Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...
 Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?
 Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...
 Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i
 

Rugaciunile catre sfinti

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
161 replies to this topic

#37
sorin2007

sorin2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,709
  • Înscris: 01.04.2007
Credinta rezolva multe intrebari[aparent] fara raspuns. Cine are credinta?

#38
AMAN_SER

AMAN_SER

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,566
  • Înscris: 10.11.2008

View Postsorin2007, on Nov 21 2008, 23:16, said:

Credinta rezolva multe intrebari[aparent] fara raspuns. Cine are credinta?
In principiu nu rezolva intrebarile ci doar le pune deoparte pentru cand credinta se va transforma in a stii care de obicei vine dupa moarte. Pentru cine crede!

#39
sorin2007

sorin2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,709
  • Înscris: 01.04.2007

View PostAMAN_SER, on Nov 22 2008, 10:22, said:

In principiu nu rezolva intrebarile ci doar le pune deoparte pentru cand credinta se va transforma in a stii care de obicei vine dupa moarte. Pentru cine crede!
In principiu e o cale de cunoastere, ca nu "bate" cu alte cai e altceva. Cine cauta gaseste, unii vor sa adapteze, nu merge.

#40
AMAN_SER

AMAN_SER

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,566
  • Înscris: 10.11.2008

View Postsorin2007, on Nov 22 2008, 13:55, said:

In principiu e o cale de cunoastere, ca nu "bate" cu alte cai e altceva. Cine cauta gaseste, unii vor sa adapteze, nu merge.
Nici nu am spus ca trebuie sa bata cu alte cai, si intradevar cine cauta gaseste dar trebuie sa stie bine ce cauta ca risca sa se opreasca la altceva sau sa treaca peste ce nu trebuie.

#41
sorin2007

sorin2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,709
  • Înscris: 01.04.2007

View PostAMAN_SER, on Nov 22 2008, 14:04, said:

Nici nu am spus ca trebuie sa bata cu alte cai, si intradevar cine cauta gaseste dar trebuie sa stie bine ce cauta ca risca sa se opreasca la altceva sau sa treaca peste ce nu trebuie.
Stii cum cred eu ca vine treaba, Aman, uite asa : pentru ca sa obtii rezultate vizavi de office[ zic la nivel profan] trebuie musai sa parcurgi anumiti pasi, altfel degeaba iti vine tie pe chelie ca trebuie sa iasa neaparat cum vrei tu un document world sau excel, in programare e la fel, si in general la toate meseriile [facem o analogie] e identic. De ce crede lumea ca obtine rezultate din credinta daca face fiecare dupa mintea lui? Copii.

#42
AMAN_SER

AMAN_SER

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,566
  • Înscris: 10.11.2008

View Postsorin2007, on Nov 22 2008, 14:12, said:

Stii cum cred eu ca vine treaba, Aman, uite asa : pentru ca sa obtii rezultate vizavi de office[ zic la nivel profan] trebuie musai sa parcurgi anumiti pasi, altfel degeaba iti vine tie pe chelie ca trebuie sa iasa neaparat cum vrei tu un document world sau excel, in programare e la fel, si in general la toate meseriile [facem o analogie] e identic. De ce crede lumea ca obtine rezultate din credinta daca face fiecare dupa mintea lui? Copii.
In principiu este o chestie generala cum era si scara lui Ioan Scararu ca sa ajungi in varf trebuia sa parcurgi fiecare treapta, in cel mai rau caz te impotmoleai si/sau credeai ca mergi mai departe cand defapt bateai pasul pe loc.
Mai era si caderea de pe scara dar asta e alta poveste.

#43
sorin2007

sorin2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,709
  • Înscris: 01.04.2007

View PostAMAN_SER, on Nov 22 2008, 14:16, said:

In principiu este o chestie generala cum era si scara lui Ioan Scararu ca sa ajungi in varf trebuia sa parcurgi fiecare treapta, in cel mai rau caz te impotmoleai si/sau credeai ca mergi mai departe cand defapt bateai pasul pe loc.
Mai era si caderea de pe scara dar asta e alta poveste.
Exact [am treaba si nu mai putem vorbi acum], trebuie luni, ani, rabdare, suferinta, renuntari, rugaciune, cate si mai cate. Vine zambilica si da cu tifla la ce nu pricepe : "daca scrie asa tre sa facem asa", de la caldurica si din trai bun, cand da cu curul de greutati se schimba la 180 de grade dar din gura e tare, nu asta e credinta, in nici un caz, e teorie stearpa, clar. Stii cum  ar veni, unii vor sa se plieze credinta dupa ei nu ei dupa credinta, nu stiu daca intelegi. :)

#44
AMAN_SER

AMAN_SER

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,566
  • Înscris: 10.11.2008

View Postsorin2007, on Nov 22 2008, 14:36, said:

Exact [am treaba si nu mai putem vorbi acum], trebuie luni, ani, rabdare, suferinta, renuntari, rugaciune, cate si mai cate. Vine zambilica si da cu tifla la ce nu pricepe : "daca scrie asa tre sa facem asa", de la caldurica si din trai bun, cand da cu curul de greutati se schimba la 180 de grade dar din gura e tare, nu asta e credinta, in nici un caz, e teorie stearpa, clar. Stii cum  ar veni, unii vor sa se plieze credinta dupa ei nu ei dupa credinta, nu stiu daca intelegi. :)
Stiu prea bine cum sta treaba, omul are o meteahna veche vrea sa fie cu p*** in fund si cu sufletul in rai, vrea si deaia si deailalta, ca sa fie placut si cu constiinta impacata.

PS. scuza-mi franceza ^_^

Edited by AMAN_SER, 22 November 2008 - 14:47.


#45
Lilit

Lilit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 21.11.2008

View PostAMAN_SER, on Nov 22 2008, 14:46, said:

Stiu prea bine cum sta treaba, omul are o meteahna veche vrea sa fie cu p*** in fund si cu sufletul in rai, vrea si deaia si deailalta, ca sa fie placut si cu constiinta impacata.

PS. scuza-mi franceza ^_^



Vai de mine! Acolo iti place tie?  :confuzzled:

#46
AMAN_SER

AMAN_SER

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,566
  • Înscris: 10.11.2008

View PostLilit, on Nov 22 2008, 14:53, said:

Vai de mine! Acolo iti place tie?  :confuzzled:
Nu draga este o expresie mai veche, si am folosit-o in lipsa de altyceva.
Nu te grabi la concluzii pripite ca ar fi pacat  ;)

PS. nu sunt gay daca asta credeai,

Edited by AMAN_SER, 22 November 2008 - 15:04.


#47
Lilit

Lilit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 21.11.2008

View PostAMAN_SER, on Nov 22 2008, 15:01, said:

Nu draga este o expresie mai veche, si am folosit-o in lipsa de altyceva.
Nu te grabi la concluzii pripite ca ar fi pacat  ;)

PS. nu sunt gay daca asta credeai,


Nu, nu asta credeam! Nu trebuie sa fii neaparat gay ca sa ti-o tragi in fund! Na, ca tu te-ai grabit de fapt sa tragi concluzii!  :D

#48
AMAN_SER

AMAN_SER

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,566
  • Înscris: 10.11.2008

View PostLilit, on Nov 22 2008, 15:51, said:

Nu, nu asta credeam! Nu trebuie sa fii neaparat gay ca sa ti-o tragi in fund! Na, ca tu te-ai grabit de fapt sa tragi concluzii!  :D
Posibil, in orice caz deviem de la subiect, chestii de genul asta se discuta in privat sau pe topicuri cu destinatie specifica.

PS. am un sentiment de deja vu!!!!

Edited by AMAN_SER, 22 November 2008 - 16:04.


#49
Gabi73C

Gabi73C

    atrophied member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,164
  • Înscris: 11.11.2007

View PostDayDreamer, on Nov 21 2008, 22:32, said:

Daaa...te-am trecut :) ...promit....vezi ca maine o sa gasesti o suma nesemnificativa de lei pe strada :) ...ca o sa fie 1 leu sau 50 nu conteaza; dar daca gasesti, sa stii ca io's cauza. Si sa-i dai la primul nevoias.

Ai avut dreptate! :eek:
Am gasit pe strada niste bani. La bancomat... <_<
Si i-am dat pe toti nevoiasului de la benzinarie, nevoiasei de la butic si nevoiasului administrator, ca afisase listele de intretinere.

So, in God we trust! ;)

#50
sorin2007

sorin2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,709
  • Înscris: 01.04.2007

View PostGabi73C, on Nov 22 2008, 17:15, said:

Ai avut dreptate! :eek:
Am gasit pe strada niste bani. La bancomat... <_<
Si i-am dat pe toti nevoiasului de la benzinarie, nevoiasei de la butic si nevoiasului administrator, ca afisase listele de intretinere.

So, in God we trust! ;)
Un credincios adevarat, numai ca vrei sa pari altfel, nu pacalesti pe nimeni. :P

#51
Gabi73C

Gabi73C

    atrophied member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,164
  • Înscris: 11.11.2007
Uneori ma intreb si eu daca in indoiala mea nu sunt mai credincios decat unii. Care atat de tare isi trag pana la gat chilotii credintei incat din boxeri devin tanga si le arata toata nemernicia c**ului dezgolit.

Scuze pentru trivialitatea cuvintelor chiloti si nemernicie.

Dar cred ca important e nu cat de tare strigi aleluia si la ce sfinti ori icoane te rogi. Ci cat de sincer esti cu tine insuti si cat de putin fatarnic esti cand de exemplu dai de pomana la semafor si pe urma te uiti in retrovizoare sa vezi daca cel din masina urmatoare a vazut ca ai dat de pomana.

#52
sorin2007

sorin2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,709
  • Înscris: 01.04.2007

View PostGabi73C, on Nov 22 2008, 18:54, said:

Uneori ma intreb si eu daca in indoiala mea nu sunt mai credincios decat unii. Care atat de tare isi trag pana la gat chilotii credintei incat din boxeri devin tanga si le arata toata nemernicia c**ului dezgolit.

Scuze pentru trivialitatea cuvintelor chiloti si nemernicie.

Dar cred ca important e nu cat de tare strigi aleluia si la ce sfinti ori icoane te rogi. Ci cat de sincer esti cu tine insuti si cat de putin fatarnic esti cand de exemplu dai de pomana la semafor si pe urma te uiti in retrovizoare sa vezi daca cel din masina urmatoare a vazut ca ai dat de pomana.
Tu esti belzebut, avatarul te da de gol.

#53
DayDreamer

DayDreamer

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,724
  • Înscris: 07.07.2007

View PostGabi73C, on Nov 22 2008, 17:15, said:

Ai avut dreptate! :eek:
Am gasit pe strada niste bani. La bancomat... <_<
Si i-am dat pe toti nevoiasului de la benzinarie, nevoiasei de la butic si nevoiasului administrator, ca afisase listele de intretinere.

So, in God we trust! ;)



No bine, era clar ca eu glumeam ca o sa gasesti,  Dumnezeu da si cascaval, dar nu-l baga in traista, dar vis-a-vis de ce ai zis tu, sa stii ca e certa treaba: sunt unii care dau pomana, nu pentru a-si face reclama, ci doar asa, din suflet, fara martori. Si nu ca e musai ca respectivii sa se roage la sfinti sau altcuiva...dar exista asemenea oameni; din pacate sunt minoritari, poate pe cale de disparitie, dar sunt.

Revenim putin on-topic, trupa?  :lol:

#54
AMAN_SER

AMAN_SER

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,566
  • Înscris: 10.11.2008

View PostGabi73C, on Nov 22 2008, 18:54, said:

Uneori ma intreb si eu daca in indoiala mea nu sunt mai credincios decat unii. Care atat de tare isi trag pana la gat chilotii credintei incat din boxeri devin tanga si le arata toata nemernicia c**ului dezgolit.

Scuze pentru trivialitatea cuvintelor chiloti si nemernicie.

Dar cred ca important e nu cat de tare strigi aleluia si la ce sfinti ori icoane te rogi. Ci cat de sincer esti cu tine insuti si cat de putin fatarnic esti cand de exemplu dai de pomana la semafor si pe urma te uiti in retrovizoare sa vezi daca cel din masina urmatoare a vazut ca ai dat de pomana.
Fiecare isi va primi rasplata pentru faptele sale, un om se poatew ascunde de toti chiar si de el insusi dar nu si de Dumnezeu, Sunt unii care se cred deja cu loc rezervat in rai dar singura destinatie pentru ei este iadul si invers.
Judecata se face la urma de tot :lol:  pana moare omul, are sansa sa faca ce vrea, poate sa se caiasca pe ultima suta de metri si Dumnezeu sa tina cont de asta si poate sa fie ateu toata viata dar daca in ultimi ani ai vietii lui se schimba conteaza, Eu zic sa nu mai aratam cu degetul si nici sa ne asezam in scaunul judecatorului ci sa ne vedem de soarta noastra, desi este relativ greu de facut ce zicv eu aici. :lol:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate