar daca nu e bifat bass redirection...ce sa mai incerc sa fac?

Attached Files

  • Attached File  1.JPG   96.73K   21 downloads


#16
cilibiu

cilibiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,817
  • Înscris: 29.11.2008
am rezolvat problema cu direct sound...am dezinstalat driverele si le`am reinstalat din nou...daca le fac update atunci imi da eroare...acum nu`mi mai da eroare...insa bass`ul nu se aude..:((((((..care o fi problema...?daca ma supar imi fac o mica amplificare pentru sunetul slab pe care`l scoate cand bifez bass redirection...il amplific inainte sa intre in sub...e nasol ca o sa mai am fire in plus..poate ma mai ajutati si pe mine..pls

#17
Stapanul_clonelelor

Stapanul_clonelelor

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,340
  • Înscris: 08.07.2008
Cand or veni boxele de la garantie o sa scriu aici ce au zis aia si ce placa audio au folosit :lol: .  M-am uitat acuma pe topicul dedicat sistemelor Genius 5.1 si se pare ca mai sunt si altii cu problema asta.

Edited by Stapanul_clonelelor, 01 December 2008 - 18:49.


#18
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Poti incerca sa folosesti INAINTE de instalarea driverelor noi un driver cleaner.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate